Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha FZ6 - Fazer Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    fabrisio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA TRACER 700
    Tüm motosikletlere ait servis manuelleri aşağıdaki linkte. Saatlerce aradım ve en sonunda buldum. İçerisinde 400 küsür sayfalık fazer manueli de var. Hem de beleş. İhtiyacı olan aramasın. Şimdiden indirip, bir köşeye saklayın. Yarın birgün lazım olur.

http://www.carlsalter.com/motorcycle-manuals.asp
    cihan54 ve erro bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    halilertan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono Factory
    Alıntı Nolann adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bridgestone battlax bt 104 kullanıyorum ebat 180

bt014 olabilir mi??? sert lastiktir, acıması yoktur ısınmadıkça, öptürür yeri valla, tavsiyem bt023 olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:15 ----------

tüm fazer ekibi burada mı yoksa fazer8 grubu da var mı???
    let it be

Motosikleti
    Yamaha FZ6N
    Alıntı fabrisio adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazerda 180 kullanılıyor. Bazı arkadaşlar daha şekil gözüksün diye 190 lık almışlar. Ancak yol tutuşunda çok problem yaşamışlar. Bence sende 180 den devam et.

Metzeler M5 ariyorum ancak yok piyasada, Michelin takacagim sanirim.. cok tsk

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:05 ----------

Alıntı Nolann adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bridgestone battlax bt 104 kullanıyorum ebat 180

190 onerdi satici, anlasilan herkes benim gibi 180 kullaniyor cok tesekkurler

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Arkadaşlar çok doluyum çok. Hem durumu anlatıp hem de birkaç bir şeye cevap vermek isterim dilim döndüğünce...

Bu haftasonu Arkadaşlarla (Ankara-İstanbul-Bursa) toplanıp Karadeniz Ereğli Motosiklet Festivaline gittik. Ve giderken yolda motor TPS arızası verdi ne sürüş keyfim kaldı ne moralim. Festival burnumdan geldi. Festival boyunca her tarafa ulaşmaya bilgi edinmeye uğraştım telefondan..

Arızayı şöyle anlatayım sizlere...Motor 110'u geçmiyor. Daha doğrusu 7000 deviri geçmiyor. 7 bin devire kadar hızlandığınızda gücü kesiyor ve motor stop ediyor.. En başta 110-120 giderken motor silkelemeye başladı ardından bir boğulma geldi. Benzinde pislik mi var nedir dedim yoluma devam ettim. Bir süre daha gittim ve hızımı arttırırken 6. vites 7000 devirde (110 km/h civarı) motor tak diye stop etti. Ne olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da motoru toparlamaya ve kendimi sol şeritten emniyet şeridine atmaya çalıştım. Zor bela çektim kenara (Herifin biri arabasıyla üstüme çıkıyordu resmen). Kontak kapatıp açtım, çalıştırdım. Kalkışı çok nazik yaparsan bir şey olmuyor ama biraz hızlı çevirirsen kaç bin devirde veya hızda olduğun fark etmiyor direk stop ediyor.. Sakin kalkıp sakin sakin 110'a ulaşınca da motorun kafası karışıp sendelemeye başlayıp stop ediyor.. Orada zaten anladım, lanet TPS arızası benim de başıma gelmişti artık kurtuluş yoktu.

Ebubekir'i (Unnamed) ve Erhan'ı (Erro) aradım durumu izah ettim. Düzce Dadaş Motoru ve İstanbulda büyük bir yamaha servisini aradım izah ettim.

Ebubekir olaya pek ihtimal vermediğim açıdan baktı ve; fabrikasyon kronik arıza olduğu için Yamaha, fabrisio'nun söylediği gibi bir genelge yayınlamış, "km ve yıl gözetmeksizin, yetkili servisin bu arıza ile karşılaşıldığında ücretsiz olarak parça değişimini gerçekleştirmesi gerektiği" konusunda. Ama sordum soruşturdum, özellikle Türkiye'de kimse bu genelgeye sadık kalmamış olup, kimse ücretsiz olarak bu değişimi gerçekleştirmiyormuş. Düzce Dadaş Motor bana parça fiyatı 450tl işçilik 150tl fiyat çekti ve 1 aydan önce parça gelmez dedi. İstanbuldaki aradığım servis de aynı düzeyde fiyat verip, 15 güne kadar parçayı tedarik edebiliriz dedi. Yani zamanında bu makinenin öküz sahibi makineyi garanti kapsamında servise götürüp tps sensörünü değiştirtmedi diye 600 lira bayılıcam, hem de en az 2 hafta bekledikten sonra.

Bir diğer görüşe göre iste, İstanbul-Güneşlide Oktay usta, sensörü temizlediği ve arızanın düzeldiği söylendi. Bunun üzerine yoğunlaşcam. Daha doğrusu elim mahkum, bütün ümidim bu şu anda

bu TPS sensörü servis tarafından ücretsiz değiştirilmiyor mu?
    Düldülü aldığımda sağ farda mercekli xenon vardı. Söküp attım. Dün de sol farın yanmadığını gördüm. Yarın H4 ve H7 ampul almam gerekiyor. Philips Nightbreaker Plus öneriyorlar. Önerisi olan var mı?

Ayrıca düldülümün TPS sensörü değişmemiş. Buna bağlı sorunlar 40000km civarı başlıyormuş. Benim düldül 39000 kmde. Gaz ayarımda hafif bir anormallik hissediyorum. Yamaha ücretsiz değişim için genelge yayınlamış ancak Yamaha Baydar, beleş değiştirmem diyor. Ben de bu TPS sensörünü biraz kurcalamak istiyorum. Sonuçta basit bir potansiyometre. O yüzden user manuel ve servis manuel linkine ihtiyacım var. Elide olan veya yardım edecek arkadaş var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:21 ----------

http://ebooktake.com/view/ebook/aHR0cDovL3d3dy5mYXplci1oaXNwYW5pYS5jb20vbWFudWFsZX MvY2F0YWxvZ29zX2RlX3JlcHVlc3Rvcy9GWjZfRmF6ZXIvZno2 ZmF6ZXJfMjAwNl81dnhiX0V1cm9wYV9TdXJhZnJpY2FfQXVzdH JhbGlhLnBkZltid25dRlo2IFMgNVZYQiBFVVJPUEUgU09VVEgg QUZSSUNBIEZaNiBTVg

Parçanın nerede olduğunu buldum. Yukarıdaki linkte PDF'nin 19. sayfasında Throttle Sensor Assy yazan zımbırtı TPS dediğimiz şey. Belki birinin işine yarar.
    Yukarıda söylediğim gibi...

Alıntı cacique adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar
    Kullandiginiz lastikler ne marka?
    Bir de arka lastik 180 mi 190 mi kullaniyorsunuz?
    Tsk
    180'den şaşma... Ben M3 kullanıyordum, şimdi yeni M5 aldım. Çok memnunum.

Alıntı halilertan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    [/COLOR]tüm fazer ekibi burada mı yoksa fazer8 grubu da var mı???
    Fazer 8'in ayrı grubu var...
    "CaRPe DieM"

Motosikleti
    Yamaha FZ6N
    Arkadaşlar çok doluyum çok. Hem durumu anlatıp hem de birkaç bir şeye cevap vermek isterim dilim döndüğünce...

Bu haftasonu Arkadaşlarla (Ankara-İstanbul-Bursa) toplanıp Karadeniz Ereğli Motosiklet Festivaline gittik. Ve giderken yolda motor TPS arızası verdi ne sürüş keyfim kaldı ne moralim. Festival burnumdan geldi. Festival boyunca her tarafa ulaşmaya bilgi edinmeye uğraştım telefondan..

Arızayı şöyle anlatayım sizlere...Motor 110'u geçmiyor. Daha doğrusu 7000 deviri geçmiyor. 7 bin devire kadar hızlandığınızda gücü kesiyor ve motor stop ediyor.. En başta 110-120 giderken motor silkelemeye başladı ardından bir boğulma geldi. Benzinde pislik mi var nedir dedim yoluma devam ettim. Bir süre daha gittim ve hızımı arttırırken 6. vites 7000 devirde (110 km/h civarı) motor tak diye stop etti. Ne olduğunu anlamaya çalışırken bir yandan da motoru toparlamaya ve kendimi sol şeritten emniyet şeridine atmaya çalıştım. Zor bela çektim kenara (Herifin biri arabasıyla üstüme çıkıyordu resmen). Kontak kapatıp açtım, çalıştırdım. Kalkışı çok nazik yaparsan bir şey olmuyor ama biraz hızlı çevirirsen kaç bin devirde veya hızda olduğun fark etmiyor direk stop ediyor.. Sakin kalkıp sakin sakin 110'a ulaşınca da motorun kafası karışıp sendelemeye başlayıp stop ediyor.. Orada zaten anladım, lanet TPS arızası benim de başıma gelmişti artık kurtuluş yoktu.

Ebubekir'i (Unnamed) ve Erhan'ı (Erro) aradım durumu izah ettim. Düzce Dadaş Motoru ve İstanbulda büyük bir yamaha servisini aradım izah ettim.

Ebubekir olaya pek ihtimal vermediğim açıdan baktı ve; fabrikasyon kronik arıza olduğu için Yamaha, fabrisio'nun söylediği gibi bir genelge yayınlamış, "km ve yıl gözetmeksizin, yetkili servisin bu arıza ile karşılaşıldığında ücretsiz olarak parça değişimini gerçekleştirmesi gerektiği" konusunda. Ama sordum soruşturdum, özellikle Türkiye'de kimse bu genelgeye sadık kalmamış olup, kimse ücretsiz olarak bu değişimi gerçekleştirmiyormuş. Düzce Dadaş Motor bana parça fiyatı 450tl işçilik 150tl fiyat çekti ve 1 aydan önce parça gelmez dedi. İstanbuldaki aradığım servis de aynı düzeyde fiyat verip, 15 güne kadar parçayı tedarik edebiliriz dedi. Yani zamanında bu makinenin öküz sahibi makineyi garanti kapsamında servise götürüp tps sensörünü değiştirtmedi diye 600 lira bayılıcam, hem de en az 2 hafta bekledikten sonra.

Bir diğer görüşe göre iste, İstanbul-Güneşlide Oktay usta, sensörü temizlediği ve arızanın düzeldiği söylendi. Bunun üzerine yoğunlaşcam. Daha doğrusu elim mahkum, bütün ümidim bu şu anda
    cok gecmis olsun....

Nolann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSX 600F K7
    Alıntı halilertan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bt014 olabilir mi??? sert lastiktir, acıması yoktur ısınmadıkça, öptürür yeri valla, tavsiyem bt023 olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:15 ----------

tüm fazer ekibi burada mı yoksa fazer8 grubu da var mı???
    Evet bt014 R, Allah korusun abi. Lastik iyi ısınıyor aslında düzlükte gaz açtığımızda biraz patinaja düşüyor ama virajlarda ben bi sıkıntı göremedim. Bizden önceki sahibi bunu takmış. Michelin veya metzeller alırız sanırım bu lastik bitince
    [B]Otomobil sürücüleri herzaman aklı bir karış havada gezerler, O yüzden biz çok dikkatli olucaz. Kaskımızı takmayı unutmayalım. /B]

ÖMER FARUK İ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Retired Rider
    Cihan kardeş çok büyük geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede çözersin sorunu.

Motosikleti
    Suzuki GSX 600F K7
    cihan abi geçmiş olsun...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı cihan54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yukarıda söylediğim gibi...

180'den şaşma... Ben M3 kullanıyordum, şimdi yeni M5 aldım. Çok memnunum.

Fazer 8'in ayrı grubu var...

oktay usta nın düzelttiğini bende duydum... bence denemekte yarar var..
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Eyvallah.. Şu an bi ihtimal daha sürüldü ortaya. Akü bitmiş olabilir. Çünkü bikaç ekstra daha olay olmuştu. Korna bayıldı, uzun far kapandı, ekran gidip gidip geldi. Motor marş almada da sıkıntı oluştu. Bunların hepsini birleştirince ve fikir yürüttüğümüzde yüksek devirlerde aküden ekstra voltaj çektiğini düşünürsek; akünün bitmiş olması da ihtimali oluştu. Cumartesi günü diğer bir Fazer arkadaşla aküleri takas edip deneme yapıcam. Umarım akü bitmesi çıkar da bayıla bayıla veririm 200 lirayı, alırım bi yuasa, bakarım yoluma..

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Eyvallah.. Şu an bi ihtimal daha sürüldü ortaya. Akü bitmiş olabilir. Çünkü bikaç ekstra daha olay olmuştu. Korna bayıldı, uzun far kapandı, ekran gidip gidip geldi. Motor marş almada da sıkıntı oluştu. Bunların hepsini birleştirince ve fikir yürüttüğümüzde yüksek devirlerde aküden ekstra voltaj çektiğini düşünürsek; akünün bitmiş olması da ihtimali oluştu. Cumartesi günü diğer bir Fazer arkadaşla aküleri takas edip deneme yapıcam. Umarım akü bitmesi çıkar da bayıla bayıla veririm 200 lirayı, alırım bi yuasa, bakarım yoluma..
    devir saatinde sapıtmalar yaşandımı... ...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

onur35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    cihan54 geçmiş olsun,bence dert etme Allah kazadan beladan korusun...

Motosikleti
    Suzuki GSX 600F K7
    Abiler bir sorum olacaktı.. Bizim makina 50 bine yaklasıyor 46 binde. Eksantrik değiştiren bir abi olacağdı buralarda biryerlerde :D Komple Eksantrik zincir, eksantrik gergi birde palet mi deniyordu ona tam bilmiyorum. Herneyse Fz6 Fazer eksantrik set değişiminin fiyatını istiyorum sizden.. İşçiliğide yazarsanız iyi olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:18 ----------

Birde gergiyi değiştirmeye gerek varmıdır diyede sorayım size.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı uniqe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kim aramıyorki

Karıştırırken karşıma çıktı biraz karanlık çıkmış ama Ortadaki fazer kimin bilin bakalım

http://i1202.photobucket.com/albums/...ps9e73ae2c.jpg

benim motor değil mi o

600f taylan abinin, cbr da yunus un..ilk gördüğümde dikkat etmemiştim de şimdi ayıktım

Motosikleti
    YAMAHA TRACER 700

Geçmiş olsun kardeşim. Bence öyle büyük paralar verme bu merete. Sahibinden arama motoruna TPS diye yaz, arattır. 120TL ye bir iki tane gördüm. Hem de 2. nesil. Yani bozulmayan cinsten. Hem 1 ay beklemek zorunda kalmazsın. 2 günde gelir. Sonra ustaya da para verme. Gelen sensörü kendin takabilirsin. Aç servis manueli, nasıl ve hangi açıyla takıldığıyla ile ilgili bilgi vardır.

Benim şu an için acil bir problemim olmamasına rağmen söküp gerekeni yapacağım. Senin gibi inciğini cıncığını kurcalayan bir adamın bunun üstesinden geleceğine inanıyorum.

Motosikleti
    tracer 900
    cihan tekrar geçmiş olsun...valla bu tür şeyler adamı soğutuyo, umarım akdendir diyicem ama 7000 devirden sonra neden aküden ekstra akım çekiliyo anlamadım...aksine yüksek devirde akü şarj olmuyo mu bi bi bakıma

peki benim tps sensörünün değişip değişmediğini nasıl anlarım fikri olan var mı?
    hayal meyal hatırlıyorum adamın değişti dediğini ama rüya da görmüş olabilirim

Motosikleti
    YAMAHA TRACER 700
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cihan tekrar geçmiş olsun...valla bu tür şeyler adamı soğutuyo, umarım akdendir diyicem ama 7000 devirden sonra neden aküden ekstra akım çekiliyo anlamadım...aksine yüksek devirde akü şarj olmuyo mu bi bi bakıma

peki benim tps sensörünün değişip değişmediğini nasıl anlarım fikri olan var mı?
    hayal meyal hatırlıyorum adamın değişti dediğini ama rüya da görmüş olabilirim
    TPS değişen motorların şasi numarasının yanına (veya yakınlarına) kalıcı bir iz atıyorlarmış. Varsa değişmiştir. Ayrıca değişen TPS ler eskisinden çok daha küçük oluyormuş. Ama seninki değişmişse de hangisi büyük, hangisi küçük olduğunu bilmediğinden şasi numarasının yakınlarına bir göz at derim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:36 ----------

Ankara Yamaha Baydar beleş olmaz dedi. Yamaha Türkiye'ye mail attım. Ama geri dönüş yapılmadı. Yani bu işler öyle tek kişi ile olacak işler değil. En fazla 3TL maliyeti olan zımbırtıya 600TL vermem ben. Derim ki, Türkiye'nin en büyük motosiklet sitesi üyesi fazer sahipleri olarak, birlik olup Yamaha merkeze (Japonya, ABD neresiyse) herkes mail göndersin. Türkiye'deki servislerin işlerini suistimal ettiğini, yayınlanan bildirgeye uyulmadığını belirtsin. Belki faydası dokunur.

Eminim adamlar japonyadan sensörü beleş gönderiyordur. Servisler de ağız birliği yapıp bizim gibilere giydiriyordur.

Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Kesinlikle katılıyorum, bizim insanımız o paranın sıcaklığına bakacaktır.. yalnız, bu olay belli şasi numaraları arasinda geçerliymiş. Baktım aralığa da, benim numara az farkla ilk 11'e giremedi..

Ramço, dedigim gibi. Korna bayıldı, uzun far kapandi, ekran bi gidip bi geldi. Bunun gibi işaretler vardı.

Nolann, ben de benimkileri degistircem diye fiyat aldim ustamdan egzantrik için. Parça fiyatı 400 işçilik 100tl fiyat aldım. Yetkili servis kaça çıkartır bilmiyorum.

Fabrisio, akşam tps videolarını falan izledim, servis kitapçığını kurcaladım zaten, her an sağlı sollu girebilirim yani tps'e ama önce akü mu degil mi emin olcam cumartesi..

Motosikleti
    tracer 900
    Kesinlikle katılıyorum, bizim insanımız o paranın sıcaklığına bakacaktır.. yalnız, bu olay belli şasi numaraları arasinda geçerliymiş. Baktım aralığa da, benim numara az farkla ilk 11'e giremedi..

Ramço, dedigim gibi. Korna bayıldı, uzun far kapandi, ekran bi gidip bi geldi. Bunun gibi işaretler vardı.

Nolann, ben de benimkileri degistircem diye fiyat aldim ustamdan egzantrik için. Parça fiyatı 400 işçilik 100tl fiyat aldım. Yetkili servis kaça çıkartır bilmiyorum.

Fabrisio, akşam tps videolarını falan izledim, servis kitapçığını kurcaladım zaten, her an sağlı sollu girebilirim yani tps'e ama önce akü mu degil mi emin olcam cumartesi..
    şu şasi numarası aralığını verir misin cihan...az önce motorun yanındaydım şu kalıcı işarete bakmak aklıma gelmedi yaw

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)

Bu Konudaki Etiketler