Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Direnç nereye bağlanır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Malzemeler televizyon,radyo,teyp tamircilerinde bulunabilir.Bir de feneri nasıl kullanacağını açıklarmısın.Kafa kısmını bütün olarak,hiç ellemeden mi kullanacaksın,veya LED lerini söküp kendin mi birşey yapacaksın?Komple kullanacaksan benim yazdığımı,sökerek yapacaksan Eyong'un yazdıklarını uygula.
    Malzemeleri bulamazsan bana adresini mesaj at.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    patron_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Varadero xl 1000
    _OLD_ abicim 9 led yuvarlak devrede lehimli hazır sökmeme gerek yok o halde yerleştirecem sis farlarımın içine.Malzemede bana yardımcı olursanız çok sevinirim.tşk.

cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Ben böyle bir devre daha önce kurmuş, 1 wattlık dirençlerle 10 tane ledi paralel sürmüştüm. Dienç yandı sonra seri bağladım en fazla 3 tanesini bağlayıp direnç koyabilirsiniz. Yani 3lü demetler halinde olacak. direnç kalabalığından kurtulmak istiyorsanız 7805 entegresiyle ilgili devreler bulun. Bu devrenin çıkışı sabit 5 volttur 1 amperdir. Giriş 30 volta kadar olabilir. Radyoculara gidip gelip uğraşmaktansa, biraz araştırıp deneyler yapmanızı öneririm.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 12:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 11:28 ----------

Alıntı cousinecruis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben böyle bir devre daha önce kurmuş, 1 wattlık dirençlerle 10 tane ledi paralel sürmüştüm. Dienç yandı sonra seri bağladım en fazla 3 tanesini bağlayıp direnç koyabilirsiniz. Yani 3lü demetler halinde olacak. direnç kalabalığından kurtulmak istiyorsanız 7805 entegresiyle ilgili devreler bulun. Bu devrenin çıkışı sabit 5 volt 1 amperdir. Çıkışa bir tane 1n4001 seri diyot bağlayabilirsiniz, bu ledlerin ileri yön gerilimi 4.5 volt olduğu için gereklidir. Aşağıda açıklayayım Giriş 30 volta kadar olabilir. Radyoculara gidip gelip uğraşmaktansa, biraz araştırıp deneyler yapmanızı öneririm
    aküden entegreye motor çalışırken 14 volt civarında. 7805 entegresine giriş 14 vol civarı yani. çıkışında 5 volt alınır. Beyaz ledlerin her biri maximum 3.5 voltta çalışır. Çektiği akım max 25 mili amperdir. Peki siz 3.5 volt 30 miliamper verirseniz lede nolur ? led yanar, söner yani Peki 5 volt verirde amperi düşürürseniz nolur? led yine patlar uf olur bir süre sonra. Ledlerin ömrünü dolduracağını ısınmasından anlarsınız.

Şimdi entegreden 5 volt çıkış alıyoruz. hesaplamadım ama deneylerime bağlı olarak söylüyorum her bir lede 60 ohmluk direnç bağlayabiliriz. Bu hem akımı sınırlamamızı sağlar hemde ledlerimizi ısıtmaz. Yada entegrenin çıkışına 2tane seri 0.7 volt ile aktif olan bir diyot (1n4001 gibi) bağlarsak buda 3.6 volt gibi sabit bir gerilim oluşturur. düşük değerli bir direncin devreye seri bağlanmasıyla yine sağlıklı bir devre yapılabilinir.

İnternette led çalıştıran bir çok devre mevcut. Aldığınız led feneri doğru gerilim ve akımla çalıştıramazsanız, parlaklığı azalır, ledler yanar. Yada verimsiz çalışır. Ayarlanabilir voltaj değerli ufak bir devrede yapabilirsiniz. Dimmerli devre diye geçiyor

Elinizdeki devrede bütün ledler paralel bağlı olmalı. eğer oraya küçük wattlı ( yani 0.25 wattlık) bir direnç bağlarsanız direncin hemen yandığını döreceksiniz. artıya yada eksiye bağlamanız farketmez. 2 wattlık yada daha büyük dirençler bağlayın.
    Evindeki muhabbet kuşunu, bebe şampuanı ile yıkayan insanlardan zarar gelmez

Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 162 MC
    Süper yaaa!
    İşte forum'ların amacına yönelik gerçek bir fikir fırtınası.
    Teşekkürler dostlar.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Cevap yazan kardeşlerim bir noktayı gözden kaçırıyorlar.Soruyu soran kardeşimiz fenerin kafa kısmın olduğu gibi alıp kullanacağını söylüyor.Bu durumda ledler gerektiği gibi sıralı,uygun dirençler var üzerinde ve 4,5 voltla çalışıyor. Şimdi bu kardeşimize üçlü gurup yap,bilmemkaç ohm direnç kullan,şu kadar watt'lık olsun demenin anlamı varmı?Ayrıca bulunduğu yerde bu tip malzemeleri bulabilme şansıda yok.Bir entegrenin bacaklarını ayırtedebilecek bilgisi yok.Bence havya-lehimi bile yok.Kime ne anlatıyorsunuz?
    Bir noktayı daha açıklamak istiyorum:
    Güç kaynağı kaç amperlik olursa olsun bağlanan yük iş görmesi için çekebileceği kadar akım çeker. 3,5 voltta 25 mA çeken bir LEDi,sabit 3,5 volt veren 10 amper verebilecek bir kaynağa bağlarsak bu LED 25 mA çeker,10 amperi çekip bozulmaz.Far ampülünü düşünün,12 volt 55 watt.Devreden 4,6 amper çeker.
    Akü ise 12 volt 60 amper,yani 60 amperi ampüle verip bozmuyor hemencecik.

EmRe_D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    beyaz led 3.5V ile çalışıyor, 4 tanesini seri bağlarsan 14 V yapar akümüz 12V olduğu için biraz zayıf yanacaktır, veya direnç ile yapmak istersek V=I.R den 12-3.5V=R.25mA dan 340 ohm çıkar, bunu ledleri bağladığımız devreye göre (seri,paralel, led sayısı gibi) tekrar hesaplamalıyız. diyot kullanmamıza gerek yok zaten led bir diyot çeşididir (Light emiting diode), bir elektronikçinin 5 dksını almaz. kolay gelsin

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:09 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:04 ----------

Alıntı Boğaçhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Süper yaaa!
    İşte forum'ların amacına yönelik gerçek bir fikir fırtınası.
    Teşekkürler dostlar.
    fikir fırtınası falan yok ortada, bilmeden konuşuyorlar.
    _OLD ustam lafı sen alınma

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı EmRe_D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    [...]
    fikir fırtınası falan yok ortada, bilmeden konuşuyorlar.
    _OLD ustam lafı sen alınma
    Yanlışımızı da söyleyinde öğrenelim o zaman.
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence sizede söylemiyor.Sizde benim gibi alınmayın.

EmRe_D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ante adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mesajların hepsini tek tek okumadım ama fazla akım gönderirsek led bozulur gibi saçma şeyler okudum, ayrıca led yakmak için regüle devresi yapmamıza gerek yok zaten 2 ledi bağlayamayan adam regüle devresi nasıl yapsın. Saygılar.

Motosikleti
    Varadero xl 1000
    O zaman dirençsiz deniyorum direk bağlayarak.Elim baya yatkın bu işlere lehim falan var elimde yapmakta sıkıntı çekmemde malzeme bulamadım maalesef,radyocuda olmaz dedi bıraktı adam konuşmak bile istemiyor.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı patron_58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman dirençsiz deniyorum direk bağlayarak.Elim baya yatkın bu işlere lehim falan var elimde yapmakta sıkıntı çekmemde malzeme bulamadım maalesef,radyocuda olmaz dedi bıraktı adam konuşmak bile istemiyor.
    Sakın,bu feneri direk 12 volta bağlarsan yenisini almak zorunda kalırsın.
    Posta adresini mnz53@yahoo.com adresine gönder.Malzemeleri göndereyim.

Motosikleti
    Varadero xl 1000
    Abicim sana sıkıntı olmayalım şimdi.

Motosikleti
    Mondial100kh
    Delikli plaket ve power ledleri alıp. plaketleri sis farklarını uygun biçimde keserek. ledleride plakete döşemen gerekiyor.El feneri bu iş için uygun değil. ledleri seri bağlamak mantıklı değil canlı yanmamasını sağlar bu olay. her led için 470 ohm -1 k.ohm aralığında bir direnç kullanarak 12 volt a bağlayabilirsiniz. bazı arkadaşlar diyot tan regülatörden bahsetmiş . Akü 6 amper diye bütün gücünü led e vermez . ''yük gerilimden sadece ihtiyacı olduğu kadarını çeker ''

Ante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Büyüyünce alacağım.
    Alıntı gkhncokunlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Delikli plaket ve power ledleri alıp. plaketleri sis farklarını uygun biçimde keserek. ledleride plakete döşemen gerekiyor.El feneri bu iş için uygun değil. ledleri seri bağlamak mantıklı değil canlı yanmamasını sağlar bu olay. her led için 470 ohm -1 k.ohm aralığında bir direnç kullanarak 12 volt a bağlayabilirsiniz. bazı arkadaşlar diyot tan regülatörden bahsetmiş . Akü 6 amper diye bütün gücünü led e vermez . ''yük gerilimden sadece ihtiyacı olduğu kadarını çeker ''
    Ben yanlış mı düşünüyorum? Motosiklette Alternatör diye bir parça yok mu yoksa? Varsa bu alternatör arabadan farklı mı çalışıyor? Yok ben doğru biliyor ve alternatör var ise bu bağladığınız led'ler alternatörden mi, aküden mi beslenir? Alternatörün ürettiği voltaj ve akım akü'de olduğu gibi düzgün müdür? Baştan mesajları okudunuz mu arkadaşa diyorki led'ler zaten monteli bunları direk kullanacağım diyor. Buna göre bir çözüm diyor farkında mısınız?
    Ainesi iştir insanın, lafına bakılmaz!
    Yine de yaşıyor insan, merak yüzünden. Yeni bir şeyler bekleyip duruyor...

Motosikleti
    Varadero xl 1000
    Evet ledler hazır sadece elektrik verecem.

Motosikleti
    Mondial100kh
    Alternatör ,hareket enerjisini elektrik akımına ceviren motora denir..( şarj dinamosu )

Araçlarda kullanılan alternatörler dc dir. Yani doğru akım üretirler.Üretilen akım tekrar filtre edilip doğrultulabilir. Ama bu aküden alınacak besleme ile led diyot yakılacaksa gereksizdir. Direnç işini görecektir.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı gkhncokunlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alternatör ,hareket enerjisini elektrik akımına ceviren motora denir..( şarj dinamosu )

Araçlarda kullanılan alternatörler dc dir. Yani doğru akım üretirler.Üretilen akım tekrar filtre edilip doğrultulabilir. Ama bu aküden alınacak besleme ile led diyot yakılacaksa gereksizdir. Direnç işini görecektir.
    Değerli kardeşim,
    Adındada bahsedildiği gibi alternatör 3 faz alternatif akım üretir,sonra 3 lü bir diyot gurubu tarafından doğrultularak doğru akım haline getirilir.Diyot gurubu ayrı bir eleman olarak da bulunabilirsede motosikletlerde çoğunlukla konjektörle beraberdir.Konjektörde doğrultulmuş bu akımı kontrol altında tutar.
    Doğrudan doğru akım üretecine dinamo denir.Bisikletlerde kullanılan gibi ve 1950-1955 model otomobillerde olduğu gibi.

Motosikleti
    Mondial100kh
    Sevgili _OLD_ Abi

Ben alternatörün iç yapısında, rotorundan diyodundan v.s ziyade, ürettiği çıkışından bahsettim buda dc dir. Senin bilgi birikimi ve deneyimine saygım sonsuz . Bu arada benim anlatmak istediğim ledleri bağlayacak abi, aküden elektriği alıp bir anahtarla kontrol ettikten sonra. ledlerin + kısmına direnç bağlanacak ( genelde uzun bacak + dır ) . Yani aküden alınan elektriğin doğrultulmasına, diyotla beslenmesine gerek yoktur.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Yani aküden alınan elektriğin doğrultulmasına, diyotla beslenmesine gerek yoktur.

Tamamen katılıyorum.Yanlış anlamadıysam, 7805 in çıkışına bağlanacak 1N4001 gibi diyotları konu ediyorsan,burada amaç voltaj düşürmektir.Diyotlar yapısal özelliklerinden dolayı üzerlerinde 0,7 volt düşürerek akımı iletirler.5 volt bir kaynağa seri olarak bağlanırsa diyodun ucundan 4,3 vol elde edilir.

Motosikleti
    Mondial100kh
    Evet abi.. diyodun aktif çalişma gerilimi 0.7 v .dur

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)