Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

2007 MotoGP

Motovento
    REKLAM ALANI
    patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Ben bu yıl sonuçlar ne olursa olsun kazanılan başarının pilotlardan ziyade mühendislere ait olacağına inanıyorum.
    Bu nedenle bu yıl dikkatimi motosikletlere vereceğim.
    Bunun nedeni değişen motor hacmine takımların adaptasyon sürecini görmek istememdir.
    Eğer hiçbir takım arıza yaşamadan GP'yi tamamlayabilirse o zaman pilotlara da bir dönüp bakacağız elbette.
    Bu yıl Yamaha'nın başarı şansı tamamen Rossi'nin performansına bağlı.
    Yoksa kendisinden üstün iki marka arasında pek şansı yok gibi duruyor.
    Daha önce söylediğim gibi bu yıl Ducati'nin yıldızının parladığı yıl olacak.
    Eğer Honda pilotları başarılı bir performans sergilerlerse şampiyon, bu iki takım arasından çıkar.
    Denk güçte 2 markanın mücadelesini zevkle izleyeceğiz.
    Tabii Rossi'nin kalitesi ve pilotajı ile onların arasında olacağından hiç şüphe yok.
    Kazasız ve kayıpsız bir sezon dileğiyle..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    edy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    testlerde yamaha lider gözüküyor

Qatar Test - Day 2 Results:
    1. Colin Edwards (USA) Yamaha 1'56.296
    2. Valentino Rossi (ITA) Yamaha 1'56.537
    3. Dani Pedrosa (SPA) Honda 1'56.712
    4. Carlos Checa (SPA) Honda 1'56.874
    5. Casey Stoner (AUS) Ducati 1'57.040
    6. John Hopkins (USA) Suzuki 1'57.065
    7. Shinya Nakano (JPN) Honda 1'57.274
    8. Randy de Puniet (FRA) Kawasaki 1'57.288
    9. Kenny Roberts (USA) Team KR 1'57.504
    10. Marco Melandri (ITA) Honda 1'57.591
    11. Nicky Hayden (USA) Honda 1'57.629
    12. Loris Capirossi (ITA) Ducati 1'57.698
    13. Chris Vermeulen (AUS) Suzuki 1'57.770
    14. Alex Hofmann (GER) Ducati 1'57.999
    15. Alex Barros (BRA) Ducati 1'58.513
    16. Makoto Tamada (JPN) Yamaha 1'58.610
    17. Toni Elias (SPA) Honda 1'58.990
    18. Sylvain Guintoli (FRA) Yamaha 1'59.138
    19. Shinichi Ito (JPN) Bridgestone Test 1'59.617
    20. Andrew Pitt (AUS) Ilmor 2'02.453
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Motosikleti
    Var

Test

Alıntı edy adlı üyeden alıntı Mesajı göster

4. Carlos Checa (SPA) Honda 1'56.874
    5. Casey Stoner (AUS) Ducati 1'57.040
    6. John Hopkins (USA) Suzuki 1'57.065
    7. Shinya Nakano (JPN) Honda 1'57.274
    8. Randy de Puniet (FRA) Kawasaki 1'57.288
    9. Kenny Roberts (USA) Team KR 1'57.504
    10. Marco Melandri (ITA) Honda 1'57.591
    11. Nicky Hayden (USA) Honda 1'57.629
    12. Loris Capirossi (ITA) Ducati 1'57.698
    13. Chris Vermeulen (AUS) Suzuki 1'57.770
    14. Alex Hofmann (GER) Ducati 1'57.999
    15. Alex Barros (BRA) Ducati 1'58.513
    16. Makoto Tamada (JPN) Yamaha 1'58.610
    17. Toni Elias (SPA) Honda 1'58.990
    18. Sylvain Guintoli (FRA) Yamaha 1'59.138
    19. Shinichi Ito (JPN) Bridgestone Test 1'59.617
    20. Andrew Pitt (AUS) Ilmor 2'02.453
    Teste dikkat!!!!

Aralarındaki fark saniyenin üçtebiri kadar ama;
    benim dikkatini çekmek istediğim nokta başka.
    Şimdi motorlara puan verelim.
    birinciye 100 puan
    ikinciye 95
    üçüncüye 90
    ......
    böyle 5 eksilterek puanlama yapalım.
    Yamaha'nın puanı 235
    Honda'nın puanı 370

Arada çok büyük fark var.
    Şimdi haksızlık olmaması için bu puanları motor sayısına bölelim.
    Çünkü Yamaha 4
    Honda 6
    motorla MotoGp ye katılıyor.

Böldüğümüz de
    Yamaha'nın ortalama puanı 58
    Honda'nın ortalama puanı 61 (yaklaşık olarak)

Fakat benim dikat çekmek istediğim nokta başkaydı.
    Makinaların bu zorlu sürece dayanabilmeleri ile ilgili olarak yorum yazmıştım.
    Güçleri ile ilgili değil.
    Bu makinaları aynı özellikte robotlar kullansa ya da kendi kendilerine gidebilselerdi,
    O zaman hangisi güçlü ona bakardık.
    Bakalım.
    Ducati ve Honda'nın 260 hp lik motorlarına karşılık,
    Yamaha'nın 250 hp lik makinası ve Kawasaki'nin 230 hp lik makinası.
    Ducati ve Honda bu gücü 1000cc lik makinalarında sorunsuz taşıdıklarını geçtiğimiz sezon gösterdiler.
    Oysa Yamaha büyük problemlerle uğraştı ve şampiyonluğu az bir farkla kaçırdı.

Benim mühendislerin başarısı sözüm de buna atıfta bulunuyor.
    Yeni motorlardan hangisi sorunsuz bir sezon çıkaracak?
    Dikkat ettiysen hiçbir arıza ile karşılaşılmazsa sonuç iki ekip arasında geçer demiştim.

yazdıklarına katılıyorum patriote. onlar sadece test sürüşleri asıl yarışlar 1o mart gününü başlıyor , dört gözle bekliyorum. ben birazda tartışalım istiyorum o nedenden araya öyle mesajlar atıyorum . bu sene bir renk gelecek motogp'ye . herkes çok büyük bir heyecanla bekliyor. ben bu sene yamadan'da ümitliyim geçen sene rossi sayesinde çok yenilikler yaptılar motorlarda ve sorunlar yaşadılar. bu sene çok daha deneyimli ve hazır olduklarına inanıyorum. bu sezon burda güzel tartışmalar olacak gibi . şimdiden kimse bişey söyleyemiyor. motorlar yeni, bazı pilotlar takım değiştirdi. bu yazdıklarımızı sezon sonu okuyunca güzel oluyor. kim daha iyi tahminlerde bulunmuş ortaya çıkıyor. ben bu sezon rossi şampiyon olacak diyorum.
    If you spend all your time worrying about dying, living isn't going to be much fun.

Motosikleti
    Var
    yazdıklarına katılıyorum patriote. onlar sadece test sürüşleri asıl yarışlar 1o mart gününü başlıyor , dört gözle bekliyorum. ben birazda tartışalım istiyorum o nedenden araya öyle mesajlar atıyorum . bu sene bir renk gelecek motogp'ye . herkes çok büyük bir heyecanla bekliyor. ben bu sene yamadan'da ümitliyim geçen sene rossi sayesinde çok yenilikler yaptılar motorlarda ve sorunlar yaşadılar. bu sene çok daha deneyimli ve hazır olduklarına inanıyorum. bu sezon burda güzel tartışmalar olacak gibi . şimdiden kimse bişey söyleyemiyor. motorlar yeni, bazı pilotlar takım değiştirdi. bu yazdıklarımızı sezon sonu okuyunca güzel oluyor. kim daha iyi tahminlerde bulunmuş ortaya çıkıyor. ben bu sezon rossi şampiyon olacak diyorum.

Tam olarak hislerime tecüman olmuşsun Edy.
    Aynen ben de bunu istediğim için başlığı açtım.
    Tartışalım tahminde bulunalım.
    sezon sonunda birbirimizle dalga geçelim.

Rossi nin şampiyon olmasını hem istiyor, hem de istemiyorum.
    Çünkü Rossi bulunduğu yeri gerçekten hak eden bir sporcu ama şumayerin başına gelenler onun da başına gelecek gibi bir his var içim de.

Arada bir bir şeyler karalayın yazışalım...

Örneğin her yarıştan önce o yarışla ilgili tahminler yapalım.
    Güzel muhabbet çıkar.
    Hem de yeni birşeyler öğrenmiş oluruz...

C@NSU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keske enduro olsa..
    [QUOTE=patriote;576092]

Rossi nin şampiyon olmasını hem istiyor, hem de istemiyorum.
    Çünkü Rossi bulunduğu yeri gerçekten hak eden bir sporcu ama şumayerin başına gelenler onun da başına gelecek gibi bir his var içim de.
    QUOTE]

neden kii

Motosikleti
    Var
    Alıntı C@NSU adlı üyeden alıntı Mesajı göster

neden kii
    Sürekli başarı bir zaman sonra şımarıklığı da beraberinde getiriyor. Bu şumayerin de başına geldi ve bir süre sonra antipati toplamaya başladı.
    Başka bir nedeni yok. Çünkü bu çocuğu çok sempatik buluyorum. Aynı duruma düşmesini istemiyorum.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Rossi bu sezon geçen sezonun başında olduğu gibi F1 testi gibi şeylerle dikkatini dağıtmıyor.Son yarışta şampiyonluğu kendi hatasıyla -düşerek- kaybetti.Tabi ki Yamaha'nın önceki sezonlarda olduğu gibi iyi bir motor yapamamasının da katkısı vardı, belki de son yarışa kalmayacaktı mücadele.Ama Rossi şampiyonluğu kaybettiği için çok çok aç olmalı.Yamaha da geçen sezonkinden daha kötü bir motor yapmayacağına göre açık ara Rossi alır diyorum ben.(Sezonun bitimine 2 yarış kala alır diye sallayayım tutar mutar )
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

C@NSU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keske enduro olsa..
    Alıntı patriote adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürekli başarı bir zaman sonra şımarıklığı da beraberinde getiriyor. Bu şumayerin de başına geldi ve bir süre sonra antipati toplamaya başladı.
    Başka bir nedeni yok. Çünkü bu çocuğu çok sempatik buluyorum. Aynı duruma düşmesini istemiyorum.
    bence de cok sempatik
    acıkladıgn icin tesekkr

marwel114 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw G650 Xmoto
    bence de bu 6 milyon euro fiyatında bi yanlışlık olmalı. 6 milyon euro yanlış hesaplamadıysam 10 trilyon yapıyo

Motosikleti
    Var

Acemiler pişti...

Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rossi bu sezon geçen sezonun başında olduğu gibi F1 testi gibi şeylerle dikkatini dağıtmıyor.Son yarışta şampiyonluğu kendi hatasıyla -düşerek- kaybetti.Tabi ki Yamaha'nın önceki sezonlarda olduğu gibi iyi bir motor yapamamasının da katkısı vardı, belki de son yarışa kalmayacaktı mücadele.Ama Rossi şampiyonluğu kaybettiği için çok çok aç olmalı.Yamaha da geçen sezonkinden daha kötü bir motor yapmayacağına göre açık ara Rossi alır diyorum ben.(Sezonun bitimine 2 yarış kala alır diye sallayayım tutar mutar )
    Yamaha tabii ki kötü motor yapmıyor. Fakat kötü bir huyları var. Her türlü teknolojik değişiklikte çabuk uyum sağlıyamıyorlar. Honda'dan Rossi ile birlikte birkaç da mühendis alsalarmış keşke.
    Burada Honda'nın şansı mı desem yoksa baskı mı yaptılar bilmiyorum. Geçen yıl yarıştıkları makina bildiğiniz gibi 5 silindirliydi. Kes silindirin birini olsun sana 800cc.
    Yamaha yeniden kalıp döküp yeni hesaplar yapmak zorunda kaldı. Bakacağız bakalım neler yapmışlar...
    Yine de bu sene Rossi'nin işi zor. Pilotlar piştiler. Kök söktürecekler..
    Alıntı marwel114 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence de bu 6 milyon euro fiyatında bi yanlışlık olmalı. 6 milyon euro yanlış hesaplamadıysam 10 trilyon yapıyo
    MotoGp de yarışan motorlar prototip olmak zorundadır. Bu motorlar talep üzerine üretilirler ve sadece pistlerde kullanılırlar.
    Fiyatı belirleyen unsur,yapılan ARGE çalışmaları ve teknolojiye yapılan yatırımdır.
    Yani bir firma yeni bir motosiklet üretmek için diyelim ki 10 milyon dolar harcadı.
    Seri üretim motorlarda emsalleri ile fiyat karşılaştırması ve tahmini satış miktarı üzerinden hesap yapıplıp bu 10 milyonun geri dönüşümü sağlanabilir.
    Ama prototip motorların seri üretimi olmadığından ve satılabilecek olan sayı belli olduğundan yapılan masrafı paşa paşa ödersiniz.

Ben yazımda Rossi'nin motoruna binmek istiyorsanız 6 milyonu gözden çıkaracaksınız sözünü mecazi anlamda söylemiştim. Parayı verseniz de binemezsiniz..

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @patriote
    Ben bu yıl sonuçlar ne olursa olsun kazanılan başarının pilotlardan ziyade mühendislere ait olacağına inanıyorum. Bu nedenle bu yıl dikkatimi motosikletlere vereceğim. Bunun nedeni değişen motor hacmine takımların adaptasyon sürecini görmek istememdir.
    Çok doğru bir noktaya değinmişsin. Bence de bu sezon en önemli şey takımın ve pilotun bu yeni motorlara adaptasyonu. Bence bu konuda Honda ve Ducati en çok başarıyı gösterecek ekip diye düşünüyorum. Geçen sene Yamaha motorda Rossi için birçok modifikasyon yaptı ancak birçok sorun yaşadılar. Bu sene de benzer sorunları yaşayacaklar diye düşünüyorum.

@edy
    Erdem'cim öyle bir günlük testler hiçbir sonuç vermez. Senin yazmış olduğun sonuçlar 2.günün sonuçları. Aşağıda da 3.günün sonuçları var.

1. Dani Pedrosa (SPA) Honda 1'55.471
    2. John Hopkins (USA) Suzuki 1'55.825
    3. Valentino Rossi (ITA) Yamaha 1'55.954

Pedrosa, Rossi'den yarım saniye gibi bir süre daha hızlı. Bence bu şu an için bir anlam çıkartmaz bence. Motor hacimleri küçüldü ama güç azalmadı. Pist rekorları kırıyorlarmış bu yeni motorlarla. Pedrosa çok ufak tefek ve çok hafif. Bu sene ne derseniz deyin, herşey çok farklı olacak. Ben geçen sene sene başından beri Hayden şampiyon olacak dedim ve oldu. Bu sene Rossi'nin şampiyon olacağını pek beklemiyorum çünkü motorlar yenilendi. Çaylaklar ile deneyimliler motora alışma açısından aynı durumda yani.

800cc ler 990cc lerden daha hızlı...

Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

boy ben zaten tartışma yaratmak için yazmıştım test sonuçlarını. anlaşılan işe yaramış . tabiki testlerde belli olmuyor. testleri bırak yarışların yarısına kadar bişey belli olmuyor. kesin olarak söyleyebileceğim tek birşey var oda bu sene keyifli olacak motogp.

bu arada suzuki pilotu John Hopkins test sürüşlerinde kaza geçirmiş. iki elini ve ayağını kırmış. virajda highside olmuş . yarışlarda olacakmış ama kırık elle.

kaynak: http://www.motorcycledaily.com/18february07_hopkins.htm

Motosikleti
    Var

bu arada suzuki pilotu John Hopkins test sürüşlerinde kaza geçirmiş. iki elini ve ayağını kırmış. virajda highside olmuş . yarışlarda olacakmış ama kırık elle.

Haydaa
    ben yine bu eleman bu sene suzukiyi potaya sokabilir diye kendi kendime fantazi kuruyordum.
    Şans da önemli demekki....

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    patriote, Suzuki John Hopkins ile potada? Bence pek mümkün değil! Honda ve Yamaha gibi güçlü takımlar varken Suzuki yine sonlarda olacak bana kalırsa.

6 milyon euro değildir o yaa yanlış olmasın o fiyat

Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    patriote, Suzuki John Hopkins ile potada? Bence pek mümkün değil! Honda ve Yamaha gibi güçlü takımlar varken Suzuki yine sonlarda olacak bana kalırsa.

bende suzuki'den fazla bişey beklemiyorum. suzuki bana çok ilgisizmiş gibi geliyor yada motogp'ye yeteri kadar para ayıramıyorlar. suzukinin motogp'de bugüne kadar pek başarısı yok. takım olarak bence en iyi takım honda ama yamaha'nın da çok çalışmaları var . motorlarında yaptıkları yeniliklerini cadde motorlarında başarıyla uygulamaya başladılar. yamaha yenilikçi bir takım ben çok kısa bir zaman içinde ilerleyeceklerini düşünüyorum. geçen sezon bazı sorunlar yaşadılar ve deneyimler kazandılar. suzuki ve kawasaki'nin kendilerini geliştirmek için çaba harcadıklarına pek inanmıyorum. sadece motogp'de ismimiz geçsin diye katılıyorlarmış gibi. keşke diğer takımlar honda ve yamaha kadar istekli olsalarda bizde daha heyecan verici yarışlar izlesek.

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @yunusxy
    6 milyon euro değildir o yaa yanlış olmasın o fiyat
    Valla bence de o kadar değildir diyecem ama diyemiyorum. O kadar olmasa bile milyon dolarlar söz konusu gibi...

According to one estimate, leasing a top-level motorcycle for a rider is about 3 to 3.5 million dollars.
    Link

The move to four strokes meant that Japanese R & D departments could finally get back to blue sky engineering, building racing prototypes for the sole purpose of racing. It meant that costs of leased machines increased exponentially too. When the new rules were first adopted teams were told to expect modest increases in lease costs of 25% to 33%. Add a zero and you have the real increase…the days of the $800,000 to 1.2 million dollar lease have given way to a price tag of somewhere between 3 and 3.5 million (depending upon the level of machine and the amount of spares and maintenance included) for a couple of RC211V for a single rider.
    Link

Motosikleti
    Var

Güzel

Güzel topic hareketlenmeye başladı.
    Tartışalım diyordum istediğim oldu.
    Önce Suzuki ile ilgili söylediklerime geleyim.
    dediğim gibi bir fantazi
    ama olsa iyi olurdu.
    Makinaların fiyatları ile ilgili olarak tartışmak yersiz.
    Çünkü bugün ki fiyat ile yarın ki fiyat arasında fark olabiliyor.
    Daha önce yazdığım gibi bu talebe bağlı bir şey.
    Örneğin üç kişi isterse 5 milyon,
    6 kişi istere 3 milyon gibi fiyat aralıkları olabilir.
    Benim bahsettiğim fiyat,
    Yamaha ve Kawasaki'den bize gönderilen fiyattır.
    Yarın öğleden sonra bir antremanımız var.
    Sponsorla tekrar bu konuyu görüşeceğim.
    Bir de burada bir derginin bu hafta ki sayısında makinalar ve fiyatlarla ilgili bir bölüm olacağı yazıyordu.
    Dergi çıktıysa yarın dergiye de bakar son durumu size söylerim.

Yalnız hevesli arkadaşlara da söyleyeyim.
    Rakamlar beni yanıltmış olsa da bu makinalar için milyon dolarla konuşulduğunu bir kez daha ısrarla ifade etmek istiyorum.

jerez'de yapılan testlerde
    Rossi(yamaha)------------1:38.394
    Dani Pedrosa's (Honda)----1:38.527
    Colin Edwards (Yamaha)---1:39.300
    1:38.00 altına sadece 2 pilot inebildi Rossi ve Pedrosa. Rossi günü lider olarak tamamladığı için pistten yeni model bir BMW Z4 M Coupe ile ayrıldı. pedrosa testlerdeki performansıyla bu sene Rossi'yi zorlayacak gibi gözüküyor. ilk yarışa çok az kaldı. yarış başlamadan herkes ilk 3 sırayı tahmin etmeye çalışsın. bizde aramızda bir puanlama gibi bişey yapalım. bilen puan kazansız. sezon sonu en fazla puanı kazananı site yönetimi Rossi ile bir akşam yemeğine göndersin

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler