Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha- Ybr 125 Teknik Servis Bakimlari

Motovento
    REKLAM ALANI
    adameus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125
    Gelecek aylarda almayi dusundugum ybr 125 in yetkili servislerde bakiminin nasil yapildigini ve ne kadar fiyat odendigini merak ediyorum.Yamaha nin yetkili servisleri nasildir ve her yerde ayni kalite standardi var midir?(beldeyamadan ayrildi diye biliyorum etkisi olmus mudur)

Ayrica bir konu daha var motoru 0 km teslim aldigimizda akusu takilip direk trafige cikar mi yoksa bakima girer mi? bakim km cetvelinde yazan herseye servis bakar mi yoksa bizim de basinda durup baktirmamiz mi gerekir.

Not:bu olayi neden bu kadar onemsiyorum diye dusunebilirsiniz, "en iyi tamirat bakimdir" lafi bosuna denmemis diye dusunuyorum.ayrica commuter motosiklette modifiye olmaz.her yerini koruma demiriyle kaplayan suruculeri de anlamakta zorlaniyorum.kisaca ne yaziktir hergun yollarda gordugum bilincsiz suruculerin arasinda en azindan servis bakimlari anlaminda nasil bilincli olunur diye sormaktayim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Alıntı adameus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Not:bu olayi neden bu kadar onemsiyorum diye dusunebilirsiniz, "en iyi tamirat bakimdir" lafi bosuna denmemis diye dusunuyorum.ayrica commuter motosiklette modifiye olmaz.her yerini koruma demiriyle kaplayan suruculeri de anlamakta zorlaniyorum.kisaca ne yaziktir hergun yollarda gordugum bilincsiz suruculerin arasinda en azindan servis bakimlari anlaminda nasil bilincli olunur diye sormaktayim.
    Koruma demiri hariç diğer dediklerinize katılıyorum. 2 defa rüzgardan motorum devrildi sadece koruma demirinin yere temas ettiği kısım çizildi. Scooter sürücüsünün biri dönerken yandan bana sürttü. Koruma demirinin sinyalin bulunduğu yerdeki kısmına çarpmış. Benim motorda sıfır hasar. Sonuçta hepimizin motorları gözbebeğimiz.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    benim ybryi ilk aldığımda 4- 5 kere periyodik bakımlarına götürdüm. 3 bin km de bir yağ değişimi zincir germe balata temizliği, filtre temizliği yapılıyordu. kitapçıkta 6 binde bir gitmesi yazarken ben eski sahibi ve ben 3 binde bir götürüyordum.bakım karnesi bile vardı. 60 tl tutuyordu bakımları. zamanla bakımlarını kendim yapmaya başladım. bir sorunla karşılaşmadım.yine de olağandışı bir ses vs gelse servise götürürüm.

not: tavsiyeler üzerine ve sürekli şehiriçi kullanımdan dolayı yağını 2binde bir değiştiriyorum.

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Kardeşim servisler genelde kazıklama peşinde..
    şimdi motoru sıfır alacaksın onun heyecanı olacak içinde.. servis dışında kimseye yağ bile değiştirmeyeceksin..
    ama sana önerim, 500 km yol yapınca kendin yağını değiştir.. bizde zaten yağ filitresi yok.. var da yok
    1000 km ye gelince servise git ,tüm vidalarına baksın 50-60 lira verirsin zaten ...
    ondan sonra servisi unut.. bu motor zaten bozulmuyor boşuna servise paranı kaptırma.. yamalube yağ kullanıyorlar 25TL yağ parası 10 TL işçilik alıyorlar en basit örnek..
    castrol 4 zamanlı 10/40 koy

Redmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 500
    Sanırım motoru Ankara da kullanacaksınız, ben motorumu Yamaha yetkili servisine götürüyorum, şu ana kadar memnun olmadığım bir durumla karşılaşmadım açıkçası, fiyatlar makul diyebilirim, yinede işçilik hariç ihtiyacınız olan bazı parçaları yan sanayiden alıp serviste taktırabilirsiniz, ya da garanti olsun deyip orjinalini de alabilirsiniz, YBR nin parçaları zaten pahalı olmadığından ben orjinal almanızı tavsiye ederim, kullanımda fark edecektir, ayrıca bakım yapılırken motorun başında durmanızı tavsiye ederim, hem içiniz rahat eder hem de gerektiğinde müdahale edebilir ya da kafanıza takılanları sorabilirsiniz, Yetkili servis dışındaki yerlerde de YBR gibi bilinen bir motora bakım yaptırmak mümkün ama ben 3-5 lira az vermek adına bilmediğim bir yere motorumu emanet etmek istemem açıkçası, motoru sıfır alacaksanız gerekli olan diğer bilgileri bayi size söyleyecektir zaten...

Fabre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayırlısı :)
    Alıntı adameus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gelecek aylarda almayi dusundugum ybr 125 in yetkili servislerde bakiminin nasil yapildigini ve ne kadar fiyat odendigini merak ediyorum.Yamaha nin yetkili servisleri nasildir ve her yerde ayni kalite standardi var midir?(beldeyamadan ayrildi diye biliyorum etkisi olmus mudur)

Ayrica bir konu daha var motoru 0 km teslim aldigimizda akusu takilip direk trafige cikar mi yoksa bakima girer mi? bakim km cetvelinde yazan herseye servis bakar mi yoksa bizim de basinda durup baktirmamiz mi gerekir.

Ben 2 ay önce kadar 2012 model yamaha ybr 125 aldım, bilgileri vereyim.
    Aldığın gün isteğe göre ya evine getirip bırakıyorlar yada ödemeyi yaptıktan sonra aküyü ıslatıp sana yola çıkmaya hazır bir şekilde veriyorlar. 30dakika gibi bir sürede oluyor bu.
    Ayrıca, akü için ayrı bakıma gitmene gerek yok.
    300-1000-3000-6000-9000 bakımları var, bu bakımlarda motoru yetkili servise götürürsen eğer senden "Bakım Ücreti" olarak 65 TL alıyor.
    Bu 65 TL içine yağ değişim parası, fren kontrolleri, elektrik teçhizatı kontrolleri ve diğer şeylerde dahil.
    Yetkili servise götürdüğünde kesinlikle zorluk yaşamassın emin ol.
    Ayrıca, benden sana bir tavsiye arkadaşım. Motoru alırsan eğer sakın ha sakın yan grenajdaki stickerleri sökme gibi bir hataya kapılma sonra çok pişman olursun

sinan08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 150 ns cb 500 f 2018
    sen söktün heralde fabre

Motosikleti
    YBR 125
    Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Koruma demiri hariç diğer dediklerinize katılıyorum. 2 defa rüzgardan motorum devrildi sadece koruma demirinin yere temas ettiği kısım çizildi. Scooter sürücüsünün biri dönerken yandan bana sürttü. Koruma demirinin sinyalin bulunduğu yerdeki kısmına çarpmış. Benim motorda sıfır hasar. Sonuçta hepimizin motorları gözbebeğimiz.
    Size bu konuda hak veriyorum.bisey olunca taktirmadigimiza pisman olabiliriz tabi ama bastan asagi olanlara gicik oluyorum nedense, yani farin etrafinda cerceve dolaniyo ordan motora ordan arkaya gidiyo falan ama ne oluyo surucunun kafasinda kask yok. bu kadari da pes dedirtiyo insana.

Alıntı K o r @ y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim servisler genelde kazıklama peşinde..
    şimdi motoru sıfır alacaksın onun heyecanı olacak içinde.. servis dışında kimseye yağ bile değiştirmeyeceksin..
    ama sana önerim, 500 km yol yapınca kendin yağını değiştir.. bizde zaten yağ filitresi yok.. var da yok
    1000 km ye gelince servise git ,tüm vidalarına baksın 50-60 lira verirsin zaten ...
    ondan sonra servisi unut.. bu motor zaten bozulmuyor boşuna servise paranı kaptırma.. yamalube yağ kullanıyorlar 25TL yağ parası 10 TL işçilik alıyorlar en basit örnek..
    castrol 4 zamanlı 10/40 koy
    aynen oyle olacak evet bu castrolun yagini daha once de duymustum bu yag 4 zamanli motosiklet yagi degil mi.simdi ilk bakim 300 km de mi 1000 km de mi anlamadim.yamalube yagin da cok verimsiz olacagini sanmiyorum ama bakima giderken castrol alip koydurulabilir degil mi?yag filtresi var mi yok mu aciklik getirelim bu ise

Alıntı Redmoon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım motoru Ankara da kullanacaksınız, ben motorumu Yamaha yetkili servisine götürüyorum, şu ana kadar memnun olmadığım bir durumla karşılaşmadım açıkçası, fiyatlar makul diyebilirim, yinede işçilik hariç ihtiyacınız olan bazı parçaları yan sanayiden alıp serviste taktırabilirsiniz, ya da garanti olsun deyip orjinalini de alabilirsiniz, YBR nin parçaları zaten pahalı olmadığından ben orjinal almanızı tavsiye ederim, kullanımda fark edecektir, ayrıca bakım yapılırken motorun başında durmanızı tavsiye ederim, hem içiniz rahat eder hem de gerektiğinde müdahale edebilir ya da kafanıza takılanları sorabilirsiniz, Yetkili servis dışındaki yerlerde de YBR gibi bilinen bir motora bakım yaptırmak mümkün ama ben 3-5 lira az vermek adına bilmediğim bir yere motorumu emanet etmek istemem açıkçası, motoru sıfır alacaksanız gerekli olan diğer bilgileri bayi size söyleyecektir zaten...
    simdi nasil olcak bilmiyorum bakima goturecegim yer antalya ilinde bu yuzden antalyadan almayi dusunuyorum.ispartada kullanicam ama yetkili servisi yok.ilk zamanlar yetkili servise goturecegim garantisi bitene kadar simdilik boyle dusunuyorum.garantiden sonra anlamaya baslarim bende heralde.ayrica burada hicbir ustaya motosikleti emanet etmem.

Alıntı Fabre adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 2 ay önce kadar 2012 model yamaha ybr 125 aldım, bilgileri vereyim.
    Aldığın gün isteğe göre ya evine getirip bırakıyorlar yada ödemeyi yaptıktan sonra aküyü ıslatıp sana yola çıkmaya hazır bir şekilde veriyorlar. 30dakika gibi bir sürede oluyor bu.
    Ayrıca, akü için ayrı bakıma gitmene gerek yok.
    300-1000-3000-6000-9000 bakımları var, bu bakımlarda motoru yetkili servise götürürsen eğer senden "Bakım Ücreti" olarak 65 TL alıyor.
    Bu 65 TL içine yağ değişim parası, fren kontrolleri, elektrik teçhizatı kontrolleri ve diğer şeylerde dahil.
    Yetkili servise götürdüğünde kesinlikle zorluk yaşamassın emin ol.
    Ayrıca, benden sana bir tavsiye arkadaşım. Motoru alırsan eğer sakın ha sakın yan grenajdaki stickerleri sökme gibi bir hataya kapılma sonra çok pişman olursun
    su eski tip ybr kafasi olsaydi stickerlar tamamen igrenc olurdu cikartirdim bende kesinlikle uzay kafayi demiyorum, su yuvarlak ampul tarzi adini unuttum simdi.
    65 lira cok da ucuz degil ama yag degisimi disindakileri kendimiz yapamiyorsak deger.aku icin bakima gitmeyi demedim de aku takildi motor yola cikmaya hazir yani herhangi bir kontrole gerek var mi diye sormustum yokmus.

Herkese tesekkur ederim

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    yağ filtresi var kardeşim.. ama motor bloğunun içinde değişmesi için motorun açılması gerekiyor..
    yani adamlar öyle bi yapmışlar ki yağ filtresini baskı balatanı değişeceğin zaman değiştiriyorsun.. rodaj dönemin olacak 300 km sonra yağ değişimi yap..sonra 1000 bakımında değiştiştirirsin

Motosikleti
    YBR 125
    ilk bakim 300 mu 1000 km mi diye sormusum ..fabrenin en basta 300 km yazdigini gormemisim ondan sordum.

koray arkadasim ybr nin ingilizce kullanim kilavuzunda soyle yaziyor rodaj icin fazla detay olacak ama yaziyorum..

0-150 km deyken 5000 devirin altinda ve 1 saat kullanip dinlendir diyo.ayrica sabit devirde surme diyo zamanla deviri artir indir.amma zor is be
    150-500 km deyken 6000 devirin altinda surulecek tam gaz yok deviri sabit kullanmakta ozgursun
    500-1000 km deyken sabit devirde surulebilir ama 7500 devirin altinda olacak.ayrica her bin km de bir yagini degistir diyor.
    1000 km sonrasi normal olarak kullanabilirsiniz artik diye yazmislar ingilizce kilavuzunda.

Motosikleti
    ehliyeti alınca paraya bağlı :D
    S.a arkadaslar motor garantiden nasıl ne yaparak cıkar? ben ybr almayı dusunuyorum. motor ve elektrik aksamında uzun sure bı sorun olmaz(bakımlarını yaptırdıgın ıcın)olursa orjınal takcaz tabı dıye dusunuyorum granajında cızık olursa yanı motorun dısında bır sey degısmesi gerekıyosa yan fabrıka takarım orjınal parcası pahalı işte bu yuzden garantıden cıkarmı dıye bılmıyorum. ne gıbı durumlarda garantıden cıkar ?

ybrye hangı yag kullanılır ? en iyi yag ? kac kac ? örn:10-40.

Motosikleti
    YBR 125
    ybrye uygun yag konusunda servis yamalube yag koyuyor.ama 1000 km de bir degistirirsen castrol veya ipone tavsiye ederim.garanti konusuna yetkili servis karar veriyor.bu parca garantiden degiscek veya degismicek seklinde...mekanik aksam garantiyi bozuyor olabilir ama anlasilir mi anlasilmaz mi bilemiyorum ayrica yan sanayiye ihtiyac duyacagini sanmiyorum duzgun kullanimda ybr icin kaza yaparsin vs o ayri.

Motosikleti
    Honda CBR250R 2013
    iyi günler arkadaşlar ybr 125 2012 kasa motorsiklete sahibim henüz 3000 km oldu ve bu sefer 3000 km yağ değişimi kendim yaptım fakat yağı değiştirdikten sornra mı oldu bilmiorum ama yağ değiştiridim sonra biraz boşta çalıştırdım motoru yağ karışsın diye sonra kapatım zincir gerginliğini ayarladım zincir yağı yoktu ama ertesi gün hemen alıp yağadım ama vites boştayken gatır gatır ses geliliyor ön dişlinin orda biraz bollaştırdım azaldı ama yağlamama rağmen motorla giderken debriyaja bastığımda dikkali dinlediiğinizde ses geliyor bunun sebebi nedir ön dişliye baktım herşey normal görünüyr teşekkkürler

varan22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2004 ybr 125
    Alıntı ozkanuman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi günler arkadaşlar ybr 125 2012 kasa motorsiklete sahibim henüz 3000 km oldu ve bu sefer 3000 km yağ değişimi kendim yaptım fakat yağı değiştirdikten sornra mı oldu bilmiorum ama yağ değiştiridim sonra biraz boşta çalıştırdım motoru yağ karışsın diye sonra kapatım zincir gerginliğini ayarladım zincir yağı yoktu ama ertesi gün hemen alıp yağadım ama vites boştayken gatır gatır ses geliliyor ön dişlinin orda biraz bollaştırdım azaldı ama yağlamama rağmen motorla giderken debriyaja bastığımda dikkali dinlediiğinizde ses geliyor bunun sebebi nedir ön dişliye baktım herşey normal görünüyr teşekkkürler
    Zincir bollaştırdım demişsin bu ayarı yaparken milin her iki tarafıda eşit olarak ileri gelmesine dikkat et arka maşa üzerinde bilindiği gibi işaretler var. Aynı sorun bende de vardı zamanla ses kesiliyor. Yağ değiştirmen ile hiç bir alakası yok kafan rahat olsun.

Motosikleti
    Honda CB 125 ACE
    Selam arkadaşlar,

Kitapçığında bakım için 6bin kilometrede bir diyorlar ama servis 3bin km'de bir diyor. Bana para tuzağı gibi geliyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd
    Alıntı uurum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar,

Kitapçığında bakım için 6bin kilometrede bir diyorlar ama servis 3bin km'de bir diyor. Bana para tuzağı gibi geliyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?
    Aynen benimde kafam oraya takıldı.Bilen arkadaş varsa bi yazsa

Konuyu hortlatmış olacağım ama, az önce sırf şu 3000'de bir olayı yüzünden gerildim telefonda. Diyorum bakın kitapçıkta 6000 km'de bir olarak periodik bakım belirtilmiş, ısrarla yok 1000-4000-7000 şeklinde gider diyor adam bana. Bence kitapçıkta yazan en doğrusudur peki neden böyle mide bulandırıyor bu servisler ?

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    125 cc el kadar motor, yağ filtresi de yok. 3000km bile çok fazla yağ değişimi için.

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    bi kac kere garanti bozulmasin korkusuyla ankara baydar'a parani sirf kitapcigi kaseletmek icin kaptir.
    sonra yagini filtresini kendin degistirmeye baslarsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler