Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ön tekerden gelen titreme sesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar,
    Sorunum motosiklet 800km bakımı yapıldıktan sonra ortaya çıktı ve hala devam ediyor.(1200km de) Sorunum ön teker titriyor. Fakat frene basınca, ön diski ıslatınca ve geri geri gelirken o titreşim sesi çıkmıyot. Ustaya götürdüm yapamadı bir şeyi yok dedi. Acaba bu ses nereden geliyor olabilir ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Oralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Fourtyeight
    Rulmanlarda bir sıkıntı olabilir. Benim de benzer bir sıkıntım var ustam şimdi ona bakıyor. Bir aksilik olmazsa akşama alacağım makineyi geri
    Ride the Lightning

Cevap verdiğin için teşekürler. Rulmanlardan gelse geri gelirken de ses gelmez mi? Motoru aldıktan sonra sorunun nereden çıktığını yazarsan sevinirim.

Frene basınca geliyorsa, fren balatalarındandır.
    Isınınca kesebilir, yaptırdığın bakımla alakası yoktur, sorun çıkartmaz.

Frene basinca gelmiyor o ses. Frene basinca kesiliyor .

https://youtu.be/1y8bVXgaLZM ses bu arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba arkadaşım,

Sesten birşey anlamam. Bakım yapıldıktan sonra çıktı bu ses diyorsan , aklıma geldi iliştiriyorum yorumu buraya..
    Honda servisinde işlem gören bir arkadaşımın motorunda da titreme tarzında bir ses geliyordu,sorunu bulduk.Meğer,vidanın birini güzel sıkmamışlar. Kontrol et bence.

Ses fena , disk / rulman / balata / fren merkezi montaj / jant göbek /akord / yamulma , bunlardan birtanesi.

Kuba cub'ta başıma geldi, bukadar olmasada frene bastığımda kaybolan bir gıcık ses var idi, hasılı kelam arkadaşın dükkanda söktü mjuayene ettik, disk yamuk sandık düz çıktı.

Sonuç olarak lastiği ayırıp ddöküm jantı torna aynasına bağlatıp yamukluğun jant göbeğinde olduğu anlaşıldı, çok az olduğundan torna bıçağı ile yamukluk traşlandı, ogündür sorun yok.

Yazdıklarım başıma geleni içerip olup , sizdede aynısı olacağı/çözümün bu olacağı anlamına gelmez, yinede kontrol ettirin.

Jant'ı söküp , milini yerine takıp ellerinizde iken döndürün jant'ta yamukluk olup olmadığını, salınım yaparsa anlarsınız.

Eğer balata yeniyse diske sürtüyordur, Sese neden olabilir. Frene bastığında balata tamamen temas ettiğinden ses kesiliyordur.

Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer balata yeniyse diske sürtüyordur, Sese neden olabilir. Frene bastığında balata tamamen temas ettiğinden ses kesiliyordur.
    Dedigin cok mantikli fakat 1200 km de balata degismemistir herhalde.

Sorunun sebebini ogrenince bizi de bilgilendirin.
    BORN TO RIDE,FORCED TO WORK

Cevaplar için teşekürler şu anda il dışında olduğum için dediklerinizi deneyemiyorum ama 1 hafta içinde deneyeceğim. Deneyince sorunu çözersem buraya yazarım.

Sorunu hala çözemedim fakat bir sey farkettim ses on disk sicakken cikiyor sogukken bir sikinti yok. Acabe nereden kaynaklaniyor olabilir ?

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    fren balataların tam oturtulmamış, giderken bir taraf sürtüyor, ses yapıyor, frene basınca hepsi düz oturuyor büyük ihtimal ve ses kesiliyor. geri geri sesi alamayabilirsin, çünki o sesi duyabilecek hıza ulaşamazsın geri geri.ayrıyeten el değmişken sen her ihtimale karşı göbek rulmanına baktır.

Arkadaslar sorunum hala devam etmekde fakat bir sey farkettim disk freni tekerlege dogru bastirinca ses kesiliyor acaba diski cikarip geri taksam sorun duzelir mi?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)