Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Zincir Bakımı [Temizlik ve Yağlama]

Motovento
    REKLAM ALANI
    serdarmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her zincirde (özellikle fabrikadan çıkışta takılan) sökülebilir kilit mekaniği yoktur.Değiştirdiğinizde bu özelliği olan zincir alınırsa bu işlem mümkündür.
    Öylemi..! bilmiyordum.. Her zincirde olması gerekir diye düşünmüştüm..SAolun mustafa abi..
    Takma Kafana Hiçbirşeyi Kasktan Başka..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Benim Zincirde Kilit yok mesela
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı cakalaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Zincirde Kilit yok mesela
    Daha sağlam olacağı için mi bu şekilde oluyor merak ettim doğrusu..?

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    peki zincirin gaz yağında kalış süresi var mı?

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı serdarmert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki zincirin gaz yağında kalış süresi var mı?
    Nefesi ne kadar yeterse...

Taktın sende zincire...... Fırat halletsin işte....

Fabrikasyon kilitli zincirlerin pimini söküp takmaya yarayan aletler satılır... 5 lira civarında...Yiba dan bulabilirsin....
    Kilitli zincirin sadece tornavidaya ihtiyacı olur o da kilidi boşaltabilmek için....

Gazda bekletmene gerek yok..Boya fırçasıyla gazın içinde fırçalarsan temizlendiğinde biraz süzülmesini bekleyip takabilirsin...Sakın başka bişeylerle yıkamaya kalkma... Taktıktan sonra zinciri yağlayıp güzel güzel binebilirsin motoruna...
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Fabrikasyon kilitli zincirlerin pimini söküp takmaya yarayan aletler satılır... 5 lira civarında...Yiba dan bulabilirsin....
    Kilitli zincirin sadece tornavidaya ihtiyacı olur o da kilidi boşaltabilmek için....

Gazda bekletmene gerek yok..Boya fırçasıyla gazın içinde fırçalarsan temizlendiğinde biraz süzülmesini bekleyip takabilirsin...Sakın başka bişeylerle yıkamaya kalkma... Taktıktan sonra zinciri yağlayıp güzel güzel binebilirsin motoruna...
    Selam Alper..Saolasın..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster

ohhoooo abı yakında motoru rektefe edecez...

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben böyle yapıyorum.Gazetenin üzerine boyunca uzatıp her tarafını yağlıyorum.Motorun dişlilerini de yaplayıp takıyorum.

Mustafa abi, o ringli zincirler için hangi yağlar uygundur..?

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    Castrol Chain Wax kullanıyorum !
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

newceri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Kolayca zincir kiliti çıkarma yöntemi. Tornavida ile veya başka bi aletle uğraşıp kilidi zorlamaya gerek yok.
    2008 Ybr125 Buji : NGK CR6HSA Motor yağı : motul 5000 15w50 Rolanti:1.300dvr Filtre temiz ve kuru - zincir ve kablolar yağlı - Kask ve çene kemeri takılı

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı newceri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kolayca zincir kiliti çıkarma yöntemi. Tornavida ile veya başka bi aletle uğraşıp kilidi zorlamaya gerek yok.
    Evet en kolay bu şekilde çıkıyor gerçekten...

BP ENERGREASE sarı gres kullanıyorum, plastik kıllı küçük bir fırça ile uygulaması çok kolay zincirin her noktasını yağlamak mümkün .
    Sıfır km Honda Cbf 600'de zincirin gresle yağlanmış olduğunu gördüm, daha önceden kalan zincir yağıyla artık kapıları yağlıyorum.
    1 lt'lik kutu bitsin, en üst koruyuculu,daha yapışan, suya dayanıklı olanını alacağım.

http://www.bp.com/genericarticle.do?...tentId=7051551

mevlutgs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax250abs Er6f650ABS ninja250R Cbr125R Today50
    arkadaşlar 90 numara yağda kullanabilirsiniz ama ben pek araştırıpta bulamadım sizce nerede bulabiirim 90 numara yağı?

Motosikleti
    Ybr Carmen 2005 125 cc
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BP ENERGREASE sarı gres kullanıyorum, plastik kıllı küçük bir fırça ile uygulaması çok kolay zincirin her noktasını yağlamak mümkün .
    Sıfır km Honda Cbf 600'de zincirin gresle yağlanmış olduğunu gördüm, daha önceden kalan zincir yağıyla artık kapıları yağlıyorum.
    1 lt'lik kutu bitsin, en üst koruyuculu,daha yapışan, suya dayanıklı olanını alacağım.

http://www.bp.com/genericarticle.do?...tentId=7051551
    Gres yağı kullanınca daha çok kir birikimi olmaz mı..?

En Performanslı ve Doğru Yağlama

Selamlar,

Forumlara yeni kayıt oldum.. İnşallah bundan sonrasında bolca irtibat halinde oluruz...

Arkadaşımız konuyu gayet güzel görsellerle anlatarak konuyu başlatmış.

Kişisel tecrübe ve bilgimden yola çıkarak ben de bir ekleme yapayım...

Arkadaşlar,

Konu eğer ki zincir yağlamak, hele ki Motorsiklet zinciri yağlamak ise kesinlikle tek konuşulması gereken isim Würth'tür.

HHS DRY LUBE denilen ürünleri (-ki hayalet yağlayıcı olarak da bilinir) çok yüksek performanslıdır.

Yağlamayı yapınca ortamda herhangi bir atık kalmadığı gibi gözle görülen herhangi bir partiküllenme de yapmaz. Beyaz pantolonla motor kullanmanın zevkine varırsınız.

Race makinelerde dahi 10,000 dd ve üzeri çevirdiğinde bile aynı performansı korur...

HHS Clean isimli bir ürünü var... O da DRY LUBE öncesi kullanılınca atıkları temizliyor ve ön polimer görevi görerek yağlayıcının performansını ekstra hale getiriyor.

DRY LUBE un 70 tl civarında fiyatı var ama ziyadesiyle hakkını veriyor...

Herkese tekrar selamlarımla...

adakusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok faydalı bir yazı olmuş sağol.. Benim zincir çok paslı görünüyor aynı dediğin gibi temizlesem faydası olur herhalde. Zindir spreyide yapayım oh mis gibi. Gaza geldim bu saatte mi yapsam acaba. Neyse yarın yaparım hava da soğuk

ces2050 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial mc-x150
    gerekli ve güzel bir paylaşım arkadaşım emeğine sağlık....teşekkürler

krd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynı mesajı cbr600f konusunda da yazdım ama buraya da yapıştırıyorum:

Herkese selamlar

bugün zincirimi resimdeki ürünleri kullanarak temizledim ve sizlerle paylaşayım dedim:

1) grunge brush zincir ve dişli temizleme aparatı. 2) dupont degreaser yağ sökücü 3) dupont teflon zincir yağlayıcı

Daha önce; ipone zincir temizleme spreyi ile önce zincirdeki kiri akıtıp sonra yağlıyordum ama istediğim detaylı temizliği sağlayamıyordum ayrıca gene ipone zincir yağı sıktıktan sonra 1 saat bekletmeme rağmen etrafa yağ sıçrıyordu motoru sürünce.

Öncelikle şunu söyleyeyim 4500 km de ki motorumu ilk defa yıkadım yağmur da çamurda kullanmadığım için zaten kirli değildi sadece ıslak bez ile siliyordum yetiyordu. Şimdi bir kova suya çok az deterjan koyarak sünger ve vileda ile nazikçe teker etrafını çevresini radyatör alt taraf iç grenajları ve kenar köşeleri nazikçi köpükledim ve su döküp kuruladım. Plastikleri elcik ayna konsol ve grenajın büyük bölümünü nemli bez ile sildim. Bu kadar. Motorumu hiç bir zaman yıkamacıya götürmeyeceğim.

Daha sonra içerde ön arka sehpaya alıp ince kurulamadan sonra zincire geldik. Dupont degreaser yağ sökücünün ucuna taktığım çubuğu ile zinciri ve dişliyi hafifce 3 tur turladım.

15 dakika kadar kurumasını bekledim. Daha sonra grunge brush fırçasını zincire oturtarak 20-30 tur attım sanırım fırçayı tutup tekeri çevirmek suretiyle.

Minik minik bir çok toz kir döküldüğünü gördüm zincirden. Ipone sprey ile sadece yağ akıyordu. Motoru dediğim gibi hiç yağmurda toprakta sürmemiş olmama ve 500km de bir zincir spreyi sıkarak temizliyor olmama rağmen.

Özet olarak grunge brush ile yapılan zincir temizliğinden memnun kaldım pratik olduğunu düşünüyorum. Zinciri henüz yağlamadım yarın yağlayacağım.

Herkese iyi sürüşler

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Bu yağlanmamış hali mi?? Temiz değil ki bu şimdi, yağlı kalmış...
    #sürenadam

themask - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 MCX Roadracer
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Merak edenler için gazyağını nereden temin ettiğimi de yazayım, haftalardır bütün İstanbul ' u alt üst tmeme her önüme çıkan benzinciye sormama , bütün biziklet ve motosiklet forumlarını aramama rağmengazyağını nereden temin edeceğimi bulamamıştım. Tek öğrendiğim gazyağını Petrol Ofisinin ürettiğiydi, bende petrol ofisinin internet adresinden istasyon telefonlarını bulup civarımdaki bütün istesyonları aradım ama yok yok. En son bir PO istasyonunu aradığımda bana ancak olsa olsa "sanayi mahallesindeki eski PO istasyonunda" bulabileceğimi söyledi. Bende kalktım gittim, o da ne neredeyse çıkmaz sokak diyebileceğim bir yerde çok eski bir istasyon. Pompaların sayaçları bile manuel eski tiplerden ve harabe. Ama gazyağı vardı çok şükür, hemde benzin verir gibi pompadan basıyorlardı götürdüğünüz kaba

Nerede olduğuna gelince; 4. Levent ten Sanayi Mahallesine giriyorsunuz ve aşağı doğru iniyorsunuz. Yolun sonlarına doğru bir meydan var ve tam ortada büyük bir cami, yol burda çatallaşıyor. Siz sağdan aşşağı inmeye devam ediyorsunuz ve yolun sonuna doğru sağda dediğim istasyonu görecekseniz.
    Anadolu yakası için tavsiyem eski ve ücra köşede kalmış benzin istasyonlarına bakmalarıdır.

Kazasız günler...
    bu kadar kasmaya gerek yok.ayakkabı üreten imalathanelere malzeme tedarik eden mağazalarda var.merter-güngören piyasasında rahatlıkla bulabilirsiniz.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler