Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Stirling Motoru (ısı ve gaz ile çalışan,subapsız)

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  07 Ağustos 2007

  Stirling motoru, sıcak hava motoru olarak da bilinir.Dıştan yanmalı motorlu bir ısı makinesi tipidir. Isı değişimi prosesi, ısının mekanik harekete dönüşümünün ideal verime yakın olmasına izin verir. (Carnot çevriminin pratik olarak uygulanması ile)
  1816 yılında İskoç rahip Reverent Robert Stirling tarafından icat edilmiştir. Motoru geliştirme işini daha sonra mühendis olan kardeşi James Stirling devam ettirmiştir. Mucitler, zamanın buhar makinelerine güvenilir bir alternatif oluşturmayı öngörmüştür. Buhar makinelerinin kazanları sık sık yetersiz malzeme kullanımı ve buharın yüksek basıncı nedeniyle patlıyordu. Stirling motorları sıcaklık farkını doğrudan harekete dönüştürecekti.  Çalışma Prensibi
  Stirling motoru, yalıtılmış olarak bir miktar çalışma gazının (genellikle hava veya helyum, hidrojen gibi gazlar) ısıtılma ve soğutulma işleminin tekrar edilmesi ile çalışır.
  Gaz, gaz kanunları (basınç, sıcaklık ve hacimle ilgili olarak) ile tanımlanmış davranışları gösterir. Gaz ısıtıldığında, yalıtılmış bir alan içinde olduğundan, basıncı yükselir ve güç pistonunu etkileyerek güç stroku üretir. Gaz soğutulduğunda basınç düşer ve bunun sonucunda piston dönüş strokunda gazı tekrar sıkıştırmak için oluşan işin bir kısmını kullanır. Ortaya çıkan net iş mil üzerinde güç oluşturur. Çalışma gazı sıcak ve soğuk ısı eşanjörleri arasında periyodik olarak akar.Çalışma gazı piston silindirleri içinde yalıtılmıştır. O yüzden burada egsoz gazı yoktur. Diğer tip pistonlu motorlardan farklı olarak valflere ihtiyaç yoktur.  Bazı Stirling motorları soğuk ve sıcak depolar arasında geri ve ileri çalışma gazı hareketi için bir ayırıcı piston kullanır. Çoklu silindirlerin güç pistonlarının birbirine bağlı olması sayesinde silindirlerin farklı sıcaklıklarda tutulması ile çalışma gazı hareket eder.
  Gerçek Stirling motorlarında bir rejeneratör, depolar arasına yerleştirilmiştir. Sıcak ve soğuk taraf arasında gaz çevrimi olurken, rejeneratörden bu ısı transfer edilir. Bazı tasarımlarda, ayırıcı piston rejeneratörün kendisidir. Bu rejenaratör Stirling çevriminin verimine katkı sağlar. Burada rejeneratör olarak belirtilen yapı aslında içerisinden bir miktar hava geçmesine engel olmayacak bir katı yapıdır. Sözgelimi çelik bilyeler bu iş için kullanılabilir. Hava bir soğuk oda ile sıcak oda arasında hareket ederken bu rejeneratör içerisinden geçer. Sıcak hava soğuk bölüme ulaşmadan önce bir kısım ısı enerjisini bu bilyeler üzerinde bırakır. Soğuk hava da sıcak tarafa geçerken daha önce bırakılan ısı enerjisiyle bir miktar ısınır. Yani hava sıcak kısma girmeden önce ön-ısıtma, soğuk kısma girmeden önce de ön-soğutma işleminden geçerek motorun verimini artırır.  İdeal Stirling motor çevrimi aynı giriş ve çıkış sıcaklıkları için Carnot ısı makinesi olarak aynı teorik verime sahiptir. Termodinamik verimi buhar makinelerinden yüksektir. (veya basit haldeki bazı içten yanmalı ve dizel motorlardan)
  Herhangi bir sıcaklık kaynağı Stirling motoruna güç sağlayabilir. Dıştan yanmalı motor, ifadesindeki yanma çoğu zaman yanlış anlaşılır.Isı kaynağı, yanma sonucu oluşabilir fakat, güneş enerjisi, jeotermal enerji veya nükleer enerji de olabilir. Aynı şekilde sıcaklık farkı yaratmak için kullanılan soğuk kaynak, çevre sıcaklığının altındaki değişik maddeler olabilir. Soğuk su veya soğutucu bir akışkan kullanımı ile soğutma sağlanabilir. Fakat soğuk kaynaktan elde edilecek sıcaklık farkının düşük olması daha büyük kütleler ile çalışılmasını gerektireceğinden, pompalamada oluşacak güç kaybı çevrimin verimini düşürecektir.Yanma ürünleri motorun iç parçaları ile temas etmez. Stirling motorunda yağlama yağı ömrü içten yanmalı motorlara göre daha uzundur.
  Stirling motorunun uygulamada bazı avantaj ve dezavantajları vardır.  Avantajları

  Isı dış kaynaklıdır ve yakıt hava karışımının yanması daha doğru olarak kontrol edilebilir.
  Isı sağlamak için devamlı bir yanma prosesi kullanılır, bu yüzden yanmamış yakıt oranı büyük ölçüde düşürülür.
  Stirling motorları, kendilerine denk olan diğer motor tiplerinden daha az yağlama ve bakım gerektirir.
  Motor, diğer denk motorlara göre daha basit yapıdadır. Valf ihtiyacı duymaz. Yakıt ve iç sistemleri daha basittir.
  Oldukça düşük basınçta işletilebilir, böylece tipik buhar makinelerine göre daha emniyetlidir.
  Düşük işletme basıncı, daha hafif ve dayanıklı olmayan silindir kullanımına imkân verir.
  Denizaltıların kullanımı için, hava olmadan ve daha sessiz çalışabilme imkânı verir.
  Uçak motoru olarak uygundurlar. Sessiz, daha az çevreye zararlı, verimli, güvenilir (basit parçalar ve yanma sistemi), daha az titreşim üreten ve patlama riski daha az yakıt kullanılabilmesi avantajlarına sahiptirler.  Dezavantajları

  Stirling motorları girişte ve çıkışta çalışma akışkanı içeren ısı eşanjörü gerektirir. Bu yakıt ekonomisinin sağlanması ve verimlilik optimizasyonu düşünülerek tasarım yapıldığında motorun maliyetini arttırır.
  Stirling motoru, özellikle de küçük sıcaklık farkları ile çalışanlar, ısı eşanjörü nedeni ile oluşturdukları gücün önemli bir kısmını kaybeder.
  Termal verimi maksimize etmek için soğutucu sıcaklığı mümkün olduğu kadar düşük tutulur, bu yüzden harcanan ısının kaybedilmesi güçlük yaratır. Bu sebep Stirling motorunun otomotiv sektöründe yaygınlaşamamasının faktörlerinden biridir.(Gerekli ısı ısıtma sisteminin yeterince motora kombine ve küçük ölçüde olamayışı.)
  Düz Stirling motoru çabuk olarak devreye giremez; sıcaklığın iyice yükselmesi gereklidir. Bu tüm dıştan yanmalı motorlar için geçerlidir fakat diğer dıştan yanmalı motorların ısınma zamanı Stirling motorununkinden kısadır.
  Güç çıkışı, sabittir ve bir seviyeden diğerine geçmesi çabuk olarak mümkün olmaz.  Hidrojenin düşük moleküler ağırlığı, onu Stirling motoru için en iyi çalışma gazı yapar. Fakat bu küçük moleküller, motor içinde muhafaza zorluğu ve ilave yardımcı sistemler gerektirir. Bu sistemler gaz kabı gibi basit veya gaz jeneratörü gibi daha karmaşık sistemler olabilir. Her durumda ilave ağırlık, maliyet artışı ve istenmeyen sorunlar oluşturacaktır.

  Alfa tipi stirling motorunun çalışma şekli  http://www.youtube.com/watch?v=xF15NA4vR2w

  kaynak : wiki
  crxforever bunu beğendi.
  motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı


  REKLAM ALANI
  Motomax
 2. #2
  anılyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  22 Temmuz 2007
  Şehir
  izmit/kandıra/cebeci
  Motosikleti
  Bianchi Falcon 125 (2006) Hyosung MS3 250 (2010)
  paylaşım için sağol
  Bianchi Falcon 125 41 N 3103
  Hyosung MS3 250 35 AP 4831
  Yeni bir gün, yeni bir savaş . . .

 3. #3
  belo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  10 Eylül 2006
  Şehir
  İZMİR/Karşıyaka
  Motosikleti
  MONDİAL MH 125 YAMAHA CYGNUS
  paylaşım için teşekkürler odun kırma makinasını izlemiştim ama kocamandı motoru
  One Turk .. Against The World .. !!..
  elverengin@gmail.com

 4. #4
  ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  02 Temmuz 2012
  Şehir
  Bursa/Erdek
  Motosikleti
  Kuba Dragon 50
  konuyu hortlatmış olucam ama, yeni konu açmaya gerek duymadım. bu motorla ilgili her türlü bilgiye ihtiyacım var. üniversitede bu motordan yapıcaz, ama öyle teneke kutulardan falan değil gerçek pistonu silindiri olan bir motor olucak. daha önce yapmış olan varsa tecrubelerini paylaşırsa sevinirim.

 5. #5

  Üyelik
  31 Mart 2018
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Suzuki Inazuma, Benelli BN125
  Uzun zamandır stirling motorları incelerim.
  Bugün youtubeda gezerken, sadece tek piston kolu kullanan bir stirling motor gördüm.
  2.piston kolu yerine mıknatıs kullanılıyor.
  Oldukça ilginç geldi. Eldeki kısıtlı malzemeyle bir şeyler yaptım.
  Eğri büğrü, elle tutarakta olsa, bir şekildede çalıştı.

  Meraklılarına tavsiye ederim.
  Yapımı kolay.
  Bu arada volan olarak eski bir stres çarkı kullandım. İşe yarıyor.

  Yeni başlık açmak yerine, bunu hortlattım...

  Youtubeda gördüğüm ve kendi stirling motorum için esinlendiğim video aşağıda.
  Gama tipi stirling motordur.
  .
  gurucuk bunu beğendi.


  BLUE MOTOR

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)