Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

PCX 125 (2021) Tümsek ve Çukurlarda Kafadan gelen garip motor Sesi ? (bızzzzzt )

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    PCX 125 (21)
    Merhaba 15 gün kadar önce 5000 km 2021 model Pcx 125 aldım. Yaklaşık 250 km dir kullanıyorum. Motordan çok menmum ancak ön taraftan bir elektrikli motor sesine benzer ses alıyorum. 1- 1,5 sn boyunca "bııızzzzt ..."; sanki elektrikli motor pompası gibi çalışıp sonra duruyor.

Bu sesi yokuş aşağı inişlerde fren yapınca, tümseklerde ve çukurlu yollara girince duyuyorum. Sesin kaynağının motorsikletin kafasından geldiğini düşünüyorum ama tam olarak emin de değilim.

Sevgili forumdaşlar bu konuda ki görüşlerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı ftasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba 15 gün kadar önce 5000 km 2021 model Pcx 125 aldım. Yaklaşık 250 km dir kullanıyorum. Motordan çok menmum ancak ön taraftan bir elektrikli motor sesine benzer ses alıyorum. 1- 1,5 sn boyunca "bııızzzzt ..."; sanki elektrikli motor pompası gibi çalışıp sonra duruyor.

Bu sesi yokuş aşağı inişlerde fren yapınca, tümseklerde ve çukurlu yollara girince duyuyorum. Sesin kaynağının motorsikletin kafasından geldiğini düşünüyorum ama tam olarak emin de değilim.

Sevgili forumdaşlar bu konuda ki görüşlerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.
    Absnin sesinden bahsediyorsunuz büyük ihtimal, bahsettiğiniz yerlerde giderken abs devreye girmesi çok yüksek ihtimal, bildiğim kadarıyla üstünde gelen lastikler sert hamurlu ve yol tutuşu zayıf lastikler olması lazım, eğer hiç değişmediyse böyle durumlarda da absnin devreye girmesi çok çok normal ve absnin sesini duymanızda çok normal, birde bu ses gelirken fren manetinde ufak bildirim geri alırsınız.

Motosikleti
    PCX 125 (21)
    Motorsiklette abs'nin ses yaptığını ilk defa duyorum )

Bu ses hani arabanın kontağını açarsınız ya marşa basmadan önce bir pompa sesi gelir, birazda ona benziyor.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    ABS devreye girdiği için çıkardığı sesi duyuyorsunuz.

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı ftasar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorsiklette abs'nin ses yaptığını ilk defa duyorum )

Bu ses hani arabanın kontağını açarsınız ya marşa basmadan önce bir pompa sesi gelir, birazda ona benziyor.
    Abs zaten pompa olan bir sistemdir, tekerlekte kayma algılamaya başladığı zaman hidroliğin basıncını pompalayarak (freni sıkar-bırakır) frende kitlemeyi önler. Bu ses X-Max'de de çok duyulan bir sestir.

Motosikleti
    PCX 125 (21)
    Sesin kaynağının ABS sistemi olduğu anlaşılmıştır. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)