Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Krank Bilyesi Bozukmuş. Sonuç Ne Olur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Çok ta dert değil ama yinede merak ettim sonunda ne olacak diye
    Motordan garip bir ses geliyor, nasıl bir ses olduğunu tarif edemicem ama gören her usta bilyelerden geliyor diyor. Motorun içini pek bilmem ama ustanın biri krankın ordaki bilyeden yada marşın ordan vsvs geldiğini söyledi, 3 tane bilye varmış galiba. Tam anlamadığım için yanlış anlatmış olabilirim ama sonuç olarak bir bilyeden ses geliyor.
    Merak ettiğim ise şu, yaptırmasam ne olur, sonunda nasıl bir sorunla karşılaşırım?

(Bu ses yaklaşık 8000km dir geliyor ve motorun ivmelenmesinden emin değilim ama ne son hızı değişti nede yakıt tüketimi - 100km/3,2lt - normal yani zat için)
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    dağılana kadar ses yapar.
    kolay kolay dağılmaz da
    dağılırda kitlenirse fena olur, o olur.
    satmıyon mu abicim?
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dağılana kadar ses yapar.
    kolay kolay dağılmaz da
    dağılırda kitlenirse fena olur, o olur.
    satmıyon mu abicim?
    iyicene dağılana dek dediğin gibises yapar kırılmış olan o ufak parçacıklar silindir piston ve yatakları bir güzel çizerler sonra
    bir süre sonra o motordan hayır gelmez kısacası
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    Dağılana kadar problem olmaz
    bilyeler parçalanırda dağılırsa motora zarar
    Kiltlenirse eyvah
    değişimi için bilye ile krank mili komple derler 300-400 lira gibi rakam isteyeceklerdir
    zira rulmanı tek olarak araştırdığım için biliyorum gelmiyor,geçenlerde bir arkadaş yardım istemişti forumda oradan biliyorum,rulmanı standart ölçüde değil bulunmuyor,arkadaşa telefonumu verdim aradı sagolsun nasıl yapacagını anlattım ve oda anlattığım gibi yapıp standart bilye ile 15 liraya falan işini halletti
    sonrada arayıp işin olduğunu söyleyip defalarca teşekkür etti
    öncelikle içinden çıkacak olan rulmanın ölçülerini bilebilirsek sizede yardımcı olabilirim
    ben para falanda istemem haaa)

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    dağılana kadar bişey olmaz genel anlamıyla.. ama zamanla ses artar bilyedeki ses artar..olduki dağıldı işte o zaman yüklü bir masraf ın altına girersin...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    vay anasını. dert oldu artık, yaptıriyim o zaman

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:14 ----------

Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yada dağılırmı hakkaten yahu. dağılmama ihtimali nedir. şurda 3 ay sonra askere gidicem, derdim o zamana kadar götürsün
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

aparat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:14 ----------

yada dağılırmı hakkaten yahu. dağılmama ihtimali nedir. şurda 3 ay sonra askere gidicem, derdim o zamana kadar götürsün
    geçmiş olsun ...
    kapalı kutu ne zaman ne yapacağı belli olmaz birkere rulman bozulmuş dikkatli omak lazım
    ...kağıttan gemilerle okyanusları geçemezssin...
    Drift Religion

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    30000km'yi geçmiş çoğu mondialin krank bilyalarından uğultu şeklinde ses gelmesi normal hocam.Krankın kendisinin malzeme kalitesinden kaynaklanıyor.Uzun süre problem açmaz öylede kullanılır,değiştirmek istersende sadece bilyaları değil komple krankı yenilemeni tavsiye ederim.

BURAK5858 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    nasip olursa 600rr
    motor ısınınca ses daha artıyodur büyük ihtimal başıma geldide biliyorum dağılınca o bilyanın parçalrı benim motorun krank dişlisiyle eksantrik dişlisinide bozmuştu bana sorarsan değiştir derim yüksek hızla giderken bi dağılırsa gömlek bile çizilebilir biyer kolun eğilebilir....

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Onlar krank bilyası değildir, varyatörün küre bilyalarıdır.
    Krank bilyaları bozuk olsa 8000 km yapamazdın, üstelik krank keçelerinden aşırı yağ akıtırdı, yağ eksiltirdi, çekiş çok düşerdi.
    O bilyaları değiştirirsen motorunun kavraması çekişi sürati değişecek ilk haline gelecektir.
    Şu anda yavaş yavaş kaybettiğin performansı hissetmiyorsun. Hani kurbağa hikayesi vardır kazana atılan, onun gibi işte.

Motosikleti
    mondial 125 kt/jawa 350 TS
    ewet krank bılyası oldugunu bende sanmıyorum krank bılyaları bozulmus olsa şayetki ,öle farz edelım kaç bın devırelere cıkan motorun ya sılındıre yada pıstona muhakkak zarar verıcek,varyatör bilyası olabılır bence ılk once ondan başlanması daha mantıklı.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda

(Bu ses yaklaşık 8000km dir geliyor ve motorun ivmelenmesinden emin değilim ama ne son hızı değişti nede yakıt tüketimi - 100km/3,2lt - normal yani zat için)
    Krank bilyesi olamaz.
    Olsaydi motoru çoktan eline almistin.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Hoca bir video ses kaydı koyda dinleyelim.varyatör bagalarını kontrol ettiğini farzediyorum çünkü her 4000de kontrol edilir seside krank bilya sesine benzemez tamamen farklıdır

Motosikleti
    Alıntı huska adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoca bir video ses kaydı koyda dinleyelim.varyatör bagalarını kontrol ettiğini farzediyorum çünkü her 4000de kontrol edilir seside krank bilya sesine benzemez tamamen farklıdır
    hemen aşağı inip kaydedip koyuyorum:D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:49 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:30 ----------

ahanda ses kaydıda (video) budur. umarım yardımcı olur sizede banada

http://www.youtube.com/watch?v=YOmoyV3iHKg

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:49 ----------

agalar, sıcak odamdan kalktım gittim video çektim, bi el atın yahu
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    mondial 125 kt/jawa 350 TS
    sadece şunu söyleyebılırım ancak ,rulman sesı değilll.

Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    Hocam eksantrik zinciri bollaşma sesi duydum birazda subaba vuran kolda boşluk olabilir gibi kesin olmamakla beraber detaylı olarak usta ellere emanet etsen iyi olur.tecrübeli arkadaşlarında yorumlarını bekleyelim

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Hani çocuklar bisikletlerinin ön lastiğine pet şişe sokuşturupta motosiklet sesi çıkararak gerzerlerya. İşte bozuk rulmanın sesi ona benzer.
    Çok gerekirse ve krank pahalıysa gönder hallettirebiliyorum. Yalnız rulmanın birisinin taşlanması lazım onuda herkes yapamıyor yapanda 25 tl istiyor. Kısacası iki rulman (kaliteli) 20 tl. Sök tak 20 tl taşlama 25 tl. İşine gelicek gibiyse yardımcı olurum.Yalnız piston kolunda da boşluk varsa hiç uğraşmaya değmez direk yenizi alınır.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hani çocuklar bisikletlerinin ön lastiğine pet şişe sokuşturupta motosiklet sesi çıkararak gerzerlerya. İşte bozuk rulmanın sesi ona benzer.
    Çok gerekirse ve krank pahalıysa gönder hallettirebiliyorum. Yalnız rulmanın birisinin taşlanması lazım onuda herkes yapamıyor yapanda 25 tl istiyor. Kısacası iki rulman (kaliteli) 20 tl. Sök tak 20 tl taşlama 25 tl. İşine gelicek gibiyse yardımcı olurum.Yalnız piston kolunda da boşluk varsa hiç uğraşmaya değmez direk yenizi alınır.
    nası yani, özetle sen yaptırabilirmisin. nerde, ne kadara, ne kadar zamana? yoksa yarın sabahtan ustaya gidip motorun başında beklemeyi düşünüyorum
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    nası yani, özetle sen yaptırabilirmisin. nerde, ne kadara, ne kadar zamana? yoksa yarın sabahtan ustaya gidip motorun başında beklemeyi düşünüyorum
    Motorun başında beklesen bile senden sıfır krank almanı isteyecek. Ayrıca rulman taşlama işi her babayiğidin yapabileceği bir iş değil. Özel bir ustalık ister. İstanbulda bu işin tek adresi vardır. Ayazağa da Mustafa ustadır. Ben farklı bir scooter için yaptırdım ve fiyatlarıda aynen yazdım. Dediğim gibi önce sesin rulman olduğundan emin olun. Eğer rulman sa piston koluna vs bakın. Rulmandan başka sıkıntısı yoksa ve tamiri yenisinden uyguna geliyorsa bana kargoyla gönderirsiniz ben yaptırtıp geri gönderirim. Aradığım zaman gelip kendisi alıyor ertesi gün yapıp getiriyor.Gerekirse direk kendi adresini alırım . Ona gönderirsin. (bu konuda kendısı ne düşünür bilmiyorum.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun başında beklesen bile senden sıfır krank almanı isteyecek. Ayrıca rulman taşlama işi her babayiğidin yapabileceği bir iş değil. Özel bir ustalık ister. İstanbulda bu işin tek adresi vardır. Ayazağa da Mustafa ustadır. Ben farklı bir scooter için yaptırdım ve fiyatlarıda aynen yazdım. Dediğim gibi önce sesin rulman olduğundan emin olun. Eğer rulman sa piston koluna vs bakın. Rulmandan başka sıkıntısı yoksa ve tamiri yenisinden uyguna geliyorsa bana kargoyla gönderirsiniz ben yaptırtıp geri gönderirim. Aradığım zaman gelip kendisi alıyor ertesi gün yapıp getiriyor.Gerekirse direk kendi adresini alırım . Ona gönderirsin. (bu konuda kendısı ne düşünür bilmiyorum.
    benim ustada sanayide birine yaptırıyorum diyodu, kendisi yapmıyor yani. iyi iş çıkarıyodur heral
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)