Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

CBF 150 Top Speed İman Gücüyle 130 :))

Motovento
    REKLAM ALANI
    ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Bende hafif eğimde 125 görebiliyorum 2 kişi bile olsam. Ama hemen motoruma kıyamıyor ve ya debriyaja basıyorum yada hızı düşürüyorum. Amaç zaten o hızı bir an görmek. Yoksa zaten bizim motorlarla 120-125 sabit gidilmiyor.

Dişli değişikliği olayında oranı ne kadar büyük tutarsan motorun dinamikleri o denli değişiyor. 42 diş yerine arkaya 41 diş bulabilsem hemen alıcam. Bir diş 5 km/h kazandırır. Buda motorun dinamklerini çok fazla değiştirmeyeceğinden bi olumsuzluk yaratmaz diye düşünüyorum. Ama önce bir diş. Veya arkada 2-4 diş oynamak motorun limitlerini oldukça zorlamak demek oluyor. Bu arada 41 arka dişli bulabileceğim bir servis biliyormusun ?

Bu arada anladığım kadarıyla, yanlış anlamadıysam genel kullanım tarzın agresif denilebilecek şekilde olmasına rağmen 40000 km yi görmüşsün. Honda işte. Cbf 150 piyasadaki fayda/maliyet oranı en makul motor. Başka yok. En düşük maliyetle elde edilebilen en büyük fayda. Maşka motorda yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    < iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2000 de bir yağ değişiyor valla kanka...olsun o kadar...gaz kesicim var Allahıma bin şükür...krankı falanda elime alma ihtimalim yok...bu şekilde 100-150 km gidersem belki silindirdeğ yağ akar keçe patlar...en çok olacağı bu işte...düldül müldül ama gaz kesici var...olmayan Hyocular düşünsün...
    biraderim apaçilerle kapışmıyorum prensip olarak... apaçi takar biliyom ondan...
    bak bak bak bunları diyene bak
    ama comettede gözü yok haa sakın
    çok pis yakalarım böyle
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende hafif eğimde 125 görebiliyorum 2 kişi bile olsam. Ama hemen motoruma kıyamıyor ve ya debriyaja basıyorum yada hızı düşürüyorum. Amaç zaten o hızı bir an görmek. Yoksa zaten bizim motorlarla 120-125 sabit gidilmiyor.

Dişli değişikliği olayında oranı ne kadar büyük tutarsan motorun dinamikleri o denli değişiyor. 42 diş yerine arkaya 41 diş bulabilsem hemen alıcam. Bir diş 5 km/h kazandırır. Buda motorun dinamklerini çok fazla değiştirmeyeceğinden bi olumsuzluk yaratmaz diye düşünüyorum. Ama önce bir diş. Veya arkada 2-4 diş oynamak motorun limitlerini oldukça zorlamak demek oluyor. Bu arada 41 arka dişli bulabileceğim bir servis biliyormusun ?

Bu arada anladığım kadarıyla, yanlış anlamadıysam genel kullanım tarzın agresif denilebilecek şekilde olmasına rağmen 40000 km yi görmüşsün. Honda işte. Cbf 150 piyasadaki fayda/maliyet oranı en makul motor. Başka yok. En düşük maliyetle elde edilebilen en büyük fayda. Maşka motorda yok.

canım kardeşim öncelikle şu noktaya takıldım...debriyaja basıyorum derken o hızlarda debriyajla ne işin oluyor yanlış anlamadım değilmi...hız düşürmen gerekirse gazı kesicen olay budur 5 tesin ya zaten sonucta 80 ve sonrası 5.vites için değilmi oraya bi açıklama getirirsen sevinirim...eğer debriyajla çok oynama alışkanlığın varsa bu kötü...ben motor freni bile yapmayı sevmem...direkt vitesi en düşüğe getiririm..kim debriyajına kıyar zalimce eller durur ben gerçekten gerektiğinde...bir arkadaş var...inan debriyaj levesi elinde oyuncak olmuş...motorla durma işlemi boyunca levyeyi sıkıyor...bunuda gördüm inan...

ben 120 sabite bağladığım dönemler oluyor çokca ...veya o hız bile yüksek diyebiliriz...100 e sabitlemeyi yeğliyorum hem tüketim babında hemde kırmızı çizgiler motoru sıkıştırıyor biliyosun...uzun süreli sabit 110 lar bizim makinalara hayırlı değil...

evet sert motor kullanıyorum...İstanbul içi sert İstanbul dışı sert sıkıştırma uzun süreli yüksek hız şeklinde...ama servisimde motoru beğeniyor ...hatta geçen aradılar 1900 lira elinde parası olan biri için beni aradılar...satacaksan hazır alıcı var diye...bişey daha var 2000 de bir servise giren çıkan bir makina...bir topik daha açıcam bugüne kadar toplam servis masrafım şu kadar diye iyice şaşıracaksın...

bakım olduğu sürece motoru istediğin kadar sıkıştır derim...yeterki motorla ilgilen...bu maddi şartlarla bu motor bende 60/70 bin görür gibi geliyor...dişli konusunda gereksiz dedi servisim sırf o yüzden işte...bizim CİHAN bu konularda yardımcı olur Sirkecide var aradığın şeyler...önce Cihana soralım sonra ben bakarım dediğinden 42 dişli...

Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak bak bak bunları diyene bak
    ama comettede gözü yok haa sakın
    çok pis yakalarım böyle

demek bende Hyo olsa krankı elime alıcam farz yani...ben akıllı uslu sürüyorum diyene inanmam...herkesin bir macerası vardır...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

beykurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200 2016
    haklısın beykurt hep özendm başkalarından birde mecora ben çekeyim dedim...
    aman abi dikkat et Allah korusun tüm motorcuları.her zaman tedbirli olmalıyız.gerçi benim motorum yok ama olsun
    Uğruna Ölmekse Eğer Seni Yaşatmak, Bin Defa Ölürüm De Adına Leke Sürdürmem,
    Gururdur Namustur Bayrak ,Aksa Da Kanım Korkma, HAİNİ GÜLDÜRMEM!!!
    burak beykurt

Motosikleti
    Alıntı beykurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aman abi dikkat et Allah korusun tüm motorcuları.her zaman tedbirli olmalıyız.gerçi benim motorum yok ama olsun
    daha motorun yok bize ders veriyon he sende...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Metehan, bi şey sorucam, arka lastiğin orjinal mi yoksa değiştirdin mi ? Değiştirdiysen lastik ebadı orjinalden farklı mı ? Aynı mı ? Şu yüzden soruyorum. Eğer lastik ebadı orj lastikten farklı bi lastikle değiştirildiyse, kısmen orj lastikten nisbeten az da olsa janttan yüksekliği fazla olabileceği için ufak oranda dişli değişikliği yapılmış gibi sürüşe yansıyor. Ben bunu eski motorumda yapmıştım. Mondi 150 hs vardı. Orjinal lastiğim 130-60-13 tü ben 70-13 taktığımda aynı şimdi arka dişlide iki diş ufaltmş gibi olmuştu. Bu lastik orj lastiği nazaran yarım santim le 1cm arasında daha yüksek. Yani janttan mesafesi daha uzun. Buda bana o zaman +10 km kazandırmıştı. Benzin tüketimide o zaman 3,5 lt den 3 lt ye düşmüştü. Eski lastikte misal 7000 devirde 90 yapan motor yeni ve farklı ebat lastikle ayhnı devirde 100 km/h yapabiliyordu. Emsallerim banketten giderken ben bu + 10km/h arka dış lastik avantajımla en azından sağ şeritte rahatlıkla yol alabiliyordum. Uzun yola eskisinden daha rahat gidebiliyordum. Bu arada bu modif biçimi pek bilinmiyor. Scooter a dişli modifine denk modif böyle oluyor Bilmeyen ark..lara tavsiye ederim. Ha arka dişlide küçük oran 1 veya 2 diş oynamışsın. Ha arka lastiği orjinalinden daha farklı, janttan mesafesi daha yüksek bi lastikle değiştirmişsin. Bu aynıdır. Böyle bi lastik değişimi yaptın mı ? Eğer yaptın ise bu sana misal arka dişliyi 1 diş değiştirmişsin gibi hız kazandırmış olabilir. 5-7 km kadar. Mesela ben dişlilerle oynamaktansa 12000 veya 16000 bakımında şu Dura arka lastikten farklı ebat lastik ile değiştirerek kurtulmak istiyorum. Geçen bi yağmura yakalandım. Arka frenle lastik performansını test ettim bi kaç kere. Sanki arka tekeri sökmüşler. Yerine kızak takmışlar. Uludağda boştan salmışlar. Bizim durularla aynı. Hele bi boşluğuma geldi. Migrosun giriş kapısının 4-5 metre önü kaladodur döleşi. Girişin üzeri kapalı. Bende dedim burada yağmurun dinmesini bekliyim biraz. Girdim buraya. Her zamanki gibi arka ön kombine bi durma girişimi. aa. göt atıyo, bi gariplik var. Ön fren desteği ile durdum. Durdum bide baktım ki. 2-3 metre kadar lastik kaymış izi var. Yani ön tekerde aynı zeminde sonuçta o da bilinçsiz olarak aynı şekilde kaysa lap yerdeyim. Sonra aynı şeyi kalkerken de yaptı. Debriyajı yavaş yavaş bıraktığım halde pati çekti. Şaşırdım kaldım. Sonra bu lastiğin ıslak zeminde, arka fren performansını merak ettim ve hafif eğimli bir bayırda misal %80 arka %20 ön şeklinde bi frenleme denedim. İnanılmaz biçimde kayıyor arka. Önünde aynı anda bu şekilde kaydığını düşünsenize. Felaket. Durolar tam yaz lastiği. Kesinlikle yağmurlu havada kullanmayın. Zemin ıslasksa arabalı vapur feribot vs demir ve kaygan yüzeylerde benim gibi fayans vs. dikkatli olun. En temizi ekonominiz uygunsa tez elden ön arka olmak kaydıyla ırc dahi olabilir. Değiştirin derim. Bu arada konuyuda nereden nereye getirdim. Helal bana.

Ayrıca şu debriyaj konusunu da cevaplıyim. 120-125 e çıktın diyelim bayır aşağı. Yavaş yavaş debriyajı sık. Bu aşamada kavramayı yavaş yavaş bıraktığından devirde debriyajı sıkma aşaması tamamlandığında rölentiye ulaşmış oluyor. Hızım 90-100 km/h a düşenekadar debriyajı sıkılı tutuyorum. Sonra bu km lere geldiğinde yavaş yavaş debriyajı bırakarak yola devam ediyorum. Yani amaç 120-125 km/h gibi bizim motor için aslında limitlerin üzerinde olan hızlara çıkıldığında motoru o an yüksek devirden bir an önce kurtarmak. Ammada yazmışım be sabah sabah

Bazen ne diyorum kendi kendime biliyomusunuz. Yaw daha yüksek cc için eko.. durumun çok iyi olması lazım. Yakıt+parça+servis 3-5 sene sonra motorumu 1000-1500 tl vericem. üzerine tekrar verip şöyle 2012-2013 falan bi cbf 150 çekeyim altıma O zaman halen getirtiliyor olursa belki bi kaç özelliği falanda geliştirilmiş olur. Bizim motorlar cüzdan dostu, bu yüzden vazgeçemiyorum. Bu gün eşim çalışıyor, iki maaş giriyor eve, geziyoz fıldır fıldır. Yarın çalışmadığını veya çalışamadığını düşündüğümde kira var. 2 maaş yerine bi maaşla daha yüksek cc ye ben bakamam. Şimdi bu motorun tüm ihtiyaçlarını görebiliyor, oda benim bütün işlerimi görüyor. Tertemiz bakabilecek kadar bütçe ayırabiliyorum. Ve mutlu oluyorum. Ama daha yüksek bi cc için bunu yapmak herkezin harcı değil bana kalırsa.

Ne çok yazmışım maaşallah sabah sabah iyi gelir okuyun Banada iyi geldi ama yazmak.

Motosikleti
    ethemm bizim arkalar 90/90-18 biliyorsun...benim lastik IRC 90/100...bir diş büyük...kendini zaten ilk görüşte belli ediyor...lastik daha geniş...hıza etkisi olabilir belkide...

ama aynı hıza 26.000 km kullandığım dandirik durolarlada çıktığım için bu tez çürür aga...

5000 km de 130 görmekteydim zaten...ama digital makinam yoktu ceple kaydediyordum vs işte...sağda solda anlatıyodum hadi len diyorlardı bende önemsemiyordum bunu işin aslı...

usta bak yanlış anlama böyle bir hızda debriyaja basmak yanlış bir sürüş tarzı...debriyaja her basışında baskı balatalara yük biner sende bilirsin...

gazdan elini çek...

frene hafiften bas...

motör freniyle insen veya yavaşlasan ne olur...

debriyajla oynamak senin balata ömrünü yer başka bir işe yaramaz...o hızlarda debriyaja basmak gerçektende çok garip...o devir zaten 80 km hızdan sonrasının devri debriyajla işin yok...yani debriyajı devir düşürmek için boşa alma amacıyla kullanman bana tuhaf geldi...iyiki yazdın öğrenmiş olduk...

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Dediğin doğru aslında. Ama benz aten 120-125 km/h hızlara ayda 1 kere 2 kere ya çıkarım ya çıkmam. Genelde uzun yolda 100 ü geçmemeye çalışırım. Bayır görsemde 110 dan fazla basmam. Bu güvenli değil bende biliyorum ama motor bağırınca da dayanamıyorum. Hazır bayır sağlam bayır bulmuşuz. Şöyle motor bloğu rölantide 110-120 km/h ile rüzgar yesin bi soğusun hesabı bizimkisi

Lastik konusunda şunu demek istiyorum. Masela 30000 km duroları kullandın. Yine gittin aynı ebatta aynı lastiği aldın. yeni lastiğin dişleri 2-3 mm daha yüksek yeni olduklarından dolayı bile dişleri bitmiş lastikle yapmış olduğun misal 7000 devirde 80 km/h ise yeni lastikle bu 83-85 km/h olacaktır. Bu mantık böyle iken eğer aldığın arka lastik ebat olarak zaten janttan yüksekse bu böle oluyor. Hız artımı. O zaman değiştirdiğin irc 90-100 geniş ama janttan yüksekliği durolarla aynı demek ki. Çektiğin videoda sanki motor devri o hızlara ulaştığında benim motordan daha düşükmüş gibi geldi de bu yüzden bundan şüphelenmiştim.

Bu arada helal olsun. Nereden gördün mesajımı da of. iken hemen online oldun

Motosikleti
    110 dan fazla hız zaten hem benzin hemde motor ömrüne derin darbe vuruyor...sağlıklı değil...ama debriyaj konusunda lütfen o hızda motoru resmen boşa almış oluyorsun bana riskli geldi...unut usta 85 den sonra debriyaj yok motörde...

lastik konusuda malum o lastiklerle yaşadıkların gayet normal...Allah seni inandırsın geçen kafa kafaya bir kargo aracıyla geldim...zınk diye yapıştı ön fren...artık panik yapmadığımı farkediyorum...önde ırc arkada shınko var...kızaklama oranı çok azaldı kuru hava olacak ama...ıslak zeminde alayı yalan...

abicim videoda şuna dikkat ettinmi...motor 130 da uzun süre kaldı ...yani ben kestim hızı çünkü sağa dönüş vardı duraklamak zorunda kaldım...mesela gaz telini değiştirsem bu hıza ulaşamam kanaatimce...nedeni motorun açılmasıyla birlikte gaz telindeki ayar genleşme gerilme dip gaz noktası vs hepsi bir oluşum diyelim...zamanla olacak...yani yeni makinaların 5000 e kadar biz bu hıza neden çıkamıyoruz demeleri normal...az sabretsinler motör kendini bulsun sorun yok...

sen mesaj yazarken ben girmiştim aslında....uzun yazdığın için farketmedin doğal olarak..tesadüf...

ilhan1154 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda pcx 125
    sürücüsüyle berabermi satılıor xD ehliyeti olmayanlara fırsattt
    Dünyanın en güzel hediyesini sana vermek isterdim ama seni sana veremem ki...

Motosikleti
    Alıntı ilhan1154 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sürücüsüyle berabermi satılıor xD ehliyeti olmayanlara fırsattt
    bu motör okundu üflendi...cemaatin duasıyla bu hıza ulaşabiliyor...cbf 150 cemaati...

Motosikleti
    JİNLUN JL 250-5 ELEGANCE
    Anlamyorum yamaha ybr 125 130 km yapıyor.Cbf 150 nin 140'ı devirmesi lazım yahu.
    [COLOR="Red"][I][U][B]::shhh::ÖLMEKTEN DEĞİL UNUTULMAKTAN KORKARIM::shhh::[/B][/U][/I][/COLOR]

PHAETONW12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    metehan çok pis gidiyon hacı,takdir etmemek mümkün değil,benim sattığım cbf150 henüz 500 kmdeyken bende birkaç kere bodrum yolunda 125 yapmıştım,tüm şartlar elverişli olduğunda gidiyor namıssız,ama genellikle düz yolda 110 zor yapıyor

istanbulccc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800
    Düş - 15, -20

GPS'i olmayan konuşur.
    Kawasaki Ninja 250r: 0/13.000km, VFR 800:13.000/ --- km

Motosikleti
    Alıntı _ferkan_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlamyorum yamaha ybr 125 130 km yapıyor.Cbf 150 nin 140'ı devirmesi lazım yahu.
    na mimkin...yapabildiği bu ...ötesi berisi dişli oynamasıyla vs...

Alıntı PHAETONW12 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    metehan çok pis gidiyon hacı,takdir etmemek mümkün değil,benim sattığım cbf150 henüz 500 kmdeyken bende birkaç kere bodrum yolunda 125 yapmıştım,tüm şartlar elverişli olduğunda gidiyor namıssız,ama genellikle düz yolda 110 zor yapıyor

öyle benimki ağırlıktan hızlanması iyi...hele yatınca rüzgar direnci sıfır...ama rampada benimki bayılırken diğer cbfcşiler uçuşa geçiyor...

Alıntı istanbulccc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düş - 15, -20

GPS'i olmayan konuşur.

bir gps hediye edersen neden olmasın onla ölçeriz...hem bir hatıra kalır senden...

istanbulccc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800

bir gps hediye edersen neden olmasın onla ölçeriz...hem bir hatıra kalır senden...
    Haftasonu 2 tane sayısalım var çıkarsa ayıpsın
    Kawasaki Ninja 250r: 0/13.000km, VFR 800:13.000/ --- km

Motosikleti
    sayısal çıkacak ve gıçıkırık gps hediye edeceksin öylemi...ne diyim şu cbfden kurtarmadın ya...

alper_satriani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nokia 6300 Gri
    Cbf 150RR

:d
    BAŞKALARINI SIK SIK AFFEDİN, AMA KENDİNİZİ ASLA

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    Hızın bir vektör olduğu bilindiğinden, ortalama hız, bir nesnenin başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar yer değiştirmesinin zamana bölümü ile bulunur. Cisimler yer değiştirirken belirli bir süre geçer. Bu nedenle birim zamanda yapılan yer değiştirmeye hız denir. Formül olarak ifade edecek olursak;
    Hız = Yer değiştirme / Geçen süre

Herhangi bir x yolu sonundaki zamansız hız formülü:
    V'=Vo'+2ax

h yükseklikten ilk hızı V0 ile gazlanan motosiklet t sürede a şehrine varıyorsa

Vson=Vo+g.t
    h=V0.t+1/2.g.t^2
    Vson^2=V0^2 + 2.g.t

mete_hanın kütlesine x, cbf150'ye ln(x'-y), iman gücüne Z dersek;

V=130km/h çıkacaktır.

tartışma götürmez
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Tiger250
    Sanki Cbf Ybr'den daha sessiz ?

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler