Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter ile yokuş aşağı !

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Liberty 200
    Scooterin gazını kesip, hızı düşürdüğümde motordan güç aktarımı kesiliyor ve vites boşta gibi tekerler boş dönmeye başlıyor. Gazı açmadan yokuş aşağı bu şekilde hızlandıktan sonra gaz verince ani bir motor freni ile karşılaşıyorum. Bunun kayışa ya da diğer aksamlara ne ölçüde zararı olur ? Bu şekilde hız çok artarsa (ör. 60-70 Km) gazı açınca motoru devirecek kadar güçlü bir fren oluşur mu ?

Ek soru : Neden boş vites etkisi yüksek hızda ve yokuş aşağı giderken bir süre gaz kesince de oluşmaz ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    egelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda kınetıc zoom zx 110
    dostum aynı hareketi 20 km süratle izmirde kar yağdı yerler buzlandı motor boşa attı ben de kompresör yapsın diye hafif gaz verdim ve motor un arka tekerlek sağa sola kaymaya başladı sonra durdu ve rahatladım bunun çok fazla zarar verceğini sanmam
    ne sağcıyım ne solcu motorcuyum motorcu kalayım:cat:

SAKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Bunlar vitesli motor değil deviri kontrol edemiyosunuz.Sadece yavaşlamak için fren sıkın gaz vermeyin.Arabadada mesela bayır aşağı 30 km ile gidiyosun vitesi 2. vitese attınmı aynı şey olur körükler bikere araba çünkü devire uyum sağlamadın...

Motosikleti
    Liberty 200
    Ek soru : Neden boş vites etkisi yüksek hızda ve yokuş aşağı giderken bir süre gaz kesince de oluşmaz ?

SAKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Alıntı culhacik adlı üyeden alıntı
    Bana sorduysan bilmiyorum, motorum yok çünkü

İskenderunluKILIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İskenderun/HATAY ama Şimdilik AĞVA/İstanbul
    Motosikleti
    Yok Yok İşte Beah ama Olacak merak etmeyin
    [B] ยภยtยlคภlคг ยภยtคภlคгı ครlค ยภยt๓คzlคг ¤ۣۜ __ к ı ℓ ı ç __ [/B]

arinrin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X9 250 Evo
    Benım bildiğim vitesi yokus aşağı boşa atma durumunda gaz vermek motorun aktarma organlarına zararlı. Tüm yük kavramaya biniyor. Yavaşlamayı frenle yapmalısın.

SmirnouF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tekirdağ - Çerkezköy & Kırklareli - Pınarhisar
    Motosikleti
    ne bulursam gezerim xD
    bence fazla zarar vermez cunku motor kuvvete bindigi gibi otomatik olarak motorun deviri hizina uygun olan devire cikar.ayrica scooter'larin debriyajlari vitesli motor gibi degil biliyonuz.surtunmeye daha elverisli debriyajlari var.yani debriyajinada fazla zarar vermez sanirim.(hatam varsa duzeltin)

arinrin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X9 250 Evo
    Scooterda tork kenvertörü var. Bir nevi hidrolik kavrama. Yokus aşağı motor boştayken gaza basarsan kavrama devreye girer ve motorun devri tekerleğin devrini yakalamak için hızlanır buda kompresyon yaratır. Bence bu motora zararlı. Fazla basınç, ve zorlamaya neden olur. Siz makul bir hıza kadar frenle yavaşlayın derim ben.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler