Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Muayene Süresini Yasal Süresine uzatmak Için Yapilmasi Gerekenler

Motovento
    REKLAM ALANI
    bellikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial ft 110
    nihayet, emeklerimizin boşa gitmediğini görmek güzel, inşaallah en kısa sürede tüm türkiye de aynı uygulamaya başlanır. şimdi kaldı geriye bu kanun çıktıktan sonra haksız olarak topladıkları paraları faiziyle birlikte geri almak, birileri yaptıklarının yanlarına kar kalmayacağını anlamalı, ve tüm zarar onlardan tahsil edilmeli, çünkü hem devleti, hem milleti zarara uğratıyorlar..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz6
    Bu işte muamelecilerin müşterilerinin hakkını aramamasının da payı var. Bu onların işine geliyor. Konuştuğum muameleciler kanundan haberdar fakat biz motor sahipleri gibi işi gündeme getirmek işlerine gelmiyor.
    Less is more...

Beni de Üsküdar trafik şubede bir dövmedikleri kaldı.Burası neresi ya?Ankarada farklı,Balıkesirde farklı,İstanbulda farklı uygulama mı olur.Hiçbir polis ( en az 20 polise sordum,yolda veya şubede ) konuya tam vakıf değil.Elimde resmi gazeteyle gittim.Adamlar aptallaştı ama genelge gelmedi yapamayız diyorlar.Biri de demez mi mantıken 1 yıl olmalıymış diye.Dedim ki kardeşim yasaları uygulamak sizin göreviniz,hakkında yorum yapmak değil.Yasama işlerini bırakın meclise,siz yürütme merciisiniz.01-01-2005 te yürürlüğe giren yönetmelikten haberiniz yok.Adamlar bayağı sinirlendi ama ben de inadım.Yaptırmayacağım da,binmeyeceğim de durum düzelene kadar...

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende pazartesi günü trafik şubeye gidicem,aklıma takılan soru ruhsat benim üstüme değil,dilekçeyi ruhsatta ismi geçen şahıs yazsa ve ben götürsem sorun olur mu acaba...Amcam oluyor kendisi,yani soyadımız aynı sonuçta.Sanırım sorun çıkarmazlar Peşine düşmek lazım iyiden iyiye bu işin,maille çok fazla yol alınamıyor bazılarına cevap geliyor bazılarına gelmiyor...Bana gelmedi mesela.En güzeli Trafik Şubeye gitmekMuyene süresi de geçti zaten ruhsatta yazana göre...

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bir üyemizden duyduğum kadarı ile (konu hakkında bana özelden bili verdi ama kendisinden bilgi ve belge istedim) bu yasa çıktığında Makine Mühendisler Odası buna itiraz etmiş ve yasa şu an askında olduğu için karışıklık var. Araştırıyorum en kısa zamanda sağlıklı bilgi ediniriz inşallah.

Birde başıma gelen olayı anlatayım;
    3-4 gün evvel ruhsatım çıktı, muameleciye aman ha böyle bir yasa var 3 yıl yazdır dediğimde "abi yasa vardır ama tescil bürolarının elinde yazı yoksa yapmazlar, daha önce kamyonetler içinde ççok uğraştık umursamıyorlar" demişti. Ben yinede ilgilenmesini rica ettim, ilgilenmiş sağolsun. Ruhsat yapraklarına bilgileri yaxdırırken muayeneyi 2009 yazdırmış belki arada kaynar diye (genelde tanıdık memurları oluyor muamelecilerin) fakat onaya gittiğinde amir geri çevirmiş ruhsatı ve 2009 olan tarih 2007 olarak düzeltilip paraf atılmış

bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    evet ben süremi uzattırdım beyler artık sürem 2008 doluyor tabi 3 gün üst üte gittik ve halletirdik 30 ytl ruhsat parası verdik muayene yaptırsaydım eğer 100 ytl verecektik çünkü cezelıydım vel asıl ben yaptırdım darısı sizin basınıza bu arada buradaki amir öyle bişi yapmadı bizzat kendisi ilgilendi
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Sayın ilgili
    haber değeri olduğuna inandığım bir hususu, görüşünüze sunuyorum.
    motosiklet kullanıcıları olarak, tuhaf bir biçimde gaspedilen hakkımızı aramaya çalışıyoruz.
    farklı muamelelerden, bilinçsiz memurlardan yaka silker hale geldik. bürokrasinin bu kadarına da pes diyor, tüm vatandaşlarının hak ve hukukunu gözetmek zorunda olan olan DEVLET BABA'mıza sitemlerimizi arz ediyoruz.

lütfen önce alttaki yönetmeliği, ve sonra da, linkteki motosikletçilerin traji-komik durumunu inceleyiniz.

23 Eylül 2004 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 25592

Ulaştırma Bakanlığından:

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve
    Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik

YEDİNCİ BÖLÜM
    Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi
    Madde 14-Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
    b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
    d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
    e) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur.
    Askeri araçlarla, iş makinesi türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca yapılır.
    Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.
    Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir. Bu durumda trafik zabıtasınca bir "Uygunsuzluk Tespit Tutanağı" düzenlenir. Bu tutanak olmaksızın muayene istasyonuna sevk yapılamaz.

yukarıdaki yönetmelik, 23 Eylül 2004 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 25592'de yayınlanmasına rağmen, trafik tescil şubeleri konudan bi haber. bazı illerde hala motosiklet ruhsatlarına ilk muayene süresi 1 yıl yazılıp, (trafik tescil şubelerinde) sonraki yıllık muayeneler ise 1-2 yıl olarak işleniyor. (muayene istasyonlarında)
    vatandaşın hakkı, tuhaf bir şekilde gasp ediliyor.
    farklı illerde, farklı muameleler uygulanıyor, bizler ise, hakkımızı ararken, sonucun ne olacağını kestiremiyoruz.
    kimi işini hallediyor, kimi geri dönüyor, kimi üstünü çizdirip, yeni tarih yazdırabiliyor, kimi ise para ödemek zorunda bırakılıyor vs. vs... tam bir keşmekeş.
    "burası Türkiye" dedirten cinsten olaylar dönüyor.
    konunun teferruatını, aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.
    Medya olarak ilginizi bekliyor, saygılarımı sunuyorum.

Gültekin ÖZLÜK
    http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=19707
    __________________________________________________ _____

yukarıdaki e-postayı,

haber@aksam.com.tr
    kanal7@kanal7.com
    webmaster@tgrthaber.com.tr
    tv8@tv8.com.tr
    bizeyazin@startv.com.tr
    info@skyturkonline.com
    info@samanyolu.tv
    aktifhat@trt.net.tr

adreslerine gönderdim.

durum tam keşmekeş oldu, ve çok can sıkıcı bir hal aldı.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

ustaoglu4840 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YbR 125 :)
    ya ben imail attım emniyete 1 haftadan beri cevap gelmedi deli olacam yaaa

Motosikleti
    YBR 125

Yeni yönetmelik

Arkadaşlar,

Şu anda Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan Yönetmelik geçerli ve bu yönetmeliğie göre de ilk muayene 3 yıl sonra, diğerleri de 2 yılda bir olmak zorunda.

Aksini iddia eden kişilere SERT çıkın ve dilekçenizi vererek isteklerinizi uygulamanızı isteyin! Uygulamıyorsa yasaları uygululamamaktan dolayı hakkında davacı olacağınızı söyleyin.

Resmi Gazetede yayımlanmış ve eski Yönetmeliği yürürlükten kaldırarak 01.01.2005 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş bir Yönetmeliği uygulaMAmak hiç kimsenin haddinde değildir! Kimse kendisini yasalardan üstün göremez!!!

Suç sizde ya da bizde!!! Her söylenene inanıyoruz. Söylenenlere inanmayınız. Yayınlanmış bir Yönetmelik var ve bütün devlet kurumları ve vatandaşlar buna uymak zorundadırlar!

İsteklerinizde ısrarcı olun! Çünkü haklısınız! Çünkü istekleriniz yasalara uygun!

İsteklerinizi yerine getirmeyenleri (dilekçe vererek, kanıtlı bir cevap vermeye zorlayarak) dava edin, ki insanlar keyfi uygulama yapmasınlar...

Lütfen bu konuda sesinizi yükseltin.

Bu konuda burada yakınmak gereksiz! Hakkınızı sonuna dek savunun! Sonunda elde edersiniz.
    :cat: [COLOR="DarkRed"]En büyük küçük![/COLOR]
    [B]Dylan 150 hakkında bilgiler[/B]:
    [INDENT]dylan150.wordpress.com[/INDENT]

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Arkadaşlar, İstanbul içindekiler bu dilekçeyi hangi mail adresine yollayacaklar hala belli değil mi? Benim dilekçe 1 haftadır hazır email ile yollanmayı bekliyor. Üstelik bende 2 tane motor var, 2 dilekçe yollamak zorundayım.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Motosikleti
    Regal raptor 250 CC su soğutmalı
    Arkadaşlar müjde, bir saat önce Güngören Trafik Şb Müdürlüğünü aradım, Ankaradan yazı gelmiş, motosikletlerin ilk muayene sürelerini 3 yıl olarak düzeltiyorlar, boşuna email çekmeden şubelerinizle görüşün, ayrıca para da vermeyin ruhsat üzerinden düzeltsinler.

007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman AN 650 Executive
    Arkadaşlar aşağıdaki resmi gazetedeki kanunu printerdan dökün gerekirse gösterin...

Ulaştırma Bakanlığından:

Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve
    Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik

BİRİNCİ BÖLÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Amaç
    Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, karayolunda seyreden motorlu ve motorsuz araçlarının teknik muayenelerini daha etkin ve sağlıklı bir şekilde yapmak, bu suretle araçlar bakımından karayolu trafik güvenliğini sağlamaktır.
    Kapsam
    Madde 2-Bu Yönetmelik motorlu ve motorsuz araçların muayenesini yapacak olan gerçek veya tüzel kişilere ait muayene istasyonlarını ve bunların açılması,işletilmesi,işletme belgesi ile yetki verilmesini ve muayene istasyonlarında bulunacak makine,araç/gereç,personel ve bunların niteliklerini,işletme,çalışma ve denetlenmelerine dair usul ve esasları kapsar.
    Dayanak
    Madde 3- Bu Yönetmelik 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun değişik 35 inci maddesine dayanılarak çıkarılmıştır.
    Tanımlar
    Madde 4- Bu Yönetmelikte geçen;
    a) Bakanlık: Ulaştırma Bakanlığını,
    b) İdare : Özelleştirme İdaresi Başkanlığını,
    c) Genel Müdürlük: Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünü,
    d) İşletici: Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 4046 sayılı Kanun çerçevesinde yapılacak ihale sonucunda yetki verilen gerçek ve tüzel kişileri,
    e) Alt İşletici: İşletici tarafından yetkilendirilecek gerçek veya tüzel kişileri,
    f) İhale: Özelleştirme Yüksek Kurulunun araç muayene istasyonlarının/hizmetinin özelleştirilmesine ilişkin kararlarına istinaden, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılacak olan ihaleyi,
    g)Araç Muayene İstasyonu: Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edildiği, bunun için gerekli cihaz ve personeli bulunan ve araç muayenesinin yapıldığı ve muayene kanallarının olduğu sabit yapıdaki tesisleri,
    h) Seyyar Muayene İstasyonu: Taşınabilir/mobil nitelikte olan ve üzerinde fren, far, egzoz emisyon ölçüm cihazları ile diğer ölçü alet ile cihazların bulunduğu ve araçların muayenesinin yapıldığı muayene araçlarını,
    i) Muayene Kanalı: Muayeneye gelen araçların bu Yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar dahilinde tüm muayenelerinin yapıldığı, muayene araç ve gereçleri ile donatılan peronu,
    j) Muayene İstasyonu Amiri: Her muayene istasyonunda bulunması zorunlu olan; araçların muayenesinden, muayene istasyonu işleteni ile birlikte sorumlu olan ve nitelikleri bu Yönetmeliğin 12 inci maddesinde belirtilen personeli/kişiyi,
    k) Muayene İstasyonu Amir Yardımcısı: Her muayene istasyonunda bulunması zorunlu olan; araçların muayenesinden, muayene istasyonu işleteni ile birlikte sorumlu olan ve nitelikleri bu Yönetmeliğin 12 inci maddesinde belirtilen personeli/kişiyi,
    l) Muayene İstasyonu Teknisyeni: Her muayene istasyonunda bulunması zorunlu olan ve nitelikleri bu Yönetmeliğin 12 inci maddesinde belirtilen personeli/kişiyi,
    m) Muayene Bölgesi: Bu Yönetmelik kapsamındaki hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde yürütüleceği, Türkiye’nin il ve ilçeler itibarı ile Güney ve Kuzey olmak üzere iki bölgeye ayrılmış ekte yer alan halini,
    n) Araç Muayene Raporu: Karayolu araçlarının özellikleri ve teknik bilgiler ile muayene sonuçlarının yer aldığı/işlendiği belgeyi,
    İfade eder.
    Bu Yönetmelikle ilgili diğer terimlerin tanımları için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu, Karayolu Taşıma Yönetmeliği ve Karayolları Kenarında Yapılacak ve Açılacak Tesisler Hakkında Yönetmelik ile diğer ilgili mevzuatlarda belirtilen tanımlar esas alınır.

