Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Xlr 125 choke karbüratör ve yedek depo hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar kolay gelsin honda xlr 125 motosikletimin tam çözemediğim iki şeyi siz tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum

resimde eklediğim karbüratörün oradaki choke tuşu 3 kademe oluyor en altta iken çalışmıyor diğer iki tarafta çalışıyor bunun anlamı nedir ne işe yarar

diğeri ise yedek benzin vanasında on off var açık yaptığım zaman yedek depoyumu açmış oluyor yoksa ana depoyumu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    depodaki anahtarın konumu off ise..benzin akmaz musluk kapalıdır..
    on ise ,benzin bir miktar yedek bırakacak şekilde akar..bitti dediğinde yolda kalmazsın.
    res konumunda ise depoyu dibine kadar bitirirsin...
    sen res konumunu sadece benzin bittiğinde benzinciye kadar kullan ve drponu doldurduğunda on konumuna almayı asla unutma..yoksa bi dahaki sefere yolda kaldın demektir...

choke ise manuel jigledir...bir konum tamamen açık ,ortası yarı ,diğeri ise tam jigle demektir..onun konumu hakkında bişey diyemem ama motorun çalıştığı ve normalde sorunsuz kullanırken (ortası değil) hangi konuma aldığında stop ediyorsa orası tam jigle konumudur..ama çoğunda yarım jigle yeterli olur..

ilkeronat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS
    anlatilmis yeterince .

Alıntı Samet Ağır adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    depodaki anahtarın konumu off ise..benzin akmaz musluk kapalıdır..
    on ise ,benzin bir miktar yedek bırakacak şekilde akar..bitti dediğinde yolda kalmazsın.
    res konumunda ise depoyu dibine kadar bitirirsin...
    sen res konumunu sadece benzin bittiğinde benzinciye kadar kullan ve drponu doldurduğunda on konumuna almayı asla unutma..yoksa bi dahaki sefere yolda kaldın demektir...

choke ise manuel jigledir...bir konum tamamen açık ,ortası yarı ,diğeri ise tam jigle demektir..onun konumu hakkında bişey diyemem ama motorun çalıştığı ve normalde sorunsuz kullanırken (ortası değil) hangi konuma aldığında stop ediyorsa orası tam jigle konumudur..ama çoğunda yarım jigle yeterli olur..
    öncelikle bilgilendirmeniz için çok tşk ederim

bu benzin depo anahtarında on off dışında res konumu görmedim ben acaba yanlışmı hatırlıyorum yoksa benim motordadamı yok bilemedim şimdi

jigle konusunda ise en alttayken motor çalışmıyor çalışınca alınırsada stop ediyor ne işe yarıyor bu acaba normalde araçlar jigle açıkken yüksek devirde çalışır ve daha sonra ısınınca kapatırsın bunda niye üç kademe onu anlayamadım

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    bu tip karburatörler de jıkle sadece hava grişini kısarak karısımı zenginlestirir.

benimkinde en altta jıkle kapalı, ortada yarı acık, üstte de jıkle tam acık yani hava girişi kapalı.

benzin muslukları genelde:

ucu altta iken acık , yanda kapalı ,yukarıya bakınca kapalı oluyor

resim A jıkle en asagı, rsim B jıkle en üstte

peki jigleyi hangi konumda kullanıcaz diye sorayım ben

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    öncelikle hava filtresi girişini acıp kol hangi konumda iken kelebek hangi konumda onu tespit edin
    eger paylastıgım sekilde ise, soguk havalarda orta yada üst seviyede calıstırıp (duruma göre)
    sonra orta seviyede biraz ısıtıp, jıkle kapatılıp yola cıkılır. orta sevide de motor calısır fakat ust devirlerde
    hava yetersiz olacagından tekleme yapar. bende öle oluyo.
    ne zaman motor teklese jıkleyi unuttugum aklıma geliyor kapatıp devam ediyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)