Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dot3 fren yağı önerisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Merhabalar. Motosikletimin fren yağ değişimi vakti geldi, manetten de sızdırdığı için artık iyice miladını doldurdu. Fren yağ bölümünün üstünde sadece DOT3/DOT4 yağ kullanın yazıyor fakat el kitapçığında da önerilen DOT3 yazıyor. Kaliteli DOT4 yağlar var fakat bu yüzden alıp da doldurmak istemedim. DOT3 yağ alacağım fakat ondan da tam kaliteli bulamadım. Sizlerin bana önerisi ne olur? Teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Geçen günlerde 1998 model Fiat Tipo'nun ön fren balatalarını ve komple fren hidroliğini değişmiştim, genelde eski nesil araçlarda Dot 3 kullanılır ama kitapçık Dot 3 önerdiyse Dot 3 kullanılmalıdır, gerçi Dot 3 yerine Dot 4 kullananlarda var ama bana pek sağlıklı gelmiyor. Kullandığım hidrolik markası Ferodo Dot 3, aracı sert frenlemeler yaparak bir çok kez denedim ama fren hissiyatında bir değişiklik hissetmedim.

Eski hidrolik ile yeni hidrolik arasındaki fark bu, eski hidrolikte sert frenlemeler yapıldığı zaman frende süngerleşme meydana geliyordu artık bu ortadan kalktı.

Buda yaparken bir kesit.

Wd40'ı pistonları geri iterken kullanıyorum hem pistonların hareketini rahatlatıyor hemde korozyona karşı önlem alıyor, sol ön kaliperde kitliydi onuda pimlerini ve yataklarını temizleyip geri taktım oda olması gerektiği hale geri geldi.

Hidroliğin fiyatı aldığımda 150 TL'di şu anda yüksek ihtimalle aynı fiyatlardadır.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    dot 3 mü kaldı kardeşim koy dot 4 devam et hatta hatta ben olsam dot 5 çakar geçerim

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Hocam cevabınız için teşekkür ederim. 2011 model olunca motosiklet, DOT3 kullanmislar

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:00 ----------

Hocam Dot5 koyun diyorsunuz da fren sistemi sakaya gelmez tutmayiverdi mi sıkıntı. Hem fren sistemi pahali da yani. Dot3 kalmadi da 11 model motosiklet ne yapayim? Dot4 koymayi ben de dusundum de kitapciga bak dediler kitapcikta Dot3 yaziyor.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu bundan tam 11 yıl önce yine bu forumda tartışılmış ve aydınlatılmış..

Alıntı CEM. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fren hidrolik sıvısının/yağının tiplerine gelince, kimyasal olarak 2 ye ayrılır:
    1. Silikon temelli yağlar (DOT 5):
    a. Silikon içerir
    b. Boyaya zarar vermez
    c. Daha fazla sıkıştırılabilir olduğu için frenlerde süngerimsi bir his oluşturur.
    d. Suyla karışmaz dolayısı ile fren sisteminde su/yağ/su/yağ şeklinde bir durum oluşur. (Zararı
    konusuna daha sonra geleceğiz)
    2. Polyglycol Ether temelli yağlar (DOT 3, DOT 4, DOT 5.1):
    a. Boyalı ve plastik yüzeylere ciddi şekilde zarar verir. Kullanırken son derece dikkatli olunmalıdır. Aynı şekilde deri ve gözler ile teması kesinlikle önlenmelidir. Temas durumunda hemen
    çok bol su ile yıkanmalıdır.
    b. Su ile karışabilir.
    c. Silikon temelli sıvılar gibi frenlerde süngersi bir hisse yol açmaz.

DOT nedir?
    Department of Transportation (Ulaştırma Birimi) kelimelerinin kısaltmasından oluşturulmuş bir
    Amerikan standardını belirtir. DOT sayıları fren sıvılarının KURU ve ISLAK kaynama derecelerine göre
    belirlenir.

Fren sıvısının kaynama derecesi DOT tipine ve içindeki su miktarına bağlı olarak değişir. Fren
    sıvısı havanın içindeki nemi çeker. İşte bu yüzden fren sıvılarını kullandıktan sonra kutunun
    kapağını hemen sıkıca kapatmanız gerekir. En sağlıklısı küçük ambalajlarda alıp ihtiyaç kadarını
    kullanıp kalanını uygun şekilde yok etmektir.

DOT 3–4–5–5,1 karşılaştırması
    DOT dereceleri ıslak ve kuru kaynama derecelerini belirtir. Kuru kaynama derecesi, içinde su olmayan
    sistemde sıvının kaynayacağı, dolayısı ile frenlerin işe yaramaz hale geleceği sıcaklığı, ıslak kaynama derecesi ise içinde %3 su bulunan sıvının kaynama derecesini göstermektedir.

Fren Sıvısı Tipi Kuru Kaynama Derecesi Islak Kaynama Derecesi
    DOT 3 .......... 205°C ............ 140°C
    DOT 4 .......... 230°C ............ 155°C
    DOT 5 .......... 260°C ............ 180°C
    DOT 5.1 ........ 270°C ............ 190°C

Tek yaptığım google'dan aramak hocam

Kullanıcı kitapçığı varsa eğer hangi derecede koyacağın yazması lazım.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Merhaba, yorumunuz icin teşekkür ederim. DOT5.1 mi kullanayim yani? Zarar vermez degil mi? Ben korkuyorum cunku, masraf acmayalim.

Motosikleti
    duke 390 150 beygir
    dot3 kalmadı.castrol dot4 alıcaksın motosiklete özel

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Alıntı motomad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dot3 kalmadı.castrol dot4 alıcaksın motosiklete özel
    Nasil motosiklete ozel? Motoruma göre oldugunu dusunmuyorum

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı vFurky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, yorumunuz icin teşekkür ederim. DOT5.1 mi kullanayim yani? Zarar vermez degil mi? Ben korkuyorum cunku, masraf acmayalim.
    DOT 3 yazıyorsa döt3 kullan. Ne gerek var fantaziye?
    İki-üç kişi birleşip bir kutu hidrolik alın fren sıvısını değiştirin. Kelle başı bir kutu alsanız fazla gelir. Bir kenara bıraksanız bozulur.

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki-üç kişi birleşip bir kutu hidrolik alın fren sıvısını değiştirin. Kelle başı bir kutu alsanız fazla gelir. Bir kenara bıraksanız bozulur.
    Hocam ben zaten Dot3 istiyorum ama kaliteli dot3 bulamadim ondan konu actim hangi marka alayim diye.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı vFurky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ben zaten Dot3 istiyorum ama kaliteli dot3 bulamadim ondan konu actim hangi marka alayim diye.
    Bahsettiğim markayı (Ferodo) alabilirsin, ürün yerli malı değil Eu üretimi ve markanın yan firmalarının biride Öhlins. Daha da eşelemeye gerek yok bence .

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Şimdi alakası yok ama, Hint'li bir arkadaş fren hidroliğini tersten değiştiriyordu. Büyük şırınga ile kaliperden yağ basıp, yukarıdan eski yağı çekiyor. Olur mu ki?
    otopsici bunu beğendi.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

Motosikleti
    Yuki ZN250T
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğim markayı (Ferodo) alabilirsin, ürün yerli malı değil Eu üretimi ve markanın yan firmalarının biride Öhlins. Daha da eşelemeye gerek yok bence .
    Teşekkür ederim oneriniz icin.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    dot3 ve dot4 uyumludur. sorun çıkarmaz. hangisi ucuz ise onu al.
    önereceğim markalar: bendix, ferodo, ate, bosch.
    bosch denenmiş ve ucuzdur. tavsiye olunur.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman artan hidroliği tutmaya gerek yok.
    1-Bunu nasıl imha edeceğiz şimdi?
    2-Bir de geçen sene değiştirmiştim hidroliği rengi koyulaşmadı ve frenlerde de herhangi bir sıkıntı yok. Değiştireyim mi hidroliği yoksa 1 sene daha devam mı etmeli?

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman artan hidroliği tutmaya gerek yok.
    1-Bunu nasıl imha edeceğiz şimdi?
    2-Bir de geçen sene değiştirmiştim hidroliği rengi koyulaşmadı ve frenlerde de herhangi bir sıkıntı yok. Değiştireyim mi hidroliği yoksa 1 sene daha devam mı etmeli?
    Hidroliğin ömrü 2 sene sanırım, geçen sene değiştirdiyseniz bir sorun da yoksa devam edin bence.
    Beto87 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)