Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR 250R Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sakin kullanıp, yakıtı öyle ölçersen daha sağlıklı yorum yapılabilir

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Granidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bunun sakin kullanımla bir alakası yok, 5 6 litre yakması garip degil mi?
    ramcixx bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Granidas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilemezsin. Ara sıra gazlamanın sıklığına ve ne kadar üst devirde kullandığına bağlı. Kullanımında da gaz koluna cok hakim değilsen 5 civarı yakabilir. Ölçümü nasıl yaptın? Eğer motorun bir problemden dolayı çok yakıyor olsaydı çekişin düştüğünü de farkederdin

Granidas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çekişi zaten düşük o yüzden bujiyi değiştirmeye karar verdim

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    tam gaz bile 5-6 litre yakmaması lazım bunun. bujinin de bu kadar erken bitmemesi lazım.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Merhaba arkadaşlar, 2015 model CBR 250r var. Motorum daha 12000kmde ve fazla yakıyor. Hava filtresini değiştirdim. Yağını ve filtresini değiştirdim. Ama sorunum çözülmedi. Şimdi ise bujisini değiştiricem. Fazla yakıyor dediğimde 5 6 litre felan buda ara ara gazlamalarla.
    5-6 litre fazla bir cbr için. tek silindir olmasına rağmen. cbf1000 kullanıyorum 100-110'da 5 litreyi gördüm. 4 silindir mi bu?

Bir yerde sıkıntı var. Takip ederek sorunu bulabilirsiniz. Buji değişimi fayda etmez. Ateşlemenin yakıtla fazla bir bağlantısı olmaz. Lastik havaları, lastik ebatları kullanılan modifiye eksoz hava filtresi yada motorun enjeksiyon sisteminde bir tıkanma veya kronik bir sorun patlak vermiş olabilir. hadi 4 litre anlarım taş çatlasa yapacağı. 5 litre mümkün değil. 100 km de 2,8-3,2-3,4 arası. Km başı 15 krş. sıkıştırmalarda 16 veya 17 kuruşa çıkabilir.
    jimi_hendrix bunu beğendi.
    - - Booooobbbb... buuuuuuuuu - -

Merhabalar. Bana CBR 250R Gidon rulmanı lazım. Nereden temin edebilirim. Istanbul da oturuyorum. Motosikletim 2015 model. Şimdiden teşekkür ederim.
    ramcixx bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Enesinci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Bana CBR 250R Gidon rulmanı lazım. Nereden temin edebilirim. Istanbul da oturuyorum. Motosikletim 2015 model. Şimdiden teşekkür ederim.
    En yakın Honda Bayii'nin çayını içiniz. Teşekkürler.
    Enesinci bunu beğendi.

Aradım 500 TL fiyat çektiler parça ve işçiliğe. Bende parçayı kendim alıp değiştirtmek istiyorum. İşçilik 150 TL. Yani bana rulman lazım sadece şuan :D Teşekkürler
    ramcixx bunu beğendi.

Motosikleti
    Aradım 500 TL fiyat çektiler parça ve işçiliğe. Bende parçayı kendim alıp değiştirtmek istiyorum. İşçilik 150 TL. Yani bana rulman lazım sadece şuan :D Teşekkürler
    O da mantıklı, elin tornavida tutuyorsa kendin yap, parça siparişi ver.

Motosikleti
    Yohhh
    skf timken NSK dan şaşılmaz... Orjinal parça için motoparçahane.com var...

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Merhaba arkadaşlar,Allahın izniyle yarın 250r alarak aranıza katılıyorum. Alacağım motor henüz 600 kmde. Rodaj sonrası hangi yağı tercih etmeliyim ? Motorla ilgili bütün deneyim ve tavsiyelerinize açığım

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,Allahın izniyle yarın 250r alarak aranıza katılıyorum. Alacağım motor henüz 600 kmde. Rodaj sonrası hangi yağı tercih etmeliyim ? Motorla ilgili bütün deneyim ve tavsiyelerinize açığım
    ipone veya motul

Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Hocam çok fazla seçeneği var. Mesela 5100 mü 7100 mü ? gibi gibi...

2012 model benimki.
    27k'da motora 1.5lt İpone 4000rs 10w40 koydum. 30k'da boşalttığımda içinden yaklaşık 1.2-1.3 lt yağ çıktı.
    30k'da bu kez 1.5lt İpone 4000rs 10w30 koydum. 33k'da boşalttığımda içinden tam 1.5 lt yağ çıktı.
    Şimdi tekrar 1.5lt İpone 4000rs 10w40 koydum. bakalım 36k'da yine yağ eksilmesi olacak mı ?

benim naçizane tavsiyem ne alırsan al 10w30 al çünkü kitapçıkta o yazıyor.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam çok fazla seçeneği var. Mesela 5100 mü 7100 mü ? gibi gibi...
    hocam ipone kullandım ben hep, 10w40 sentetik koyuyordum.
    motulde 5100 öneriyolar genelde küçük cc lerde,
    şu anda 650f kullanıyorum, 4 silindir, daha yüksek cc bi makine olduğu için 7100 kullanıyorum.
    7100 de koyabilirsiniz ama 5100 yeterli olur bence.

Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim,bunu göz önünde bulundurucam ve 10w30 ipone alıcam

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2012 model benimki.
    27k'da motora 1.5lt İpone 4000rs 10w40 koydum. 30k'da boşalttığımda içinden yaklaşık 1.2-1.3 lt yağ çıktı.
    30k'da bu kez 1.5lt İpone 4000rs 10w30 koydum. 33k'da boşalttığımda içinden tam 1.5 lt yağ çıktı.
    Şimdi tekrar 1.5lt İpone 4000rs 10w40 koydum. bakalım 36k'da yine yağ eksilmesi olacak mı ?

benim naçizane tavsiyem ne alırsan al 10w30 al çünkü kitapçıkta o yazıyor.
    Bu yağ konusunda daha önce de yazmıştım. Kitapçıkta 10W 30 yazıyor da, sıcaklığa göre olan akışkanlık tablolarında 10W 30 un yazı sıcak geçen yerlerde yetersiz kalacağı yazıyor.
    Ben 45 dereceleri görebilen Adana için 10W 50 kullanıyorum. Başka bir yağ veya başka bir motor kullanmadığım için farkı ne olur hissiyat olarak bilmiyorum.
    MT 07 kullanan bir arkadaşımın da 10W 40 yağla Adana sıcağında vites geçişlerinde sorun yaşadığını hatırlıyorum. Başka bir şehirden gelmişti ve daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım demişti. Yağ ve sıcaklık ilişkisini kurmuştuk biz de tahmini.
    Forumdan başka bir abimiz de bir ara sıcaklık dışında da faktörler var. Sen kitapçıkta yazanı koy demişti. Bu sefer de şöyle bir soru geliyor akla, motor bloğunda kullanılan yağ akışkanlığına bir süre sonra motor alışır ve değiştirmek iyi olmaz diye bir bilgi de var.

Bu konularda fikirlerinizi ve varsa bilgilerinizi öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkürler.
    zapalka bunu beğendi.

Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yağ konusunda daha önce de yazmıştım. Kitapçıkta 10W 30 yazıyor da, sıcaklığa göre olan akışkanlık tablolarında 10W 30 un yazı sıcak geçen yerlerde yetersiz kalacağı yazıyor.
    Ben 45 dereceleri görebilen Adana için 10W 50 kullanıyorum. Başka bir yağ veya başka bir motor kullanmadığım için farkı ne olur hissiyat olarak bilmiyorum.
    MT 07 kullanan bir arkadaşımın da 10W 40 yağla Adana sıcağında vites geçişlerinde sorun yaşadığını hatırlıyorum. Başka bir şehirden gelmişti ve daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım demişti. Yağ ve sıcaklık ilişkisini kurmuştuk biz de tahmini.
    Forumdan başka bir abimiz de bir ara sıcaklık dışında da faktörler var. Sen kitapçıkta yazanı koy demişti. Bu sefer de şöyle bir soru geliyor akla, motor bloğunda kullanılan yağ akışkanlığına bir süre sonra motor alışır ve değiştirmek iyi olmaz diye bir bilgi de var.

Bu konularda fikirlerinizi ve varsa bilgilerinizi öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkürler.
    Ben mersinde yaşıyorum 10w30 ile hiçbir sorun yaşamadım. Sıcaklık tablosu diye bişey yok ayrıca viskozite var. Ayrıca sıcaklık artışından motor etkilense idi bunu kitapçığına yazarlardı.

şimdi adana 45 derece diye 0w20 orjşnal yağı olan BMW 530 a yazın hava sıcak diye 10w50 koyun bakalım başınıza ne iş geliyor? (allah kimseyi borusana düşürmesin)

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:50 ----------

Yağlama ve viskozite olayı sıcaklık sürtünen metal yüzey pürüzlülüğünden etkilenir. Yalnız burada bizim dikkat etmemiz gereken ve mühendislerin dikkat ettiği motorun çalışma sıcaklığıdır. Yağın görev yaptığı yer orası. Motor çalışırken silindir duvarı yaklaşık 100 derece kadar sıcak oluyor pistonun sıcsklığı ise daha yüksek.

Bu ısınma esnasında segmanların yüzeye yaptığı basınç kuvveti ve malzemenin yüzey pürüzlülüğü kullanılarak bir formülle yaklaşık bir değer bulunup ona en yakın değere sahip standart yağ kullanılıyor. Son dönemlerde araçların yağlarının giderek incelmesinin sebebi yüzey kalitesinin artması... (bizim motorlarda seramik kaplama var). Yüzey basınç kuvveti ve yüzey kalitesi arttıkça aşınmayı engellemek için daha yüksek viskozite kullanılmak zorunda, bu da aracın çok yakmasına sebep olur çünkü pistonun hareketini engeller. Bu yüzden yüzey kalitesi arttığı gibi pistonu da daha iyi soğumasını sağlamak ve silindir ile arasındaki boşluk miktarını korumak için silindir ile aynı veya yakın malzemede yapmaya çalışır firmalar. Bu durumda piston ağır olacağı ve titreşim fazla olacağı için eski motorlarda aliminyum piston kullanılırken yeni motorlarda silindir ile aynı malzeme (bizim motorlarda seramik) kullanılıyor. Bu sayede dışarıdaki havanın silindir gömleğine dolaylı etkisi silindir-piston arası basıncı etkilemediği için ortada sıcaklık tablosu diye bişey kalmıyor...

Mt07 ve R25 te fazla güç üretmek ve titreşimi çok aza indirmek maksatlı olarak aliminyum piston kullanılması sebebiyle yukarıdaki olay geçerli değil.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı jimi_hendrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben mersinde yaşıyorum 10w30 ile hiçbir sorun yaşamadım. Sıcaklık tablosu diye bişey yok ayrıca viskozite var. Ayrıca sıcaklık artışından motor etkilense idi bunu kitapçığına yazarlardı.

şimdi adana 45 derece diye 0w20 orjşnal yağı olan BMW 530 a yazın hava sıcak diye 10w50 koyun bakalım başınıza ne iş geliyor? (allah kimseyi borusana düşürmesin)

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:50 ----------

Yağlama ve viskozite olayı sıcaklık sürtünen metal yüzey pürüzlülüğünden etkilenir. Yalnız burada bizim dikkat etmemiz gereken ve mühendislerin dikkat ettiği motorun çalışma sıcaklığıdır. Yağın görev yaptığı yer orası. Motor çalışırken silindir duvarı yaklaşık 100 derece kadar sıcak oluyor pistonun sıcsklığı ise daha yüksek.

Bu ısınma esnasında segmanların yüzeye yaptığı basınç kuvveti ve malzemenin yüzey pürüzlülüğü kullanılarak bir formülle yaklaşık bir değer bulunup ona en yakın değere sahip standart yağ kullanılıyor. Son dönemlerde araçların yağlarının giderek incelmesinin sebebi yüzey kalitesinin artması... (bizim motorlarda seramik kaplama var). Yüzey basınç kuvveti ve yüzey kalitesi arttıkça aşınmayı engellemek için daha yüksek viskozite kullanılmak zorunda, bu da aracın çok yakmasına sebep olur çünkü pistonun hareketini engeller. Bu yüzden yüzey kalitesi arttığı gibi pistonu da daha iyi soğumasını sağlamak ve silindir ile arasındaki boşluk miktarını korumak için silindir ile aynı veya yakın malzemede yapmaya çalışır firmalar. Bu durumda piston ağır olacağı ve titreşim fazla olacağı için eski motorlarda aliminyum piston kullanılırken yeni motorlarda silindir ile aynı malzeme (bizim motorlarda seramik) kullanılıyor. Bu sayede dışarıdaki havanın silindir gömleğine dolaylı etkisi silindir-piston arası basıncı etkilemediği için ortada sıcaklık tablosu diye bişey kalmıyor...

Mt07 ve R25 te fazla güç üretmek ve titreşimi çok aza indirmek maksatlı olarak aliminyum piston kullanılması sebebiyle yukarıdaki olay geçerli değil.
    Açıklama için teşekkür ederim. Sıcaklık tablosundan kastım sıcaklığa bağlı viskozite tablosuydu zaten.
    Peki bahsettiğim motorun yağa alışma durumu nasıl? Yani ben şimdi bakımda 10-50 yi boşaltıp 10-30 koysam bu bir problem oluşturmayacak mı?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler