Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Benzin biter, scooter hava yaparsa ne yapmak lazım?

Motovento
    REKLAM ALANI
    alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    İyi günler.
    geçtiğimiz günlerde yolda benzinim bitti.. Deponun dibinde benzin gözükmesine rağmen benim motor benzini çekemedi ve ben bilgi sahibi olmadığım için uzun süre motoru marş etmeye çalıştım. olmadı tabii. sonra biraz benzin koydum. tekrar denedim yine olmadı. bir iki saat yolda kaldıktan sonra ustayı çağırdım geldi ve motorun hava yaptığını söyledi. sorunu çözdü ve yoluma devam ettim.

depo küçük ve motor bütün benzini kullanamıyor. yani bu sorunla her an karşılaşabilirim ..

Acaba bir scooterın benzini biter ve hava yaparsa ne yapmak lazım? bu havayı biz alabilir miyiz?

şimdiden teşekkürler. bilgi sahibi arkadaşlar bilmeyen birini göz önüne alıp neyin ne olduğunu açıklacıyı bir şekilde anlatırsa tadından yenmez. Bilelim öğrenelim yani..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Benzinli ve karbüratörlü makinelerde benzin bittiğinde ciddi bir hava yapma sorunu ile karşılaşılmaması gerekir Normalde benzini tamamlayıp, akün yeterli ise uzun bir kaç marş yapmak, devrelerin ve karbüratörün dolması için yeterli olacaktır Ancak bazı motosikletlerin karbüratörlerin yan taraflarında Dreyn tapaları vardır. Genelde yıldız tornavidayla çevrilen bir küçük valf ve buna bağlı kısa bir hortumdur. buradan benzin gelene kadar tahliye etmek motoru tek marşta çalıştırması için yeterli olacaktır.

Ben bu Hava Yapma mevzusunu, deponun sonunu çeken benzin devresinin filtresinin tıkanması olarak algılıyorum. filtreye benzin dolmuşsa, karbüratöre de dolması gerekir. Bir ihtimalde, motoru çalıştırmak için çok fazla gaz açıp kapatarak (pompalayarak) boğulmasına neden olmaktır.

Benden daha iyi benzin motoru bilgisi olan arkadaşların yorumlarını merak ediyorum doğrusu.

kazasız belasız sürüşler dilerim.
    Poturdak

buraxdj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800 / Honda Msx 125
    Depo ya üflendiğini duymuştum... Ne derece doğru bilemiyorum...
    Youtube : Burax Yolda
    Mototaş Aş. çalışanı

E_M_R_E_sen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 ybr 125 :D
    ayak marşına 5 10 kere bas çalışır benmim ilk motor scooterdi.olmadı sehpada ayakmarşıyla beraber marşa bas kesin alır
    ANKARA MT

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Scooterlarda karbüratör musluğu manifolttan gelen bir hortuma bağlıdır.
    Vakumlama ile benzin verir.
    Karbüratörde benzin bittiği zaman, tekrar benzin gelmesi için uzun süre basmak gerekir. Akü bile biter.
    Kısa yolu manifolttan çıkan karbüratör emiş hortumunu çıkarıp biraz emmektir.
    Emmekteki maksatta hava ikazı vermektir diyaframın açılması için..
    Böylelikle şamadıraya benzin dolar
    iki saat marş basmanıza gerek olmaz
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Alıntı ExTReMa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karbüratörde benzin bittiği zaman, tekrar benzin gelmesi için uzun süre basmak gerekir. Akü bile biter.
    Bu hortum, karbüratöre benzin pompalayan benzin pompası diyaframını çalıştırıyor ise, benzini depoya doldurduktan sonra bu hortuma bir üfleme bir vakum yapma uygulanır ise pompa kısa sürede benzini karbüratöre ulaştırabilir Teşekkürler Extreme arkadaş
    Poturdak

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    Bilgi paylaşan herkese teşekkür ederim.
    Acaba bu bilgileri gerektiğinde uygulamaya dökebilecek miyim? Artık kurcalaya kurcalaya elbet birşeyler olur.

Motosikleti
    BMW F 650 GS
    Alıntı alkadras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Acaba bu bilgileri gerektiğinde uygulamaya dökebilecek miyim? Artık kurcalaya kurcalaya elbet birşeyler olur.
    Geçersin zaten depodan 2 hortum gider karbüratöre birisi benzin gidişi biriside üflemeye yarayan hortum scoterlarda horumun birisini çıkar eğer benzin akıyosa onu hemen yerine tak diğer hortumu sök benzişn gelmez zaten o hortumdan üfle

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    Alıntı buraxdj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Depo ya üflendiğini duymuştum... Ne derece doğru bilemiyorum...
    yanlış iyice hava doldurcan hortumlara

çoğu scooterda özellikle 150cc ve altı modellerde benzin musluğu yok. filtreye direk girip direk karbüratöre gidiyor. hortuma deponun dibinden pislik gelmiş de olabilir. kimse yazmamış benzini dibine kadar yakmamak lazım

Alıntı alkadras adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla gerek duymak istemiyosan dostum depoyu tamamen bitirmicen kazasız sürüşler hoşçakal

Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çoğu scooterda özellikle 150cc ve altı modellerde benzin musluğu yok. filtreye direk girip direk karbüratöre gidiyor. hortuma deponun dibinden pislik gelmiş de olabilir. kimse yazmamış benzini dibine kadar yakmamak lazım
    Hayır direk gitmiyor.
    Sana direk gidiyor gibi görülebilir ama aslında orada hava emişi ile çalışan bir musluk var
    Biz buna benzin musluğu diyoruz vede hepsinde var bu
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    Hayır direk gitmiyor.
    Sana direk gidiyor gibi görülebilir ama aslında orada hava emişi ile çalışan bir musluk var
    Biz buna benzin musluğu diyoruz vede hepsinde var bu
    tam motor bloğunun içne girmeden ise olabilir hacı çünkü benim rokko öleydi. filtreden çıkarmıştım bikeresinde hortumu akmıştı yere

Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam motor bloğunun içne girmeden ise olabilir hacı çünkü benim rokko öleydi. filtreden çıkarmıştım bikeresinde hortumu akmıştı yere
    O zaman senın musluk bozulmuştur
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

melocann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YaMaHa YzF R25
    ben bi ara öle yolda kaldım hava yapmış marşa basa basa akü bitti en sonunda tamirciye götürdüm depodan çıkan bi hortuma kompsörle hava verdi son ra çalışmıştı
    kendini bişey zannedenlere uyuz oluyorum:

bilmiyorlar ki bugun bana yarın sana

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)