İKİNCİ BÖLÜM
    Muayene İstasyonları
    Muayene İstasyonları
    Madde 5- Araçların muayeneleri; İşletici veya Alt İşletici tarafından açılmış muayene istasyonlarında, bu istasyonlar işletmeye açılıncaya kadar ise Karayolları Genel Müdürlüğüne ait muayene istasyonlarında yapılır. Araçların muayeneleri tescilli oldukları bölgeye ait muayene istasyonlarında yapılır.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    İşletme Şartları, İşletme Süresi ve Muayene Esasları

İşletme Şartları
    Madde 6- İşletici ve Alt İşletici, aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür. İşleticinin yetkilerini Alt İşleticiye devretmesi halinde dahi sorumluluğu devam eder.
    Araç muayene istasyonlarının TS-EN 45004 “Çeşitli Tipteki Muayene Kuruluşlarının Çalıştırılmaları İçin Genel Kriterler” (A tipi muayene kuruluşu) standardına uygun olması ve işletmeye açılış tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde yetkili akredite kuruluşu tarafından akredite edilmesi şarttır. Akreditasyon şartı faaliyet süresince aranır.
    a) Araç Muayene İstasyonlarında ve/veya seyyar muayene istasyonlardaki araç muayenelerinde kullanılacak kontrol cihazları devamlı hizmet verecek şekilde faal bulundurulur, cihazlardan herhangi birinin arızalanması halinde, bu arıza giderilmeden muayeneye cihazsız devam edilmez.
    b) Araç Muayene İstasyonları ve/veya seyyar muayene istasyonları her türlü aracın muayenesini model, marka ve tür gözetmeksizin yapmak zorundadırlar.
    c) Araç Muayene İstasyonları ve muayene kanalları, kurulu bulunduğu arazi üzerinde ayrı bir bölüm halinde yer alır. Bu bölüm araç muayenesi dışında başka bir amaç veya ticari faaliyet için kullanılamaz.
    d) Araç Muayene İstasyonlarında ve istasyonlara ait alanlardaki işçilerin sağlığı ve iş güvenliği ile çalışma şartları, ilgili mevzuata uygun olarak muayene istasyonu işleteni tarafından sağlanır. İstasyonlarda kullanılabilir durumda ilk yardım dolabı ve yeterli sayıda yangın söndürme cihazı bulundurulması şarttır.
    e) Her muayene istasyonunca; gerekli olan her türlü açıklayıcı/yönlendirici panolar ve levhalar, işletmenin niteliğine göre istasyonun uygun yerlerine asılmak zorundadır.
    f) İşletmeye açılan araç muayene istasyonunda, yapılacak her türlü tadilat sonucundan Bakanlığa bilgi verilir.
    g) Araç Muayene İstasyonlarında her türlü güvenlik önlemi, İşletici veya Alt İşletici tarafından alınacaktır.
    İşletme Süresi
    Madde 7- 6 ıncı Maddede belirtilen şartlara uygun faaliyet göstermek kaydıyla, işletme süresi İdarenin yetki devir sözleşmesinde belirttiği tarihten itibaren 20 (yirmi) yıldır.
    Muayene Esasları
    Madde 8- Araç muayeneleri, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, Karayolları Trafik Yönetmeliği, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca yürürlüğe konulan Tip Onay Yönetmelikleri, Araçların İmal Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile bu Yönetmelikte yapılan düzenlemeler dikkate alınarak Ek-1’de belirtilen sınıflara göre ve asgari Ek-2’de verilen cetveldeki hususları kapsayan kontrol ve testleri içerir. Bu kontrol ve testlerin yapılması zorunludur.
    Araçların muayenelerinde Ek-1’de belirtilen sınıflar esas alınır. Bakanlık bu sınıflar ile muayene kurallarında düzenleme ve değişiklikler yapabilir. Yapılan değişiklikler ve düzenlemeler genelgelerle İşletici veya Alt İşleticilere duyurulur.
    Araçlarda kullanılan lastiklerin dış yüzeylerinin ana yivlerindeki (oluklar) diş derinlikleri, 4 adetten az tekerlekli araçlarda en az 1 mm, 4 ve daha fazla tekerlekli araçlarda en az 1,6 mm olacaktır. Ana yivler, lastiklerin yer ile temas eden yüzeyinin yaklaşık ¾ ünü kapsayan, lastiklerin yer ile temas eden yüzeyinin merkezi kısmındaki yivlerdir.
    İşletici veya Alt İşletici egzoz emisyon ölçümü yapmak isterse; egzoz emisyon ölçümleri, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği esasları doğrultusunda yapılacaktır. Bu durumda, İşletici veya Alt İşletici 2872 sayılı Kanun ve Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliği esaslarına göre yetki almak ve söz konusu Yönetmeliğin gereklerini yerine getirmek zorundadır. Egzoz emisyon ölçümleri ücreti bu konu ile ilgili Kanun ve Yönetmeliklere göre uygulanacaktır.
    Muayene sonuçları bilgisayar ağında da yer alacak bir Araç Muayene Raporuna işlenir.
    Araç muayene sonuçları dört grupta değerlendirilecektir :
    1- KUSURSUZ : Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir. Bu durumda Araç Trafik Belgesinin ilgili kısmına bir sonraki muayene tarihi yazılarak istasyon amiri veya yardımcısı tarafından imzalanmak ve mühürlenmek suretiyle onaylanır.
    2- HAFİF KUSUR : Aracın yapılan muayenesi sonrasında yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halinde, eksiklikler Araç Muayene Raporunda gösterilip raporun bir örneği araç sahibine veya aracı muayeneye getirene, söz konusu eksikliklerin giderilmesi için verilir. Araç Trafik Belgesinin ilgili kısmına bir sonraki muayene tarihi yazılarak istasyon amiri veya yardımcısı tarafından imzalanmak ve mühürlenmek suretiyle onaylanarak muayenesi bitirilir.
    3- AĞIR KUSUR : Aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit olunması halinde, söz konusu eksiklikler Araç Muayene Raporuna işlenir. Bu eksikliklerin giderilerek aracın yeniden muayeneye gelmesi amacıyla; Araç Muayene Raporunda bir aylık süre tanındığı belirtilerek aracın muayenesi bitirilmez ve Araç Trafik Belgesi onaylanmaz.
    Söz konusu Raporun bir örneği aracı getirene verilir ve aracın tekrar muayenesi sırasında verilen rapordaki eksikliklerin giderilip giderilmediği kontrol edilir. Bir aylık süre içinde gelinen ikinci muayeneden muayene ücreti alınmaz. Bu tarihten sonraki muayenelerden muayene ücreti tam olarak alınır. Eksiklikler tamamlanmadığı sürece muayene işlemi tamamlanmış sayılmaz.
    4- EMNİYETSİZ : Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurlarının/eksikliklerinin tespiti halinde muayenesi onaylanmaz. Bu tür araçlar için trafikten men tutanağı düzenlenerek durum trafik zabıtasına bildirilir.
    Araçların muayeneleri sonucunda tespit edilen eksikliklerden nelerin hafif kusur, ağır kusur ve emniyetsiz grubuna girdiği Bakanlık tarafından belirlenir.
    Araç Muayene Raporlarının İşleticide veya Alt İşleticide kalan nüshaları İşletici tarafından bilgisayar ağına girilir ve ayrıca arşivlenip saklanır.
    Muayeneleri süresi içinde yaptırılmayan veya geç yaptırılan araçlara ilişkin bilgiler, şekli ve içeriği Maliye Bakanlığınca belirlenecek bir tutanak ile en yakın trafik kuruluşuna bildirilir. Bu tutanaklar gerektiğinde/imkanlar ölçüsünde elektronik ortamda da bildirilebilir.
    Yurt dışında ikamet eden veya ticari faaliyet nedeni ile sürekli yurt dışında bulunan araçların yasal süresi içinde muayenesinin yapılamaması durumunda, bu durumun belgelendirilmesi halinde, yurda giriş tarihinden itibaren bir ay içinde muayenesini yaptıran araçlara 2918 sayılı Kanunun 35 inci maddesinde yer alan %5 fazla ücret tahsili hususu uygulanmaz.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Yetki verilmesi
    Yetki Verme
    Madde 9- Yapılan ihale sonucunda yetki verilmesi uygun görülen gerçek veya tüzel kişiler, satış sözleşmesinin imza tarihinden itibaren bir ay içinde; kuracakları istasyonlar için ihale ilanına, idari ihale şartları belgesine, tesis ve işletme teknik şartnamesine uygun olarak yapacakları iş programını işletmeye hazır hale geliş sıra ve süresini de içerecek şekilde Bakanlığa verirler. Bakanlık programı 15 gün içinde değerlendirerek cevaplar. Söz konusu gerçek veya tüzel kişiler Bakanlığın bu programı değiştirerek onaylaması halinde de buna uymak durumundadırlar.
    Yetki verilen gerçek veya tüzel kişiler, satış sözleşmesinin imzalanmasını müteakip, onaylanan iş programına göre satış sözleşmesinin imza tarihinden itibaren 18 (on sekiz) ay içinde bölgesindeki tüm istasyonları şartnamelere ve sözleşmeye uygun şekilde yapmak/açmak ve araç muayenesine başlayacak hale getirmek zorundadırlar.
    İşletici muayene istasyonu açma ve işletme yetkisini, aynı şartları sağlamak koşulu ile Alt İşleticilere devredebilir, ancak İşleticinin sorumluluğu aynen devam eder.
    Bu Yönetmelikte ve satış sözleşmesinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde İşletici Bakanlık tarafından “Geçici İşletme Yetki Belgesi” ile yetkilendirilir. Geçici İşletme Yetki Belgesi verilen İşleticiler ve alt işleticiler en geç 1 (bir) yıl içinde muayene istasyonlarını akredite ettirmek durumundadır. Akredite edilen istasyonların “Geçici İşletme Yetki Belgesi”, “İşletme Yetki Belgesi”ne dönüştürülür. Yetki verilen işleticinin ve varsa alt işleticinin adı, soyadı, ticari unvanı ve diğer ilgili bilgiler muayene istasyonunda herkesin görebileceği bir yere asılır.
    Yetki Belgeleri Bakanlıkça 50 Milyon Türk Lirası ücret alınarak verilir.

BEŞİNCİ BÖLÜM
    Muayene İstasyonunda Bulundurulacak Araç ve Gereçler

Bulundurulacak Araç ve Gereçler
    Madde 10- Araç Muayene İstasyonlarında;
    a) Fren, far, lastik diş derinliği, gürültü kontrol, gaz kaçağı kontrol ve ölçüm cihazları ile gerekli diğer alet ve edevatın bulundurulması, (egzoz emisyon ölçümü yapılmak istenmesi halinde egzoz emisyon ölçüm cihazı)
    b) Her muayene istasyonunda, yeterli kapasitede, uygun bir ortama kayıt yapan bilgi işlem sistemi kurulması, ana merkez bağlantısı olan bilgisayar ağının oluşturulması,
    c) Muayene kanalında muayene çukuru bulunmaması halinde, araç kaldırıcı lift bulundurulması, (hem çukur hem de lift olabilir)
    d) Seyyar muayene istasyonunda en azından; fren, far, lastik diş derinliği, gürültü kontrol, gaz kaçağı kontrol ve ölçüm cihazları ile gerekli diğer alet ve edevatın bulunması,
    zorunludur.
    Bakanlık tarafından gerekli görülmesi halinde ön düzen kontrol cihazının bulundurulması İşleticiden istenebilir.
    Teknik gelişmelere bağlı olarak, gerekli görülecek diğer ölçü ve kontrol cihazlarını belirlemeye Bakanlık yetkilidir.
    ALTINCI BÖLÜM
    Personel ve Nitelikleri İle İlgili Hükümler

Çalıştırılacak Personel
    Madde 11- Araç Muayene İstasyonunda, en az bir istasyon amiri ve bir yardımcısı ile en az bir olmak üzere yeterli sayıda muayene teknisyeninin bulundurulması zorunludur. Ayrıca teknolojik gelişmelere bağlı olarak Bakanlıkça belirlenecek yeterli sayıda gerekli diğer personel çalıştırılır.
    Muayene istasyonu işleteni ile istasyon amirinin farklı kişiler olması halinde, muayene istasyonu amiri veya yardımcısı işletenin bu istasyonla ilgili tüm sorumluluklarını üstlenmiş sayılır.
    Seyyar muayene istasyonlarında araç muayeneleri, ilgili araç muayene istasyonlarında görevli istasyon amiri, istasyon amir yardımcısı veya teknisyenler tarafından yapılır.
    Personelde Aranacak Nitelikler
    Madde 12- Araç muayene istasyonlarında çalıştırılacak personelde aşağıdaki şartlar aranır.
    a) Öğrenim şartları :
    1. Muayene İstasyonu Amiri : Mühendislik Fakültelerinin Makine, Endüstri, Mekatronik bölümü veya Teknik Eğitim Fakültelerinin Makine bölümü mezunu olmaları,
    2. Muayene İstasyonu Amiri Yardımcısı : Mühendislik Fakültelerinin Makine, Endüstri, Mekatronik bölümü veya Teknik Eğitim Fakültelerinin Makine bölümü veya Meslek Yüksek Okullarının Makine bölümü mezunu olmaları,
    3. Muayene Teknisyeni :Teknik Lise, Endüstri Meslek Lisesi veya dengi meslek liselerinin Makine veya Motor bölümü mezunu olmaları,
    şarttır.
    b) Sürücü belgesine sahip olma şartları :
    1. Muayene İstasyonu Amirleri ve Amir Yardımcılarının (B) sınıfı sürücü belgesine,
    2. Hafif vasıta muayene teknisyenlerinin (B) sınıfı, ağır vasıta muayene teknisyenlerinin (E) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları,
    gerekir.
    c) Mesleki Eğitim Şartları : Muayene istasyonu amiri, yardımcısı ve muayene teknisyenlerinin Bakanlığın düzenleyeceği veya düzenleteceği mevzuat, araç muayenelerinde takip edilecek esas ve usuller ile motorlu araç tekniği konularında her yıl asgari beş iş günü eğitim almaları gerekir.
    d) Sağlık Şartları : Bu Yönetmelik kapsamında istihdam edilenlerin, beden ve ruh sağlığı bakımından çalışmalarına herhangi bir engel durumları bulunmadığını sağlık raporu ile belgelendirmeleri gerekir.
    e) Resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, kaçakçılık, dolandırıcılık, dolanlı iflas, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, hırsızlık, rüşvet, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleri ile Mücadele Kanununa giren suçlardan hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü bulunmamaları şarttır.
    Çalışma Süresi
    Madde 13- Muayene istasyonları günde en az 7 saat 30 dakika, haftada en az 45 saat açık ve hizmete hazır halde bulundurulur. Çalışma gün ve saatlerini gösteren panolar istasyon girişinde uygun yerlerde asılır.
    YEDİNCİ BÖLÜM
    Araçların Muayeneleri ile İlgili Hükümler

Muayene Süresi
    Madde 14-Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;
    a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,
    b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,
    d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,
    e) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir,
    periyodik muayeneye tabi tutulur.
    Askeri araçlarla, iş makinesi türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca yapılır.
    Muayene süresi dolmasa bile kazaya karışması sonucu yetkili zabıtaca muayenesi gerekli görülenler ile üzerinde değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur.
    Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir. Bu durumda trafik zabıtasınca bir “Uygunsuzluk Tespit Tutanağı” düzenlenir. Bu tutanak olmaksızın muayene istasyonuna sevk yapılamaz.
    Muayene Ücreti
    Madde 15- Araç muayeneleri için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35 inci maddesi hükmünce tespit ve ilan olunan ücretler alınır. Tespit edilmiş olan muayene ücret tarifesi, araç muayene istasyonunun herkesçe görülebilecek uygun yerlerine asılır.
    Bu madde ile 9 uncu maddede belirtilen ücretler, her yıl Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranlarında arttırılır.
    Muayenelerin Kaydı
    Madde 16- Araçların muayeneleri bir Araç Muayene Raporuna işlenir. Bu rapor sonucuna göre, Araç Trafik Belgesi onaylanır veya onaylanmaz.( Ayrıca aracın uygun bir kısmında seyir halinde en iyi görülebilecek şekilde belli bir tarihe kadar araç muayenesinin yapıldığını gösteren bir muayene işareti yer alır. Bu muayene işaretinin şekli ve niteliği Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İşleticinin mutabakatı ile belirlenir.)
    Araç Muayene Raporuna işlenen muayene sonuçları bilgisayar ortamına geçirilir. Bu araç muayene raporu ana merkez bilgisayar ağının yanı sıra,Bakanlık, Maliye Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bilgisayar ağlarına on line olarak elektronik ortamda aktarılır.
    Seyyar muayene istasyonlarında yapılan muayene sonuçları da araç muayene raporuna işlendikten sonra aynı şekilde söz konusu olan bütün bilgisayar ağlarına aktarılır.
    Muayene Raporuna her işleten kendi logosunu koyacaktır.
    Bilgisayar sistemlerinde muayenelerin kaydı hususunda aşağıdaki şartlar aranır.
    1) Bilgisayar sisteminin /ağının bilgilerin doğruluğunu, gizliliğini ve güvenliğini her seviyede sağlayacak nitelikte olması şarttır.
    2) Bilgisayar sistemlerinde meydana gelebilecek arızalar en fazla iki iş gününde giderilir.
    3) Bütün muayene işlemleri kayıtlarının, bilgisayar ortamında olması şarttır.
    4) Kullanılacak yazılımda girilecek bilgiler, Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığınca belirlenecek formdaki tüm bilgileri içermesi şarttır.
    5) Muayene Raporuna işlendikten sonra kaydedilen bilgiler üzerinde değişiklik yapılmaz.
    6) Bilgilerin aktarım formatı; Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığınca belirlenecek bilgi dosyası şeklinde olmalı ve bu dosya muayene istasyonunda muayenesi gerçekleştirilen araçlara ilişkin tüm bilgilerin yanı sıra, muayene istasyonunu tanımlayan gerekli bilgileri de içermelidir.
    Yola Elverişlilik Muayene Belgesi Verilmesi
    Madde 17- Araç Muayene İstasyonları İşleticileri, muayene istasyonunun Akredite edilmesi ve ayrıca Bakanlıktan gerekli izinin alınması şartıyla motorlu taşıt ve römork/yarı römorklar için Yola Elverişlilik Muayene Belgesi de düzenleyebilirler.
    Aracın muayenesi sonucunda yola elverişlilik belgesi düzenlenmesinin istenilmesi halinde, araç muayene ücreti ve egzoz emisyon ölçüm ücretinden ayrı olarak muayene ücretinin %50 si (yüzde elli) karşılığında bir ücret alınarak bu belge verilir.

SEKİZİNCİ BÖLÜM
    Denetim, Yetkinin iptali ve İdari Müeyyide

Denetlim
    Madde 18- Muayene istasyonları, TS-EN-45004, “Çeşitli Tipteki Muayene Kuruluşlarının Çalıştırılmaları İçin Genel Kriterler”de yer alan A tipi muayene istasyonları olarak faaliyet gösterir ve tüm istasyonların işetmeye açılışından itibaren en geç bir yıllık süre içinde yetkili bir akredite kuruluşu tarafından akredite edilmesi şarttır ve faaliyet süresince akreditasyon sağlanır.
    Araç muayene istasyonlarının;
    a) Bu Yönetmelikte yer alan araç muayenelerinin yapılmasıyla ilgili teknik ve idari koşulları sağlayıp sağlamadığı,
    b) Buralarda bu Yönetmeliğe uygun muayene yapılıp yapılmadığı,
    c) Buralardaki makine ve teçhizatı ile çalıştırılan personelin nitelik ve niceliğinin uygun olup olmadığı,
    d) Her türlü araç muayene kayıtlarının usulüne uygun tutulup tutulmadığı,
    e) Mevzuat kapsamına giren diğer hususların yerine getirilip getirilmediği,
    Bakanlığın belirleyeceği periyotlarla, Bakanlığın yetkilendireceği kendi personeli veya yine Bakanlığın yetkilendireceği başka kurum/kuruluşların personeli tarafından yapılacak denetimler ile belirlenir.
    Bakanlıkça gerekli görülmesi halinde, muayene istasyonlarında periyodik denetimlerin dışında da her zaman denetim yapılabilir.
    Araç muayene istasyonu amiri veya yardımcısı; denetime gelen yetkililere her türlü kolaylığı sağlar, istenen bütün bilgi ve belgeleri verir.
    Denetim sonucu Bakanlıkça, işletme belgesiyle yetki verildiği halde bu Yönetmelikte belirtilen işletme şartlarına uymayan veya muayeneleri gerektiği şekilde yapmayan muayene istasyonu işletenleri hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 35 inci maddesi ile bu Yönetmelik hükümleri uygulanır.
    Yetkinin İptali
    Madde 19- İşleticinin veya Alt İşleticinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi, infisahı veya iflası hallerinde verilen yetki iptal edilir. Ayrıca İşletici veya Alt İşleticinin herhangi bir araç muayene istasyonunda işletme şartlarına uymaması ve araç muayenelerini 8 inci maddeye uygun şekilde yapmaması halinde, İşleticiye ilk seferinde bu istasyon için 3 milyar Türk Lirası para cezası ile 15 gün eksikliklerini düzeltme müddeti verilir. İkinci tekrarında aynı istasyon için 5 milyar Türk Lirası para cezası ile 15 gün eksikliklerini düzeltme müddeti verilir. 1 yıl içinde üçüncü tekrarında 10 milyar Türk Lirası para cezası verilir ve bu istasyonun işletme belgesi iptal edilir. Bu halde muayene istasyonu yeni yetkilendirme yapılıncaya kadar Bakanlık gözetiminde çalıştırılır. Yeni yetkilendirme Bakanlık tarafından ihale ile yapılır. Bu taktirde İşletici veya Alt İşletici hiç bir talepte bulunamaz. Alt İşleticinin yükümlülüklerini yerine getirmemesinden İşletici de sorumludur.
    Herhangi bir bölgede bulunan istasyonların % 20 sinin işletme belgesi iptal edildiği taktirde o bölgeye ait yetkilendirme tamamen iptal edilir.
    İdari Müeyyide
    Madde 20- İşletme şartlarına uyulmaması ve/veya araç muayenelerinin 8 inci maddeye uygun bir şekilde yapılmaması durumunda üçüncü şahısların uğrayacağı zararlar konusunda emniyeti suiistimal veya kasıt yönünden ilgili mevzuat ve kanun hükümleri uygulanır.
    DOKUZUNCU BÖLÜM
    Geçici Hükümler, Yürürlük ve Yürütme

Geçici Madde 1- Mevcut muayene istasyonlarında yapılmakta olan araç muayene işlemlerine; bu Yönetmelik hükümleri ile 5 inci maddede yer alan şartlara göre, “Geçici İşletme Yetki Belgesi” alan muayene istasyonlarının faaliyete başladığı tarihte son verilir.
    Yürürlük
    Madde 21- Bu Yönetmelik 1/1/2005 tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    Madde 22- Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma Bakanı yürütür.
    Cüneyt Eralp

Alıntı muhendis1959 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar müjde, bir saat önce Güngören Trafik Şb Müdürlüğünü aradım, Ankaradan yazı gelmiş, motosikletlerin ilk muayene sürelerini 3 yıl olarak düzeltiyorlar, boşuna email çekmeden şubelerinizle görüşün, ayrıca para da vermeyin ruhsat üzerinden düzeltsinler.
    eğer bu yazdığın doğruysa gitti benim 50 kağıt.sabah muayeneyi yaptırdım.Korkarak bineceğine ver gitsin dedim 50 kağıt.Neyse hayırlısı olsun...

borty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kee-way 150 s.light
    Arkadaşlar bende bugün gittim elimde resmi gazete ile ve ek 1 a doldurup 30 ytl verirsem değiştireceklerini söylediler,aslında para gereksiz bu onların suçu ama napayım mecbur yaptıracağız.

Bu bürokrasi ve iş bilmemezlikten midem bulanıyor artık
    KIÇI MOTORUN SELESİNE DEĞEN HERKES ARTIK MOTOSİKLET VAZGEÇİLMEZİDİR.

afterdarq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dikkat lütfen okuyun... Bu yönetmelik askıdadır,evet haklısınız resmi gazetede yayınlanmıştır ama makine mühendisleri odası tarafından açılan dava ile sanırım askıda bu muayene istasyonları özelleştirilmesi hakkındaki yönetmelik. Lütfen daha fazla bilgi için tıklayın http://www.mmo.org.tr/print.php?sid=729
    *Ulaştırma Bakanlığı'nca 23.09.2004 tarih ve 25352 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ve 01.01.2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan " Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik" in, hukuka aykırılığı nedeniyle yürütülmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 19.11.2004 tarihinde Danıştay 8. Dairesi'nde dava açılmıştır. Söz konusu davada Odamızca; Yönetmeliğin dayanağı olan ve araç muayene hizmetinin özelleştirilmesine ilişkin hükümler içeren 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35.maddesinin Anayasa'ya aykırılığı iddiasında da bulunulmuştur. Danıştay 8.Dairesi'nce bu itirazımız ciddi bulunarak, 2918 sayılı Kanun'un 35.maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle, dosyanın Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine ve davanın geri bırakılmasına karar vermiştir. Anayasa Mahkemesi incelemesinde, söz konusu Kanun hükmünün değişmesi nedeniyle incelemeye yer olmadığına ilişkin bir karar verilmiş, Danıştay 8.Dairesi’nce de yürütmenin durdurulması istemimizin reddine karar verilmiştir. Sözkonusu karara karşı Odamızca Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na itirazda bulunulmuş olup, dava devam etmektedir.
    *Araç Muayene İstasyonları Hizmetinin özelleştirilmesine ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın ihale ilanı ve bu ilana dayanak kararın iptali ve yürütülmesinin durdurulması istemiyle Odamızca dava açılmış, Ankara 11.İdare Mahkemesi’nce davamızın kabul edilerek, ortada hukuki süreci henüz sonuçlanmamış başka bir ihale mevcutken 2. kez ihaleye çıkılmasında hukuka uyarlık görülmediği gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir. Temyiz incelemesi devam etmektedir.
    ...

Motosikleti
    YBR 125

Bu yönetmelik askıda değildir...

Alıntı afterdarq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dikkat lütfen okuyun... Bu yönetmelik askıdadır,evet haklısınız resmi gazetede yayınlanmıştır ama makine mühendisleri odası tarafından açılan dava ile sanırım askıda bu muayene istasyonları özelleştirilmesi hakkındaki yönetmelik. Lütfen daha fazla bilgi için tıklayın http://www.mmo.org.tr/print.php?sid=729
    ...
    Sevgili arkadaşlar ve afterdark,

bu Yönetmelik ASKIDA DEĞİLDİR.
    Bu Yönetmelik YÜRÜRLÜKTEDİR!!!!!

Ancak, bu yönetmeliğe göre yapılan Özelleştirme ihalelerinden birisi Ulaştırma Bakanlığı tarafından iptal edilmiş, diğeri hakkında ise Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

Bu durdurma kararı YÖNETMELİKLE değil, ÖZELLEŞTİRME yani İHALE İLE ilgilidir.

Yönetmelik halen yürürlüktedir. Özelleştirme konusu ise araçların nasıl ne hangi sürelerle muayene edileceğini ilgilendirmez.

Zaten yönetmelik de yönetmelikte yer alan hususların özelleştirme yapılıncaya dek Karayolları Muayene İstasyonları tarafından uygulanacağını söylemektedir (Bkz. Md. 5)

İki farklı şeyi lütfen birbirine karıştırmayalım.

Zaten Makine Mühendisleri Odasının davası da sadece özelleştirmeyle ilgilidir.

Yeri gelmişken söyleyeyim, bu Yönetmelik gerçekten çok iyi hazırlanmış, keşke bütün araçlar böyle muayene edilse!

Ama hiç kuşkum yok bu da ülkemizde Deprem Yönetmeliği gibi olmaya mahkum!
    Yani, kağıt üzerinde mükemmel, ama uygulamada hiç yok!

Kolaylıklar dilerim.
    :cat: [COLOR="DarkRed"]En büyük küçük![/COLOR]
    [B]Dylan 150 hakkında bilgiler[/B]:
    [INDENT]dylan150.wordpress.com[/INDENT]

Forumdan Uzaklaştırıldı ttopchu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar bu olay daha önce

http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=15368

bu başlıkta tartışılmıştı

izmirde ilk olarak ben süremi düzelttirdiğim için foruma yararlı olması adına

15-06-2006, 04:57 PM tarihinde şu mesajı yazmıştım:

Alıntı ttopchu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet arkadaşlar izmir için sonuç alındı dünden itibaren trafiğe çıkışı yapılan tüm motorlar için artık 3 + 2 yıl uygulanacak.

Açıkcası bunu neden olan da benim izmirpolis.gov.tr sorular kısmına attığım mail.

Bu gün yenişehire gidip daha önce telefonda konuştuğum amir ile yüz yüze görüştüm eline ruhsatı alıp adnan türker topçu ha o mailda bahsettiğin kişi benim şeklinde giriş yapınca tamam dedim fırçayı yedim . Daha sonra şu CMA 41 mi 14 mü ne onun dosyasını bana getirin dedi, memur getirince mailda içinde mi diye sordu (derslerine çalışmışlar)

ama gayet ılımlı olarak yaklaştı amir, benim maillardan sonra olaya el attığını yeni yönetmeliğin dökümlerini aldığını , antalya istanbul adana gibi şehirlere faks çektiğini ve gelen cevapları gösterdi.

Tamam dedi ben sana kardeşim dedim her resmi gazetede yayınlanan kanun olmaz demedim dedi. Meğersem mevzuat şöyleymiş:

Resmi gazetede yayınlanır
    yürürlüğe girer
    ankara merkezden illere bu yasaya dair yazı (yönergeler dağıtılır)
    il merkezinden ilçe ve taşralara dağıtılır.

işte izmir e nasıl olduysa yazı gelmemiş. Bu sebeple 1 yıl olarak uygulanmaktaymış ve maillarda ilgili resmi gazete ve sayıları amire ulaşmadan bundan haberdar değilmiş. Haberi oluncada inceleyip uygulamaya koymuş.

Fakat şöyle bir terslik var amire çıkmadan önce bankodaki memurla görüştüğümde bugünden iti baren uygulamaya başladık sen motoru daha önce aldığından sana olmaz dedi. Bende yasa 01 01 05 de yürürlüğe girmiş diyince amire git dedi.

Amiri bekledik yukarda yazılanlar konuşuldu ben peki benimki ne olacak dediğimde, aslında eskiler için işlem yapmıyoruz ama sizin gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizin ruhsatı değiştirelim dedi, bende 30 ytl verecek durumda değilim dediğinde, tarih özel kalemle düzeltildi ve tekrardan soğuk mühür vuruldu. Yanımda götürdüğüm dilekçeye değişimin neden ve ne zaman yapıldığı eklendi. Bu dilekçede ilgili dosyamı koyuldu.
    daha sonra o başlıkta yaşanan bazı sorunlar yüzünden bu mesajı yazmıştım:

Alıntı ttopchu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar görevli amirin mailime izmirpolis gov tr traifk subeşi soru cevaplar kısmında cevabını yayınlayacağını söylediği halde hala cevap yayınlanmamış. Başka bir motorcu arkadaş aynı soruyu daha kısaca sormuş yakın vakitte cevap olarak karayolları genel müdürlüğüne başvurun denmiş, bence herkes bu konunun üzerine eğilmeli.

resim istenmiş onuda yerine getireyim

soğuk mühürün işlemi tekrar uygulandı tarihte yapılan oynamanın üzerine soğuk mühür vuruldu her zaman vurdukları sol üst köşedeki silindi.

madem içinde bulunduğumuz başlık

Motosiklet.NeT Forum > Motosiklet Türkiye Forum > Faydalı Bilgiler

e taşınmış bu bilgiler ve resimlerde arada kaynamasın

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Peki o zaman şöyle sorayım :

İstanbul'da olup da ruhsattaki muayene süresini değiştirebilen var mı?
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Forumdan Uzaklaştırıldı zuhtupasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 400 K7
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki o zaman şöyle sorayım :

İstanbul'da olup da ruhsattaki muayene süresini değiştirebilen var mı?
    Evet Mehmet doğru soru budur..
    Özellikle Göztepe muayene istasyonunda bu işlemi yaptıran varmı
    S&S

umut ben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim History 125
    Bende gönderdim arkadaşlar 11.07.2006 tarihinde aldığım motorun muayene süresi 1 yıllık bu insanlar demek işlerine geldiği zaman, işlerine geldiği konulardan bilgileri oluyo. Madem uygulamaya geçirmicen nie böle bişi çıkarıyosun insanları mağdur ediosun kimbilir kaç kişi motorunun muayene süresi dolduğu için ceza yemiştir belkide motoru bağlanmıştır halbuki o kişilerde sürelerinin geçerli olduğunu bilmiolar arkadaşlar sesimiz tüm motorculara duyuralım ve herkes hakkını arasın hatta ruhsat değişim ücretini bile vermemek lazım çünkü bu yasayı bilmemeleri ve uygulamamaları tamamen onların hatası ve biz bunun cezasını neden çekelim bende cevap bekliyorum bakalım ne olcak.Bu arada bu konuyla ilgili bizleri bilgilendiren herkese teşekkürler.

Bende gönderdim arkadaşlar 11.07.2006 tarihinde aldığım motorun muayene süresi 1 yıllık bu insanlar demek işlerine geldiği zaman, işlerine geldiği konulardan bilgileri oluyo. Madem uygulamaya geçirmicen nie böle bişi çıkarıyosun insanları mağdur ediosun kimbilir kaç kişi motorunun muayene süresi dolduğu için ceza yemiştir belkide motoru bağlanmıştır halbuki o kişilerde sürelerinin geçerli olduğunu bilmiolar arkadaşlar sesimiz tüm motorculara duyuralım ve herkes hakkını arasın hatta ruhsat değişim ücretini bile vermemek lazım çünkü bu yasayı bilmemeleri ve uygulamamaları tamamen onların hatası ve biz bunun cezasını neden çekelim bende cevap bekliyorum bakalım ne olcak.Bu arada bu konuyla ilgili bizleri bilgilendiren herkese teşekkürler.güncel
    Bazı insanlar bir şeyi o kadar çok isterler ki, o şeyi elde edememek korkusuyla yaptıkları her şey, onlara o şeyi kaybettirir !..

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler