Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Spacy 110 50kmh hızı geçince vuruntu ve titreşim yapıyor, sebep nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Spacy 110
    Herkese merhaba, motosikleti 2022'de günlük kullanım için almıştım aldığımda anlatacağım sorunlar (marş sorunu hariç) vardı ama ucuza aldığım için ucuz etin yahnisi yavan olur diyerek sorunları önemsemiyordum şuan motosikleti satma ihtimalim olduğundan bu sorunları çözmek istiyorum.

Motosiklette şöyle bir sorun var; 45-50 km hızın altında hiç bir titreşim ve vuruntu yapmıyor ama 45-50 km hızın üstüne çıkınca özellikle 50 ve 60km arası hızda giderken çok şiddetli bir vuruntu ve titreşim yapıyor, 60-65 arası vuruntu ve titreşim biraz azalıyor motor sürülebilir düzeye geliyor, 65 km üstünde yine başlıyor ve belki sorunu çözecek üyelerimize ipucu olur; ibresi 120 küsur olmasına rağmen motosiklet 80km hızı geçmiyor.

Yani daha anlaşılır anlatmak gerekirse, küçükken bisikletlerimizin arka tekerleğine pet şişe sıkıştırıp egzoz sesine benzer bir ses çıkartırdık ya işte aynen o sesin yolculuk sırasında birer saniye aralıklarla çıktığını ve hız arttıkça o sesin daha sık aralıkla çıktığını düşünün.

İlk olarak lastik mi sürtüyor diye şüphelendim tamire götürdüğümde ustaya anlattım lastikten değil dedi ben de lastiği kontrol ettiğimde herhangi bir sürtme izi göremedim, kimisi debriyajdan yapar diyor(varyatörler yeni değişti ama çözülmedi), kimisi motor bloğundan yapar diyor. Ben hatalı motor rektifiyesinden şüpheleniyorum, sizce sorun nedir ve kaça mal olur?

İkinci sorunsa keyfine göre bazı günlerde marş basmamasıydı(yeni akü varken bunu yapıyordu), detaylandırmak gerekirse, marş düğmesine bastığımda tık sesi gelmesine rağmen marş almıyordu keyfine göre 15-20 dk boyunca marş düğmesine bas-çek yaptıktan sonra alabiliyor veya motoru orta ayaklığa alıp elim marş düğmesindeyken birden ağırlık vererek motoru orta ayaktan indirdiğimde bazen çalışıyordu.(şu aralar hiç bu sorunu yaşamıyorum ilginçtir.)

Bir de selenin kapanmama sorunu var yani sele kilitlenmiyor bazen çok kere üst üste kapatmaya çalıştığımda şans eseri kapandığı oluyor bunu da cevaplarsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hakan1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Eğer vuruntu hızla direk alakalıysa piston, kol, yatak, kranktan olmaz gibi. Bu tip sesler devirle değişir ve yüke binme aşamasında azalır boşalınca barizleşir...Öncelikle ses devirle alakalı mı ona emin olun... Hızla alakalıysa varyatör, baga, kayış vs kontrol etmeli...Tekerlerin balansı bozuksa bile yapabilir bunu...lastikte bir deformasyon, balon...

Marş motorunda sıkıntı vardır. Kömürleri tükenmiştir (sanırım kömürlüdür) arabalarda da eğer marş tık edip dönmüyorsa direk kömüre bakarlar. Motosiklette hiç başıma gelmedi. 15-20 dakika dediniz değil mi saniye değil yani? Orta sehpadan aniden inince teker marş motorunu hafif döndürüyor ve kömürler kollektöre tekrar değince çalışıyor gibi sanki...

Sesli düşünüyorum, fikir vermesi açısından...@Nikfurie de bir el atar belki..

Motosikleti
    Spacy 110
    Sorun devirle ilgili mi bilemiyorum çünkü bu modelde devir göstergesi yok. Lastiklerle alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu kışın başında kış lastiği taktırdım daha öncesinde de bu sorun vardı. Marş konusuna gelirsek şöyle bir örnek vereyim, motosikleti muayeneye götürmüştüm, muayene istasyonunda ve istasyondan çıkarken saat gibi çalışıyordu, görevli motosikleti muayene alanının dışına çıkarıp stop etti, her şey tamam tam eve gideceğim anlattığım gibi marş basmadı en az 15-20 dk muayene istasyonunun dışında marşa bas-çek yaptım en sonunda çalıştı, o anda motor tamircisini arasam kim bilir kaç saatte gelecekti ayrıca çekici ücreti de cabası.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Alıntı sukruaraci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun devirle ilgili mi bilemiyorum çünkü bu modelde devir göstergesi yok. Lastiklerle alakalı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu kışın başında kış lastiği taktırdım daha öncesinde de bu sorun vardı. Marş konusuna gelirsek şöyle bir örnek vereyim, motosikleti muayeneye götürmüştüm, muayene istasyonunda ve istasyondan çıkarken saat gibi çalışıyordu, görevli motosikleti muayene alanının dışına çıkarıp stop etti, her şey tamam tam eve gideceğim anlattığım gibi marş basmadı en az 15-20 dk muayene istasyonunun dışında marşa bas-çek yaptım en sonunda çalıştı, o anda motor tamircisini arasam kim bilir kaç saatte gelecekti ayrıca çekici ücreti de cabası.
    Orta sehpada denediniz mi? Sadece yoldayken mi yapıyor. Devir miktarını sesten anlarsınız. Sorunun gazlamayla mı yoksa hızlamı alakası olduğunu anlamak gerek. Ses metalik mi?

Birde 2021 ama motor yenilenmis, km si nedir?

Motosikleti
    Spacy 110
    Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orta sehpada denediniz mi? Sadece yoldayken mi yapıyor. Devir miktarını sesten anlarsınız. Sorunun gazlamayla mı yoksa hızlamı alakası olduğunu anlamak gerek. Ses metalik mi?

Orta sehpada denemiştim aynı vuruntuyu orta sehpada da yapıyor, ses konusunda ne desem kararsız kaldım inanın, 45-50km hız dolaylarında metalik sesli tıkırtılarla başlıyor devamında 55km ve yukarısına doğru aralıklı olarak vuruntu sesi gelmeye başlıyor, vuruntu sesini daha iyi tanımlamak gerekirse sanki taşlama makinasıyla metal yüzey taşlarmış gibi bir ses çıkıyor. Mesajımda yanlış anlaşıldım galiba motosiklet 2021 model değil, ben motoru 2022nin başlarında aldım. Ben motoru aldığımda km göstergesi sıfırlanmıştı rektifiye yapıldığını oradan tahmin edebiliyorum kaç binde gösterge duruyor bilmiyorum ama yani motosiklet 99000km yi çoktan devirmiş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Alıntı hakan1969 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

En önemli noktayı atlamayalım motosiklet 80km hızı aşamıyor. O yüzden motordan diye düşünmüştüm.

Motosikleti
    Xpulse 200 4V
    Hıza bağlı değişim gösteriyorsa ve 45-50 km altında yapmıyorsa en azından krank, yatak filan sorunu olmasa gerek. Rulman dağıtmış olabilir mi acaba.
    Muhtemelen aktarmada bir yerde sorun var.
    sukruaraci bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler