Herkese selam.
Ufak tefek tamirat veya alet edevat yapmasını seven amatör bir kardeşiniz/abinizim
Bugün sizlerle dün yaptığım yağ filtre sökme aparatını paylaşmak istiyorum.
Malum Yağ filtremiz K&N değilse söküp takmak için tas şeklinde bir aparata ihtiyacımız oluyor.
Bende geçen sene Bauhaus dan altta resmi görülen aparatı almıştım. Fakat alet işe yaramadı. Hatta farkında
olmadan yağ filtresini yırtmış yolda yağ eksilttiğini farkedip doğru servise yollanmıştım.
Neyse geçen gün yine araştırayım dedim neyse parası vereyim.Fakat bu seferde ölçüler değişiyor bu filtre
zımbırtılarında o yüzden youtube da izlediğim bir oil filter wrech dedikleri bir aparatı atölyeye girip
yaptım. Geçen sene beni mağdur eden aparat aşağıda resmi olan
[IMG][/IMG]
Neyse biz atölyeye girip kendi aletimizi yapalım. İlk olarak 20cm bir profil alıyoruz. Ağzı 2.5cm
[IMG][/IMG]
daha sonra bu profilimizi spiral ile deliyoruz belli bir kalınlıkta.
[IMG][/IMG]
Sonra bildiğimiz sağlam bir çekme halatı veya çanta askısı gibi bir malzeme ile işleme devam ediyoruz.
yaklaşık 30-35cm yeterli ikiye katlayıp yardığımız yerden içeri sokuyoruz ve dışarı çıkmasını
engellemek için araya bir demir cubuk gibi bir şey sokuyoruz. Açıkta kalan uçlarıda sağlam bir şekilde
dikiyoruz. (Ben hem yapıştırdım hemde diktim.Malzeme olarak kalın sığır derisi kullandım)
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
Arkadaşlar sağlam olduğuna kanaat getirdiğimiz aparatımızı şekildeki gibi yağ filtresine geçirip
profil demirimiz sıkı bir şekilde sarıyoruz.boşluk kalmamasını sağlayıp profilimize göre bir lokma başıyla
sıkıp gevşetebiliriz.
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]
Benim cırcır lokma 32mm olanıydı sanırım.
Aşağıda birde link vereyim fikir açısından. Kalın sağlıcakla...

http://www.youtube.com/watch?v=9J-YWVDcjZs