Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyaj balataları kaç gün yağda?

Motovento
    REKLAM ALANI
    thebalatt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık bir motorum yok
    Debriyaj balatalarını değiştirecem yenisini aldım bugün sabah geldi, minimum kaç saat yağda kalması lazım takmadan önce?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Ben hiç yağda bırakmadan taktım 8000 km'dir yardırıyorum. Sorun yok. Debriyajı değiştirdikten sonra motoru 6-7 dakika kadar boşta çalıştırıp motoru ısıtırken ara ara debriyajı sıkıp bırakmanız yeterlidir. Debriyajı değiştirdikten sonra motoru vitese ilk takmanızda motoru ayağınızla iterken vitese takın, ben onu her sabah yapıyorum çünkü debriyaj yapışıyor durduğum yerde vitese atarsam takkk diye ses geliyor debriyajı yiyor.

thebalatt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık bir motorum yok
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hiç yağda bırakmadan taktım 8000 km'dir yardırıyorum. Sorun yok. Debriyajı değiştirdikten sonra motoru 6-7 dakika kadar boşta çalıştırıp motoru ısıtırken ara ara debriyajı sıkıp bırakmanız yeterlidir. Debriyajı değiştirdikten sonra motoru vitese ilk takmanızda motoru ayağınızla iterken vitese takın, ben onu her sabah yapıyorum çünkü debriyaj yapışıyor durduğum yerde vitese atarsam takkk diye ses geliyor debriyajı yiyor.
    Anladım teşekkür ederim, 6 saattir yağda takarım dediğin gibi yaparım.

Motosikleti
    Alıntı thebalatt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladım teşekkür ederim, 6 saattir yağda takarım dediğin gibi yaparım.
    O zaman 2-3 dakika ısıtsanız yeter.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Tak geeeeeç

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Bu yağda bekletme işini anlamadım ambalajdan çıkartınca taktım hiç sıkıntı olmadı

tahsins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 2015 + doblo safeline 1.3mjet 2012
    valla bütün ustalar balatayı yağlayıp takıyor. ama yağda bekletmenin ne faydası olacak onu anlayamıyorum.
    bilgisizliğimi mazur görün ama yağda bekleyince şişecek birşeye benzemiyor debriyaj balatası. yada mikronik bir şişme olur. oda farkettirmez.
    bence yağda bekletmeye gerek yok.
    ama 2 kez debriyaj değişmiş biri olarak, takmadan balataları yağlamak debriyaj ömrünü artırıp ileride oluşacak silkelemeleri azalatacağı düşüncesindeyim.
    salcano wolf: 0 km (05.01.2013)...->....45.000km (13.01.2016) !...
    bajaj boxer: 0 km (13.01.2016)...->.... ?

Genel kanı yağda (kullanılmamış yeni yağ) bir kaç saat ile 6-8 saat, bazı görüşlere göre gün aşımı yağ içinde bırakılmasını tavsiye etmekte.

Bende yeni balataları(EBC) 3 tam gün yağda(motul) bırakıp öncesi ve sonrası kumpas ile ölçmüştüm, bir şişme fark edemedim, belki kumpasın ölçemeyeceği mikromilimlik fark olmuşsa...

Yinede geleneğe sadık kalmaktan zarar gelmez.

Siz mahsuru/acelesi yok ise , balataları mümkün olduğu kadar uzun süre yağda bekletin..

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyajı sıkıp bırakmakta ve ilk vitese takarken ayakla ittirmekteki matık nedir?

durduğu yerde debriyaj yapışmaz

sıkıp bırakmakta bişey ifade etmez

ilk harekette tak diye ses gelmesinin sebebi dişlilerdir.bazen ses bile çıkarmadan otururken bazen tak diye ses gelmesi normaldir,debriyajla alakası yoktur.

Motosikleti
    Alıntı initial-D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyajı sıkıp bırakmakta ve ilk vitese takarken ayakla ittirmekteki matık nedir?

durduğu yerde debriyaj yapışmaz

sıkıp bırakmakta bişey ifade etmez

ilk harekette tak diye ses gelmesinin sebebi dişlilerdir.bazen ses bile çıkarmadan otururken bazen tak diye ses gelmesi normaldir,debriyajla alakası yoktur.
    Debriyaj diskleri arasındaki yağ kuruduğu için motorun 12 saatten fazla çalıştırılmadığı durumda debriyaj kolunu sıkmamıza rağmen debriyaj tam olarak ayırmayabilir. Hafif tak diye ses gelmesi çoğu motorda 1. vitese atınca oluyo ama. Sabah motor soğukken durduğum yerde 1. vitese takmaya kalkarsam 1'e ilk takışta iyi bi tepiyo motor. Muhtemelen balatalara ve 1. vites dişlilerine de zararı vardır. Onun için motoru ayağımla hafifçe ittirip öyle vitese takıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)