Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yaptım oldu :)) Benzin deposu bakımı Resimli..

Motovento
    REKLAM ALANI
    kingcüneyt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ---
    Merhaba arakadaşlar bizim emektar motorumuzun deposunda delikler oluşmaya başlamıştı malum 11 yıllık depo, her hafta bir delik bıkmıştım artık ama bugün biraz MT den aldığım bilgiler birazda ben,kendi hünerlerimi katarak depoyu sıfır hale getirdim..

İlk önce depoyu söktüm (alt musluğu sökmüyoruz ) suyla benzinini giderdim hava tutarak içinin kuramasını sağladım hala içi berbat pas ve pislik dolu idi sonra resimde ki küçük yumoş kabındaki tuzruhunu depoya döktüm sonra suyla depoyu fulledim yarım saat bekledim,çarkaladım iyice azıcık pislikler aktı ama içi hala dolu..Sonra yine yumoş kabı kadar tuzruhunu depoya bidaha döktüm bukez tek tuzruhuyla karıştırdım (en etkilisi bu oldu) ve tazikli su verdim sonra sonuç pırıl pırıl 11 yılın kiri pisi çıktı yeni kalveniz yaptırmışım gibi oldu..MT den arkdaşın söylediği kabartma tozunuda içine döktüm suyla bidaha yıkadım sonuç ilk günki gibi inşallah bidaha delinmez.

not: Boyaya tuzruhu değmesin diye dikkat edin değerse su tutun,üsütünüze iş kıyafeti giyin benim gibi yeni t-shirt'nüz leke leke olmasın iş bitiminde geldi aklıma giymek
    Tuzruhunun etkisi gitmesi içinde bol bol suyla depoyu fulleyip boşaltın
    Eğer içinden küçük demir parçası gibi zımbırtı varsa mıknatısla çekip musluk tarafında alabilirsiniz.

Uploaded with ImageShack.us

Rx 115 Mavi (2004) Rx 135 King Yeşil (2002), Rx 135 King Yeşil-Siyah (2003) Ford Fiesta Flair Bordo (2000) Ford Fiesta Ghia Gri (2000) Peugeot 206 Xt Gümüş Gri (2005) Ybr Esd Siyah 125 (2012) Ford Fiesta (2006) Ford Fiesta (2009) Yamaha R6 (2013 ) Vınn Vınnn

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    güzel olmuş güle güle kullan benim motorda 11 yıllık deposu tertemiz maşallah diyelim lütfen

serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    İyişallah iyi olmuştur..
    Tuz ruhu sonuç olarak HCl yani hidroklorik asit, kuvvetli asittir..
    Pasları atmış olabilirsin ancak iç yüzeyine zarar verdiğin için bir süre sonra tekrar daha çok delik açılabilir..Asitin etkisini gidermek için yani nötürlemek için sodyum bi karbonat kullanılabilir. Daha sonra iyi bir durulama gerekir..
    Ancak hamur kabartma tozu ile aynı mı onu bilmiyorum işte..sodyum bi karbonat aktarlarda olur..Hatta midesi ekşiyenler için kullanılır.. Mide asitini nötürler..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

Motosikleti
    ---
    Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyişallah iyi olmuştur..
    Tuz ruhu sonuç olarak HCl yani hidroklorik asit, kuvvetli asittir..
    Pasları atmış olabilirsin ancak iç yüzeyine zarar verdiğin için bir süre sonra tekrar daha çok delik açılabilir..Asitin etkisini gidermek için yani nötürlemek için sodyum bi karbonat kullanılabilir. Daha sonra iyi bir durulama gerekir..
    Ancak hamur kabartma tozu ile aynı mı onu bilmiyorum işte..sodyum bi karbonat aktarlarda olur..Hatta midesi ekşiyenler için kullanılır.. Mide asitini nötürler..
    tuzruhunu döktükten hemen sonra suyla bol bol yıkadım 5-6 defa hatta etksis gitsin diye deterjanla temizledim.. bide kabartma tozunu attım yapışmış gibi oldu tuz rhunun etkisini götürdü hemen
    Rx 115 Mavi (2004) Rx 135 King Yeşil (2002), Rx 135 King Yeşil-Siyah (2003) Ford Fiesta Flair Bordo (2000) Ford Fiesta Ghia Gri (2000) Peugeot 206 Xt Gümüş Gri (2005) Ybr Esd Siyah 125 (2012) Ford Fiesta (2006) Ford Fiesta (2009) Yamaha R6 (2013 ) Vınn Vınnn

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    benim merak ettiğim,deponun iç pası temizlendi de,delikler ne oldu?
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    ---
    Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi içinde bildiğin demir parçaçıkları çıktı sivri sivri onları döktüm galiba delinmesine sebep onlar... enson delinen yerinede zımparaladım lehimle kaynak yaptım taktım şimdilik sorun yok servise gittiler geldiğinde bakarım artık sorun varmı diye

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Sahiden ne oldu?
    Birde depoda delik nasıl açılır?
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    umarım istediğin gibi olmuştur.eğer olduysa da inan senin kadar sevinirim.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Motosikleti
    ---
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sahiden ne oldu?
    delikleride radyatörcüden öğrendim nasıl yapıldığını biliğimiz lehimi aşırı ısıtarak anında şoklama yöntemiyle deliği kapatıyor.İlk ora yaptırdım sonra küçük yerleri dükknada ben yaptım..

Uploaded with ImageShack.us

bu kaynakcının yaptığı eğer tamamen çürümemişse böyle idare edermiş. Zaten kaynaktan akmıyor başka yerlerden atıyodu içi pasla demir parçalırınla dolduğu için..

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Peki bu delikler neden oluştu?
    Düşme, çarpma, yan yatırma gibi durumlardan dolayımı bu delikler meydana geldi?
    Dostum emeğine saglık çok güzel yapmışsın. Ama vallahi anlamadim. Biraz açarmısın?
    Yani ilk defa görüyorum böyle birşeyi, yanlış anlama lütfen...
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    ---
    umarım istediğin gibi olmuştur.eğer olduysa da inan senin kadar sevinirim.
    içinden çıkanları görsen abi sanki ben temizlenmiş gibi oldum İnş.sorun çıkarmayacak

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:31 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:11 ----------

Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu delikler neden oluştu?
    Düşme, çarpma, yan yatırma gibi durumlardan dolayımı bu delikler meydana geldi?
    Dostum emeğine saglık çok güzel yapmışsın. Ama vallahi anlamadim. Biraz açarmısın?
    Yani ilk defa görüyorum böyle birşeyi, yanlış anlama lütfen...
    Teşekkür ederim sagol abi.. motor 2000 model iş motoru olarak kullanıyoruz yalan soylemeyelım hiç deponun içine söküpte temizlemedik bu zamana kadar .. bakım yapmadığımız içinde alt taraflarından şırınga deliği gibi atmaya başladı 10 -15 tane kaynak yaptırdık. Ama içini hiç bu şekil temizlemedik temizlemediğimiz için o parçaçıklar depoyu deliyordu hep şimdide ne pas nede demir tortusu kaldı içinde.. havaylada içini doldurdum kaçıran yoktur.. eğer delinmesse bidaha sorun kalmadı demektir

Motosikleti
    ---
    daha takmadan bi baktım hafif boya attı iğne deliği gibi hemen orayada kaynak yaptım gezdim geldim sorun yok

---------- Mesaj ekleme zamanı: 20:53 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 20:49 ----------

Alıntı extrem_015 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel olmuş güle güle kullan benim motorda 11 yıllık deposu tertemiz maşallah diyelim lütfen
    extrem sizin motor 250 bindemi

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eyvah, çok riskli bi işçilik yapmışsın umarım herşey yolunda gider ama asidi durulamanın yolu bol su değil, bazik bir malzeme kullanmalıydın kabartma tozundaki karbonat yeterli midir iş görür mü bilmiyorum ama umarım ilerde daha büyük bi sorunla karşılaşmazsın istediğin gibi bi sonuç elde edersin

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Asit suyla gitmez yahu..Kabartma tozuna ek olarak arkadaşların dediği gibi eczanaeden alınacak karbonat ile sulandırarak depoyu fulleyip sonra aynıs uyla çalkalamak gerekli..

Asidi nötrlemenin tek yolu baz katmaktır, suyla vs. gitmez..

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    karamsar bi tablo çizmek gibi olmasın ama asitle birlikte su.. daha doğrusu suyun içindeki oksijen oksitlenmeyi daha da şiddetlendirir

Motosikleti
    ---
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asit suyla gitmez yahu..Kabartma tozuna ek olarak arkadaşların dediği gibi eczanaeden alınacak karbonat ile sulandırarak depoyu fulleyip sonra aynıs uyla çalkalamak gerekli..

Asidi nötrlemenin tek yolu baz katmaktır, suyla vs. gitmez..
    Kabartma tozu atmadan önce tuz ruhunun etkisi geçmemişdi iyice fulleyip yarım saat bekledim iyice çarkaladım sonra bol su ile yıkadım deterjan ile hava ilede içini kurttum azıcık benzin döktüm basınç yaptı havasını aldım bütün bezini koydum şimdilik bi sorun yoktur .. Olursa sölerim..

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:25 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:22 ----------

Alıntı sedici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eyvah, çok riskli bi işçilik yapmışsın umarım herşey yolunda gider ama asidi durulamanın yolu bol su değil, bazik bir malzeme kullanmalıydın kabartma tozundaki karbonat yeterli midir iş görür mü bilmiyorum ama umarım ilerde daha büyük bi sorunla karşılaşmazsın istediğin gibi bi sonuç elde edersin
    kabartma tozunu atmadan önce zaten belliydi ama attıktan sonra iyice çarkladım tuzruhunu etkisini aldı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler