Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor yağı değiştirme konusu(yardım)

Motovento
    REKLAM ALANI
    m3hm3tozc4n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125 (2006)
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam sentetik yağ düşük devirli motorlara gerekmez.Öncelikle kullanım kılavuzunda önerilen yağ kullanılmalıdır.İkincil olarak motorun kullanıldığı bölgenin ısı durumuna göre viskoziteye karar verilir.Bu tablo genellikle her kullanım kılavuzunda vardır.
    Denizli gibi sıcak bir il için ve genellikle 2 kişi yorucu yolculuklarda kullanmak için siz hangi yağı tavsiye edersiniz acaba?
    Yamaha Ybr 125 2006 Kırmızı 40.000 km

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Bölge derken şehir kastetmedim.Akdeniz, Ege Bölgesi gibi.Yağ işi bu kadar hassas bir şey değildir.Şehirden şehire yağ viskozitesi ayarı yapmak komik olur.Yağların üzerindeki rakamların küçük olanı(10W) soğuk havadaki akışkanlık değerini,yüksek olanıda sıcaklıkltaki değerini veririr.Bence 10W-40 uygundur.

ozgurakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer 98Hp (isviçre çakısı)
    Alıntı m3hm3tozc4n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Denizli gibi sıcak bir il için ve genellikle 2 kişi yorucu yolculuklarda kullanmak için siz hangi yağı tavsiye edersiniz acaba?
    ben marmaradayım... motul 10w-50 kullanıyorum. daha önceden de castrol 10w50 kullanıyordum. her ikisinden de memnunum ancak motulla şanzıman pamuk gibi. motul 5100 tavsiye ederim. dükkanlardan bulamazsanız feyizoğlundan alabilirsiniz ben ordan aldım.
    "DoksanSekiz Beygir." Herkes hakettiği gibi yaşar.

newceri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Motor yağı değişiminde motor sıcakken yağ boşaltma tıpası genleşme sonucu sıkışacağından vidayı açmak pek mümkün olmuyor, ya diş kapıyor ya vida başı bozuluyor yada vida kırılıyor. Motor yağının akışkanlığını sağlayacak kadar sıcaklığa ulaşması ve alt yağ tıpasınında sıkışmaması için motor soğukken alt tıpa gevşetilerek 3-5 dakika kadar rolantide çalıştıktan sonra Vida açılarak yağ değiştirilmeli. Yağ değişimi sırasında motor içinde %10 %20 yağ kalır onuda boşaltmamak gerekir. Motor kitapcığından yağ değişim talimatına bakmak faydalı olur.
    Adventure58 bunu beğendi.
    2008 Ybr125 Buji : NGK CR6HSA Motor yağı : motul 5000 15w50 Rolanti:1.300dvr Filtre temiz ve kuru - zincir ve kablolar yağlı - Kask ve çene kemeri takılı

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Konu açılmışken sorayım.
    150 cc çin malı skuterlarda,kullanım kitapçığında 20-50 yağ kullanın deniyor.
    Skuterlarda malum 70-80 km hızlarda minimum 6500 devir çevirmek durumunda kalıyorsunuz.
    Ben servise gittiğimde hep konan yağ 10/40..
    Kullanım kitapçığını okuduktan sonra jeton düştü,20/50 castrol aradım bulamadım.
    10/40'lık skuterlar için ürettikleri yağı aldım..
    Bu yağlar ince gelip,motorun ömrü daha erken biter mi ?

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Çin üretimi scooter'lerin kullanım kılavuzu tercümelerinde çok hatalar oluyor.Konuyu bilmeyen birine verip kabaca çevirtiyorlar.Hangi ülke için olduğuna bile bakmıyorlar.Kimbilir senin kılavuzun hangi ülke için yazılmış.10W-40 en uygun yağdır.Ben İstanbul'da bu numarayı kullanıyorum çin'limde.Ömrünü kısaltma söz konusu olamaz,süresinde değiştirildiğinde.20-50 Opet'de bulabilirsin.Fakat,10W-40 Honda Transalp V600'e uymuyor,hemen buharlaştırıyor.Opet'in 15W-50 sini kullanıyorum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çin üretimi scooter'lerin kullanım kılavuzu tercümelerinde çok hatalar oluyor.Konuyu bilmeyen birine verip kabaca çevirtiyorlar.Hangi ülke için olduğuna bile bakmıyorlar.Kimbilir senin kılavuzun hangi ülke için yazılmış.10W-40 en uygun yağdır.Ben İstanbul'da bu numarayı kullanıyorum çin'limde.Ömrünü kısaltma söz konusu olamaz,süresinde değiştirildiğinde.20-50 Opet'de bulabilirsin.Fakat,10W-40 Honda Transalp V600'e uymuyor,hemen buharlaştırıyor.Opet'in 15W-50 sini kullanıyorum.
    Cevabınız için çok teşekkür ediyorum,çok sağolun

konu hortlamışken arkadaşlar benim kitapçıkta gazoline yağ diyor o ne ....

Motosikleti
    Sym gts 250i evo
    10w-40 olarak geçiyo w önündeki kışın ki performansı 40 yazın ki performansı 40 olan bölüm arttıkça yağ kalınlaşıyor

vedatkavak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 250
    10/50 tam sentetik yaz kış idealdir .....

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    blueway
    Üye

Cbf 150 için 10-50 racing yağ için bizim motora zararlı diye okudum fakat yinede denedim her açıdan beğendim motorun sesi gidişi debriyajı herşeyi pamuk gibi oldu ama anlayamadığım servisler bile 10-40 yarı sentetiği öneriyor diğerine hayır diyor neden peki 10-50 motora daha iyi uyum sağlıyor aslında

scooboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xj6N 2013
    İmkanın varsa nette videolar var. Çok yardımcı olacaktır. Aynı model bulamasan bile yakın bir modeli seyredip çok şey öğrenebilirsin.
    örnek "How to change the engine oil.....(Marka veya model) kolay gelsin.

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Alıntı scooboy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İmkanın varsa nette videolar var. Çok yardımcı olacaktır. Aynı model bulamasan bile yakın bir modeli seyredip çok şey öğrenebilirsin.
    örnek "How to change the engine oil.....(Marka veya model) kolay gelsin.
    Konuyu açan arkadaş 4 senedir bu cevabı bekliyor olabilirmi!
    Eleştirmek kolay ama üretebilmek zordur. Yıkmak, yaralamak için eleştirmek, aciz ve beceriksiz insanların işidir.
    http://yu-mu.blogspot.com/2012/12/fotograflar.html

porsche911tt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzey qm200
    yağın arkasında yazan standartlar var API/SL JASO MA normal standartları karşılar API:Amerikan petrol enstitüsü SL:sınıflandırılma kodu JASO:japon otomotiv standartları organizasyonu gibi bişey MA:sınıflandırma kodu
    SJ ,SL, SM, SN diye sınıflandırmalar kalite kalite ilerler

API/SL JASO MA bizlere yetiyor (genel kullanıcılara)

gerisi size kalmış yazın castrol 20-40 shell 15-50 --- kışın elf(totalde) 10-40 gayet uygun

---------- Post added at 22:25 ---------- Previous post was at 22:20 ----------

Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    blueway
    Üye

Cbf 150 için 10-50 racing yağ için bizim motora zararlı diye okudum fakat yinede denedim her açıdan beğendim motorun sesi gidişi debriyajı herşeyi pamuk gibi oldu ama anlayamadığım servisler bile 10-40 yarı sentetiği öneriyor diğerine hayır diyor neden peki 10-50 motora daha iyi uyum sağlıyor aslında
    10w-50 ---10w-40 tan her zaman çok daha dayanıklı yağdır

10w-50 nin kar marjı az işlerine gelmiyor.

ha cbf ye 10-50 lazım mı dersen gerek var mı yok ama daha iyi o net.daha extreme yağ 10w-60 yarış yağı
    blueway2 bunu beğendi.

barisim1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha nouvo
    gaz yağı hocam bildigin gaz yağı :D

EKONOMİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MOTORU SATTIM GİTTİ
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    blueway
    Üye

10 40 petrol ofisi yagin ozelliklerini incele
    mukenmel islak kavrama performansi yaziyor

15 50 racing
    veya
    15 50 mineralde bu ifade yok

sebebini bilmiyorum

tam sentetik yağ cin motorlarda debriyaj kaciriyor iddialari var

senin motorda ne olur bilemem

Technico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150
    tr_ damlar şimdi

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler