Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ledli stop lambası nasıl yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    norace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Address
    Forumda çeşitli başlıklarda kullanıcılar ledli stop lambası nasıl yapılır merak etmişler.yapan bazı kişilerin açtığı başlıklarda ise nasıl yapıldığını sormuşlar.biraz elektronik bilgisi olanlar için şöyle anlatabilirim:

örnek olarak 18 ledli:
    1-)18 adet kırmızı led alınır,3 tanesi seri bağlanır.bir ucuna 150 ohmluk direnç bağlanır.(direnç artı tarafa bağlanır.)
    2-)Bunun gibi 6 grup yapılıp gruplar paralel bağlanır.yani artı verildiğinde her 3lü grubun başındaki dirence gidecek,eksi de her grubun sonuna gidecek şekilde.
    3-)her grubun başına artı,sonuna eksi verildiğinde hepsi yanmış olur.ancak park ayrı stop ayrı olması için grup ikiye bölünür ve 3*3=9 led park için 3*3=9 led de stop için yanar.bu uçları gerekli yerlere bağlamalısınız.(motosiklette zaten mevcut olan ampullere gelen kablolara)

NOT: O ampullere 12 AC gelir.Bunu bir köprü diyotla 12 DC'ye çevirdikten sonra ledlere vermelisiniz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    storm 150
    arkadaşımın bana yaptığı ledli sto lambası hakkındada arkadaşlar sorular sormuştu ama ben yapmadığımdan cvp veremedim bilgi için teşeküürler ;)

Motosikleti
    YBR 125
    Bu aslında basit bir işlem, dirençlerin üzerindeki renk kodlarına göre değerlerini
    bulmak ya da led bağlantılarını ve ihtiyaç duyulan direnç değerlerini bulmak
    için basit hesaplayıcılar var, bakınız:

LED HESAPLAMA:
    http://www.eren-solar.com/tr/led_hesap_makinasi.html
    DİRENÇ HESAPLAMA:
    http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gel.../resistor.html
    LEDLERLE İLGİLİ BİLGİ:
    http://www.antrak.org.tr/gazete/042006/ta2cip.html
    [COLOR="Red"] Özgürlük ona bağımlı olunduğu sürece diğer bağımlılıklardan uzak tutandır[/COLOR]

[B] [COLOR="navy"]Bu dünyada çok güzel yaşanabilir, yeterki isteyelim![/COLOR][/B]

Motosikleti
    yoq:(ama olujak. hıh
    abi bi fotolu örneğini yapılışını parçalarını flan göstersen çok iyi olur şimdiden teşekkürler kolay gelsin

Motosikleti
    YBR 125
    uçanteneke yapılışını fotoğraflamış ararsan bulursun
    [COLOR="Red"] Özgürlük ona bağımlı olunduğu sürece diğer bağımlılıklardan uzak tutandır[/COLOR]

[B] [COLOR="navy"]Bu dünyada çok güzel yaşanabilir, yeterki isteyelim![/COLOR][/B]

kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50
    paylaşım için teşekkürler.buda benden,tıklayın
    ·sevgi eylem ister·

Motosikleti
    yoq:(ama olujak. hıh
    Alıntı maviergün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uçanteneke yapılışını fotoğraflamış ararsan bulursun
    saol abimciğim görmüştüm ama bu biraz daha farklı gibi geldi yada ben öyle sandım

norace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Address
    yapılmışı elimde yok ancak yapılışı bu şekilde.yapmak isteyen olursa yapamazsa tekrar yardım edebilirim.

Motosikleti
    yamaha jc100
    Arkadaşlar ledli dekoratif aydınlatma işini yapıyorum herhangi yardım isterseniz profilimden msn ekleyebilirsiniz

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler