Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MOTOR İÇİNE SU ALMIŞ YARDIM

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Msx125
    Arkadaşlar merhaba kymco activ125 motorum var. Motoru yıkadım yola çıktım 7 km sonra falan motor kafa sallamaya başladı ve stop etti bujiyi söktüm va ateşlemeyi kestiğini gördüm kabloların bobinde gözle görülür bir arıza yoktu. Statör kapağını açtım ve içinden yarım litreye yakın su yere döküldü.Kapağın içinden kötü bir koku geliyordu Temizledim sildim kuruladım fakat yine ateşleme yok. Bobinde veya beyinde belkide statörde yada okuyucusunda arıza olabilir arızayı nasıl bulabilirim. Nasıl sağlamlık kontrolü yapabiliriz. Farları yakıp ayak marşına bastığımızda far azcık elektirikleniyor statör elektirik üretiyor gibi geldi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Avometre ile ölçüm yapmalisiniz.

Statörden gelen kablolardan ac akım, konjektör çikısindan dc akim ölçümü yapmlisinız istenilen degerlerde ise sorun yok demektir.

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Akünün voltajını ölçün, eğer stator bozulduysa motor bir süre akünün enerjisiyle çalışmıştır sonra akü bittiği için stop etmiş olabilir, eğer motor stop ettikten sonra marş yapmadıysa bahsettiğim gibi akü bitmiştir. Ama marş yaptıysa sorun muhtemelen farklı yerdedir. Stator normalde yalıtkan kaplıdır yani su gelse de kolay kolay kısa devre olmaması lazım ama gerekirse ölçüm yapın, statorden çıkan 2 veya 3 adet sarı kablo olur onlar ile şase arasında kısa devre var mı ona bakın. Bir de statorun bu 3 çıkışını arkadaşın dediği gibi multimetrenin AC Gerilim ölçme kısmında ölçün, ayak marşına bastığınızda bir değer gösteriyor mu ona bakın.
    yamtareroglu bunu beğendi.

Motosikleti
    Msx125
    Alıntı thepope adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akünün voltajını ölçün, eğer stator bozulduysa motor bir süre akünün enerjisiyle çalışmıştır sonra akü bittiği için stop etmiş olabilir, eğer motor stop ettikten sonra marş yapmadıysa bahsettiğim gibi akü bitmiştir. Ama marş yaptıysa sorun muhtemelen farklı yerdedir. Stator normalde yalıtkan kaplıdır yani su gelse de kolay kolay kısa devre olmaması lazım ama gerekirse ölçüm yapın, statorden çıkan 2 veya 3 adet sarı kablo olur onlar ile şase arasında kısa devre var mı ona bakın. Bir de statorun bu 3 çıkışını arkadaşın dediği gibi multimetrenin AC Gerilim ölçme kısmında ölçün, ayak marşına bastığınızda bir değer gösteriyor mu ona bakın.
    Şu şekilde statör elektirik üretiyor fakat bujiden hiç ateşleme alamıyorum problemim bu. Yıkadım ondan sonra oldu diye düşünüyorum yani statör içine su girdi tekledi ve şuan hiç ateşleme yok

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    dostum stator elektrik uretiyor diyorsun da motor calisiyor mu?

diyelim ki stator saglam ve atesleme alamiyorsun, sirasiyla kontrol edecegin yerler sunlar;

cdi
    atesleme bobini ve kablolari
    buji

ki bunlara da elektrik geldigini, sistemde elektrikle ilgili bir sorun olmadigini kontrol edip bu siralamayi izlemen gerekiyor.

bujide ateslemeyi saglayan bu yoldur.

kolay gelsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)