Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Scooter-Commmuter kararsızlığın yarım lütfen :=)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Xianxin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM RC250(2016)
    Arkadaşlar taksitle sıfır motorsiklet almayı düşünüyorum limitim 3500-4000tl arası bu limit arası model araştırması yaptım ve hoşuma giden 2 tane motorsiklet modeli buldum

SYM Fiddle ii 125
    SYM XS 125K

Açıkçası sym hakkında hiçbir bilgim yoktu bu yüzden forumlarda çok araştırdım ve bu firmayla ilgili pek şikayet görmedim.Genel olarak özetledikleri Japon ve Çin'in ortası bir firma bu yüzden bu 2 modelden birini almayı karar verim.Şimdi daha önce hiç motor tecrubem yok trafiğe çıkmadım.Scooter almak daha mantıklı ama benim çekincem şu

-Beni İstanbul dışına çıkmak için300-400 km götürür mü ? Saat başı dinlenerek
    -İkincisi motor tecrubem olmadıgı için vitesli motor beni çok zorlar mı ?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Merhabalar; Öncelikle size motorsiklet ehliyeti almanızı öneriyorum..Birkaç ay trafiğin az olduğu yerlerde motorunuza alışmalısınız..Uzun yol motorsiklet ile çok fazla tehlike ve risk demektir..Maalesef ülkemizde motorsiklet yok sayılmakta ve olmadık yerlerde tehlikeli sıkıştırmalara maruz kalmaktayız..Ben 1976 dan beri motor kullanmaktayım..Kaç defa kaza atlattım bimiyorum..Kaza yapmamamın nedeni süratimi daima kontrol edebileceğim zeminlerde yetecek derecede tutmam olmuştur..
    Vitesli motor sizi başlarda zorlayacaktır..Başlangıç için scooter seçmenizi öneririm.1oo cc lik bir scooter sizi tecrübe sahibi etmeye yetecektir..Marka tercihi sizin tabii ama elinizdeki para ile ancak çin malı sıfır motor alabilirsiniz..Ama 2.el olarak çok temiz kullanılmış iyi markalarda bulabilirsiniz..Benim tavsiyem 2.el de olsa bir Honda scooterden yana..Yolda kalmazsınız..Çin malı hava soğutmalı motorlar genellikle sıcak mevsimlerde mutlaka şişiyor ve sizi uzun molalar vermeye mecbur bırakıyor...300-400 kilometrelik yol bir honda için sorun olmaz ama çin malı motorla riskli olur..Birde sakın ola 50 metre yere gidiyorym deyip kasksız asla motora binmeyi düşünmeyin...Çünki kask dülştüğünüzde size en gerekli koruyucu elemandır..Ama hiç kimse düşmeyi aklına getirmez..Kask da tam o anda gereklidir işte..Kazasız günlerde keyifli motor turları diliyorum..Hoşçakalıon..

Motosikleti
    KTM RC250(2016)
    Alıntı pakito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar; Öncelikle size motorsiklet ehliyeti almanızı öneriyorum..Birkaç ay trafiğin az olduğu yerlerde motorunuza alışmalısınız..Uzun yol motorsiklet ile çok fazla tehlike ve risk demektir..Maalesef ülkemizde motorsiklet yok sayılmakta ve olmadık yerlerde tehlikeli sıkıştırmalara maruz kalmaktayız..Ben 1976 dan beri motor kullanmaktayım..Kaç defa kaza atlattım bimiyorum..Kaza yapmamamın nedeni süratimi daima kontrol edebileceğim zeminlerde yetecek derecede tutmam olmuştur..
    Vitesli motor sizi başlarda zorlayacaktır..Başlangıç için scooter seçmenizi öneririm.1oo cc lik bir scooter sizi tecrübe sahibi etmeye yetecektir..Marka tercihi sizin tabii ama elinizdeki para ile ancak çin malı sıfır motor alabilirsiniz..Ama 2.el olarak çok temiz kullanılmış iyi markalarda bulabilirsiniz..Benim tavsiyem 2.el de olsa bir Honda scooterden yana..Yolda kalmazsınız..Çin malı hava soğutmalı motorlar genellikle sıcak mevsimlerde mutlaka şişiyor ve sizi uzun molalar vermeye mecbur bırakıyor...300-400 kilometrelik yol bir honda için sorun olmaz ama çin malı motorla riskli olur..Birde sakın ola 50 metre yere gidiyorym deyip kasksız asla motora binmeyi düşünmeyin...Çünki kask dülştüğünüzde size en gerekli koruyucu elemandır..Ama hiç kimse düşmeyi aklına getirmez..Kask da tam o anda gereklidir işte..Kazasız günlerde keyifli motor turları diliyorum..Hoşçakalıon..
    Çok haklısınız ehliyete yazıldım bile evraklarımı tamamladım dersler başlayacak yakında.Ehliyetimi alana kadar motor almayacağım.Korumalıklarımı da eksik etmem.
    Gönül ister ki Japon bir motor almak ama ehliyet masrafı -korumalık masrafı -motor a masraf (Topcase vs...) derken japon çok uçuk fiyata geliyo peşin para'da çok yok yani 2.el japon alamam.Mecbur bende Çin'den kaliteli japon kalitesine yakın bir motor olarak Sym yi buldum.Kullanan memnun eğer scooter alın diyorsanız bana başka önerebileceğiniz marka model varsa çok makbule geçer.Sizin gibi tecrubeli bir abimden tavsiye almak çok hoşuma gider.

Hayatım boyunca ilk kullandığım motor mobylette idi.Daha sonra cub kullanmaya başladım.Motosiklete bir bindim mobylette'den sonra uçak gibi.Frenler desen o biçim.Neyse 1-2 kilometre yabancılık çektim.Beyin altımızdaki motosikletin vitesli olduğunu anlayana kadar. Ama şöyle birşey yaptım.Aç bir video.Ve motosiklet hızlanırken sanki sen kullanır gibi pratik yap. Ciddi söylüyorum.Gaz ve fren olaylarını sen yarat.Hayatımda ilk kez ehliyet sınavından 2 gün önce manuel vitesli motor kullandım.İlkten korkarsın biraz.Ha fırladı ha fırlayacak,tekere mi gelecek,kayıp düşecekmiyiz vs.Bu soruların hepsinin cevabı evet. Tekere de gelir,altından da kaçar. Önemli olan senin birşeyleri öğrenmen.Scooter ile başlaman daha kolay ve iyi olacaktır bana göre.Ama sakın sanma ki ondan düşülmüyor. Mobylette ile hayatım boyunca 1 kez kaza yaptım.Başka hiçbir motordan düşmedim.Hyo 250 gtr,modesa 125,kanuni elite,ybr,windy kullandım. Scooter al.Ama sakın korkma.Motosiklet altından kaçınca yok birdaha binmem deme.Hayatında ilk kez bisiklete binip kullanan var mı bilmiyorum.Ama bu da onun gibi.Biraz zorlanabilirsin.Zaten işin keyfi burada.Seçim senin kardeşim. Hayırlı olsun diyelim.Kaskını başından eksik etme,tekerin düz bassın.

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    vitesli motor gibisi varmıya 2 gùnde alısırsın hem scooterda ara hızlanmalar iyi olmadığı icın sıkıcı mondial 125 mh drift al 2700 e illa scooter istersen kymco al bence

Motosikleti
    KTM RC250(2016)
    Arkadaşlar full topcase li çantalı koruma demirli plaka-ruhsat dahil 5200 liraya sıfır yahama ybr 125 satan yerler varmış yeni gördüm. Taksit imkanları da çok güzel gerçekten şimdi kafadan hesap yapınca yukarıdaki motorların veya çin malı motorların da pek ucuz olmadıgını gördüm.Yani atıyorum 3000tl çin malı aldım koruma demiri top case plaka ruhsat vs vs. derken 4000tl yi bulacak ee zaten uzun yıllar kullanamıyosun + satmaya kalksan müthiş bir zarar etmekle birlikte satana kadar canın çıkıyor.Yani yamaha alsam arada 1200 tl lik fark var ki yamaha yukarıda yazdıgım sebeplerden dolayı Çin malı motorlardan daha karlı oluyor.Benim düşüncem bu yalnışım varsa düzeltin lütfen ...

Alper Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 FA (2011) Honda CBR 500R (2014)
    commuter motor ve schooter kullanmış biri olarak kesinlikle commuter derim viteslinin zevki bi başka
    bir yere gitmek için arabaya binilir motora binmek için her yere gidilir Önemli Olan Varmak Değil Yolda Olmaktır...

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Xianxin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar taksitle sıfır motorsiklet almayı düşünüyorum limitim 3500-4000tl arası bu limit arası model araştırması yaptım ve hoşuma giden 2 tane motorsiklet modeli buldum

SYM Fiddle ii 125
    SYM XS 125K

Açıkçası sym hakkında hiçbir bilgim yoktu bu yüzden forumlarda çok araştırdım ve bu firmayla ilgili pek şikayet görmedim.Genel olarak özetledikleri Japon ve Çin'in ortası bir firma bu yüzden bu 2 modelden birini almayı karar verim.Şimdi daha önce hiç motor tecrubem yok trafiğe çıkmadım.Scooter almak daha mantıklı ama benim çekincem şu

-Beni İstanbul dışına çıkmak için300-400 km götürür mü ? Saat başı dinlenerek
    -İkincisi motor tecrubem olmadıgı için vitesli motor beni çok zorlar mı ?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...
    1) bahsi geçen 2 motorda rahat götürür getirir sorun çıkarmaz
    2) aslında scooterla başlamanız daha iyi olur. Sonuçta motosiklet trafikte nerde durur ne olur ne biter, nerde yavaşlanır nerde hızlanır nelere dikkat edilir yada nelere dikkat edilmez kısaca trafiği okuma noktasına gelene kadar scooter kullanmak en mantıklısı ancak commuterla da başlanmaz diye bir kaide yok

Ancak commuterla başlarsan daha dikkatli olmak zorundasın. Sonuçta vites denilen ve alışana kadar trafikde büyük dikkat dağıtan bazen hangi vitesde olduğunu unutup hız ve devir saate bakarak hesaplamaya çalışarak sağdan soldan geçen araçları fark etmeme gibi hatalar yapman çok muhtemel bu nedenle scooter almanı öneririm

Şimdiden hayırlı olsun güle güle kullan

.Mhmt. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT25
    Vitesli motor sadece ilk 1 saat zorlar Gerisi su gibi akıp gider
    Hele Bi Kazanayım da Üniversiteyi ... Bir yere gitmek için de CBF e binilir CBF e binilmek için de her yere gidilir. Acayip az yakıyo len bu

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    o paraya communter daha uygun kaçar
    şöyle kanlı canlı bir scooter olmaz o zamanda paranın hakkını vermez
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    LIFAN 200GY
    sym fiddle 2 sahibiyim.motoru scooter olarak öneririm fakat kalkışta titreme sorunu var.bunu kesinlikle yapacak.bunu bile bile alacaksan alabilirsin.sym fiddle yerine kymco super8 yada agility i öneririm.tabi illa scooter alıcam diyosan!
    commutermi scootermi demişssin.bu motor benimde ilk motorum.herkes vay efendim ilk motorun scooter al kaza yaparsın vs. vs. çok laf söyledi.şimdi pişmanım cbf 150 yada ybr almadığıma.şehrin 20-30km dışında bişey olsa gidemiyorum scooterle doğal olarak.çünkü çevre yoluna çıkınca küçük motor abicim sonuçta olmuyo.yanından kamyonu geçiyo vs. vs. şöyle 100km ile sarsıntısız ilerleyebilceğin bi motor olmalı..cbf de ybr de çok rahat bu konuda.ayrıca bana göre scooteri sürmek daha zor.küçük teker çok daha dengesiz.yoldan gelen her türlü sarsıntıyı hissediyosun yüksek hızda sallanıyor.90 ve üzeri.ve vites olmadığı için bi süre sonra ki bu ortalama 2000 km sonra acayip sıkılmaya başlıyosun.bunlar benim düşüncelerim.6-7 ay önce bende senin durumundaydım.şimdi cbf almadığıma pişmanım.değiştircem zaten bu sene..istanbulda hondanın eğitimi var.git eğitimini al vitesli motorun.nasıl kullanılır öğren ve cbf yada ybr esd al.kafan rahat olur.onlardanda sıkılırsın ama scooterdan daha çabuk sıkılırsın.haa ayrıca cbf 150 fiddle dan az yakar.fiddle ın 3.5 ltyi buluyo yakıtı.ve deposu 5.2 litre!!!sürekli benzin alma derdi!cbf 150 12 lt!ohh doldur sonra 500km sonra uğrarsın benzinciyeçok yazdım hadi eyvallah...

Motosikleti
    KTM RC250(2016)
    Üstadlar Tvs Apache çok hoşuma gitti kaslı yapısı felan ilk motorum olacağı için tavsiye eder misiniz ? Ayrıca uzun yolda iyi gider mi?

Phantom264 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R TriColor Cibcib*
    Tvs apache iyidir tavsiye ederim
    Gaza gelme. Gaza getirme. TriColor

DarkSeleCT93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Rks rocca 100 max
    yamaha ybr al

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    arkadaş ben sana tvs veya ybr al derim tvs tek olumsuzluğu belli bi devirden sonra biraz titrer ama sağlam ve yakışıklı motordur.. ybr ise kendim kullanıyorum diye söylemiyorum piyasada peynir ekmek gibi alınır satılır sağlam sorunsuz titreşimsiz az benzin yakar tvs ye göre biraz güçsüz kalır ama kendini kanıtlamış bi model olduğu için kolay satarsın satmak istediğin zaman..
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    KTM RC250(2016)
    Peki üstadlar hangi marka kask mont önerirsiniz.Beyaz renk kask ve monta hastayım birde motoru siyah aldıkmıydı tamamdır siyahı beyazı yine tamamladık (Çok sevdik be abi )

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    şimdi dost bütçen nedir
    malum bende ocağa kadar para biriktiriyom kask mont dizlik alıcamda
    şuan için 150 tlye fiberglass malzemeden ixs kaskını gördüm mesela ona bittim daha önceki kaskım ls2 upsidedı
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    KTM RC250(2016)
    Dostum bütçe 400 max 500 veririm.Kask+mont+ediven'e

Motosikleti
    LIFAN 200GY
    Kask Lazer.Mont venom touring.kararını verdinmi commutermi alcan

Motosikleti
    KTM RC250(2016)
    Evet arkadaşlar commuter de karar kıldım.İnş. marta doğru sıfır ybr125 veya apache alacağım.Şimdi diyorum ki kaskı montu felan alayım aradan çıksın mı ? Yoksa moturu aldıgım yerden almak daha mı iyidir.He bu arada unutmadan marka da tavsiye istiyorum herkeste ls2 görüyorum kurye arkadaşlarda bile bu markadan var.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)