Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

lastiğim patlamıss.....

Motovento
    REKLAM ALANI
    burak89izmir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kangda 50cc
    eve gelirken motor cekisten düştü. bende bakmadım hic tam garaja geldim bi baktım lastik patlamıs şimdi ne yapcam
    tekeri sökemem cok uzun iş yamada yapamam.... ne yapmalıyım (lastikler dubeless)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    NicemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    lastiği şişir patlağın olduğu yeri tespit et sökmeden sonrada oraya uygun ölçüde bi civata vidala dooru lastikçiye
    www.enguclu.com ==>> EnGuclu Bilişim&Internet Hizmetleri

Motosikleti
    kangda 50cc
    başka alternatif cözüm yolu yokhmu?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    En kolay yol niceman ın anlattığıdır, zaten oraya çivi veya vida girdiği için patladı ve giren nesne çıkınca indi. Lastiği şişir ve deliğe vida tak laztikçiye git.

Yada lastik tamir eden sipreylerden al.
    yada kendin yap.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    kangda 50cc
    lastiğe baktım civi,vida vs vs vs .... bişey yokh ufak bi çatlak var galiba orası teker sökülmüyor :( sprey alacaz malesef

NicemaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    allah kolaylık versin
    www.enguclu.com ==>> EnGuclu Bilişim&Internet Hizmetleri

Motosikleti
    kangda 50cc
    düzeltme yapıyorum lastikçiye gittim adam bana şamrelli dedi.. is başa düştü ben ne yapacam şimdi acil yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.(yanlız motorun lastiklerinde dubeless yazıyor anlamadım gitti yaw ???)

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eğer önceki dediğin gibi olsaydı(dubless) çok iyi bi yöntem olmasada çok kolay bi yöntem olan fitil kullan diyecektim ama şamrelliyse sanırım yama yapmaktan başka şansın yok...Scooterların maalesefki bu sorunu var lastik sökmek gerçekten zor ve çoğu lastikçi yapmıyor,işin zor arkadaşım benimde patladı ordan biliyorum...Allah kolaylık versin

Motosikleti
    kangda 50cc
    Alıntı forrap adlı üyeden alıntı
    Eğer önceki dediğin gibi olsaydı(dubless) çok iyi bi yöntem olmasada çok kolay bi yöntem olan fitil kullan diyecektim ama şamrelliyse sanırım yama yapmaktan başka şansın yok...Scooterların maalesefki bu sorunu var lastik sökmek gerçekten zor ve çoğu lastikçi yapmıyor,işin zor arkadaşım benimde patladı ordan biliyorum...Allah kolaylık versin
    bana anlatabilirmisin nelere dikkat etmem gerektiğini.....

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vallaha arkadaşım benim lastikler dublesstı.Ben şişirip lastikçiye kadar gittim ve orada 1 dakikalık bi işlem olan ama yama kadar sağlıklı olmayan fitil işlemini gerçekleştirdik ve yaklaşık 2 aydır o şekilde kullanıyorum.Ama götürdüğüm çoğu lastikçi yapmaya bile yanaşmadı motosiklet yapmıyoruz,çok zor vs. diyerek ilgilenmedi bile kimiside lastiği sökmeyi bilmiyorum söktürürsen bi yerde yaparım dedi...Anlayacağın öyle arkadaşım,sende İzmir desin,Allah kolaylık versin

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Daha önce defalarca denediğim bir yöntemi anlatayım sana.
    Öncelikle lastiğin şambelli olduğu için sana her zaman lazım olan yama ekipmanlarını alman lazım. Nedir bunlar? Bir adet mengeneye benzer basit demir bir parça, birde paket halinde satılan ve bu mengene tarzı parçada kullanılan şambel yamalarından alacaksın, bisikletçilerde bulursun.

Tekeri sökmek zor olduğu için Türk kurnazlığı ile tekeri sökmeden şambeli lastikden sıyırman lazım, yani tekeri söküpde aline aldığını ve önce dış lastiğin bir kenarını canttan çıkardığını ve sonra şambeli eline aldığını düşün (bisikletten hatırla) bu olayın aynısını tekeri yani cantı motordan sökmeden üzerinde yapacaksın. Yani şambeli tam olarak çıkarıp eline almadan lastik ve canttan ayırarak motorun kıçında bu işi halledeceksin.
    Gelelim işleme ;

1. Önce işini kolaylaştıracak iyi bir (hatta iki) levyeyle dış lastiği canttan sıyır, yanlız dikkat et bu işi yaparken şambeli dha çok parçalama. Bu yüzden kullanacağın levyenin uçlarının zararsız olduğundan emin ol, ve sakın tornavida kullanma.

2. Kibarca ve zarar vermeden şambeli lastik ve cant arasından çıkar (dış lastiği sıyırdıktan sonra bu iş çok kolaydır)

3. Şambele hava vur ve patlağı tespit et.

4. İnce bir zımpara yada bahsettiğim yamanın kutusundan çıkan zımparaya benzer teneke parçası ile patlağın etrafını zımparala (temizlemek için, yoksa yama yapışmaz)

5. Elips şeklinde bir aliminyum parçası olan yama aparatının altındaki yamanın yapışkan bantını çöz, patlağın üzerine yapıştır. Mengenesi ile yamanın demirini iyice şambele bastır (sıkıştır). Altında siyah yama olan bahsettiğim elips şeklindeki alimiyum demirin üstünde (daha doğrusu içinde, kayık tabak gibi bişey bu demir) bulunan ve kolay tutuşsun diye kızkaçıran tozu gibi bişey ile karıştırılmış olan karton gibi maddeyi yak. (Bu kısmı çok zevkli )

6. Şambele yapıştırdığın ve mengele ile sıkıştırıp yaktığı demirin ısısı ile yama şambele mükemmel bi şekilde yapıştı artık, yani manuel bir sıcak yama oldu (çok sağlıklıdır) Soğumasını bekle ve mengeneyi sök, yamanın üstündeki ısınan demiri yavaşca ayır ve at artık işe yaramayacak. Elini yakma

Şambel yaman cillop gibi oldu, tekrar hava vur ve başka patlak olmadığına emin ol. Eğer ok ise şambel ve lastiği toparlayıp kapat, yanlız dikkat et şambeli dış lastiğin içine güzel oturt kırışık olmasın.

Afiyet olsun

NOT : Aynı işlemi bisikletler için kullanılan ve yapıştırıcı ile yapıştırılan bisiklet yaması ilede yaparsın, ama madem en zor kısmı yaptın yani lastiği ve şambeli söktün o zaman en sağlamı olan bu sıcak yamayı yap, bunu kamyon lastiklerinde bile kullanıyorlar sen hesapla artık
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

egelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda kınetıc zoom zx 110
    dostum o tekerleği 3 tane bijon tutar onları sök ve lastikçiye götür her lastikçi yapar benim daha dün otobanda patladı istepne vardı motorda eniştemi çağırdım söktü 3 tane vidayı taktı istepneyi lastikçiye gittim öteki tekerleği de yaptırdım hiç de zor bişey değil daha evvelde 3 defa patladı
    ne sağcıyım ne solcu motorcuyum motorcu kalayım:cat:

derin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI FREEWIND XF650
    Bedri, simdi de lastik mi patladı? Olaysız bir gün geçir yaa!
    I'M BACK !!!

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Eğer egelim in dediği gibi 3 bijonlu ise teker benim annattıklarımla uğraşma tabi. Ben tekeri sökmek zor filan denildiği için bu yöntemi anlattım, bazı scooter larda iki taraftada çatal bağlantısı vardır ve tekeri sökmek için eksoz filanda sökülmelidir.

Motosikleti
    kangda 50cc
    modum yardım ettiğin için tşk ederim soğuk yamayı yapmaya başladım bile bu arada tekeri m21 somun tutuyor bi türlü sökemedim en iyisi bisiklet gibi tamir etmek :D

kartalizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1991 ALMAN MZ ETZ 251
    kardeş onu alırken düşünecektin başka motormu yoktu bende mz var ondan kolay sökülüyo allah kolaylık versin
    [SIZE="2"]kartalca.68@hotmail.com[/SIZE]

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Ya bu scooterin arka tek amortisör değil mi ?
    Sök göbekteki civatayı çıkar lastiği ...
    Ön lastik ise zaten çok kolay !

sepetli motor yasakmı ülkemizde?

egelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda kınetıc zoom zx 110
    eyong arkadaşımın dediği doğru benim 50 cc lik aprillia da egzos sökülmeden lastik sökülmüyordu sen bence uygun anahtarları bul lastiği sök lastikçiye götür
    ne sağcıyım ne solcu motorcuyum motorcu kalayım:cat:

Outbreak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaslar bende kanuni war dün lastiim patladı. çok canım sıkıldı. içine giren yaklaşık 15 20 cm lik bi demirçubuk ama sormayın nası girdi walla bende anlamadım. lastikten çıkariim dedim tıss pıss etti bende dahaçok içine sokiim dedim enazından ewe kadar götürsün yolda kalmiim die.. ama ewe gittiimde farkettimki o demirçubuk lastiin içine girmiş. size sorum şu olucak
    tek civatalı bi lastik tam olarak nası sökülür? lastii sökmem lazım çünkü bulunduumuz muhitde götürebiliceem ne bi araç war neede bi lastikçi. arka lastii söküp bi vassıtaya la götürebilirim.. bilen bi arkadaşımız anlatabilirmi nası sökülür bu arka lastik..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler