Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CGL 125 arıza-rektefiye

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    HONDA CGL 125 & RAMZEY RMZ 100-C
    Öncelikle herkese merhabalar.

Ben Uğur. Bursa'da yaşıyorum. Otomotiv mühendisliği öğrencisiyim. 2003 model 12k km'de Honda CGL 125'im var. Haziran 2021 gibi aldım. Sürücü kursundan çıkma ve ben almadan önce 2 3 sene yatmış bir motor. Aldıktan sonra yağını değiştirip gerekli bakımlarını yapıp kullandım.

Kasım ayında çevre yolunda 80-90 km/h hızla giderken birden motordan çatırtı patırtı sesleri geldi, devir saati yukarı aşağı kendi kendine oynamaya başladı ve güç kesildi. Sağa çekip durdum. Görünen herhangi bir problem yoktu. daha sonra 10 15 dakika çalıştırmaya çalıştım ve çalışmadı. Çekiciyle evimin önüne getirdim. Mart ayına kadar fırsatım olmadığı için ilgilenemedim. Tamirciye vereceğim parayla kendim yaparım hem de öğrenmiş olurum diye düşündüğüm için sorunun piston-sekmanlarda olduğunu düşünerek piston silindiri söktüm. Üst kapağı söktüğümde piston ıslaktı. Su mu benzin mi bakmadım o an direk sildim. Üst kapakta emme subapından çok küçük ışık sızıyor.

Fotoğraflardan ve anlattıklarımdan yola çıkarak sizce sorun piston silindirlerde midir?
    Piston ve silindir yüzeyi bence çizik. Orijinal parçaları kullanmak istediğim için silindiri rektefiye yaptırmak istiyorum. Bursa'da nerede yaptırabilirim?

Şimdiden teşekkürler. Önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

günaydın sevgili dostum.
    niye üzüyorsun kendini
    yenisi zaten 310 lira.
    tornacıya gitsen kaç kuruş ister allah bilir.
    al yenisini başın ağrımaz.
    bu arada bende bursada yaşıyorum.
    benim motorun elektrik tesisatını bağlar mısın. ücreti ile.
    ben beceremadim de.
    haydi sağlıcakla kal.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Silindir gömleği değiştir hocam eğer gömlekte çok çizik varsa subapların o yanmış kısımlarınıda temizlersin. Birde emme den ışık geliyor demişsin onu subaplarında keçelerini değiştirirsin mis hibi olur.
    Eğer şüphen varsa Subaplar kaçırıyor vs
    Piston silindiri değiştirdikten sonra Kompresyon ölçümü yaptırırsın. fazla para almazlar ona ona göre ilerlersin ben de scooterımın geç marş almasından şikayetciydim subaplar havayı kaçırdığından Sıkıştırma yapmıyormuş şimdi iyi maşallah

Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Subapların kaçak testine emme ve egzoz girişinden benzin dökerek test edebilirsiniz, bu motor bloğu için komple orjinal parça kullanın eğer Çin malı kullanırsanız uzun ömürlü randıman alamazsınız. Pistonun etrafında çizikler gözüküyor komple orjinal parçalar ile rektefiye ederseniz çok uzun ömürlü bir motosiklete sahip olmuş olursunuz.

Motosikleti
    benim motorun elektrik tesisatını bağlar mısın. ücreti ile.
    Malesef elektrik işinden çok anlamıyorum kusura bakma

Silindir gömleği değiştir hocam
    komple orjinal parçalar ile rektefiye ederseniz çok uzun ömürlü bir motosiklete sahip olmuş olursunuz.
    Peki bursada veya internetde orjinal yedek parça bulabileceğim biyer veya site var mı?

Birde sizce arıza piston silindirde midir? Şurasınıda kontrol et ordada problem olabilir dediğiniz biyer var mı?

Motosikleti
    honda cm125t ve kuba dragon 110cc
    piston sekmanların veya sübapların kaçırıyor sorunun bu. silindir piston seti ve subap-keçe takımı ile kurtarırsın gibi gözüküyor. motorun cgl125 yani piyasadaki tüm çinli cg125ler ile parçaları uyar.

orjinal parça işine girersen hem beklersin hem de sağlam geçirirler. Muadili kuba veya mondial parçalarını al tak kullan.

Motosikleti
    Orjinal piston segman alıp silindiri rektefiye ettirmeye karar verdim. Bursada nerede yaptırabilirim?

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı Ugurgndzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orjinal piston segman alıp silindiri rektefiye ettirmeye karar verdim. Bursada nerede yaptırabilirim?
    Orjinal parçayı Honda duran kardeşlere sorabilirsiniz ellerinde olma ihtimali olabilir, nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama sanayi kısımlarında veya beşyol civarında rektefiyeciler olabilir.

Motosikleti
    Peki otomobil rektefiyecileri yapar mı bu işi

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı Ugurgndzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki otomobil rektefiyecileri yapar mı bu işi
    Büyük ihtimal yaparlar eğer kendileride yapamıyorsa mutlaka yönlendirirler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler