Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

paslı depo

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki ölçeklendirmeyi nasıl bir kapla ayarladın?

Benim cometin deposunda da hafiften baslanma başlamış...
    2 litrelik kola peti, huni ve bir leğenle ayarladım. bir ölçek HCl'ye 2 ölçek su.
    sodyum bi karbonatıda 15 litrelik depoya yarım kilogram şeklinde ayarladım.
    maliyet analizi;
    -2 litrelik kola...............2.5 tl
    -HCl...........................1 tl/l
    -sodyumbikarbonat........3 tl
    -yarım paket cigara.......3.5 tl
    -yeter miktarda azim ve gaz
    -passız cillop depo..........paha biçilmez!
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Sigara kullanmıyorum sorun olur mu

17 litrelik depo için baya ugraşmak gerekecek. Sagol.

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 litrelik kola peti, huni ve bir leğenle ayarladım. bir ölçek HCl'ye 2 ölçek su.
    sodyum bi karbonatıda 15 litrelik depoya yarım kilogram şeklinde ayarladım.
    maliyet analizi;
    -2 litrelik kola...............2.5 tl
    -HCl...........................1 tl/l
    -sodyumbikarbonat........3 tl
    -yarım paket cigara.......3.5 tl
    -yeter miktarda azim ve gaz
    -passız cillop depo..........paha biçilmez!
    doktorların ilaç reçetesi gibi olmuş

halk dilinde yazsaydın beyaa

peki bu malzemeyi nereden temin edeceğiz,hangi işi yapan firmalardan isteyeceğiz
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

osaday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1957 BMW R26 / MZ 1971 ES 175 / Mz 251 Sporstar 98
    hocam yapıcağın şey kum ve küçük çakıl taşları koyup uzun süre karıştırmak bide sirke koyabilirsin bu karışama karıştır iyice pasini temizle ;)

Motosikleti
    tvs apache
    herkeze selam bu tip depolara kalay yaptırldığını duydum tam randumanı oyle alırsın

konuyu hortlatayım
    sirke , deponun içine metal vida v.s koyma suretıyle calkalama(calkalanma) gibi yontemleri denemeyınız.Ya eloktrolız ayrıstırma yada kımyasal yontemler kalıcıdır
    tuz ruhu,hıdroklorık asıt aynıdır.fosforik asit hidroklorik asit'e nazaran daha az toksit'tir
    vede cok etkilidir.Gıda,tıp,endustrı gıbı bır cok alanda kullanılmakta pas cozuculerde bu maddeden oluyor.
    eczanelerden dahı temın edebılırsınız.1 lıtre'lık fosforık asıt alınır.Uygulamadan önce yüzünüzü,gözünüzü , vucudunuzu koruyun,Cıkan dumanı solumayın.Asit depoya dokulur ve bir muddet calkalanır gereklı gorulurse 1lt'ye 1'lt kaynar su ılave edılır 2 saat bekleme sonunda depoda pas'tan eser kalmamıstır .Son işlem olarak karbonat yada kabartma tozu 5\1 oranda ılave edılır(hem asıt notralize edılır hemde pasıvızasyon saglanır) yarım saat beklenır depo su bosaltıldıktan sonra depo durulanır son işlem olarak deponun tamamı yakıt ıle doldurulur.geçmiş olsun
    GaCCaLL bunu beğendi.

GaCCaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1190-DR 350-Joyride 200-BMW R26-Jawa 250
    bakalım yarın bişiler yapacağım ama o kadar kabartma tozunu nerden bulacağım o sıkıntı
    ANGARAJ

[QUOTE=GaCCaLL;2654896]

Aktar'larda ,bakkallarda,market'lerde karbonat bulunuyor.Bulunmayan birşey değil.250-300gr alman yeterli olacaktır,Elektroliz yonteminizi yapmayacaksan bence hidroklorik asit yerine fosforik asit kullanmalısın.Hidrolorik asit'in ph değeri 1' iken fosforik'te 3'dür vede daha az tehlikelidir fosforik asit .Gerekirse buradan yardımcı olmaya çalışırız.http://www.oksilab.com/Fosforik-Asit-1-LT,PR-3347.html
    GaCCaLL bunu beğendi.

alicebbar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT25+RKS Freccia
    merhaba kardeşim yakında bir detarjan felan satan bi yer varsa por çöz diye bir kimyasal var o çözüyor diye biliyorum onu kullan derim ama döktükten sonra çıkan gaz insanı zehirliyo ağzını kapatacak birşey bul dökerken geçmiş olsun

Alıntı alicebbar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba kardeşim yakında bir detarjan felan satan bi yer varsa por çöz diye bir kimyasal var o çözüyor diye biliyorum onu kullan derim ama döktükten sonra çıkan gaz insanı zehirliyo ağzını kapatacak birşey bul dökerken geçmiş olsun

Porçöz benzeri kimyasallar kullanmayın porçöz'ün içinde nitrik asit (Kezzap)ve hidroklorik asit(Tuz ruhu) vardır(kimyasal silah gibi).Çok kuvvetli bir asit'tir o yuzden kullanmamınızda fayda var.pas'ı alayım derken metal'in yapısını bozabılır hatta saglıgından olabılırsın..İllaki porçöz kullanacagım dersen agzını kapaman yetmez . Yuzunu ne kadar kaparsan kapa gaz maskesi,gözlük takman lazım.Asitlerle oynamak şakaya gelmez.

Motosikleti
    Bugün ilçede hidroklorik asit bulamadığımız için içerisindeki oranı %37 olan bir tuz ruhu bulup 4 şişe döküp bekledim sonuç inanılmaz nerdeyse deponun içi ilk günki gibi fotoğrafladım burayada koyarım
    ANGARAJ

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Arkadaşlar geçici çözümler unlar. Asitler depo içindeki paslanmaz kaplamayı söktüğü için kısa zamanda eskisinden daha kötü olucaktır maalesef. (inşallah olmaz.)
    Paslı deponun içini tekrar komple kaplamadığınız sürece randıman almanız zor.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Alıntı GaCCaLL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün ilçede hidroklorik asit bulamadığımız için içerisindeki oranı %37 olan bir tuz ruhu bulup 4 şişe döküp bekledim sonuç inanılmaz nerdeyse deponun içi ilk günki gibi fotoğrafladım burayada koyarım
    Önceki yazıları okuduysan asit'i nötüralize yapman lazım.Depondaki asit'ten kurtulman gerekıyor suyla , yıkamayla olmaz karbonat kullanmalısın.Karbonatın ayrıca koruyucu işlevi vardır.Pas'ı önler.

Acayüp
    Kezzap,tuzruhu,porçöz bunların içinde çok güçlü asitler var çaydanlığı delicek güçte.Kesinlikle önermiyorum sanayi'de kullanılan pas çözücü fosforik asit'tir.Videolar bile vardır.Buyuk tank'larda pas temızlıgı yapılır.
    Gaccal'a baglantı'da gönderdim yanlız acele etmiş.Asit'i temizlemezse daha sonra tekrar kararıcak gıbı gelıyor

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Veeeee sonunda her türlü pas-oksidasyon sökme ve nötralizasyon işleminden sonra çıplak kalan yüzeyler en kısa sürede paslanacaktır.
    Herhangi bir kaplama işlemi olmaksızın deponuz bir süre sonra daha beter olacaktır.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

ihtiyar

muhakkak yapılan kaplamanın yerini tutmaz
    Fakat kaplama işi zahmetli ,maliyetli ve zordur.Herkese yaptıramazsınız yapsa iyi olur'mu?Kafanızda bir sürü acaba olur.
    Bu arada uygulama yaptıgım depo 25 senelıktı (daha kötü durumda olabılecegını sanmıyorum)yaklaşık 2 senedir temizlenmiş haliyle kullanıyorum ufak tefek karıncalanma dışında birşey yok

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    yonis abiii onun yerine passız çıkma bir depo bulsan olmaz mı...konya da çoktur...
    bu arada motor çalıştı mı...

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Hocam en temizi elma sirkesidir, hem ucuzdur, hem sağlığı tehdit etmez, hem kolay durulanır Yıllardır çamaşır ve bulaşık makinemde kullanırım. Araba yıkayıcıları bile kullanır
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    5dk sonra geliyor fotoğraflar biraz sabır

Hatta 5dk bile sürmedi

Beforee

After..

Bu kadar süper sonuç alacağımı cidden tahmin etmiyordum toplam maliyet 20-25tl falan tuttu ama sonuç cidden inanılmaz arkadaşlar benim kullandığım ürünün hidroklorik asit oranı yüksekti ama neticede tuz ruhuydu por-çöz ünki %18 benimki isee %37 idi yanlış hatırlamıyorsam onuda fabrikasına sorup öğrenmiştim zira kutunun üzerinde yazmıyordu

birde kuvvetmacunu abimizin dediği gibi bu işlemden sonra ise %3 oranında karbonat yani 500gr kullandım ben su ile doldurup yarım saat daha bekledim şuan kurumaya bıraktım yarın takacağım..
    Ayrıca burdan da teşekkür ediyorum tekrardan fatih abime..
    ANGARAJ

[QUOTE=draggy;2655761] dostum bende senin gibi dusunuyordum sirkenin içine bir metal parçası at ertesi gün almaya gittiginde sasıracaksın cidden Daha kotu olacaktır.

Gaccal
    elıne saglık,bir sure deponu benzın dolu tut.

Motosikleti
    Birde yazmayı unutmuşum ama bilgilendirme açısında yazayım hani deponun içindeki kaplamaya galvaniz diyorlar galiba elinizi sürttüğünüzde anlarsınız ya biraz pütürümsüdür temizlendikten sonra dediğim gibi galvanizde (ki eğer kaplama olan o ise) HİÇBİR bozulma vs yoktu ama tabi bu el yordamıyla varılan bir tespit @greyhorse karbonat işleminide uyguladım bakalım bu motoru burda binmek için bırakmıştım topladıktan sonra benzin koyacağım ama bu benzin fiyatları ile fulleyeceğimi pek sanmıyorum birdahaki geldiğimde kontrol edip burayaz yazarım unutmazsam en azından hepimize faydası olur

ferhat çıkma depoyu bulmak için konya merkeze gitmem gerekecekti ve o kadar vaktim yok bulmasına bulunur illaki ama şuan için problemi çözmüş görünüyoruz.Bugün çalıştırmadım depoyu kuruması için bıraktım ve şanzıman yağını boşalması için yan ayaklığa aldım boşaltma vidasını açık bırakarak çıktım evden öbür eve geçtim aksam olumustu yarına şanzuman yağını da koyup depoyu takarak çalıştırmaya çalışıcam bakalım aklımdaki tek soru işareti platinler umarım ayarında bir sıkıntı yoktur..Sentil yerine yaprak jilet kullansak onun kalınlığı ne kadar acaba?

birde içinden çıkan tuzruhunun fotoğrafını koyayımda tam olsun..

Ha unutmadan tuzruhunu boşalttıktan sonra yaklaşık 3-4kez de araba yıkama makinesi ile(tazyikli su fışkırtanlar) yıkadım ve en son benzin musluğunun ordan temiz su akana kadar temizledim..Sonra karbonat işlemini yaptım ardından tekrar durulama..

ANGARAJ

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler