Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Açık Kalan Motor Yağı Bozulur mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,

Motosikletime bakım yapmak için 4 Litre Motul 7100 10-40 yağ aldım. Motor 1,2 lt aldığı için 3 bakım 6000 km boyunca kullanmayı hedefliyorum, şişeyi açtıktan sonra depoda sabit ısıda ve güneş görmeyen yerde muhafaza edeceğim, bu yağ kendi kendine bozulur mu açıldığı için?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Daha iyi bilenler yazsin ama zannetmiyorum sorun olacagini yazdiginiz gibi korundugu muddetce. Sadece bir kez acilan fren sivisi bile kullaniliyor sonra, iyi korumak kaydiyla, ki havadan nem kapan bir sivi malum

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Hiç sanmıyorum bozulacağını

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    1 sene diye duydum okudum gördüm ne kadar doğru bilemicem.sonuçta hava aldığı an bazı şeylerin değişiyor olması lazım.belkide kalitesi düşüyordur oda ayrı bir hesap.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Kullandıktan sonra sıkıca kapatırsanız ve güneş almayan karanlık bir yerde muhafaza ederseniz birkaç yıl sorun olmaz, kullanılır.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Kutuyu açmasanız bile 3 ila 5 yıl arasında son kullanım tarihi basılıyor kutulara , petrolden üretilen yağ kısmında pek bir bozulma olmasada sanırım içine ekledikleri deterjan veya suya karşı mukavemet göstermesi için eklenen çeşitli kimyasallar özelliğini yitiriyor..yani 6 yıl bekleyen bir yağ basınç oluşturur ama motorun içindeki karbon birikintilerini temizlemeyebilir yada yoğuşma nedeniyle yağın içine nüfuz eden suyu ayrıştırmayabilir , kutu açıldıktan sonrada güzel şartlarda saklandıysa tahmini 3 yıl içinde kullanılmalıdır , yüksek devirli racing makinalarda kesinlikle yeni yağ kullanmak gereklidir , bunu söylemek için mühendis olmaya gerek yok sanırım :D
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kimyasal açıdan bakarsak oksijenle temas başladığı anda bozulma başlar. Bu ciddiye alınacak bir bozulma mıdır, tartışılır.
    Yarım kalan yağı max sene değişiminde yeni yağın üstüne ekleyerek kullanacaksan kullanabilirsin.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim gibi başlığı "aç kalan motor yağı" diye okursanız bozulur.
    espresso bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Birşey olmaz. Pandemi sırasında motor kullanmadığım için 2 yıl açık kalan yağı değişimde kullandım. Sorun olmadı.

Tekrar bakım kmsini yıl içinde getirecekseniz kullanın ama fazla km yapmıyor ve yıllık bakım yapıyorsanız taze yağ koyun. Yılda bir kere değiştirilen bir şey için cimrilik yapmaya gerek yok hele kullandığımız motosikletler koca bir servet olmuşken. Ağzı açık 1 yıl beklemiş yağı ben motorlu testerede bile kullanmam şahsen. malım o kadar değersiz değil

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    yağı açtıktan sonra kalan miktarı 1 lt lik ufak motor yağı bidonlarına bölüştürün. kapağın altına alüminyum folyo koyun. birde bidonu hafif sıkıp bidonun üstünde en az seviyede hava kalacak şekilde kapağı kapatın. ne kadar az hava ile temas olursa okadar uzun süre kalitesini muhafaza eder.
    espresso ve fazil bunu beğendiler.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Kutusundan açılınca yağ bozulmaz.Zaten kimyasal yağlar ki 7100 tam sentetik.Naturel doğal organik bir yağ değil veya bir yapı değil kullandığımız yağlar o yüzden bozulmaz.

Kese kağıdında poşette yağ satılamayacağı için dağılmayacak paketlenecek az çok güneşten havadan nemden korunması gerekip depoda uzun süre bekleyecek bir formda yani plastik bidonlarda satılıyor.Muhafaza edilecekse toz toprak nem su karışmayacaksa tencerenin içindede satılabilirdi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Yaklaşık 10 sene önce traktörü satmıştık. en son yağ değişiminde 19lt lik bidonda 10 lt yağ kalmıştı onu ambara ağzı sıkı şekilde koyduk şans eseri geçen ay buldum. benim araç zaten yağ yakıyor ona koydum bir sorun çıkarmadı şimdilik yağın akışkanlığı rengi vs gözle görülür bir bozulma yoktu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)