Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motorumun Ne Kadar Masrafı Var?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Öncelikle forumdaki ilk konum bu, ayrıca ilk mesajım da. Bu yüzden konuyu yanlış yere açtıysam veya bir kural hatası yaptıysam kusura bakmayın.

Konuya girmek gerekirse ben bu yaz çok çalıştım ve 2. el 2019 model RKS Pesaro 125 aldım. Adam yaşlı diye güvendim ve ehliyetim yok diye de hafif ticariyle getirdik, getirince çalıştırmak istedim fakat benzini yoktu. Benzin doldurdum ve sonra çalışmadı, akü bitikmiş. Yaptırdım aküyü, ilk 2-3 dakika gitti ve sonra istop etti, çalışsa da gitmedi.

Bir motor tamircisine götürdüm ve motorun yağ yaktığını; Sebebinin motor bloğunun delindiğini söyledi, ayrıca şase de yamukmuş, yağ da bitikmiş. Bu haliyle belli bir süre kullandım, marşa basarken gaz verince çalışıyordu (Motor 20 bin KM'de.) ve bir sorun yoktu.

Fakat yakın zamanda motoru çalıştırdığımda eğer direk gaza basıp gitmezsem ve durduğumda motorun devri iyice düşüyor ve motor istop ediyor. Motoru yaptırmak istediğimde motor tamircisi en az 6-7 bin lira masrafı var motor için dedi.

Bunu yazma sebebim motor tamircisi yalan mı söylüyor emin değilim, eğer doğru söylüyor ise fiyat olarak düzgün bir fiyat mı vermiş? Sadece motor bloğu için bu fiyat sanırım. İstop etme sorunu neden olabilir? Ben motoru tamir ettirmek istersem ne kadar fiyat söylerlerse kazıklanmamış olurum? Motor 125cc'lik karbüratörlü Çinli bir motor. Siyah duman atıyor hafiften gaza basınca fakat az buz fark ediliyor ve aşırı benzin kokusu geliyor, ayrıca da çok benzin yiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Stop etme problemi büyük ihtimalle karbüratörden kaynaklı bir durumdur, motosikleti çalıştırdığınız zaman mavi duman atma gibi bir durum var mı? Bu arada usta kolpa atıyor gibi geliyor.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Stop etme problemi büyük ihtimalle karbüratörden kaynaklı bir durumdur, motosikleti çalıştırdığınız zaman mavi duman atma gibi bir durum var mı? Bu arada usta kolpa atıyor gibi geliyor.
    Mavi duman derken duman atmıyor çalıştırınca, orta ayağa alıp gaza bastığımda çıkan duman hafiften siyah oluyor fakat duman çok az gözüküyor. Gözlemlediğim en sorunlu şey ise aşırı benzin yakıyor ve deli gibi benzin kokusu geliyor. Ayrıca motorun benzini bittiğinde 80-90TL'ye doluyor. Depoya bakıyorum içeride benzin çok az var ama 2 litre benzin atınca hemen dolup taşıyor.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Sizin motosikletinizin problemi karbüratör, bunun tamir takımı ile revize edildikten sonra buji ve pipo değiştikten sonra sorunsuz kullanabilirsiniz.
    cinaryasar bunu beğendi.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Sizin motosikletinizin problemi karbüratör, bunun tamir takımı ile revize edildikten sonra buji ve pipo değiştikten sonra sorunsuz kullanabilirsiniz.
    Emin misiniz? Bu arada gaza basınca motor 1-2 saniye boğuluyor ondan sonra hızlanıyor. Fakat hızlanmasında bir problem yok, arka teker biraz yamuk ama sağ veya sola yatmıyor.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Motora yakıt ve hava karışımını sağlayan parça karbüratördür yani karbüratördeki problem motorun çalışmasını doğrudan etkiler, zengin karışım sağlayan karbüratör hem kara duman atar hemde boğulmalar yaşatır ve uzun süre böyle kullanımdan sonra subaplarda ve bujide kurum birikmesi görülür buda uzun zaman sonra ciddi çekişliği yaşatacak bir problemdir. Siz motosikletinizin subap ayarlarını, karbüratörünün, hava filtresinin ve bujisinin kontrol edilmesini talep edin bu işlemlerden sonra motosikletinizde ciddi derecede iyileşmeler yaşanacaktır.
    kryeck, cinaryasar ve tommygun bunu beğendiler.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Motora yakıt ve hava karışımını sağlayan parça karbüratördür yani karbüratördeki problem motorun çalışmasını doğrudan etkiler, zengin karışım sağlayan karbüratör hem kara duman atar hemde boğulmalar yaşatır ve uzun süre böyle kullanımdan sonra subaplarda ve bujide kurum birikmesi görülür buda uzun zaman sonra ciddi çekişliği yaşatacak bir problemdir. Siz motosikletinizin subap ayarlarını, karbüratörünün, hava filtresinin ve bujisinin kontrol edilmesini talep edin bu işlemlerden sonra motosikletinizde ciddi derecede iyileşmeler yaşanacaktır.
    Cevabın için teşekkür ederim. Esenyurt'ta önerebileceğin bir tamirci var mıdır? Malum çoğu yer fırsatçılık peşinde.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı cinaryasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevabın için teşekkür ederim. Esenyurt'ta önerebileceğin bir tamirci var mıdır? Malum çoğu yer fırsatçılık peşinde.
    Maalesef ben Bursa'da yaşıyorum İstanbul hakkında bir bilgim bulunmamakta.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Maalesef ben Bursa'da yaşıyorum İstanbul hakkında bir bilgim bulunmamakta.
    Peki aşırı benzin yakması ve 80-100TL'ye benzin dolmasının nedeni ne olabilir.

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    Sanırım tamirci büyük ihtimalle kolpa atmış.
    Sorun arkadaşın dediği gibi karbüratör gözüküyor.
    al eline malzemeleri fırçayı motoru iyice bir yıka. sonra karbüratörü sök, başka ustaya götür benzin kokuyor dersin.
    daha sonra blokta ne var ne yok bak. yağını filtresini değiştirdin varsayıyorum. bujiyi de kontrol et çok kurum varsa sıkıntı olabilir.
    hangi tamirciye gitceğini bilmiyorsan etraftaki çalışan motokurye arkadaşlar yardımcı olurlar.
    başka? ehliyetin yoksa al ve sigortasız trafiğe çıkma. kazasız belasız güle güle kullan.
    cinaryasar ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Alıntı kryeck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanırım tamirci büyük ihtimalle kolpa atmış.
    Sorun arkadaşın dediği gibi karbüratör gözüküyor.
    al eline malzemeleri fırçayı motoru iyice bir yıka. sonra karbüratörü sök, başka ustaya götür benzin kokuyor dersin.
    daha sonra blokta ne var ne yok bak. yağını filtresini değiştirdin varsayıyorum. bujiyi de kontrol et çok kurum varsa sıkıntı olabilir.
    hangi tamirciye gitceğini bilmiyorsan etraftaki çalışan motokurye arkadaşlar yardımcı olurlar.
    başka? ehliyetin yoksa al ve sigortasız trafiğe çıkma. kazasız belasız güle güle kullan.
    Karbüratörü sökecek ne bilgim var ne de ekipmanım var. Yarın muhtemelen götüreceğim yer akümü bedava şarj eden abi olacaktır, kendisini samimi buldum. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kask, sigorta ve ehliyet daha alamadım çünkü çok pahalılandı hepsi, ama alacağım inşaAllah.
    kryeck bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Karbüratörü sökecek ne bilgim var ne de ekipmanım var. Yarın muhtemelen götüreceğim yer akümü bedava şarj eden abi olacaktır, kendisini samimi buldum. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kask, sigorta ve ehliyet daha alamadım çünkü çok pahalılandı hepsi, ama alacağım inşaAllah.
    2024 de ehliyetin maliyeti 20000 tl olacakmış.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2024 de ehliyetin maliyeti 20000 tl olacakmış.
    B ehliyettir ya o. Eğer değilse de ailemi biraz darlayıp ehliyeti kesin almalıyım, zaten kendim de bir şekilde para biriktirmeye çalışıyorum, umarım alabilirim zamlanmadan.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Peki aşırı benzin yakması ve 80-100TL'ye benzin dolmasının nedeni ne olabilir.
    Dediğim gibi karbüratörünüzdeki düzensizlikler böyle sonuçlar açmaktadır, 80-100 Tl ye doluyorsa 2.5-3 litre benzin alıyorsunuz demek biraz araştırdığımda motosikletinizin deposunun 5 litre olduğunu gördüm yani şamandıra net göstermediğinden dolayı depo bitiyor sanıyorsunuz ama hala 2 litre civarı benzininiz bulunmakta.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Dediğim gibi karbüratörünüzdeki düzensizlikler böyle sonuçlar açmaktadır, 80-100 Tl ye doluyorsa 2.5-3 litre benzin alıyorsunuz demek biraz araştırdığımda motosikletinizin deposunun 5 litre olduğunu gördüm yani şamandıra net göstermediğinden dolayı depo bitiyor sanıyorsunuz ama hala 2 litre civarı benzininiz bulunmakta.
    Anlıyorum, şamandıra bile bozuk yahu😃. Karbüratöre ne işlem yapacaklar ve ne kadar ücret ödemem gerekir?

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Anlıyorum, şamandıra bile bozuk yahu��. Karbüratöre ne işlem yapacaklar ve ne kadar ücret ödemem gerekir?
    Şamandıra kısmına bir şey diyemem, benim kullandığım motosikletimde ilk diş 100 kilometre civarı gidiyor ardında hızlıca düşmeye başlıyor, bu durum depo tasarımı ile alakalı bir durum. Karbüratörü söküp komple dağıtıp temizlenir ve gerekliyse tamir takımı satın alınır iç parçaların değişimi sağlanır. Bu işlemede parça harici 200 TL üstü istenmemesi gerekir.

Motosikleti
    Mondial Drift L CBS
    Merhaba. 2 ay önce istanbuldaydım esenyurtta Yılmaz motor vardı. motorumda olan arıza için çok yardımcı olmuşlardı. bi bak istersen.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Alıntı motorine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba. 2 ay önce istanbuldaydım esenyurtta Yılmaz motor vardı. motorumda olan arıza için çok yardımcı olmuşlardı. bi bak istersen.
    Haritada bulamadım yerlerini.

Motosikleti
    RKS Pesaro 125
    Motoru bugün tamire götürecektim fakat çalışmadı. Marş basıyor fakat ateşleme yapmıyor muhtemelen buji kesmiş. Seleden bakınca karbüratörün durumu böyle.
    https://hizliresim.com/g37ai10

kryeck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125
    Motoru bugün tamire götürecektim fakat çalışmadı. Marş basıyor fakat ateşleme yapmıyor muhtemelen buji kesmiş. Seleden bakınca karbüratörün durumu böyle.
    https://hizliresim.com/g37ai10
    kardeş buji kesmiş diyorsun ama 30 buji kadar büyük olan karbüratörü nasıl anlamıyorsun? hava giriş veya motor çıkış hortumu çıkık gözüküyor.
    tamircilerin eline bakacaksan işin iş söylemiş olayım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)