Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletinizin Model Yılı Doğrumu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba Arkadaşlar bu günlerde sıkça yapılan bir yanlış ve suistimalden bahsetmek istiyorum..
    Aldığınız Sıfır veya 2. el Motosikletin Model Yılı Gerçekten Ruhsatında yazdığı gibimidir. Gerçek Modeli nasıl anlıyabiliriz.
    Evet Örneğin 2008 Model Bir motosiklet aldınız acaba motosikletin modeli gerçekten 2008 mi ve Model yükseltme neden yapılır. Bir Çok motosiklet Firması elinde kalan eski 2005,2006,2007 Model motosikleti daha yeni 2008 ve 2009 model olarak çıkartarak satışlarını hızlandırarak ve daha yüksek fiyatlara satıyorlar. Peki Bu nasıl gerçekleşiyor bildiğiniz üzere motosikletler genelde her yıl kasa değişimi veya makyaj dediğimiz değişikliklere uğramadığı için ve genelde bir model 3 ila 5 yıl aynı görünümle satıldığı için bu işlem kolaylaşıyor. Bir çok Japon Racing Üreticeleri modellerinde yıllara göre renk değişikliği yaptıklarından bu işlem bu modellerde yapılması zor. Genelde Avrupa Markalarında bu işlem yapılıyor. Peki Aldığınız Motosikletin Modeli Ruhsatta yazılan ile aynımı bunu nasıl tespit edeceğiz.
    İlk önce aldığınız motosikletin UYGUNLUK BELGESİ kontrol edilmeli burada genelde kaşe ile basılmış tarih motosikletin ait olduğu yılı gösterir. Eğer uygunluk belgeniz yoksa Aldığınız Motosikletin Distribitöründen Bu Motorun gerçek model yılını öğrenebilirsiniz. (Genelde İthalatçı şirketler bayilerine kestikleri Fatura üzerinde Motorun Gerçek Model yılını fatura üzerinde belirtirler..)
    Peki Bu nasıl bir Problem teşkil eder..
    İlk problem motosiklete gereğinden fazla para ödemiş olmanızdır.
    İkinci problem ise Sıfır 2008 Model aldığınız bir motesikleti Satttığınızda Değişen ruhsat Trafikteki dosyasında 2006 modele dönüşebilir bu durumda alıcı motosikleti almaktan vazgeçecektir.
    Üçüncü problem ise Mali ve Trafik Müdürlüğünde Uygun olmayan Bir Motosiklet Ruhsat sahibi olmanızı buda size kanuni sorunlar doğurabilir.
    Bence Sizde Aldığınız Motosikletin Modelini Doğrulayın içiniz rahat olsun.
    Herkese Kazasız sorunsuz sürüşler dilerim..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    mondial mh 125 dirift
    aha içime bir kurt düştü !!!!!!!!

TYP-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SES150 Dylan(2008)
    Merhaba benim bildiğim kadarıyla sıfır motor alırken faturanın yanında araç uygunluk belgesi veriyorlar.Mesala geçtiğimiz mayıs ay'ı içerisinde sıfır dylan motor aldım evrakların içinde bahsettiğim araç uygunluk belgesi diye birşey var burda motosikletin bütün özellikleri,emisyon da dahil, üretim yılı gün ay yıl olarak yazıyor.Benim motor ruhsatta 2008 model ama üretim yılı 17.12.2007 olarak gözüküyor.
    [color=blue]Motosiklet Kullanmak Bir Düşünme Yoludur....![/color]
    [color=red]0Rh+[/color]

Motosikleti
    2006 cbr 1000rr kırmızı siyah
    renk vs ufak degısıklıklerden bunu anlamak mumkun...hele kasa degısmısse ruhsatta ne yazarsa yazsın uretım tarıhı bellıdır...
    [COLOR="Red"]CBR 1000 RR[/COLOR][COLOR="Black"]SON KARAR[/COLOR]

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Benim ki 2007 çıkışlı ama ruhsatta paşalar gibi 2005 model yazmışlar kasası değişmeyen, hep aynı tarz bir motor ise ( mesela Dragstar) bence hiç sorun yapmaz

Alıntı TYP-R adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba benim bildiğim kadarıyla sıfır motor alırken faturanın yanında araç uygunluk belgesi veriyorlar.Mesala geçtiğimiz mayıs ay'ı içerisinde sıfır dylan motor aldım evrakların içinde bahsettiğim araç uygunluk belgesi diye birşey var burda motosikletin bütün özellikleri,emisyon da dahil, üretim yılı gün ay yıl olarak yazıyor.Benim motor ruhsatta 2008 model ama üretim yılı 17.12.2007 olarak gözüküyor.
    17.12.2007 Tarihli bir uygunluk belgesine sahip Bir araç 2008 Model Ruhsat çıkarılabilir Bu yasal ve doğru bir işlemdir.

Uygunluk Belgesindeki tarih 30 Haziran sonrasıysa Bir üst yılı yazılabilir bu Tarafik Müdürlüğünce doğru bir işlemdir arkadaşlar.

ÖRNEK : Uygunluk Belgesinde 10/10/2008 Tarihi varsa Bu Araç 2009 Model Olarak ruhsat çıkarılabilir.

Motosikleti
    Çekik gözlü 125'Lik:D(mondial Mt)
    bem öle bi sorunum yok:D2oo5te mondial türkiyeye qeldi ben motoru aldım oynasada en fasla 1 sene çünkü 2oo5 sonunda aldım:D
    scooter modifiyesi yapılcak yer aranıyo:silent:

[COLOR="Red"][B][U]ÇekiK GözLü Scooter[/U][/B][/COLOR]:queen:

Maverick35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki VN800- 2003
    Benim motor da 2008 model, trafiğe çıkışı da 2008, ama, ÖTV'yi ucuza getirmek için motoru 2006 model gösterdiler.

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    şimdilerde baayilerde eskıden kalmış modellerı satıp,
    2007 model motorları 2009 trafığe cıkış diye yazıyorlar dıkkat etmezseniz eğer,

aklınızda olsun,
    alırken baayinize bıldırın,
    benım motorum 2009 olsun diye,

işte size dıyecektır yaww 2009 çıkışlı oluyor zaten,
    hıc kullanılmıyor dıye,

fakat motorlarda 2000 model bır motor misal izmire satılsın,
    sonra tekrar ist satılsın,
    ruhsatta yazan aynen şöyle olur,

''2000 model,2009 trafiğe çıkışlı,''

aldıgınız motor modeli aldıgınız yıla ait olmasına özen gösteriniz,
    eski model ise kesinlikle en az 5/1 indirim yaptırınız...

piyasada 2007 modeller halen satılayı beklıyor çünki...
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Unique693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600F4İ
    Bnmkı 2002 model ama ıcıme kurt düştü
    HONDA

Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdilerde baayilerde eskıden kalmış modellerı satıp,
    2007 model motorları 2009 trafığe cıkış diye yazıyorlar dıkkat etmezseniz eğer,

aklınızda olsun,
    alırken baayinize bıldırın,
    benım motorum 2009 olsun diye,

işte size dıyecektır yaww 2009 çıkışlı oluyor zaten,
    hıc kullanılmıyor dıye,

fakat motorlarda 2000 model bır motor misal izmire satılsın,
    sonra tekrar ist satılsın,
    ruhsatta yazan aynen şöyle olur,

''2000 model,2009 trafiğe çıkışlı,''

aldıgınız motor modeli aldıgınız yıla ait olmasına özen gösteriniz,
    eski model ise kesinlikle en az 5/1 indirim yaptırınız...

piyasada 2007 modeller halen satılayı beklıyor çünki...
    Serkan Sen konuyu yanlış anladın galiba
    Motoru aldığınız tarih zaten yazar 2009 diye burda sorun yok . Öylede olmalı zaten ama model kısmında 2009 yazması . Yani 2009 Yazması tabiki güzelde gerçek 2009 modelse güzel . yani 2007 model bi motoru 2009 model diye ruhsat çıkarırsalar sorun o zaman başlıyor zaten..

cobalt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL600V 91 Transalp (Gırmızı)
    ruhsatta 91 yazıyor motor seri nosundan bakınca 1990 da japonya hamamatsu da ki fabrikada yapıldığını öğrendim trafiğe çıkış 1996 ithalat 1996 karnemiz temiz
    Loneliness has followed me.my whole life, everywhere.In bars, in cars...
    ...sidewalks, stores, everywhere.There's no escape.I'm God's lonely man.

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=ucarkadas;1383774]
    Üçüncü problem ise Mali ve Trafik Müdürlüğünde Uygun olmayan Bir Motosiklet Ruhsat sahibi olmanızı buda size kanuni sorunlar doğurabilir.

İşte asıl problemde burada.Bu ruhsat resmi merciler tarafından verilmiyormu?Neden usulsüzlük yapacaklarki? Çünkü bunu benim kendi kendime yazdırmam mümkün değil.O zaman resmi olarak yasal olmayan bir işlem yapılıyor.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler