Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

"motorda üfleme " ne demek

Motovento
    REKLAM ALANI
    fromghetto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TDM 850, Tiger 250
    Arkadaşlar iki gündür aklımı kurcalıyor bu soru. Önceki gün motor rölantideyken yağ tapasını açtım (daha ısınırken) meraktan, hani yağ falan gelmedi de böyle kesik kesik hava atıyodu. Aklım karıştı. İnternetten aradım araştırdım neden olur, normalmi, ne kadar anormal diye pek kayda değer bişi bulamadım. Daha çok arabalar için anlatılmış dumat atarsa yağ yakıyodur diye kimiside üstten egsantirikli araçlarda olur diğerlerinde anormal demiş...

Şimdi benim yağ tapasının altında debriaj balataları dönüyo, zaten gözle görebiliyorum. Acaba fan misali havayı alıp geri mi atıyo, piston yukarı aşşağı hareket ettikçe (hareket alanının tamamında yağ olmadığını tahmin ediyorum) emme basma tulumba gibi ortamdaki havayı mı hareket ettiriyo, yoksa pistonda kompresyon kaybı oluyoda ordanmı geliyo hava. Tam çözemedim gerçi motorun çekişinde bi sıkıntı yok mavi duman da atmıyo veya tapadan dışarı duman çıkmıyo.

Öyle iki gündür kendi kendime düşünüyorum işin içinden çıkamadım vallahi....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    kymco activ 110
    aynı şeyi benim cup ta yapıyor motorda üfleme denen mevzu o değil sanırım çünkü bütün motosikletlerde aynı şey var.
    Tesadüfen gelmişim hayata, mecburen yaşıyorum. Doğarken neden ağladığımı yaşarken anlıyorum..

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    motorda yenisiniz sanırım.
    o olay normal, olmasa idi şüphelenmeniz lazımdı asıl. ama yağ gelmemesi normalmi bilmiyorum, yağ seviyenizi kontrol edin bence.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    TDM 850, Tiger 250
    motorda çok yeniyim, ilk motorum ve daha 3000 km oldu işte meraktan kurcalıyorum ( elmden geldiği kadar), blokta yağ seviyesini gösteren bi cam var oraya göre yağ koyuyorum ve seviye normal.
    şimdi yerimi bilmiyorum ama aklıma geldi motor soğukken vites geçişleri normal ama trafikte 30 dk sonra 1-2-3 zor geçiyo ( daha çok düşürmelerde sıkıntı yaşıyorum) motorda 10w-40 castrol power 1 yağ kullanıyorum ( tahminimce yağ ince geliyo ısınınca vites geçişlerinde sorun çıkarıyo ) bu tiger 250 gibi bir motor için önerilirmi ( gerçi ben aksini bulamadım forumlarda ama) yoksa daha kalın bi yağ mı seçmeliyim.

buberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Varadero
    O üfleme olayının normal olduğunu düşünüyorum. Yağ gelmiyor diye gaza basma ben bir kere denedim yağ püskürüyor üstün başın yağ oluyor
    dolar 10 lirayı geçecekmiş.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    Alıntı fromghetto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorda çok yeniyim, ilk motorum ve daha 3000 km oldu işte meraktan kurcalıyorum ( elmden geldiği kadar), blokta yağ seviyesini gösteren bi cam var oraya göre yağ koyuyorum ve seviye normal.
    şimdi yerimi bilmiyorum ama aklıma geldi motor soğukken vites geçişleri normal ama trafikte 30 dk sonra 1-2-3 zor geçiyo ( daha çok düşürmelerde sıkıntı yaşıyorum) motorda 10w-40 castrol power 1 yağ kullanıyorum ( tahminimce yağ ince geliyo ısınınca vites geçişlerinde sorun çıkarıyo ) bu tiger 250 gibi bir motor için önerilirmi ( gerçi ben aksini bulamadım forumlarda ama) yoksa daha kalın bi yağ mı seçmeliyim.
    yağ tamsa sıkıntı yok

hiç vitesli kullanmadığım için ona birşey diyemicem.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    TDM 850, Tiger 250
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ tamsa sıkıntı yok

hiç vitesli kullanmadığım için ona birşey diyemicem.
    İyi niyetiniz ve ilginiz için teşekkür ederim Sayın RunemagicK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)