Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şu ilk bakım dedikleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125 UAG, Peugeot Trekker
    Selam arkadaşlar.
    Geçen ay aldığım Mondial UAG 125 model motoru 500 km'de ilk bakıma götürdüm.

Motoru teslim etmek için servise vardım. Servisteki elemana 500 bakımı için geldiğimi söyledim. Anahtarları ve garanti-bakım kitapçığını verdim. "Ne zaman geleyim" diye sordum. "Gitmene gerek yok 15 dakikada biter" dedi.

Neyse telefonla konuşmak için dışarı çıktım. 5 dk sonra geldiğimde yağını değiştirmiş olduğunu gördüm. "Hangi marka yağ kullandığını sordum" Scoot marka 4t motor yağı kullanmışlar.

Neyse benim ilk bakım 15 dakikada bitti. Frenler, debriyaj, dreksiyon, zincir, ayaklıklar vb. bir kaç yeri yağladı. Zinciri konrol etti. Hepsi bu. Ya ben ilk bakımı gözümde büyüttüm yada servis bu işi baştan savma yaptı.

Gelelim sorulara
    -İlk bakım dedikleri olay bu mu?
    -Yapmaları gereken başka bir şey vardı da yapmadılar mı?
    -Kullandıklar yağdan sonra motordan daha farklı bir ses gelmeye başladı. Sanki silindir bloğundan sürtünme sesi geliyor gibi.
    -Şimdi gidip kaliteli bir yağ alıp başka bir tamirciye değiştirtsem olur mu?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
    MoToSikLeT KuLLaNMaK BiR TuTKuDuR.

::tutkuy::

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Kardeş ilk bakım zorunlu olarak yapılmalı. Yapılmazsa garantı kapsamında oluşacak arızalarda garantı dıiı kalacağı için ücret ödemen gerekır.
    Tabi ki 15 dk. şürmeyen bir bakımın ve yağ değişiminin baştan savma bir düzen olduğu ortada. Zaten ilk bakımda yapılan masraflar üretici firma tarafından servise finase edileceği için senin motor çantada keklik bakımı yapıldı.
    Bu iş sadece mondial servislerinde değil Türkiye'de birçok serviste böyle. Mesela benim yeni aldığım iş makınasına garanti süresi iç.nde gelen servis makinanın hiçbir yerine anahatar takarak civata somun gevşeklik kontrolu yapmadı. Bunu defalarca ikaz etmeme rağmen yapılmadı. Sonuçta fabrıka tarafından sıkılarak perçinlenen rotıl kafaları arıza yaptı. Benim israrlı yazışmalarım sonucunda hatanın kendilerinde olduğunu kabullenmeyip isterseniz muşteri memnuniyeti açısından azızayı üstlenelim dediler. Ne yapalım elimiz mahkum. Tamam deyıp kabullendik . Yanı kendilerine toz kondurmuyolar.
    Sende de tüm civata somun motor elemanları kntrolu yapılması gerekirdi. Birde kullanılan yağ büyük ihtimalle en kalıtesiz çin malı yağdır. Marka yağla değişirsen zararın olmaz.

Motosikleti
    Mondial 125 UAG, Peugeot Trekker
    Alıntı osmanba adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş ilk bakım zorunlu olarak yapılmalı. Yapılmazsa garantı kapsamında oluşacak arızalarda garantı dıiı kalacağı için ücret ödemen gerekır.
    Tabi ki 15 dk. şürmeyen bir bakımın ve yağ değişiminin baştan savma bir düzen olduğu ortada. Zaten ilk bakımda yapılan masraflar üretici firma tarafından servise finase edileceği için senin motor çantada keklik bakımı yapıldı.
    Bu iş sadece mondial servislerinde değil Türkiye'de birçok serviste böyle. Mesela benim yeni aldığım iş makınasına garanti süresi iç.nde gelen servis makinanın hiçbir yerine anahatar takarak civata somun gevşeklik kontrolu yapmadı. Bunu defalarca ikaz etmeme rağmen yapılmadı. Sonuçta fabrıka tarafından sıkılarak perçinlenen rotıl kafaları arıza yaptı. Benim israrlı yazışmalarım sonucunda hatanın kendilerinde olduğunu kabullenmeyip isterseniz muşteri memnuniyeti açısından azızayı üstlenelim dediler. Ne yapalım elimiz mahkum. Tamam deyıp kabullendik . Yanı kendilerine toz kondurmuyolar.
    Sende de tüm civata somun motor elemanları kntrolu yapılması gerekirdi. Birde kullanılan yağ büyük ihtimalle en kalıtesiz çin malı yağdır. Marka yağla değişirsen zararın olmaz.
    Cevap için teşekkür ederim. En kısa zamanda kaliteli bir yağ ile tekrar değişim yapayım o zaman.
    MoToSikLeT KuLLaNMaK BiR TuTKuDuR.

::tutkuy::

.Mhmt. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Aynı şeyi bende scooterımda yaşadım. 500 km de götürdüm ilk bakıma adamlar yağını değiştirdi bi çalıştırdı baktı tamam dedi, sonradan servis kitapçığına baktığımda şanzıman yağı değişmeli falan diyorudu, servise söyledim ve aldığım cevap

Hee öylemişmiş gerek yok ona ya ama istersen değiştiririz koçum
    Hele Bi Kazanayım da Üniversiteyi ... Bir yere gitmek için de CBF e binilir CBF e binilmek için de her yere gidilir. Acayip az yakıyo len bu

Arkadaşlar servislerde her şey daha pahalı olduğu ve kalitesiz malzeme kullandıkları için ben götürmeyi düşünmüyorum.Motosiklet daha 150 km'de.Motosikletimin bakım kılavuzunda kaç km'de ne kontrolü olduğu yazıyor.Bu motosiklete en kral motor yağını,en kral malzemeleri kullansam 50 lira tutar.Bunu servise götürsem 100 lira.Her seferinde 50 lira kazık. . .E bu motoru 5 kez servise götürdüm mü 250 lira.Bu motoru hiç servise götürmesem?Hepsini kendim yapsam ne olur.En fazla motoru şanzumanı bozduğumuzu varsayalım.(en pahalı işlem budur diyerek yazıyorum.)250 lira.E o zaman ne gerek var servise.Bir iki tanıdık ustadan yardım alarak onlardan 10 kat daha kaliteli iş yaparak,içim ferah gezebilirim.Tabi bu benim şahsi düşüncem. . .
    İyi forumlar

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd kırmızı
    motorum yamaha yb125.antalya yamaha servisi 300 den sonra gel ilk bakımını yapalım diyor.sonra 1000 de gel diyorlar.

1-ancak kitapçıkta bakımlarım 1000-6000-12000 şeklinde gidiyor.bende şu an gitmemeyi düşünmeye başladım.1000 km de motorumu götürdüğümde neden 300 de gelmedin motorun garanti kapsamından çıktı derler mi?

2-hadi parasını geçelim.demo yağı ile motorun iyiliği için kaç km yapılmalıdır saygılar?

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    Alıntı .Mhmt. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyi bende scooterımda yaşadım. 500 km de götürdüm ilk bakıma adamlar yağını değiştirdi bi çalıştırdı baktı tamam dedi, sonradan servis kitapçığına baktığımda şanzıman yağı değişmeli falan diyorudu, servise söyledim ve aldığım cevap

Hee öylemişmiş gerek yok ona ya ama istersen değiştiririz koçum
    servisin cevabına koptum,
    vw batı servisindede bir şey bilmiyorlar statik dönüş farını açabilirmiyiz diyorum,arabada varmı yokmu bilmiyorlar öyle bakıyorlar bunların adı servis kendileri çırak.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı karaislam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorum yamaha yb125.antalya yamaha servisi 300 den sonra gel ilk bakımını yapalım diyor.sonra 1000 de gel diyorlar.

1-ancak kitapçıkta bakımlarım 1000-6000-12000 şeklinde gidiyor.bende şu an gitmemeyi düşünmeye başladım.1000 km de motorumu götürdüğümde neden 300 de gelmedin motorun garanti kapsamından çıktı derler mi?

2-hadi parasını geçelim.demo yağı ile motorun iyiliği için kaç km yapılmalıdır saygılar?
    300'de bakım diye bir şey yok. Motorun kitapçığında yazan neyse ona göre bakımlarını yaptır. Motorun üzerinde gelen yağ zaten rodaj dönemine uygun konulmuştur, rodaj kurallarına uyarak gönül rahatlığıyla ik 1000 kilometreni yap.

Motosikleti
    yamaha ybr 125 esd kırmızı
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    300'de bakım diye bir şey yok. Motorun kitapçığında yazan neyse ona göre bakımlarını yaptır. Motorun üzerinde gelen yağ zaten rodaj dönemine uygun konulmuştur, rodaj kurallarına uyarak gönül rahatlığıyla ik 1000 kilometreni yap.
    saolasın kardeşim.

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Dostlar nedir bu servislerden çektiğimiz, paramızla rezil oluyoruz ve enayi yerine konuyoruz En güzeli kendin yapamaya çalışacaksın basit işleri mesela yağ değişimi, hava filtresi temizliği,teker yaması vs vs. Böylelikle git gide kendini geliştireceksin ve gönlün rahat olacak Diyelimki uzun yola çıktın kirli benzin aldın ve karbüratör tıkandı hadi aslanım kuş uçmaz kervan geçmez yerdesin napacaksın yada buji ateşlemeyi kesti belki basittir yapılması gereken ama bilmediğimiz için zor durumda kalabiliriz Ben yavaş yavaş başlıyacağım bu işlere önce yağ değiştirme ,teker yamasını zaten bisikletim varken yapıyordum Karbüratör temizliği ve ayarı , Subab ayarı vs vs güzel olmazmı hem motorumuzla bütünleşiriz hem yeni yeni şeyler öğreniriz Sitede görürüyorum kendisi yapan arkadaşlar var bu tür ayarları
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

Motosikleti
    Ninja ZX-6R '08
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostlar nedir bu servislerden çektiğimiz, paramızla rezil oluyoruz ve enayi yerine konuyoruz En güzeli kendin yapamaya çalışacaksın basit işleri mesela yağ değişimi, hava filtresi temizliği,teker yaması vs vs. Böylelikle git gide kendini geliştireceksin ve gönlün rahat olacak Diyelimki uzun yola çıktın kirli benzin aldın ve karbüratör tıkandı hadi aslanım kuş uçmaz kervan geçmez yerdesin napacaksın yada buji ateşlemeyi kesti belki basittir yapılması gereken ama bilmediğimiz için zor durumda kalabiliriz Ben yavaş yavaş başlıyacağım bu işlere önce yağ değiştirme ,teker yamasını zaten bisikletim varken yapıyordum Karbüratör temizliği ve ayarı , Subab ayarı vs vs güzel olmazmı hem motorumuzla bütünleşiriz hem yeni yeni şeyler öğreniriz Sitede görürüyorum kendisi yapan arkadaşlar var bu tür ayarları
    Aslında bunların bize adı ehliyet olan plastik parçasını almadan önce öğretilmesi gerekirdi diye düşünmekteyim hep ama öğrenmek her yaşta güzel onlar öğretmedi diye öğrenmemek olmaz ummadık taş baş yarar demişler belkide öğrenmek hayatınızı kurtarabilir.

Saygılar.
    ZX-6R '08 Blue

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Alıntı kckr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında bunların bize adı ehliyet olan plastik parçasını almadan önce öğretilmesi gerekirdi diye düşünmekteyim hep ama öğrenmek her yaşta güzel onlar öğretmedi diye öğrenmemek olmaz ummadık taş baş yarar demişler belkide öğrenmek hayatınızı kurtarabilir.

Saygılar.
    Kesinlikle katılıyorum size motosiklet ehliyetini alırken bırakın teknik detayı , üzerine bile birkez çıkardılar sürmek için
    Gül Dediğin Nedir Senin? Üç Beş Diken Biraz Yaprak, Ömür varya Ömür Çok Sevdiğin Üç Beş Nefes Sonra Toprak. . .

İlk bakım servis ile tanışabilmeniz için üretici firma tarafından tanınan fırsat.''Sayın müşteri sizi bu d.....k.'' Tabiki işini profosyenelce yapan var.süsleyen de ve yalap şap yapanda.Herşeyi kendimiz bir yere kadar yaparabiliriz.Vakti ve bilgisi olanlar tabiki kapsam dışı.Tamirciden çıkıp direk eve girdiğim çok nadirdir mutlaka birşeyleri yeniden ayarlamak zorunda kalmışımdır.

Motosikleti
    2008 R6
    Alıntı kaaha adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar.
    Geçen ay aldığım Mondial UAG 125 model motoru 500 km'de ilk bakıma götürdüm.

Motoru teslim etmek için servise vardım. Servisteki elemana 500 bakımı için geldiğimi söyledim. Anahtarları ve garanti-bakım kitapçığını verdim. "Ne zaman geleyim" diye sordum. "Gitmene gerek yok 15 dakikada biter" dedi.

Neyse telefonla konuşmak için dışarı çıktım. 5 dk sonra geldiğimde yağını değiştirmiş olduğunu gördüm. "Hangi marka yağ kullandığını sordum" Scoot marka 4t motor yağı kullanmışlar.

Neyse benim ilk bakım 15 dakikada bitti. Frenler, debriyaj, dreksiyon, zincir, ayaklıklar vb. bir kaç yeri yağladı. Zinciri konrol etti. Hepsi bu. Ya ben ilk bakımı gözümde büyüttüm yada servis bu işi baştan savma yaptı.

Gelelim sorulara
    -İlk bakım dedikleri olay bu mu?
    -Yapmaları gereken başka bir şey vardı da yapmadılar mı?
    -Kullandıklar yağdan sonra motordan daha farklı bir ses gelmeye başladı. Sanki silindir bloğundan sürtünme sesi geliyor gibi.
    -Şimdi gidip kaliteli bir yağ alıp başka bir tamirciye değiştirtsem olur mu?

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
    öncelikle scoot iyi bir yağdır tavsiye ederim. Bildiğim kadarıyla ilk bakımda sübap ayarlarının kontrol edilmesi gerekiyor. Çünkü rodaj evresinde sübapların sıkı olduğunu biliyorum. Bu sıkılık rodaj bitimi evresinde servis tarafından yeniden elden geçiriliyor. Daha sonra motorun yürür aksamı frenler zincir tüm ayarları yeniden gözden geçiriliyor. Senin yağını yine iyi yağ ile değiştirmişler. Burda servisler bırakıp gittiğin motorun yağ kapağını bile açmıyor))

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler