Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Çukura Girince Gelen Ses

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Ne zamandır merak ettiğim ama sorunun kaynağını bulamadığım bir durum var. Bir çukurdan yada hafif bozuk bir yerden geçtiğimde (hızlı olmasam bile) ön taraftan tak diye ses geliyor. Önceden bu ses yoktu tabiki ama bir ara ön grenajı kırmıştı hayvanın biri, o ara, bozuk yolda grenajın demire çarpmasından öyle bir ses geliyordu ama şimdi grenajla alakalı bir durumda yok.
    Sorun ne olabilir acaba. İç tarafta göremediğim bir yerde vidamı çıktı yoksa çıkacakmı yada başka birşeymi. Tecrübeli arkadaşlardan yanıt bekliyorum.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    deponun tırnağı çıkmış olabilir mi ?
    Motosikletli Kaplumbağa...

Motosikleti
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    deponun tırnağı çıkmış olabilir mi ?
    benimki scooter yahu. ince naylon gibi bi deposu var, ondan o ses çıkmaz
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benimki scooter yahu. ince naylon gibi bi deposu var, ondan o ses çıkmaz
    Hee o zamn ayrı. Scooterdan hiç çakmam

onuRRtas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500 K4'
    Amortisörden geliyor o ses çok büyük ihtimalle.

Amortisör keçeniz bitti amortisörün içindeki yağı da dışarı sızdırdı şuanda içinde yağ olmadığı için gereğinden fazla yaylanıp dibine kadar vuruyor.

Çözümü ise biraz zahmetli ve masraflı. Amortisör keçelerinin değişimi ve yeni yağ koyulması gerekiyor. Güvendiğiniz bir tamirci sorununuzu giderecektir.
    mterayes26 bunu beğendi.
    Motorculuk insanın içinde hiç yayılmamış bir tohum gibidir. Ama üzerine su dökerseniz, bir motorun tepesine çıkarsanız tamamdır, O tohum büyüyecek ve fidan olacaktır. Fidan artık yayılmıştır ve son nefesinizi alana kadar asla sizi terketmez.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Hee o zamn ayrı. Scooterdan hiç çakmam
    Neden çakarsın kardeş danışalım sana

Ön çamurluk , ön fren merkesi olabilir. Farın sağlam bağlanmamış olabilir. Okadar çok ihtmal varki aslında
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    Alıntı onuRRtas adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Amortisör keçeniz bitti amortisörün içindeki yağı da dışarı sızdırdı şuanda içinde yağ olmadığı için gereğinden fazla yaylanıp dibine kadar vuruyor.

Çözümü ise biraz zahmetli ve masraflı. Amortisör keçelerinin değişimi ve yeni yağ koyulması gerekiyor. Güvendiğiniz bir tamirci sorununuzu giderecektir.
    katılıyorum...........
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ değişimi oluuuur, sonraaaa lastik şişirme oluuuurrr, efenime söylim vida söküp takmak oluuur... oooohooooooo anlat anlat bitmez
    BLACK_ICE bunu beğendi.

Denizli İl Temsilcisi BLACK_ICE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha YZF r125 2014
    Yağ değişimi oluuuur, sonraaaa lastik şişirme oluuuurrr, efenime söylim vida söküp takmak oluuur... oooohooooooo anlat anlat bitmez
    bence en mantıklısı servise götürsün sorunu tespit ettirsin biz burdna yardım ederk yaptıralım

exile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    ben servislere pek güvenmiyorum hacı ön tarafı dağıt bi bahar temizliği yap bütün vidaları sık yalama olanlar varsa içinden gereken yapılır. bozulmaz bişey korkma

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX

Peki buna ne diyeceksiniz, motosikletimi sıfır aldığımda ilk 1000-1500 km kadar bazı çukurlardan geçince tak diye ses geliyodu önden, sonra kesildi, ne yani motor sıfırken keçeleri ve yağı bitikti sonra kendiliğinden tamir mi oldu amortisör

Motosikleti

yok, amortisör hiç yaylanmadan oluyor bu

Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ön çamurluk , ön fren merkesi olabilir. Farın sağlam bağlanmamış olabilir. Okadar çok ihtmal varki aslında
    aslında balatayı tutan ince bir sac var, o gevşemiş biraz, frene sert basınca balata yukarı çıkıp üst metale çarpıyor, öyle bir ses var, aslında bu bahsettiğim sesede benziyor ama ufak bi kasiste bile balata o şiddetle yukarı çarpamaz diye düşünüyorum.

Alıntı exile adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben servislere pek güvenmiyorum hacı ön tarafı dağıt bi bahar temizliği yap bütün vidaları sık yalama olanlar varsa içinden gereken yapılır. bozulmaz bişey korkma
    zamanım olsa dağıtıcam bi güzel ama yok işte
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aslında meğersem benim scooter da da aynı sorundan varmış. ön amortisörden geliyor ses. özellikle orta ve derin çukurlarda çok ses yapıyor. Tabii birde şunu fark ettim arka amortisör çok rahat çukurdan geçerken, ön çok sarsıyor resmen dayak yemiş gibi oluyorsunuz. Birde ön tarafa hafif bi yüklenmede belli bir seviyeye kadar zınk diye iniyor o noktadan sonra biraz daha kuvvet uygulayarak amortisörü sonuna kadar bastırabiliyorsunuz.

Ayrıca ben o sesin normal olduğunu düşünüyordum oysa.. :(

Ozaman amortisörlerdeki yağ miktarı falan mı az acaba? Yada daha kalın bi amortisör yağı koysak sorun hallolur mu?

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslında meğersem benim scooter da da aynı sorundan varmış. ön amortisörden geliyor ses. özellikle orta ve derin çukurlarda çok ses yapıyor. Tabii birde şunu fark ettim arka amortisör çok rahat çukurdan geçerken, ön çok sarsıyor resmen dayak yemiş gibi oluyorsunuz. Birde ön tarafa hafif bi yüklenmede belli bir seviyeye kadar zınk diye iniyor o noktadan sonra biraz daha kuvvet uygulayarak amortisörü sonuna kadar bastırabiliyorsunuz.

Ayrıca ben o sesin normal olduğunu düşünüyordum oysa.. :(

Ozaman amortisörlerdeki yağ miktarı falan mı az acaba? Yada daha kalın bi amortisör yağı koysak sorun hallolur mu?
    ben senin sorununu şıp diye çözdüm şafakcım
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Alıntı piyanist_irf adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben senin sorununu şıp diye çözdüm şafakcım
    çok açıklayıcı yazamadığım için mi böyle dediniz pek anlamadım? ön amortisörden konuda anlatıldığı gibi her çukurdan geçerken tak tuk diye ses geliyor. daha 1700km deyim. başlarda yeni motordur yerine oturuyordur falan derken sonra heralde tüm motorlarda var bu sorun demeye başlamıştım ki bu konuyu gördüm

Motosikleti
    ön çataldan gelme ihtimali varmı acaba? kırık, boşluk, vidada gevşeme vs
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Benim motosiklette de, (Bianchi Falcon125) çukura girince ön taraftan tak diye ses geliyor, tamirciye söyledim adam dinlemiyoki direksiyonu sıktı, gresledi.Amortisöre bakmadı; bide güzel para aldı, bu dediğim 1,5 yıl kadar önce oluyor tabi, o ses hiç gitmedi bende tamirciye gitmedim öyle devam ediyor....

Motosikleti
    Cat 428c :D
    Üstadım ben geçenlerde bi çukura girdim ön düzeni orda bıraktım sanmıştım , amartisörde ufak bi eğrilik varmış aynı dediğin sesi yapıyordu presslettim ses kesildi amartisörlerine baktır istersen .

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Bende ki zc modelinde de bu tip sorunlar var.
    1.si amörtisor gerekli esnemeyi yapmıyor,belki ondan olabilir.
    2.si de mondialin scooterlarının vida yuvaları ciddi anlamda çürüyor,kendi scooterımdan biliyorum. Vidaları tekrar gözden geçirmenizi hatta,eski vidaların yerini yeni vidalarla değiştirmenizi öneririm..

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ön çataldan gelme ihtimali varmı acaba? kırık, boşluk, vidada gevşeme vs
    Yani bence ses oradan geliyor. Kırık boşlukdan ziyade esneme payı az ondan amortisör dibine kadar gelip vuruyor.diye düşünüyorum ama bakalım 2000 bakımında ustaya da sorarım eğer hallolursa burada da paylaşırım

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)