Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Islak yüzle dışarıya çıkmak, yüz felcine yol açıyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    O ŞİMDİ ANILARDA YAŞIYOR...
    --- ALINTIDIR ---

Kış mevsiminde soğuk havayla birlikte görülebilecek yüz felcine karşı vatandaşları uyaran Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Vildan Somunoğlu, "En belirgin bulgusu, bir taraftaki yüz hareketlerinin azalması veya kaybolmasıdır. Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme veya yanak şişirme yapılamaz. Bunun dışında gözyaşının ve tükürük salgısının azalması, tat duygusunun bozulması ve gürültüye karşı aşırı duyarsızlık da görülebilir." dedi.

Soğuk havalarda ıslak yüzle dışarıya çıkılmasının yüz felcini tetikleyici olduğunu da kaydeden Somunoğlu, "Soğuk ve rüzgâr, yüz felcini tetikler. Kuru bir yüz ise çok kolay yüz felci olmaz. Bu sebeple özellikle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgârdan korunmak gerekir." diye konuştu.

Dr. Vildan Somunoğlu, yüz felcine yakalanmamak için şu önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi: "Soğuk havalarda en çok rastlanan yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgâra maruz kalmasıyla görülüyor. Dışarıda çalışanlar ve özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgâra maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya şapka takmasını, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz."
    derdimi dinledim, derdimden iğrendim onun derdini gördüm, derdime imrendim Ömür Dediğin Üç Gündür,
    Dün Geldi Geçti, Yarın Meçhuldür,

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tr.davutak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dışarıda çalışanlar ve özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgâra maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya şapka takmasını, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz."
    kaskımız var zaten o doktor kafasını fazla yormasın

Paylaşım için tşkler davutak Motosiklet.net' in aşçısı
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Motosikleti
    -
    evet onun icin napıyoruz, yazın denizden cıktıktan sonar motora atlamıyoruz..

Motosikleti
    biraz nakitte, biraz da vakitte problem var.
    allah kimsenin başına vermesin hele benim gibi tiyatrocuların başına
    Dikkat! Motosiklette nikotin vardır, bağımlılık yapar! :bounce:

Motosikleti
    O ŞİMDİ ANILARDA YAŞIYOR...
    evet onun icin napıyoruz, yazın denizden cıktıktan sonar motora atlamıyoruz..

allah kimsenin başına vermesin hele benim gibi tiyatrocuların başına

amin allah korusun
    derdimi dinledim, derdimden iğrendim onun derdini gördüm, derdime imrendim Ömür Dediğin Üç Gündür,
    Dün Geldi Geçti, Yarın Meçhuldür,

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Sadece soğuk havalarda değil özellikle çok sıcak memleketlerde de görülür.
    Yazın yüzünüz sıcaktan terleyebilir. Trafikte fazla dur-kalk yaptığınızda yada beklediğinizde yine yüzünüz terleyebilir. Sıcak nedeniyle flipup kaskınızın önünü açabilirsiniz yada açık kask kullanıyor olabilirsiniz. Yüzünüz terliyken kısa mesafa gideceğim diye kaskınızı takmayabilirsiniz.
    Motosiklete binip kısa bir mesafe gitmenizle birlikte yüzünüzdeki ter hızla kuruyacak ve su ortamdan buharlaşırken yüksek miktarda ısı çekeceği için bu ani soğuma yüz sinirinde kalıcı hasara yol açabilecektir. Tam bir tedavisi olmayan bu durumun geri dönüp dönmemesi olayın şiddetine ve şansa bağlıdır.

Motosikleti
    Suzuki GS 500
    Alıntı tr.davutak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    --- ALINTIDIR ---

Kış mevsiminde soğuk havayla birlikte görülebilecek yüz felcine karşı vatandaşları uyaran Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Vildan Somunoğlu, "En belirgin bulgusu, bir taraftaki yüz hareketlerinin azalması veya kaybolmasıdır. Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme veya yanak şişirme yapılamaz. Bunun dışında gözyaşının ve tükürük salgısının azalması, tat duygusunun bozulması ve gürültüye karşı aşırı duyarsızlık da görülebilir." dedi.

Soğuk havalarda ıslak yüzle dışarıya çıkılmasının yüz felcini tetikleyici olduğunu da kaydeden Somunoğlu, "Soğuk ve rüzgâr, yüz felcini tetikler. Kuru bir yüz ise çok kolay yüz felci olmaz. Bu sebeple özellikle ıslak yüzle soğuk havaya çıkmamak ve sürekli rüzgârdan korunmak gerekir." diye konuştu.

Dr. Vildan Somunoğlu, yüz felcine yakalanmamak için şu önlemlerin alınması gerektiğini bildirdi: "Soğuk havalarda en çok rastlanan yüz felci, araba camının açık bırakılması veya motosiklet kullananların sürekli rüzgâra maruz kalmasıyla görülüyor. Dışarıda çalışanlar ve özellikle balıkçılar risk taşıyor. Çok soğuk havalarda rüzgâra maruz kalmamak için özellikle motosiklet kullananların atkı veya şapka takmasını, otomobil kullananların da camlarını uzun süreli açmamasını öneriyoruz."
    Bu konuyu ben açmıştım daha önce, eski topiclere bakmanızı tavsiye ederim.

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    ya bugüne kadar yüz felci geçiren kimseyi duymadım en azından kendi çevremde bence biraz abrtılmışş ve şişirilmiş bi konu .....

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaskımız var zaten o doktor kafasını fazla yormasın

Paylaşım için tşkler davutak Motosiklet.net' in aşçısı
    Tam ben yazıcaktım başka biri yazdı mı diye bakıyım dedim benden önce sen yazmışsın

Kask yerine atkı ve şapka öneren bi doktor..
    [B]Aptalların anlayacağı gibi yaz, akıllı olan ilk cümlede ne dediğini zaten anlar [/B]:cat:
    [B][COLOR="DarkRed"]Ben Derdimi Hangi Dağa
    Yüreğimi Hangi Suya Diyemiyorum[/COLOR][/B]

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    düşün şapkaya alttan bi kilit önede bide vizör
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Motosikleti
    Suzuki SV650s
    Alıntı VaScO1925 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    düşün şapkaya alttan bi kilit önede bide vizör
    Yetkililer düzeltme yapmışlar..

Şapka yada atkıya birlikte gözlük takılması şarttır.. Yoksa yüz felci olursunuz
    Gözlüğün numarası önemli deilmiş, evdeki herhangi bi gözlüğünüzü takabilirsiniz
    Güneş gözlüğü, deniz gözlüğü, kaynak gözlüğü hiç farketmez gözlüğü gözünüze takın ve gazlayın
    [B]Aptalların anlayacağı gibi yaz, akıllı olan ilk cümlede ne dediğini zaten anlar [/B]:cat:
    [B][COLOR="DarkRed"]Ben Derdimi Hangi Dağa
    Yüreğimi Hangi Suya Diyemiyorum[/COLOR][/B]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)