Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooterlerde kilometre gösterge hatası

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Monero-Angel 150
    Arkadaşlar yeni aldığım 150 lik scooterde günlerdir fazla benzin yaktığı için uğraştım ve sonunda kilometre göstergesinin arızalı olabileceği aklıma geldi ve belli bir mesafede ölçünce 15 kilometrlik mesafede 9 kilometre gösterdiğini görünce en azından benzin yakıtımın 22 kuruştan 15 kuruş cıvarına düştüğünü görünce sevindim.
    Yaklaşık yüzde 40 cıvarındaki eksik gösterme sorununu düzeltebilirmiyiz yoksa göstergeyimi değiştirmem lazım,hızıda düşükmü gösteriyor acaba.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    avare rulman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha ybr 125 + honda cbr 250r
    Alıntı grolof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yeni aldığım 150 lik scooterde günlerdir fazla benzin yaktığı için uğraştım ve sonunda kilometre göstergesinin arızalı olabileceği aklıma geldi ve belli bir mesafede ölçünce 15 kilometrlik mesafede 9 kilometre gösterdiğini görünce en azından benzin yakıtımın 22 kuruştan 15 kuruş cıvarına düştüğünü görünce sevindim.
    Yaklaşık yüzde 40 cıvarındaki eksik gösterme sorununu düzeltebilirmiyiz yoksa göstergeyimi değiştirmem lazım,hızıda düşükmü gösteriyor acaba.
    o kadar ince kalibrasyon yapılacabileceğini sanmıyorum. değiştirsen yeni alacagın gösterde de şimdikinden farklı olmaz.

bisikletler için dizayn edilmiş dijital minik gostergeler var 30-40 milyona. çok dert ediyorsan bir tane onlardan alabilirsin. bu gostergelerin manyetik alıcıları janta ve ön şatala monte ediliyor, son olarak jantın yarı çapı alete işleniyor ki tam olarak doğru ölçümü yapabilsin. bisiklet için olmasına rağmen motosikletere de pekala uygulanıyor.

MaxiBoost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250i
    göstergeyi düzelmeniz sizin yeteneklerinizle ve göstergenin tipi ile sınırlı.

eğer digital bir gösterge ise haliyle ona göre müdahale etmek gerekiyor ama %99 olmadığını düşünüyorum,

muhtemelen mekanik bir göstergedir, ön tekerlekten gelen çelik bir km teli vardır, o göstergenin arkasına giriyordur ?

önce tam olarak kaç km hata olduğunu tespit etmeniz lazım, % olarak değilde km olarak, mesela 30km fazla gösteriyor diyelim.Göstergeyi söküp içini açıyorsunuz ve ibreyi çekip çıkarıyorsunuz (kırmadan) muhtemelen geçmedir ,
    göz kararı biraz daha sol tarafa doğru takıyorsunuz.

fakat genelde çin malı scooterlarda hep km hatası vardır ve genelde yüksek göstermektedir, insanlarda hızlı gittiğini zannederler hatta bir arkadaşında görmüştür ve 120km yaptığı için gider onu satın alırlar. İşin kötüsü bu km hatası linear değildir yani 70km ile giderken 5km fazla ise 100km giderkende 5km fazla değildir, hata daha fazla açılmaktadır, aslında dediğiniz gibi olaya % olarak bakılması lazım ama yüzdeye göre bir ayar tutturmak imkansız gibi.

bir test yapmıştık biz.
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...an-hatasi.html

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Ön tekerdeki kilometre reduktörü veya kilometre telinden kaynaklanıyordur. Özellikle reduktör toz toprak girerse bozulabilir..

Motosikleti
    Monero-Angel 150
    Açıklamalarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Tozdan oacağını pek sanmıyorum çünkü henüz 280 km de ve ilk aldığımdan beri bu hatayı yapıyor.Gösterge digital değil.Evet genelde hızı fazla gösteriyorlar ama benimkide tersine kilometreyi az gösteriyor ama süratde eksik gösterdiğini sanmıyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:07 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:03 PM ----------

Alıntı MaxiBoost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    göstergeyi düzelmeniz sizin yeteneklerinizle ve göstergenin tipi ile sınırlı.

eğer digital bir gösterge ise haliyle ona göre müdahale etmek gerekiyor ama %99 olmadığını düşünüyorum,

muhtemelen mekanik bir göstergedir, ön tekerlekten gelen çelik bir km teli vardır, o göstergenin arkasına giriyordur ?

önce tam olarak kaç km hata olduğunu tespit etmeniz lazım, % olarak değilde km olarak, mesela 30km fazla gösteriyor diyelim.Göstergeyi söküp içini açıyorsunuz ve ibreyi çekip çıkarıyorsunuz (kırmadan) muhtemelen geçmedir ,
    göz kararı biraz daha sol tarafa doğru takıyorsunuz.

fakat genelde çin malı scooterlarda hep km hatası vardır ve genelde yüksek göstermektedir, insanlarda hızlı gittiğini zannederler hatta bir arkadaşında görmüştür ve 120km yaptığı için gider onu satın alırlar. İşin kötüsü bu km hatası linear değildir yani 70km ile giderken 5km fazla ise 100km giderkende 5km fazla değildir, hata daha fazla açılmaktadır, aslında dediğiniz gibi olaya % olarak bakılması lazım ama yüzdeye göre bir ayar tutturmak imkansız gibi.

bir test yapmıştık biz.
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...an-hatasi.html
    Bendeki hızı değilde katettiği mesafeyi eksik gösteriyor.Ölçülü bir yerde 15 kilometrede tam 9 km.gösterdi,hızıda az gösterse kilometre telinden diyebilirim ama sanırım göstergedeki dişlilerden kaynaklanıyordur.

MaxiBoost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250i
    kadran ve km sayacı aynı yerden tahrik alıyor ,
    yani her ikiside aynı yere bağlı sonuçta ,ön tekere ,
    eğer km sayacı fazla gösteriyorsa, kadran yani hızda fazla gösteriyordur,
    tabi abuk sabuk bir dizayn hatası yoksa göstergede .

şöyle daha net anlaşılır ,
    gösterge km/saat gösterir bildiğiniz üzere, yani km/h
    saatte kat edilen mesafedir bu.
    eğer sabit olarak 100km hız ile 1 saat boyunca gidersek 100km yol almış oluruz.

küsüratlar karışıklık yaratmasın diye olayı sadeleştirirsek ,
    1 saat boyunca sabit olarak 60km hız ile gidersen 60km yol almış olursun.
    demekkki,
    60km sabit hız ile 1 dakika gidersek 60km / 60dakika = 1 km yol almış oluruz.
    (1 saat = 60 dakika)

eğer bunu yapabilirsen yani ip gibi 60km hız ile tam 1 dakika gidebilirsen km sayacın 1km artması lazım .

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CBF150(inşallah 2 sene sonra)
    bizim cbf150 nin de benzin göstergesi bozuktu. hiç göstermiodu benzinin ne kadar kaldığını. sonra babam gitti servise düzelttirdi. sende istersen baktır servise...

jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    ee ne güzel işte :D fazla km yapmaz makina :D
    bridge stone shirdge stone sharidge stone... ve tanrı lastikten kadını yarattı, sharon stone..
    Drift Religion

muratalagoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR
    benim 125 zn de fazla gösteriyor 11 km lik yeri 16 17 olarak ölçüyor bende ekstradan bir gösterge takmayi düşünüyorum motorum 1800 de ama toplasın 1100 1200 km yol yapmıştırım

Ahmet Orhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX
    Kilometre, sürat göstergesini test eden alet varmı? Oto sanayide baktırılabilirmi?
    Orhan KÖNİ

ÜmitDURA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSX1300 R HayabusA
    Hatalı ölçümden süpheleniyorsanız bir GPS ile test edebilirsiniz.Mutlaka etrafınızda GPSi olan yada GPSli mobil telefonu olan vardır

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler