Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motor parçası tamir yardım lütden **resimli**

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba Arkadaşlar,

Çin malı bir scooter için yazıyorum. kendisi 125cc ve salcano.

Silindirden bir boru çıkıyor ve boru aşırı ısınmadan dolayı erimiş.

Ve bu boru resimdeki parçalardan birine giriyor. Bu parçanın adı nedir?

altta iki giriş veya çıkış var. Hortumun patlama nedeni sizce boruların yerlerinin değişmiş olması olabilir mi?

Çünkü 3 numaraya üfleyince iki numaradan hava çıkışı oluyor ama 2 numaradan üflenmiyor.

bunlardan hangisi silindirden gelen hortuma takılıcak? hangisi de ucu açıkta olan hortuma gidecek? ben söktüğümde silindirden gelen hava iki numaralı kısma bağlıydı. Bu durumda silindirden gelen basınclı hava parçadan nasıl geçicek? Geçemeyince mi hortumu patlattı?

Ve bu silindirden çıkan sıcak havaya dayanabilcek hotumu nerden bulurum? adı nedir?

Teşekkürler...

üstetteki ince borudan da bir plastik hortum karbrütöre gidiyor.

buda içi eriyen hortum. ben yine üstüdeki eriyip patladığı için değiştirmiştim bunu ama buda patladı

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Dostum iyi gunler elinde tutugun o parcanin adi benzin pompasi dir. Aslinda ucuz bir parcadir. Bozulmus olabilir. bu mekanik olan modelidir. bunlarin elektrikli calisan modelleride vardir. Onlar kontak kapandiginda benzini silindire gondermeyi keser. bu ise pistonun yaratmis oldugu vakum ile benzin gonderir. Piston hareket etmez ise benzin gitmez. Hortum icin sikinti etme o kalinlikta her hangi bir benzin hortumunu kesip takabilirsin. Fiyati cok ucuzdur. Hangi bolumun nereye baglanacagini soruyor isen bu sekilde soylemem cok zor. gormek lazim yakindan. Giris ve cikis ok isaretleri olmali. Giris kismi benzinin girdigi kisim cikis kismida karburatore baglanir. 3 numaraya uflenince hava cikiyor dedigine gore 3 numara benzin deposuna baglanir 2 numarada karburatore. Isciligi cok basit bir paracadir kendinde tamir edebilirsin ustaya gidip yaptirabilirsin.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

evet ben kendim yapmaya karar verdim. kolay bişey.

benim merak ettiğim, silindirden bir boru çıkıyor, o boru havayı emiyor mu yoksa havayı püskürtüyor mu? egzos çıkışı gbi düşünelim. eğer böyleyse benim motorda o hortum en başından beri yanlış takılıymış.
    elimle bakıyorum hava üflüyor. bu durumda havanın 2 ve 3 numaralı girişlerdeki havanın gidebileceği yere takmam gerekiyor değil mi? biraz daha sizlerle sohbet ettikten sonra gidip ustaya sorucam... birde o boru çok önemli. ben en sağlamından bi tane taktım ama egzos gazı gibi sıcak hava üflediği için eritmiş hortumu

fikirleri alalım

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Silindirden cikan baglanti vakum kismidir , havayi emer boylece pompa nin emme kismi gerceklesir. Aradaki diafram sayesinde emilen yerden degil karburatore giden hortumdan benzin akar ve ateslemeye dogru gider. Uzerinde muhakak isaret olmali. Onlara gore baglantilari yapman yeterli olacak. zaten ufleyerekte bunu kendin cozmussun bile.Yanliz bu parcalar zamanla bozulur diafram benzinden asinir ve benzini sizdirmaya baslar. bunu kontrol etmek icin biraz benzin yutman lazim
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

bu parçanın sökülüp atılarak, çıkışının körleneceğini önerenler var? fikri olan barmı bu konuda arkadaşlar?

eeraktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar ns 200
    Alıntı zeda3000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum iyi gunler elinde tutugun o parcanin adi benzin pompasi dir. Aslinda ucuz bir parcadir. Bozulmus olabilir. bu mekanik olan modelidir. bunlarin elektrikli calisan modelleride vardir. Onlar kontak kapandiginda benzini silindire gondermeyi keser. bu ise pistonun yaratmis oldugu vakum ile benzin gonderir. Piston hareket etmez ise benzin gitmez. Hortum icin sikinti etme o kalinlikta her hangi bir benzin hortumunu kesip takabilirsin. Fiyati cok ucuzdur. Hangi bolumun nereye baglanacagini soruyor isen bu sekilde soylemem cok zor. gormek lazim yakindan. Giris ve cikis ok isaretleri olmali. Giris kismi benzinin girdigi kisim cikis kismida karburatore baglanir. 3 numaraya uflenince hava cikiyor dedigine gore 3 numara benzin deposuna baglanir 2 numarada karburatore. Isciligi cok basit bir paracadir kendinde tamir edebilirsin ustaya gidip yaptirabilirsin.
    arkadaşım bilmiyosan milleti yanlış yönlerdirme... ne alaka benzin pompası???

çinlinin eksoz power dediği.. motorların avrupa standartlarında olması için yaptığı taklit bir eksoz emisyon sıstemıdır..

hava filtresine taze hava yollar diyafram sistemi ile

körlendiği zamanda hiç bi zararı yoktur.
    farkimi farketmedin ya artik farketsende farketmez

eeraktan arkadaşım bilgi verdiğin için teşekkürler, kimileri turbo diyor bu parçaya. içini söktüm gerçekten işe yaramayan bişey.

sadece uygunluk ruhsatı alabilmek için çinlilerin formaliteden taktığı bir parça.

turbo diye var, egzos power diyen var. daha kimbilir neler dicekler ama ben gereksiz diyorum=) yarında ilk işim o parçayı söküp atmak ve silindirden gelen çıkışını körlemek olcak. bakalım bu sefer bu problemi çözmüş olucazmı

Motosikleti
    Ramzey 125 cc scooter
    Silindirden gelen çıkışı körlersen sorununu halledebilirsen ama sen genede o parçayı söküp atma bence en fazla 15-20 lira bişeydir belki performans ve yakıtta oynama olabilir
    Ramzey 125 cc scooter

bende ondan korkuyorum. parça bozukken motor oldukça az benzin harcadı çünkü ama o ses yokmu o ses... neyse ben bu çıkışı geri dönüşü olcak şekilde kröleyip deneme yapıcam. endişem sadece motora zarar vermekten yanaydı.

gelişmeleri burdan anlatırım.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Benzin pompası scooterlarda, hele ki düşük cc li motorlarda kullanılıyormu?... Bu çiğ benzinin havaya karıştırılarak tekrar yanma odasına gönderen alet... Patlamasındaki sebep aşırı sıcaklık... Bunu ince aliminyum kaplamalı hortumla değiştirebilirsin... Hırdavatçılara sıcak su borusu dersen gösterirler... Dışı aliminyum kaplamalıdır..İçindeki plastik zamanla aliminyum kaplamaya yapışıp basınca dayanıklı hale gelecektir...

Bence bu parçayı sök... Kapatabiliyorsan çıktığı yeri hava ayarını biraz kıs.... Motorun hem az yakıcak hem de daha iyi kaçıcaktır... Aynı sistemi ybr lerde de yapıyorlar dı...Ama şimdi kullanıyorlarmı bilmiyorum...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı umutddr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Silindirden gelen çıkışı körlersen sorununu halledebilirsen ama sen genede o parçayı söküp atma bence en fazla 15-20 lira bişeydir belki performans ve yakıtta oynama olabilir
    Performans artıyo aksine çünkü hava filtresine eksozdan çıkan sıcak hava yerine soğuk hava girişi oluyor dolayısı ile soğuk hava daha basınçlı şekilde patlıyor
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

yanmaz erimez boru aramam gereksizmiş arkadaşlar.

parçayı söktüm. karbrtüre giden hortuma kör tapa taktım.( vida)

silindirden çıkan borununda altına klindirik conta koydum vidaları sıktım.

artık ne silindirden bu parçaya bir hava çıkışı olabiliyor,

nede karbrütöre gereksiz bir hava gidiyor.
    (karbrtütöre zaten hava gitmiyomuş, parça fake çıktı)

motorumun sesi düzeldi. herşey yolunda şimdilik....

o parca eksoz cikisina basincla hava püskürtüyor
    eksoz gazi ölcüncede euro1 normunda olmasi gereken gazi euro2 standardina cikariyor bu isi birtek cinliler degil peugeot gibi hepsi yapiyor.

anılyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi Falcon 125 (2006) Hyosung MS3 250 (2010)
    hocam sen o borunun takıldığı yeri bide motorun üstünde resmini çekip gösterebilirmisin ben gerçekten merak ettim bi ara bende yapayın o olayı
    Bianchi Falcon 125 41 N 3103
    Hyosung MS3 250 35 AP 4831
    Yeni bir gün, yeni bir savaş . . .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler