Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

hava sogutma su sogutmaya cevrilirmi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    bur-k@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 pert oldu :(
    bilgisayar işleriyle uğraşıyorum ve hava sogutmalı bir p4 makina su sogutmaya cevrildiğini gördüm(hatta ford radyatörü koyulaarak ) kafamda bir soru işareti oluştu
    1-radyatör
    2-termostat
    3-hararet göstergesi
    4-devirdaim
    bu işlemler ile su sogutma motorlara yapılırmı? fiyatı ne tutar 200 ytl gecer mi?yoksa hiç uğraşmaya değmezmi malzeme + gerekli ustalarım var ama motor hakkında iyi anlayan birine ihtiyacım var aklımdan su geciyor babaamın arkadaşı oto sanayide usta 20 yıldır ona versem diyom ama hep sorular sorular ...
    bu boyutta bir radyatör ile 2 adet radyatöre uyumlu dc 12 v fan nasıl olur?

»»»»»» Bu Mesaj Moderator tarafindan düzenlenmiştir.»»»»»»
    SAYFA DÜZENİNİ ETKİLEDİĞİ İÇİN RESİM/RESİMLER YENİDEN DÜZENLENMİŞTİR.Foruma BÜYÜK boyutta resim göndermeyiniz ..!! Tekrarı halinde resminiz silinecektir.
    Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
    Foruma üye olan herkes Forum Kurallarını kabul etmiş sayılır.
    Şikâyetler için... info@motosiklet.net
    **************** Site Yöneticisi: Eyong ****************
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    pc yi bilmem ama hava soğutmalı bir motorla su soğutmalı motor yapı olarak farklıdır.su soğutmalı bi motorda suyun dolaşacağı su ceketleri vardır.hava soğutmada hava kanalları.malzeme olarakta fark vardır.hava soğutmalı motorun malzemesi ısı transferine uygundur ve havayla soğumaya müsaittir.........
    yapılamayacak iş yoktur.yeterki gerekli bütce ayrılmış olsun.

fireblade_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yapılmışı var, onu almayı dene dostum..
    [COLOR="Red"]The Power of Dreams[/COLOR]

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    vlad doğru söylüyo, dinle bak o ne diyosa odur

ayrıca su soğutmalı pc görmüştüm ama böyleisni hiç görmemiştim

bi de şimdi aklıma yanlış hatırlamıyorsam eyong un dediği bişey geldi eğer motorun su soğutmaya ihtiyacı olursa zaten su soğutmalı yaparlar. demek ki su soğutmasına gerek yok ki öyle bir sistem koymamışlar (bu arada eyong nerelerde bu aralar)
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

Motosikleti
    cevaplar için tşk ederim merak işte bu soru işaretleri kafamda cok fazla motor hakkında pek fazla tekniki bilgim olmadığı için saçmalamışsam affola hava ile soğuyan malzeme ile su ile soğuyan malzeme arasında cokhmu fark var ??? ayrıca benim motor hayvan gibi ısnıyor 2 defa elimi yaktım hemde öteki taraf yani şanzımanın olan yerindenn
    Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı
    vlad doğru söylüyo, dinle bak o ne diyosa odur

ayrıca su soğutmalı pc görmüştüm ama böyleisni hiç görmemiştim

bi de şimdi aklıma yanlış hatırlamıyorsam eyong un dediği bişey geldi eğer motorun su soğutmaya ihtiyacı olursa zaten su soğutmalı yaparlar. demek ki su soğutmasına gerek yok ki öyle bir sistem koymamışlar (bu arada eyong nerelerde bu aralar)
    nolcak ki gidip hazır malzeme alacak halimiz yokh bu işe uygun malzeme var türk insanı herşeyi yapar dostum yeterki birileri ellimizden tutsun....
    ÖĞRENMEDEN,ÇALIŞMADAN,YORULMADAN,RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN MİLLETLER;ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ,SONRA İSTİKLALLERİNİ,KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR. K.ATATÜRK

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Burdayım xxxxx , ama çok çalıştığım için geyiklere katılmıyorum sadece lazım olunca yazıyorum

Şimdi gelelim konumuza;

Önce bize neler laızm bir sayalım :

1. Radyatör
    2. Radyatör fanı
    3. Radyatör müşürü
    4. Termostat
    5. Hortumlar
    6. Devir daim pompası
    7. İçinde su dolaşmaya müsait bir motor bloğu

Şimdi, radyatör / fan / müşür / termostat ve hortumların teminide kolay montajıda.
    Devir daim pompasının temini kolay ama montajı zor, çünkü suyu dolaştırabilmesi için bir yerden güç alması lazım elektrik ile çalışan herhangi bir su motoru işimizi görmez unutun (220 volt kazan pompaları hariç )
    Hadi diyelim devir daim işini de hallettik ve her şey hazır, ama radyatörden geçerek soğuyan ve devir daim sayesinde dolaşım yapan suyu bi şekilde bloğun içine sokmamız lazım ki motorun ısısını alıp getirip radyatörde soğusun. Ney matkapla mı delcez

Kısaca bu iş olmaz, pc de olur bende yapmıştım (tofaş kalorifer peteği, silecek su pompası biraz hortum ve CPU ya uygun olarak aliminyumdan yapılmış içinden su geçebilen soğutucu ile) tabi sırf keyif içindi. Uzun süre kullandım mı hayır

Bazı kalitesiz motorlarda ki fabrikasyon su sğutma sistemi bile kronik arızalar verirken bizim bunu elle yapmamız imkansıza yakındır. Yapılır ama (bknz. azimli sıçan mermeri deler) bir işe yaramaz.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı
    Burdayım xxxxx , ama çok çalıştığım için geyiklere katılmıyorum sadece lazım olunca yazıyorum

Şimdi gelelim konumuza;

Önce bize neler laızm bir sayalım :

1. Radyatör
    2. Radyatör fanı
    3. Radyatör müşürü
    4. Termostat
    5. Hortumlar
    6. Devir daim pompası
    7. İçinde su dolaşmaya müsait bir motor bloğu

Şimdi, radyatör / fan / müşür / termostat ve hortumların teminide kolay montajıda.
    Devir daim pompasının temini kolay ama montajı zor, çünkü suyu dolaştırabilmesi için bir yerden güç alması lazım elektrik ile çalışan herhangi bir su motoru işimizi görmez unutun (220 volt kazan pompaları hariç )
    Hadi diyelim devir daim işini de hallettik ve her şey hazır, ama radyatörden geçerek soğuyan ve devir daim sayesinde dolaşım yapan suyu bi şekilde bloğun içine sokmamız lazım ki motorun ısısını alıp getirip radyatörde soğusun. Ney matkapla mı delcez

Kısaca bu iş olmaz, pc de olur bende yapmıştım (tofaş kalorifer peteği, silecek su pompası biraz hortum ve CPU ya uygun olarak aliminyumdan yapılmış içinden su geçebilen soğutucu ile) tabi sırf keyif içindi. Uzun süre kullandım mı hayır

Bazı kalitesiz motorlarda ki fabrikasyon su sğutma sistemi bile kronik arızalar verirken bizim bunu elle yapmamız imkansıza yakındır. Yapılır ama (bknz. azimli sıçan mermeri deler) bir işe yaramaz.
    eyong abi verdiğin bilgiler için sağol kafamdan soru işaretleri silindi sayende!!!!

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler