Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

motosikletin hp'sine tork'una dikkat ettigimiz kadar freniyle ilgileniyormuyuz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    sitede bakıyorumda genel anlamda motosikletin en önem verilen noktası hızlanması( bu motor kaç hp? bu motor .... devirde nekdar tork üretiyor? vs...) fakat çogu kişinin gözardı etti bir konu varki bu direk hayatımızla ilgili. frenler evet fren motosiklet alırken onun kaç hp olduguyla ilgilendigimiz kadar motosiklette abs var mı? arka teker disk mi kampana mı ? disklerin çabı nekadar? motosikletle gelen balatalar nekadar iyi?vs... bence asıl dikkat edilmesi gereken konular bunlar. motosikletimiz aynı cc de digerlerine göre 20 km de az gitse bu bize fazla birşey kaybettirmez. peki ya frenleri ? uygun mesafede motosikletimizi durduramadıgımızda nelere yol açacagını hepimiz biliyoruz. hayatımızı bukadar yakından ilgilendiren bir konuda daha dikkatli olmalıyız bence!!
    bu frenler konusunda buldugum bir yazıyı ekliyorum sizinde butür konularda verecegin püf noktalar varsa bunları bu topicte paylaşın lütfen. yaşadıgınız olaylar acı tecrübeler "iyiki frenlere önem vermişim" dediginiz olaylar vs.. bunları bizimle paylaşırsanız eminim daha güvenli bir şekilde motosikletlerimizi kullanacagız şimdiden tşk. tekeriniz hep yolda kalsın

alıntı
    ""Motosikletlerin güçleriyle birlikte, fren teknolojileri de sürekli gelişiyor. Gazı açmak için fazla bilgi sahibi olmanız gerekmiyor. Ancak iş frenlemeye gelince, yanlış yapılan frenleme sonucunda motosikletin kontrolünü kaybetme riskiniz yüksek... Bu yüzden frenaj, yeni biniciler kadar, tecrübelileri de ilgilendiren, onların da hata yapabileceği bir konu... Bu yüzden, ünlü İngiliz motosiklet yarışçısı ve eğitmeni Niall MacKenzie’nin de bu konudaki çalışmasından alıntılar yapacağım...
    Önce frenlerin nasıl işlediğine bir bakalım... Modern motosikletlerde, önlerde tek veya çift disk, arkada da tek disk bulunur. Diski sıkıştıran pistonların yerleştiği kaliperler, kaliperleri gidondaki fren manetine ve ayaktaki fren pedalına bağlayan fren hortumları, arada da fren hidroliğini barındıran fren merkezleri diye sıralayabiliriz tüm unsurları... Ön fren için maneti sıktığınızda, arka fren için de pedala bastığınızda, bunlara bağlantılı fren merkezleri içindeki bir piston, sistemdeki hidroliğe basınç uygular. Sistemi oluşturan fren hortumundaki hidrolik, bu basıncı, içinde pistonlar olan (tipine göre 2-8 adete kadar piston olabilen) kalipere iletir. Hidrolik, kaliperdeki pistonları diske doğru iterek diski sıkıştırır ve oluşan sürtünmeyle de frenlemeyi sağlar.
    Tabii doğrudan bu sitemin içinde olmamakla birlikte, lastikler de fren sisteminin bir parçası sayılabilir. Çünkü motosikletin durmasındaki en önemli etkenlerdendir. Frenaja etki eden bir diğer unsur da süspansiyondur. Süspansiyon, tekerleklerin yoldaki bozukluklarla “hoplayıp, zıplamasınıö düzgün şekilde kontrol edemezse, fren yaptığınızda bu zıplamalarla yol tutuşu kaybeden tekerlekler kitlenir, motosikletin kaymasında neden olabilir... Tekerlekler yolu ne kadar iyi kavrarsa, motosiklet o kadar iyi durur. Dolayısıyla iyi bir frenaj için, süspansiyonlar, lastikler ve fren sistemi iyi çalışmalıdır.
    Dozu ayarlamak...
    Frenlerin dozajı ve frenaj, lastiklerin yeri iyi kavramasıyla ilgilidir. Lastikler yere iyi tutunmuyorsa, uyguladığınız fren kuvvetini ayarlayamazsınız, çok az fren kuvvetinde bile, tekerleklerin kitlenmesi söz konusu olabilir.
    Yol tutuş, lastiklerin yere bastığı alandır. Dik sürüş sırasında, lastiklerin yere bastığı alan maksimum düzeye çıkar. Bu da, yol tutuşun en üst düzelde olması demektir. Ama viraja girmeye başladığımızda yattıkça, bu alan da gittikçe azalır ve lastiklerin daha küçük bir yüzeyi yolu kavramaya başlar. Yatmış durumdayken fren yaparsanız, büyük ihtimalle tekerlekleri kitler, sonucunda da kontrolu zor bir şekilde kaymaya başlarsınız. ""
    kaynak:http://otomobil.milliyet.com.tr/detay.asp?id=2895

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    paylaşım için sağol . durmasnıı bilmeden gitmek tehlikelir. frenaj bencede çok önemli. herkese hatırlattığın için tekrar sağoll
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    evet abi çok önemli bizzat yaşadım bunu... bundan sonra hp ve cc nin yanında frenlede ilgileneceğim
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

Motosikleti
    F 650 GS
    pfrenleme oranını nasıl yapıyorsunuz. yani sürekli ön fren mi yoksa frenlemenin %70'ini ön fren %30'u arkafren olcak şekildemi kullanıyorsunuz. böyle bir oran belirleyen var mı??
    ön arka freni kombine kullanımı sadece ön freni kullanmaktan daha iyi oldugunu söyleniyo. izledigim bir videoda sadece ön fren kullanmakla ön ve arka freni kullanmak arasında %20-25 fark vardı. yani arka freni kullanmanın önemide büyük. peki siz nasıl bir frenleme teknigi kullanıyorsunuz??

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Teknik şartnameler gereği,en az motor beygir gücünün 4 katı fren beygir gücü olması gerekiyor.
    Araç muayene istasyonlarında bunun ölçülüp test edilmesi gerekiyor,biliyormuydunuz.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    movistar
    normal seyir halinde sağ el ne konumda olmalı?
    ben 2ve 3. parmakları ön frenin üstünde tutuyorum genelde . acil frende vakit kaybetmemek için. doğrusu nasıl olmalı?

firtina110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pejo-to-kat-layan
    ben önem veriyorum aga.arka kampana fren balatalarını ve kampana lastiklerini yeni değiştirdim daha.zımba gbin oldu.ön disk frenden daha sağlam çakıyor vallah.

masrafımıda yazayımda belki ne kadar ucuz olduğunu görür bilmeyenler.!

balatalar 12 ytl aslında.ama işin içine işçilik girince 20 oluyor.

kampana lastiklerinin fiyatı 8 ytl ama onadan işçilik parası girince 15 olıyır.kendim değiştirmeyi denemiştim bir ara daha yola çıkar çıkmaz kampana lastikleri paramparça olmuştu balatayı iyi oturtmadığımdan.

yani 35 kaada frenleri yaptırdık ama mükemmel oldu.
    itina ile kaza yapılır

rayjay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR
    vfr nin frenlerini baya bir ovuyorlar bir de ninja larda petek disk ve tokico lar iyi is yapiyor diye dusunuyorum
    [COLOR="Red"][B]Been here, done that before and survived[/B][/COLOR]

Tequ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4
    Alıntı ELINT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pfrenleme oranını nasıl yapıyorsunuz. yani sürekli ön fren mi yoksa frenlemenin %70'ini ön fren %30'u arkafren olcak şekildemi kullanıyorsunuz. böyle bir oran belirleyen var mı??
    ön arka freni kombine kullanımı sadece ön freni kullanmaktan daha iyi oldugunu söyleniyo. izledigim bir videoda sadece ön fren kullanmakla ön ve arka freni kullanmak arasında %20-25 fark vardı. yani arka freni kullanmanın önemide büyük. peki siz nasıl bir frenleme teknigi kullanıyorsunuz??
    ben daha çok kuru zeminde %80 e %20 ıslak zeminde %60 a%40 kadar kullanıyorum ama ani frenlemelerde bu oran kaçabiliyor tabi
    Retro Moto Works
    Instagram & Facebook
    .../retromotoworks

%60-%40 kullanıyorum genelde ama duruma göre değişiyor tabi ama arka freni herzaman kullanıyorum. başarılı bır duruş için her zaman ikisinide kullanmak lazım. alışkanlık olursa ani frenajda çok daha hızlı duruyorsunuz.
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Bugün bir Er5 denedim, abi o nası frendi öyle arka tekere ayağını sürt daha iyi
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hidroliğim bitti duramıyorum Pazartesi servise götürme günüü
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    F 650 GS
    yok yok kawa'nın frenleri iyidirrr

disk fren ile kampana kulananlarda bu konuda tecrübelerini yazarsa topigin amacına ulaşmasında büyük katkısı olacagını düşünüyorum. ayrıca motosiklete sonradan abs taktırmak mümkün mü? mesela cbf 250 veya cbf 500 gibi bir motosiklet aldık bunlara sonradan abs takılır mı?

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Eğer ona uygun parçası varsa takılır.
    Onur Yollarda

kontgerilla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    dominar400ug
    arka frenim tutmuyordu benimde gecenlerde neredeyse düşüyorduk,
    dik bir yokusdan asağı inerken 90 derecelik bir viraja girdim, ön frene yüklenince kaydım, ayağımı yere koyaraktan dengede kalıp düşmedim.
    allahtan karsı seritten arac gelmiyordu. motoru düzeltene kadar viraj çizgisi kaybolmuştu

dedim hemen yaptırmanın zamanı geldi
    ve gittim yaptırdım.
    arka fren kampana , ön fren disk
    simdi hangisi kampana hangisi disk ayrılmayacak kadar iyi oldu

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Motoru ön fren durdurur
    Onur Yollarda

ferrari_gani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4x4 ruhlu karakaçan enduro&touring&race GETZZZ
    ''kontrolsüz güç güç diildir'' güzel lafdı
    dünyada her erkeğe 4 kadın düşüyor. benim hakkımı her kim yiyosa haram zıkkım olsun elinde patlasın

Motosikleti
    F 650 GS
    basit bir şekilde bir kampana frenin iç yapısı

kontgerilla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    dominar400ug
    Motoru ön fren durdurur
    arka fren yavaslatmassa ön freninde pek fazla yapacağı kalmıyor hele dik bir yokus dan inerken uzun ve sert bir viraja girmek istediğinde...
    ön ve arka freninde iyi durumda olması ve senkronize calışması en iyi frenlemeyi sağlar ve güvenli sürüşe katkısı olur...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler