Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Islanan motosiklet çalışmıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    themask - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 MCX Roadracer
    Merhaba arkadaşlar,

Motosikletle başım dertte.Mondial 150 MCX kullanıyorum.Geçen gün yağmur yağdı ve 4 saatten fazla bir süre yağmurun altında rezil rüsvay oldum.

yağmurlu havada sürerken ışıklarda beklediğim sırada motor stop etti ve bir daha çalıştırmak mümkün olmadı.yani marşa basa basa aküyü de bitirdim.elden-ayaktan-vurdurarak çalıştırıyorum gaz verince stop ediyor.veya kendi kendine stop ediyor.gazı kesince stop ediyor.

4 km den fazla bir yolu motosiklet elimde götürdüm servise kadar.benzinin yok ondan olmuş dediler,yedek depo vanasını açtılar-kapattılar falan geri elime verdiler,ondan sonra çalıştı falan.o vaziyet benzinciye gittim doldurdum depoyu.sonuç yine aynı,stop etti

neyse vurdurdum yine,çalıştı falan,gazı hiç kesmeden debriyaja basa basa geldim eve kadar.

kuru havada sıkıntı yok,ama yaş değdiği zaman böyle bir huy çıkarttı.

neden olabilir sizce?

servisteki kalasların birşeyden anladığı yok.götürüyorsun 2 civata sıkıp gönderiyorlar.dünyanın da parasını istiyor yavşak herifler.

geçenlerde düştüm,direksiyon yamulmuş,abi bu yamuk düzelt şunu diyorum,bi binip gidiyo geliyo,birşeyi yok düzgün diyo.ısrar edince bu bu kadar düzelir,daha iyi olmaz diyo.daha ısrar edince yok maşan yamulmuş,komple sökmek gerekir uzun sürer falan diye zırvalıklar çıkarıyorlar.

neyse konudan saptık da,durum böyle.aldığım arkadaşa sordum,motor bloğunun oralarda enjeksiyon falan ıslanırsa yapar gibi birşeyler söyledi ama nedir durum sizce?

ha bir de marş ve korna butonları da nasibini aldı bu işten.önceden dokunduğun anda çalışırlarken malum koşullarda sonuna kadar basacaksın ve 1 sn gecikmeyle çalışmaya başladılar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    astorojna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt09
    işin motor kısmını bilmem ama düğmeler konusunda aynı sıkıntı bendede var yağmur yağdığında sapıtma oluyo kuruduğunda düzeliyor
    themask bunu beğendi.
    kadeh! karşındakine kaldırılır, aklındakine içilir...

buji ile alakalı olabilir
    themask bunu beğendi.

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    ateşleme organları ıslanıyordur bir yerde gevşeklik vardır. bobini bir naylonla sar bujiye yapabileceğin bişey yok erir gevşek duruyorsa sıkıştır.
    gaz verince stop ediyorsa hava filtresi ya da karbüratörede sıvı girmiş olabilir hava filtresini kurut, karbüratör tahliye vidasını açıp içindeki benzini boşalt iki avuç kadar aksın.

bilmediğin terimleri motor organlarını forumda aratarak bulabilirsin ya da google dan destek alabilirsin.
    themask bunu beğendi.

maxi97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '12 SYM GTS 250i '10 YBR125City, '10 Mondial 150ZC
    En başta imkan varsa servisini değiş. Ateslemede sıkıntı var diyorsun. Ateşleme bobini ıslanmış bence.
    themask bunu beğendi.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    düğmeler için yağsız kontak spreyleri var. onu kullanabilirsin. benim burgman da yağmurda kalınca fren müşürü sapıtmıştı, sprey sorunu giderdi.

motor çalışmaması ise benzeri başıma geldi. benzin pompasına su gelmişti ve kısa devre olmuştu, motora benzin gitmiyordu yani. benzin pompan varsa ona bak derim.

birde motorculardan uzak durman gerektiğini öğrenmişsin zaten. mecbur kalınca da iş yaparlarken başında durmak gerek. ama yinede bir yeri yaparken başka bir yeri bozuyorlar. anca söke taka kendin öğreneceksin. başka yolu yok.
    themask bunu beğendi.
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    statôre ve karbüratöre su girmiş büyük ihtimalle
    themask bunu beğendi.
    DOST VURULUNCA DEGIL, UNUTULUNCA KAHRINDAN OLUR. BIZ SEVDIKLERIMIZI KIR CICEGI GIBI AVUCUMUZDA DEGIL, KURSUN YARASI GIBI GONLUMUZDE SAKLARIZ.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Akü somunlarını da kontrol edin, gevşekse araya kolayca su girer, buharlanır,nemlenir, çalışmaz.
    themask bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    bir yağmur bu kadar sıkınti yapmaz , ateşleme bobini üstünde depo var ona kadar statöre nasıl suyu soktun darkselect oraya su girmez . Bujini kontrol et buji kablosuna bak oksit yapmıştır belki suyu yiyince
    düşük ihtimal karbüratör onunda tahliyesinden 10 15 saniye akıt tamamdir
    themask bunu beğendi.

allpower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Aynı sorun 125 lik scooter'da 3-4 defa başıma geldi, meğer beyin (CDI) ıslayomuş. yerini değiştirdim daha da sorun olmadı.
    bujileri ve beyini kontrol et.

şemadaki 11 nolu parça senin makinenin beyni;
    themask bunu beğendi.

gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Motosikletin su gecirmis Saka saka, elektirikle ilgili bir durum oldugunu dusunmuyorum. Anlattigindan cikarttigima gore problem karburatorle ilgili gibi. Debriyaja basa basa geldigini soylemissin, yani motor gaza basinca calisiyo. Karburatorunu temizlersen sorun gecebilir. Bir diger sorun ise bobin kaynakli olabilir. Motorun ateslemeyi duzgun yapiyor mu? motorun sesinden atesleme yapip yapmadigi cok net anlasilir aslinda, fakat simdi ses duyamiyoruz.( Yani marsa basinca, calismadigi zamanlardaki ses)
    themask bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Karbüratör tahliyesinden biraz benzin akıtın, hava filtre süngerini ve bujiyi değiştirin motor kendine gelecektir.
    themask bunu beğendi.

themask - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 MCX Roadracer
    Tüm ilgilenen ve yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara çok teşekkür ederim.Dün aküyü kontrol ettim,kutup başları bembeyaz olmuş.Çok fena oksit yapmış,acaba bujiye yeterli elektrik gitmiyor olabilir mi?Bir de motor kuruyunca sıkıntı yok.sadece ıslandığında oluyor.Bu dediklerinizi uygulayacağım.Çok sağolun.

doganugursen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway superlight ve keeway supershadow
    dostum rölanti ayar vidanı biraz yükselt aynı sorun oldu yaptım oldu... alakası yok diyebilecek arkadaşlar tecrübeyle sabittir... marş basıyor diyorsun aynısı başıma geldi yağmurun altında kaldım ve birebiri oldu banada

oksitlenmiş bölümleride hallet ondanda olabilir

victor_35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial mh 125 drift
    bikez benimde başıma gelmişti bu olay bujiyi kablolarını denedim herşeyi yaptım en son aklıma gelen yan sehpanın müşürü oldu yan sehpanın müşüre su kaçmış bu yüzden çalışmıyordu müşürü söktüm attım gereksiz bişe güvenlik önlemi olarak güzel fakat arıza yapan tek parça o oldu bende yağmurda ve suda.. sizde bi deneyin..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)