Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

debriyaj balatasının değiştiğini nasıl anlarız

Motovento
    REKLAM ALANI
    kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motoru tamir için bıraktım debriyaj balatasını değiştireyim dedi.
    ybr ninki 60 lira dedi 30 luk takayım istersen dedi olur dedim.
    parçacıya sordum ybr ninki 30 dedi.
    bende adamdan şüphelendim ya değiştirmediyse diye, yarısını yemiş yarısını yemememiş balata dedi ama göstermedi.
    arkadaşınkinide değiştirdi motor bağırıp sonra gidiyomuş. ustada zamanla oturur demiş debriyaj balatası varmı böyle bişey.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ntticaret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben honda beatınkini değiştirtmiştim, debriyaj balatası, kayış, +bakım +işçilik 170 tl tutmuştu geçen yıl. Değişimden sonra bi kaçkere ilk hareket esnasında bi gıcırdama geliyodu ama sonraları düzeldi demekki tm oturdu diye düşünmüştüm bende.
    Biber muhakkak yakar; ya girerken ya çıkarken...

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    kardeş motorun ybr mi ? bende de var ybr çünkü normalde yan sanayiler var daha ucuz benim bildiğim artı yağı değişiyor mecbur yeni yağ ise bir kaba boşaltıp tekrar kullanılır o ayrı işçilik ile 50.60 anca tutar hepsi debriyajında ne gibi sıkıntı var?

Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş motorun ybr mi ? bende de var ybr çünkü normalde yan sanayiler var daha ucuz benim bildiğim artı yağı değişiyor mecbur yeni yağ ise bir kaba boşaltıp tekrar kullanılır o ayrı işçilik ile 50.60 anca tutar hepsi debriyajında ne gibi sıkıntı var?
    motorum ybr değil ona benzer çin 150cc. yağı ben almıştım önceden, o bana balata fiyatı saydı 10 15 dedi ybr takayım dedi 60 liraya ben çok dedim 30 luk takayım dedi.
    sıkıntım yok değiştirdimi diye şüphelendim. arkadaşınkinde bağırıyo sonra gidiyo dedi. zamanla oturur dedi varmı öyle bişey diye şüphelendik adamdan.

İlk baş demiş 10-15'e var sonra 60'a var demiş çok deyincede 30 'a yapalım demiş sanki bir üçkağıt var.

Alıntı G.BEREKET adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk baş demiş 10-15'e var sonra 60'a var demiş çok deyincede 30 'a yapalım demiş sanki bir üçkağıt var.
    değilmi var gibi, 60 çok olur deyince 30 luk takarız dedi.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    Alıntı kartalizma07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorum ybr değil ona benzer çin 150cc. yağı ben almıştım önceden, o bana balata fiyatı saydı 10 15 dedi ybr takayım dedi 60 liraya ben çok dedim 30 luk takayım dedi.
    sıkıntım yok değiştirdimi diye şüphelendim. arkadaşınkinde bağırıyo sonra gidiyo dedi. zamanla oturur dedi varmı öyle bişey diye şüphelendik adamdan.
    kardeş keçe gibi birşey zaten, balata dediğin, pahalı değil, bende en ucuzlarından var, 45.000 km oldu gidiyor, daha yeni yeni bitmeye başladı biten balata zor kalkış yaptırır ,yanmışsa veya sıyırmışsa zaten ya vites geçmez, yada debriyaj tam kavramaya geçtikten sonra bırakır kendini, dediğin gibi bağırma olur ,yeni olup olmadığını anlarsınız, daha yumuşak ,daha iyi kalkış yaptırır, yeni diye bağırma olayı olmaz, sadece alışması için zorlanmaz, bir müddet ,yalnız debriyaj telini iyi ayarladınızmı, bastığınızda 1.2 cantim boşluk olmalı, sert ayarlı tel, debriyajı yer, aşırı yumuşak ayarda ,vitesler zor geçer, tabi aşırı ısınınca, aşırı ısıda zaten normal tepki bekleme debriyajdan, haliyle kavraması az zorlaşır, şüpheniz varsa düzgün ayarlayın debriyajı ,ondan sonra ısınınca ,eskisi gibimi test edin ,zorlamadan ,normal test ,az çok anlarsınız debriyajın durumunu

Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş keçe gibi birşey zaten, balata dediğin, pahalı değil, bende en ucuzlarından var, 45.000 km oldu gidiyor, daha yeni yeni bitmeye başladı biten balata zor kalkış yaptırır ,yanmışsa veya sıyırmışsa zaten ya vites geçmez, yada debriyaj tam kavramaya geçtikten sonra bırakır kendini, dediğin gibi bağırma olur ,yeni olup olmadığını anlarsınız, daha yumuşak ,daha iyi kalkış yaptırır, yeni diye bağırma olayı olmaz, sadece alışması için zorlanmaz, bir müddet ,yalnız debriyaj telini iyi ayarladınızmı, bastığınızda 1.2 cantim boşluk olmalı, sert ayarlı tel, debriyajı yer, aşırı yumuşak ayarda ,vitesler zor geçer, tabi aşırı ısınınca, aşırı ısıda zaten normal tepki bekleme debriyajdan, haliyle kavraması az zorlaşır, şüpheniz varsa düzgün ayarlayın debriyajı ,ondan sonra ısınınca ,eskisi gibimi test edin ,zorlamadan ,normal test ,az çok anlarsınız debriyajın durumunu
    ben 7000 km civarı değiştirdim şuan 12000 de değiştirelim dedi nasıl ustaysa bu.
    o kadar km yapar yani. tokatladı bizi o zaman. belkide değişmedi
    arkadaşta sorun var değiştirmiş diyo ama motor bağırıp sonra gidiyo dedi.
    sağol bilgilendim

GÖKTAX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Kullanıma göre değişir km si tabi ama 2 sene önce 6000 de usta bana da değiştirelim balataları 1000 km anca gider dedi. Gittiği yere kadar dedim değiştirmedim şimdi 16.000 i geçti hala canavar gibi. Her ustaya güven olmuyor para avcısı çoğu.

Alıntı GÖKTAX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanıma göre değişir km si tabi ama 2 sene önce 6000 de usta bana da değiştirelim balataları 1000 km anca gider dedi. Gittiği yere kadar dedim değiştirmedim şimdi 16.000 i geçti hala canavar gibi. Her ustaya güven olmuyor para avcısı çoğu.
    evet doğru diyosun. benim usta bide diyoki, kim taktı öncekini öyle takılırmı hiç, civataları gevşekti falan diye çamur atıyo. ucuzunu takmış diyo.

değişip değişmediğini nasıl anlarım açtırmadan.

Alıntı kartalizma07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet doğru diyosun. benim usta bide diyoki, kim taktı öncekini öyle takılırmı hiç, civataları gevşekti falan diye çamur atıyo. ucuzunu takmış diyo.

değişip değişmediğini nasıl anlarım açtırmadan.
    şimdi sen zaten biliyorsundur. ben yine de diyeyim. motoruna tam yüklendiğinde
    son devire doğu elini gazdan çekmeden 1 den 2 ye 2 den 3 e vites attığında motosşklet öne doğru atılıyorsa balatan kaçırmıyor demektir yok sen vites attığında rampada bayılıyor gibi vınn ediyorsa kaçırıyor demektir. senin motoruna olacak en iyi ve en pahalı balata honda titan balatasıdır 5 tanesi 50 lira. ama hiç bir usta bu balatayı takmaz. diğer balataların 5 lisi 5-7- 10 lira kimi çin kimi tayvan malı balata.

sen balatanı 10binkm de de eskitebilirsin 40bin km olur eskimemiş te olabilir. ama ben sana söyleyeyim usta senden 60 lira da alsa takacağı balata 10 lira yı geçmez.

sen de balatayı takabilirsin çok kolay takması yalnız yağ pompasının içinde bi somun var onu sökmek için özel bir anahtarı var onu alman lazım

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    8000-10000 km de falan motor sert kullanılmadığı sürece debriyaj balatasının o kadar erken bitmemesi lazım.

Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi sen zaten biliyorsundur. ben yine de diyeyim. motoruna tam yüklendiğinde
    son devire doğu elini gazdan çekmeden 1 den 2 ye 2 den 3 e vites attığında motosşklet öne doğru atılıyorsa balatan kaçırmıyor demektir yok sen vites attığında rampada bayılıyor gibi vınn ediyorsa kaçırıyor demektir. senin motoruna olacak en iyi ve en pahalı balata honda titan balatasıdır 5 tanesi 50 lira. ama hiç bir usta bu balatayı takmaz. diğer balataların 5 lisi 5-7- 10 lira kimi çin kimi tayvan malı balata.

sen balatanı 10binkm de de eskitebilirsin 40bin km olur eskimemiş te olabilir. ama ben sana söyleyeyim usta senden 60 lira da alsa takacağı balata 10 lira yı geçmez.

sen de balatayı takabilirsin çok kolay takması yalnız yağ pompasının içinde bi somun var onu sökmek için özel bir anahtarı var onu alman lazım
    sağol güzel paylaşım olmuş. herhalde değiştirdi ozaman, çünkü hızı çok az artmıştı öncekine nazaran. ama 30 değilde 5-10 liralık taktı herhalde, yani tokatladı beni a.q. öyle yaptıysa haram olur ne diyim.

Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8000-10000 km de falan motor sert kullanılmadığı sürece debriyaj balatasının o kadar erken bitmemesi lazım.
    bencede bitmemesi lazım. uydurdu biyerlerinden istiyosan değiştirelim, değişcekse net söylersin, 5000 km falan olmuştur dedim, sen bilirsin dedi, bende sağlam olsun değiştirelim dedim. senin gibi ustanın a.q

fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    balatayı değiştirirken yanında değilmiydin.
    yanında değilsen eğer sağ kapağa bak bakalım contası yenimi, kapak acılmış gibi duruyomu.hiç acmadan debriyaj telini ayarlamış olabilir. açmışsa değiştirmiştir. belki yayların altına pul koyup eski balatalar idare eder de demiş olabilir. bende sordum değiştirirken kaç para diye 10 liraya var hondanın 30 lira dedi ikisini inceledim ikiside aynı 10 tl olanından taktım 2 lirada conta bana 12tlye patladı.

Alıntı fehmiilker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    balatayı değiştirirken yanında değilmiydin.
    yanında değilsen eğer sağ kapağa bak bakalım contası yenimi, kapak acılmış gibi duruyomu.hiç acmadan debriyaj telini ayarlamış olabilir. açmışsa değiştirmiştir. belki yayların altına pul koyup eski balatalar idare eder de demiş olabilir. bende sordum değiştirirken kaç para diye 10 liraya var hondanın 30 lira dedi ikisini inceledim ikiside aynı 10 tl olanından taktım 2 lirada conta bana 12tlye patladı.
    yanında değildim. kapak daha önce açıldı, conta değişse hesaba eklerdi.

fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    yeni açılmışsa mutlaka belli olur. sıvı conta valan sürmemişmi yeni conta kenardan biraz cıkmıştır bak incele gündüz gözüyle yanında durmadıysan günahını almayalım adamın ama büyük bi ihtimalle değiştirmemiş.
    conta değişse hesaba eklerdi demişsin ama senin verdiğin paranın yanında 1-2liralık conta parası önemli değil.

Motosikleti
    125 kt gerisi hikaye
    3 kağıt işidir debriyaj balatasını değiştirmişse motor kalkışta kendini atar (şahlanır) motor bağırınca gerçek hızına kavuşur balata değişince

balatadan şikayetim yok, değişip değişmediğini merak ettim, yani şüphelendim nasıl öğrenebilirim dedim. başka usta söküp bakmam lazım dedi. olmadı öyle yaptırayım, yağ değiştirirken.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kırmızı aşkım ybr, sonrakı YAMAHA R_1 veya R_6
    Slm ıyı geceler
    Biliyorum konuyla alakalı değil ama, sen bana yardımcı olurmusun
    Manavgat,Kepez,Muratpaşa,Aksu, bu civarlarda tanıdığın motosiklet tamırcısı varmı_? İkinci el motor alırken bana yardımcı olur mu_?

Alıntı ibrahim_zx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Slm ıyı geceler
    Biliyorum konuyla alakalı değil ama, sen bana yardımcı olurmusun
    Manavgat,Kepez,Muratpaşa,Aksu, bu civarlarda tanıdığın motosiklet tamırcısı varmı_? İkinci el motor alırken bana yardımcı olur mu_?
    görüştüğüm ustalar var, yardımcı olurlar sakarya parkına giderken otogar istikametinden shelle varmadan, solda po var onun karşısında uzman motor var. yardımcı olurlar. hallederiz

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)