Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni başlayan için motosiklet

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar motosiklet almaya niyetlendim bana bir yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle 180 cm boyunda ve 80 kg'yum. Japon ve Avrupa motorları tercihimdir. Motosiklet tecrübem yok denecek kadar az. Kimisi küçük cc ile başla diyor kimisi 600 cc'ye kadar yolu var diyor açıkçası kafam karıştı. Ben kafamdaki motorları sıralayayım siz bir yorum yapın.

1.Yamaha wr125r ve wr125x
    2.Honda crf250l
    3.Yamaha ybr 125
    4.Yamaha rx 115
    5.Sym wolf 125
    6.Yamaha sr 400
    7.Honda msx 125
    8.Vespa px 150
    9.Honda xl 200
    10.Moto Guzzi v7

Scooter tercih etmedim vitesli öğrenmek istediğimden (Vespa istisna). Eski bir motor alıp onu mu yükselteyim yoksa direkt yüksekten mi başlayayım bilemedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:11 ----------

Yardımcı olabilecek kimse yok mu ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Arkadaşlar konuyu yanlış yere mi açtım ? Neden cevap yazmıyorsunuz ? Çok üzülüyorum. İlla ki listedeki motorlar olacak diye düşünmeyin, şunla başlayın dediğiniz bir model varsa duymak isterim. Scooter da düşünmeye başladım hatta pcx ve xmax 250 arasında kaldım ancak scooterda edindiğim tecrübe ile hiç vitesli motor sürmeden direkt güçlü bir vitesli motora geçebilir miyim ? Supersport veya süraat sevdalısı değilim güçlüden kastım 600'lük enduro veya Moto Guzzi v7 gibi klasik modeller.

CT.ATC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture(30k) > X-Treme Max 150
    Liste çorba hocam, sadece şehir içi de var, kuryeci kardeşlerin kullandığı motorda var işimi görsün diye alınabilecek, motoru pikabın arkasına atıcam dağlara taşlara vuracam motoru var(çoğunluk öyle?), havam olsun hatunu atiyim havalı havalı gezeyimde var sen önce nasıl kullanacaksın ne için kullanacaksın günlük kullanımın ne onu yaz İki üç model yazsan millet akacak buraya şunu al bunu al diye maddi sıkıntı yok anlaşılan 12.500 euroluk motoruda koymuşsun ama kullanım amacaı ne? Burdaki çoğu kişi sana en fazla 250cc ile başla diyecektir. Büyük makinalara göre nispeten hafif, düşüp kalktığında kaldırabileceğin, oturuş pozisyonu rahat, ve gaz tepkimeleri sakin bir motor önereceklerdir. Listende yok ama Ktm Duke 200 de önerilebilir, baya neşeli bir motor yorumlara bakarsak her şeye gelir gibi duruyor

Çok haklısınız, ne istediğimi açıkça belirtmemişim. Dediğim gibi hız için motosiklet istemiyorum ileride motoru büyüttüğümde alacağım motor ya enduro olur ya da triumph boneville, moto guzzi v7 gibi klasik modeller olur. Motoru şehiriçinde kullanacağım. Motosiklet benim için büyük bir ihtiyaç değil daha çok zevk. Vitesli motoru öğrenmek istiyorum ama pcx ve xmax da cezbetmiyor değil ve şehiriçi için scooter daha mantıklı duruyor. Scooterdan direkt büyük hacimli, vitesli motora geçebilir miyim sorusu kafamı kurcalıyor.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bide ne tarz istediğinizi bilseniz :D Bu forum da bugüne kadar onlarca başlangıç motoru önerisi için konu açıldı emin olun en iyi tercih küçük cc li commuter sınıfıdır ( Ybr 125 cbf 150 bajaj 125 discover vb) küçük cc li bir motor ile hiç değilse 5000 +yol ve trafik alışkanlığı sürüş ve motor hakimiyeti konusunda acemiliğinizi üstünüzden attıktan sonra cc yükseltmektir.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tabiki moto guzzi v7. tam bir başlangıç motoru. ybr125 ile kafa kafaya ama biraz daha ağır basıyor (180kg kadar)

Gönül ister ki hepsi garajımda olsun Sym wolf 125 işimi görür o zaman heralde ? Scooter sorum hala geçerli.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tuttacromata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gönül ister ki hepsi garajımda olsun Sym wolf 125 işimi görür o zaman her
    alde ? Scooter sorum hala geçerli.
    Evet sym wolf işinizi görür.Scooter tabiki şehir içi kullanımda daha kullanışlı ve kolay sonuçta vitesle debriyajla uğraşmıyosunuz bas git ama scooterda olsa büyük cc sorun olur çünkü gaz tepkimesi yine fazla olcak ayrıca pcx ve x max çok güzel tam şehir içi motorlardır gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz sorunsuzdurlar.

Scooter sorusundan kastım, scooterdan direkt vitesli, büyük hacimli bir motora geçebilir miyim sorusuydu.

Motosikleti
    Ben scooter da kullandım kısa süreliğine yazlık yerde, şuanda da vitesli kullanıyorum. Bana sorarsanız scooter başlangıç motoru değil. Vitesliden çok daha zor, O ayakları kaldırıp önünüze koyuyorsunuz ya sanki bar taburesine oturur gibi, bana ters geldi açıkcası. Birde ışıklarda boyunuz uzun değil ise iki ayak yere zor basıyor oturarak. Ben vitesli tavsiye ederim. Scooterdan vitesliye geçmekte e tabi biraz zorlayacak, bir kere fren sağ ayakta olacak, sol elde ki debriyaj olacak. Yarım debriyaj ile aralardan geçmeyi öğrenmeniz bile 1000km alacak(şahsen benim öyle oldu) Sym Wolf güzel, paraya kıyarım diyorsanız Yamaha Mt-125 var çok kalıplı taş gibi motor ikinci eli de baya iyi çok değer düşmüyor onlarada bir bakın derim.

Dediğiniz modele baktım ama pek bana göre değil, sym başlangıç için işimi daha çok görür gibi duruyor. Önceliğim sym, olmazsa yine başlangıç için ucuz yollu bir motora bakacağım ybr 125 de işimi görür değil mi ?

Motosikleti
    Sym'nin 125lik modeli şuan satışta değil bildiğim kadarı ile, 250liği mevcut. Tabi ybr çok güzel makina. İçinize ne siniyorsa alın tercihleriniz hep kendini kanıtlamış motorlar.

Evet, sıfırı yok ikinci elini alacağım.

chcts1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crypton s 2019
    moto guzzi V7 derim ben ama 10000 € gibi bi fiyatı var sanırım

bu motosikletleri yazmışsın tamam da bunların bazıları başlangıç için cep yakar bence.2. konu msx 125 başlangıç için değil de daha çok yüksek ccli motordan canı sıkılanlar için oyuncak niteliğinde.Ve bence fiyat sıkıntın yoksa yamaha mt-125'de güzel bir alternatif olur.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    250 cc başla. 125 salla.

Duke 200
    Crf250l
    Yeni Kawa z250sl

Moto guzzi biraz uçuk olmuş ama 10-15 bine kadar çıkabilirim rahatça ama ilk motorum olacağından illa ki devrilir, bir şey olur o yüzden ucuz bir ikinci el daha iyi olmaz mı ?

Sym'ye bakmaya gittim ama pek kafama yatmadı. 0 ybr veya cbf 150 desen onlarda 5 bin tl civarı almışken crf 250l'yi mi alayım diyorum ? Bir de Yamaha wr 125r ve x modelleri ilgimi çekti ancak onlarda crf'den pek ucuz değiller siz ne dersiniz ?

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Merhaba,
    öncelikle;
    kesinlikle 0 motor alma. bu işe yeni başlıyorsan; Allah korusun ama kesinlikle ufakta olsa kaza atlatacaksın. motora yazık etmemelisin.
    ikinci el bir motor al, cbr125r öneririm fakat onun parçaları inanilmaz pahali. yerinde olsam idarelik ikinci el cbf150 alır öğrenmeye çalışırım. temizlerini 3500 4000 gibi miktarda bulabiliyorsun.

Çok kararsızım. Siz de mutlaka aynı durumları yaşamışsınızdır. Yamaha rx 115 işimi görür mü acaba ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)