Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda Cb 125 e Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Jikle ile ilgili bir sorum olacak.
    Ben jikle kolunu sonuna kadar açıp bıraktığımda kendi kendine hemen hemen yarıya kadar geri kapanıyor. Yani kolda bir yay varmış gibi geri çekiliyor.
    Ama motor soğukken jikle ile çalıştırmak için kolu çekip, çekili tutup marşa basıp motoru çalıştırdığımda ve jikle kolunu bıraktığımda (kol yarıya kadar kapandığında) motorun çalışma devrinde bir değişiklik olmuyor. Sonra jikleyi kapatmak için hafif bir iki gaz vererek jikle kolunu kapatıyorum (yoksa stop ediyor).

Sizlerde durum ne acaba? Jikle ile motor çalıştırma prosedürünüz nedir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı reverse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Jikle kolunu sonuna kadar açıp bıraktığımda kendi kendine hemen hemen yarıya kadar geri kapanıyor. Ama kol yarıya kadar kapandığında çalışma devrinde bir değişiklik olmuyor.
    Sonra jikleyi kapatmak için hafif bir iki gaz vererek jikle kolunu kapatıyorum (yoksa stop ediyor). Sizlerde jikle ile motor çalıştırma prosedürü nedir?
    __ Jiglenin altında ayarı var reverse, onu hafiften sıktığında geri çekmiyor jigle kolunu. Ben ayarlamıştım, jigleyi çekip hazırlanıp binip gitmiştim, allahtan erken farkettim Sonra yeniden kolu geri toplayacak halde ayarladım ki unutmayayım

__ Eve geldiğimde benzin akışını kesmek için anahtarı kapatıyorum normalde. Çalıştırırken anahtarı açıp, gaz kolunu bi kez çalıştırmadan çeviriyorum (benzin aksın diye), sonra jigleyi dediğin gibi elimle tutuyorum ve marşa basıyorum,

15 sn kadar bekleyip jigleyi milim milim bırakıyorum. Bu şekilde henüz hiç stop etmedi. Musluğu kapatmayı unuttuğum zamanlar veya bir iki hafta binemezsem nadiren stop ettiği oluyor. Böyle zamanlarda aynı işlemi tekrar yapıyorum.

He tabi 15 sn sonra jigleyi kapatıp öyle hazırlanmaya başlıyorum bu sürede de rolantide ısınıyor, bununda etkisi vardır.
    __ Benim merak ettiğim acaba o yayı, daha gergin ayarlayıp yanlışlıkla açılmasın, sürekli geri çeksin diye mi koydular, bana daha mantıklı geliyor. Eğer öyleyse daha da sert ayarlamamız gerekir, öyle değilse o yayı hiç koymasalarmış
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Aynen katılıyorum. Geri çekiyor ama aslında jikle kapanmıyor. Jikle kapansın diye yapılmışsa bu haliyle doğru çalışmıyor demektir.
    Stop etme olayını tam anlatamadım sanırım. Bahsettiğim şey, jikleyi kapatma esnasında motorun stop etmesiydi. Gerçi sen milim milim kapatıyorum demişsin buna cevap olarak. Ben de 15 saniye civarı açık tuttuktan sonra hafif gaz verirken aynı anda jikleyi tamamen kapatıyorum. Gaz vermeyi kestiğimde motor normal rolanti devrine düşüyor ve normal çalışmaya devam ediyor. Bu daha pratik geliyor bana. Milim milim kapatmaya çalışarak vakit kaybetmek istemiyorum.
    Şu ayar kısmına bir bakayım. Olmazsa yay hiç geri çekmeyecek gibi ayarlayayım. Ama tabi tamamen geri kapanacak şekilde ayarlamak da mantıklı.

Aynen katılıyorum. Geri çekiyor ama aslında jikle kapanmıyor. Jikle kapansın diye yapılmışsa bu haliyle doğru çalışmıyor demektir.
    Stop etme olayını tam anlatamadım sanırım. Bahsettiğim şey, jikleyi kapatma esnasında motorun stop etmesiydi. Gerçi sen milim milim kapatıyorum demişsin buna cevap olarak. Ben de 15 saniye civarı açık tuttuktan sonra hafif gaz verirken aynı anda jikleyi tamamen kapatıyorum. Gaz vermeyi kestiğimde motor normal rolanti devrine düşüyor ve normal çalışmaya devam ediyor. Bu daha pratik geliyor bana. Milim milim kapatmaya çalışarak vakit kaybetmek istemiyorum.
    Şu ayar kısmına bir bakayım. Olmazsa yay hiç geri çekmeyecek gibi ayarlayayım. Ama tabi tamamen geri kapanacak şekilde ayarlamak da mantıklı.
    En dogrusu boyle zaten jikle de yay var ilk calistirma da tutp birakmak yeterli.eger yayli olmasaydi jikleyi acip unuttugumuzda motor bogulurdu boyle olunca acik unutma ihtimali ortadan kalkiyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:29 ----------

Bence yayin ayarina hic dokunmayin

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:32 ----------

Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    __ Jiglenin altında ayarı var reverse, onu hafiften sıktığında geri çekmiyor jigle kolunu. Ben ayarlamıştım, jigleyi çekip hazırlanıp binip gitmiştim, allahtan erken farkettim Sonra yeniden kolu geri toplayacak halde ayarladım ki unutmayayım

__ Eve geldiğimde benzin akışını kesmek için anahtarı kapatıyorum normalde. Çalıştırırken anahtarı açıp, gaz kolunu bi kez çalıştırmadan çeviriyorum (benzin aksın diye), sonra jigleyi dediğin gibi elimle tutuyorum ve marşa basıyorum,

15 sn kadar bekleyip jigleyi milim milim bırakıyorum. Bu şekilde henüz hiç stop etmedi. Musluğu kapatmayı unuttuğum zamanlar veya bir iki hafta binemezsem nadiren stop ettiği oluyor. Böyle zamanlarda aynı işlemi tekrar yapıyorum.

He tabi 15 sn sonra jigleyi kapatıp öyle hazırlanmaya başlıyorum bu sürede de rolantide ısınıyor, bununda etkisi vardır.
    __ Benim merak ettiğim acaba o yayı, daha gergin ayarlayıp yanlışlıkla açılmasın, sürekli geri çeksin diye mi koydular, bana daha mantıklı geliyor. Eğer öyleyse daha da sert ayarlamamız gerekir, öyle değilse o yayı hiç koymasalarmış
    O bilerek oyle ayarlamislar rolanti devrini korumak icin eger cekip biraktiginda eski konuma gelse motor stop eder soguk oldugu icin
    Zaten jikleyi tuttugunda devreye giriyor,biraktiginda devreden cikiyor jikle kolu yarida iken sadece rolanti devri yuksek calisiyor.
    Guzel bir sistem yapmislar

Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Tamam reall belki yayın yapılış amacı o olabilir ama kolu bıraktığımızda jikle kapanmıyor ki, sadece kol yarıya kadar kapanıyor. Sanki gaz kolu ya da debriyaj kolundaki boşluk gibi bilmem anlatabildim mi. Yani kol hareket ediyor ama o hareket sınırları içerisinde herhangi bir fonksiyonu yok.
    Çünkü jikle halen rölantiyi neredeyse 2 kat hızlı çevirmeye devam ediyor. Ta ki jikle kolunu elle tamamen geri itene kadar (bu noktada da gaz vermezsem motor stop ediyor o ayrı bir tartışma konusu).

Gercekten cok akillica bir sistem,tamamen motorun omrunu uzatmak icin yapmislar ve cin mali motorlarin hicbirinde bu sistem yok,ybr de bile yok

Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Şimdi mesajının ikinci bölümünü gördüm de, gerçekten öyle mi? Yani kolun otomatik olarak kapandığı noktada jikle aslında devreden çıkıyor ve bir şekilde rölanti yüksek kalıyor. Bu mekaniğin işleyiş şekilyle ilgili daha fazla ayrıntı rica edebilir miyim iyice kafam karıştı.

Murat 48/30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Alıntı kdrsahin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için nasıl göründüğünün pek önemi yok, kurye gibi görünmesinden şikayetim yok, mesela: diz örtüsü kullanıyorum, bazı arkadaşlar ne bu böyle kurye gibi diyorlar ama takmıyorum çünkü çok faydalı ve o yüzden herkese tavsiye ediyorum. Burada ayak ıslanması için o kadar yazışma oldu tavsiyeler görüşler oldu ben en iyisi diz örtüsü dedim kimse ciddiye almadı.
    Bunu ne için yazıyorum, Murat arkadaşa sonuna kadar katılıyorum, acil bir durumda elimizi onun içinden nasıl çıkartırız Allah aşkına. O yüzden elim donsada kullanmayı denemem.
    El üşümesi ile ilgili elcik ısıtma düşündüğünü söyleyen oldu, sanırım Ferdinand dı. Benim bu konuda bir tecrübem oldu. CB den önce Kymco People S200 kulanıyordum. Elcik ısıtma aldım, taktırdım, hemde iyisinden 3-4 yıl önce 160 TL verdim, 25 tl de taktırmak için verdim. Şunu söyleyeyim 150-200 cc altı motorların aküsü elcik ısıtmayı kaldırmıyor. Taktırdım kullanmaya başladım, problem çıkmasa süperdi, elleri güzel ısıtıyor. Fakat Yola çıktıktan 5 dakika falan sonra otomatik duruyor sonra çalışmıyor vede aküyü bitiriyor. 3 defa akü şarjettirdim çünkü aküyü sömürüyor, baktım olmayacak çıkardım. Çıkardım ama aküde gitti, akü şarj tutmadığı için yenisini almak zorunda kaldım. O yüzden düşünen olursa taktırmadan önce iyice araştırsın, ölçsün biçsin, sonradan birde akü masrafı çıkmasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:09 ----------

Herhangi bir Honda bayisinden alabilirsin

Hocam Bende görüntüye hiç ödem vermiyorum zaten, postacı gibi geziyorum. Gittim pahalı su geçirmez bot aldım,motosiklet yağmurluğu pahalı diye balıkçı yağmurluğu aldım 30 tl.Bu sefer balıkçı yağmurluğu ile oturunca paçalar açıldı başladı bota üstten su akmaya.Bot rezil,koktu, çözüm bu değilmiş dedim.
    Sonra motosiklet tulumu aldım,bu sefer boyu olmadı,aynı zamanda anladım ki tulumlar oturmak için üretilmiyor.Sonra iade de başka bir motosiklet alt yağmurluğu aldım.Çok pahalı bunlar, tek sebebi paçası ayarlan yabiliyor.Sonra http://www.feyizoglu.com/Motosiklet-...i_44129.html#0 bunu aldım.Bu seferde çırt çırtı yok, biri diyor motosiklete monte edilecek biri diyor üstüne giyeceksin.2 metre çırt çırt aldım,terzi dikmedi döşemeciye git dedi,çok soğuk yağmur yine bot bi şekilde soğuk alıyor.Gece aldım bıçağı kestim bişeyler yaptım çırtçırtla.
    Yani aslında demem şu, bu diz örtüsünün aldına ne kaliteli bi bot lazımmış ne de yağmurluk.Keşke örtü,standart bot ve balıkçı yağurluğu alsaymışım.Ama memnun olmayacak illaki çıkar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:18 ----------

Jikle ile ilgili bir sorum olacak.
    Ben jikle kolunu sonuna kadar açıp bıraktığımda kendi kendine hemen hemen yarıya kadar geri kapanıyor. Yani kolda bir yay varmış gibi geri çekiliyor.
    Ama motor soğukken jikle ile çalıştırmak için kolu çekip, çekili tutup marşa basıp motoru çalıştırdığımda ve jikle kolunu bıraktığımda (kol yarıya kadar kapandığında) motorun çalışma devrinde bir değişiklik olmuyor. Sonra jikleyi kapatmak için hafif bir iki gaz vererek jikle kolunu kapatıyorum (yoksa stop ediyor).

Sizlerde durum ne acaba? Jikle ile motor çalıştırma prosedürünüz nedir?

Ben çekiyorum jigleyi çalıştırıyorum, soğuksa ucunda kalıyor, ama hafif ılıksa ortaya çekiyor.Ben eğer jigleyi açık unutursam ve motosiklet ısındıysa gaza bastığımda direk stop ediyor.Bikaç kez açık unuttum yürümek nasip olmadı.

@ferdinandd(bu arkadaki ses hakkında)

Bugün öğlen yemeğe gidiyordum, sağanak yağıyor,sokağı tam kaçıracakken farkettim frene bastım arka teker kilitledi hafif sola eğimli ufak bi kasisten sektim.Normalde Kasisten hiçbir zaman durmadan geçmem.Bildiğin 1 e takarım o derece.Kasisten sektim 2 ci viteste yokuş aşağı motorfreni yapayım derken, o an zırt zırt zırt diye bir sürtünme sesi geldi.O an başladığına yemin edebilirim yani .Sen demiştindebriyaja basınca susuyor.Aklıma geldi hemen bastım debriyaja sustu, tekrar vitese aldım zırt zırt zırt sol arkadan geliyor.Seninkide böylemiydi?
    CB 125E(6000 km), Salcano Wolf 11(Gümüş Atmaca)
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

Mikuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    bugün motor 5000 oldu. Alalı 2 ay 10 gün geçti. Bana öyle geldiki motor yeni açıldı, gaza tepkisi, hızlanması falan düzeldi. Ama ben 3 gündür 97 oktan p.ofisi kullanıyorum, acaba benzindenmidir.

Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı Murat 48/30 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ferdinandd(bu arkadaki ses hakkında)
    Bugün öğlen yemeğe gidiyordum, sağanak yağıyor,sokağı tam kaçıracakken farkettim frene bastım arka teker kilitledi hafif sola eğimli ufak bi kasisten sektim. Normalde Kasisten hiçbir zaman durmadan geçmem.
    Bildiğin 1 e takarım o derece. Kasisten sektim 2 ci viteste yokuş aşağı motorfreni yapayım derken, o an zırt zırt zırt diye bir sürtünme sesi geldi. O an başladığına yemin edebilirim yani .
    Sen demiştindebriyaja basınca susuyor. Aklıma geldi hemen bastım debriyaja sustu, tekrar vitese aldım zırt zırt zırt sol arkadan geliyor. Seninkide böylemiydi?
    Bende ses yok Murat, bendeki o sürtme hissi fren pedalında hissediliyor ve olay tam tersi debriyajı çektiğimde hissediliyor sadece, vitesteyken fren pedalında da hissedilmiyor, vitesteyken hiç sorun yok.

( çok hafif bi balata sesi vardı arka lastikte, kapalı alanda elle çevirince duyabiliyordum, freni bikaçtur açınca kayboldu! )
    Ben bu sürtme hissinde suçu yine zincirime atıyorum, zırt pırt laçkalaşan zincirim son zamanlarda baklalarını sık sık kitleyip kendini geriyor Bu da ön dişlide yuvarlanmaya çalışırken bana yansıyor olabilir gibime gelmeye başladı
    Ama debriyajı çekince zincir dönmüyordur heralde, bu yüzden ön dişliyi sert geri çektiği için içerde bişeylere mi sürtüyor acaba
    Sendeki olay bambaşka bişey, insallah önemli bişey değildir bende merak ettim şimdi
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Şimdi mesajının ikinci bölümünü gördüm de, gerçekten öyle mi? Yani kolun otomatik olarak kapandığı noktada jikle aslında devreden çıkıyor ve bir şekilde rölanti yüksek kalıyor. Bu mekaniğin işleyiş şekilyle ilgili daha fazla ayrıntı rica edebilir miyim iyice kafam karıştı.
    Evet jikle devreden cikiyor sadece motorun devri yuksek kaliyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:34 ----------

Bende ses yok Murat, bendeki o sürtme hissi fren pedalında hissediliyor ve olay tam tersi debriyajı çektiğimde hissediliyor sadece, vitesteyken fren pedalında da hissedilmiyor, vitesteyken hiç sorun yok.

( çok hafif bi balata sesi vardı arka lastikte, kapalı alanda elle çevirince duyabiliyordum, freni bikaçtur açınca kayboldu! )
    Ben bu sürtme hissinde suçu yine zincirime atıyorum, zırt pırt laçkalaşan zincirim son zamanlarda baklalarını sık sık kitleyip kendini geriyor Bu da ön dişlide yuvarlanmaya çalışırken bana yansıyor olabilir gibime gelmeye başladı
    Ama debriyajı çekince zincir dönmüyordur heralde, bu yüzden ön dişliyi sert geri çektiği için içerde bişeylere mi sürtüyor acaba
    Sendeki olay bambaşka bişey, insallah önemli bişey değildir bende merak ettim şimdi
    O ses balata islaninca da olur,bence kafana takacak kadar buyuk bir sorun degil

Motosikleti
    Honda pcx125
    ferdinand bak az önce zinciri benzinle + yağlı boya fırçasıyla tertemiz yaptım. Karbüratör den benzin çekmesini biliyorsan sende yapabilirsin. Zincirim pas yapıyor ise wd 40 kullanıyorum.

Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)

Önemli olacağını zannetmiyorum.4000 e giricem az kaldı söylerim bunuda.Senin zincir baklaları kilitleniyorsa sürekli yağlamıyorsun sanırım?

Bu 200 ml 16TL zincir yağı ile ilgili yine bir icat çıkartdım.Parasızlık insanı mucit yapar vallahi.

Sanayi yağcılarından litresi 7 tl ince yağı aldım.Ama ince olunca döktükçe kirletti.Motosikleti yağlasan kirli, yağlamasan olmaz.Bademciklerim hassas olduğundan devamlı boğaz fıs fısı kullanıyordum.Fıs fıs bitince ampul yandı.Yağı fıs fısa boşattım, arka çantaya attım.Öyle olunca hem çok damlama yapmıyor, hemde kiri pası olmuyor hep çantada.Lastiğimde kirlenmiyor.Şiddetle tavsiye ederim.
    Özgürlük çoğu kişilerce çok bilinmeyenli bir denklem iken, biz motorcuların ilk marşla birlikte hissetmeye başladığımız hazdır.(Murat KANAT 17.01.13 )

kdrsahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125E
    [QUOTE=Murat 48/30;2884345] Yani aslında demem şu, bu diz örtüsünün aldına ne kaliteli bi bot lazımmış ne de yağmurluk.Keşke örtü,standart bot ve balıkçı yağurluğu alsaymışım.Ama memnun olmayacak illaki çıkar.

Demek istediğim de buydu, diz örtüsü aldım, yoğun yağışta bile normal ayakkabı giyiyorum buna rağmen ne ayağım ıslanıyor nede üşüyor, mis gibi.

Motosikleti
    Honda NC S
    Alıntı reall adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O ses balata islaninca da olur,bence kafana takacak kadar buyuk bir sorun degil
    Bende ses yok ki, sanırım cevapta bana değildi reall
    Alıntı Mikuni adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ferdinand az önce zinciri benzinle + yağlı boya fırçasıyla tertemiz yaptım. Zincirim pas yapıyor ise wd 40 kullanıyorum.
    Deli gibi temizlemiştim, daha bi hafta olmadı, her bakla şıkır şıkır çözülmüştü Mikuni Sonra takıp yağlıyorum 2-3cm hareket edecek şekilde (cetvelle ölçtüm hatta sonuncuda acaba benmi sıkı ayarlıyorum diye )

50 km yol yapayım taş gibi oluyor, hiç boşluk kalmıyor, birkaç bakla gözle görülüyor zigzag çizdiği

Bayramda uzun yol yaptım yağmurda, çantama attığım yağımda sondaymış fıst edip bitmişti, bayram diye heryerde kapalıydı, yağmurda yıkanıp 1 hafta yağsız kullandım diye sanırım feleği şaştı zincirin

Bu ıslak havaları atlatsaydıda şöyle bahara doğru taksaydım güzel bi zincir çok iyi olurdu ama, bakalım bidaha temizleyip bi deniycem ama hiç ümidim yok

Senin zincir baklaları kilitleniyorsa sürekli yağlamıyorsun sanırım? Sanayi yağcılarından litresi 7 tl ince yağı aldım.Ama ince olunca döktükçe kirletti. Yağı fıs fısa boşattım, arka çantaya attım.Öyle olunca hem çok damlama yapmıyor, hemde kiri pası olmuyor hep çantada.Şiddetle tavsiye ederim.
    Düzenli yağlıyorum o konuyu aksatmıyorum zaten uğraşmayıda seviyorum Sanayiden yağ alıyorsan kılavuzun önerdiği "SAE 90 numara dişli yağı" alabilirsin Murat
    Murat 48/30 bunu beğendi.

Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Arkadaşlar 4000 bakımı fiyatını sormak için Honda'ya gittim.Usta bana 3500 de gelmeliydin dedi.3500 den sonra her 1500 de yağ, her 3000 de genel bakım varmış.1 Lt yağa devam .Ustaya dedim kullanma kılavuzu?Ona bakarsan takoz üzerinde buraya gelirsin dedi

Sizde durum nedir? Ben hayatta km geçirecek biri değilimde kullanma kılavuzuna bakıyorum.Acaba ben mi yanlış hatırlıyorum?

Motosikleti
    Honda NC S
    Arkadaşlar 4000 bakımı fiyatını sormak için Honda'ya gittim.Usta bana 3500 de gelmeliydin dedi.3500 den sonra her 1500 de yağ, her 3000 de genel bakım varmış.1 Lt yağa devam .Ustaya dedim kullanma kılavuzu?Ona bakarsan takoz üzerinde buraya gelirsin dedi.

Sizde durum nedir? Ben hayatta km geçirecek biri değilimde kullanma kılavuzuna bakıyorum.Acaba ben mi yanlış hatırlıyorum?
    Yok öle bişey ya Hiç servise gitmeyenler yüzbinlerce km deviriyo, kuru sıkıcı çıkmış o usta Murat Ben kılavuzda yazan zaman dilimlerinde gidiyorum, neden gelmedin demiolar.

Sadece alırken 2000/1 servis öneririz demişlerdi. "Peki 500/1 gelsem? Önerirmisiniz?" demiştim güldük ettik, valla işim bu benim sonra neden önermediniz demeyin demişti

En son 4000 gittim bi sonrakine 8000 de gidicem sorun yok "1 lt yağa devam" cümlene çok güldüm

He baktın uzun yol yaptın, limitlerin üzerinde kullandın epey... içten içe rahatsız olduysan değiştirirsin yağını veya gider değiştirtirsin o başka, ama böyle bi zorunluluk yok

Motosikleti
    Salcano Wolf 11 (gri)
    Yok öle bişey ya Hiç servise gitmeyenler yüzbinlerce km deviriyo, kuru sıkıcı çıkmış o usta Murat Ben kılavuzda yazan zaman dilimlerinde gidiyorum, neden gelmedin demiolar.

Sadece alırken 2000/1 servis öneririz demişlerdi. "Peki 500/1 gelsem? Önerirmisiniz?" demiştim güldük ettik, valla işim bu benim sonra neden önermediniz demeyin demişti

En son 4000 gittim bi sonrakine 8000 de gidicem sorun yok "1 lt yağa devam" cümlene çok güldüm

He baktın uzun yol yaptın, limitlerin üzerinde kullandın epey... içten içe rahatsız olduysan değiştirirsin yağını veya gider değiştirtirsin o başka, ama böyle bi zorunluluk yok

Çok teşekkürler,zaten tın tın gidiyorum.Ben motosiklete zarar gelmesinden korktum.Evladiyelik motorumu satmayı düşünmediğimden sonra bana çıkmasın bütün masraflar

Yazmayı unuttum.İçlerinden bir tanesi var elinde devamlı ansiklopedi gibi Honda kitabı. Herşeyi profesöre soruyoruz .

Karar verdim maaşıma zam alırsam palio,uno tarzı ufaktan bi tüplü alıcam.Bu honda beni uzun uzun götürür zaten.hayaller hayaller

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:20 ----------

Arkadaşlar 4000 bakımında muhtemel değişecek parça fiyatlarını nereden bulabilirim.Örneğin hava filtresi temiz olduğu halde servis değiştirirse bundan kazancı var mı?birde değiştirilmesine gerek olmadığı halde değiştirirse nasıl anlarız.

Motosikleti
    Honda pcx125
    benim motor 5500 oldu ve hala bakıma götürmed. Hiç birşey de olmadı. Debriyaj telini gaz telini 10bin de yağlamak gerekir. Dün bujiyi söküp ona da baktım temiz. Geriye hava filtresi ve subap ayarı kaldı. Mecburen servise gidecem ama sadece subap ayarı için. Bu arada motor 13 kr. Yakıyor

Motosikleti
    Honda NC S
    Arkadaşlar 4000 bakımında muhtemel değişecek parça fiyatlarını nereden bulabilirim. Örneğin hava filtresi temiz olduğu halde servis değiştirirse bundan kazancı var mı? Değiştirilmesine gerek olmadığı halde değiştirirse nasıl anlarız
    Onları liste halinde bulmak zor malesef, servisi arayıp sorabilirsin veya gittiğinde sorarsın :/ Değişen her parçadan kesin bi kar alıyorlardır, kazançları var

Standart olan değişecekler değiştiriliyor direk ( pul, civata, yağ...)

Acil olmayanlar ( balata, zincir, dişli, filitre...) değişmesi gerektiği belirlenince sana soruluyor, "değişmesi gerekiyor şuan değiştirelim mi? fiyatı şudur" diye veya "en fazla 2000 km daha kullanabilirsiniz" falan gibi bilgilendiriliyosun,

Müşteri memnuniyeti adına alternatif çok olduğu için genellikle gerçekçi olyorlar İstanbul' da, umarım orda da öyledir, yoksa değişim zamanı gelmiş hava filitresi nasıl anlaşılır bilmiyorum

1 Lt yağa devam
    Makarasını yaptıkta, hakkaten 1 lt ile kullanmıyorsun dimi Murat ?
    Karar verdim zam alırsam palio,uno tarzı ufaktan bi tüplü alıcam. Bu honda beni uzun uzun götürür zaten. hayaller hayaller
    Bu kadar karamsar olmaya gerek yok yahu, daha dur abi yaş kaç baş kaç sanki Bende ufak araç severim ama sen yinede hedef çıtayı yükselt yukarılara, ne hayali bunlar zaten olur daha neler neler olur

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)