Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Motosiklet nedir?

Katılımcı sayısı
49. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Bir taşıt (nakil) vasıtasıdır.Herkes kullanabilir.

5 10.20%
  • Bir hayat tarzıdır.Bilen kullanır.

46 93.88%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

honda vtx 1300 hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Geziniz harika olmuş, açıklamaları okuyunca bile gözümde canlandı gezdiğiniz yerler. 2 hafta önce doğu karadeniz turuna tur şirketiyle gittim. Böyle bir güzellik çok az yere nasip olur! Bir daha ki yaza inşallah motorlarımızla gideceğiz. Samsun Ordu Giresun Trabzon Rize.. Sonra Adana ve İstanbul. Suzuki C800..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    inşallah ileride
    çok güzel bir gezi yapmışsınız abi darısı bizim başımıza

KEMALKOMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZORBA (HONDA VTX 1300S)

Tork

Güç ve Tork İlişkisi

Güç ve tork tamamen ayrı şeylerdir ve ölçü birimleri de birbirinden farklıdır. 

Tork : Tork döndürme kuvvetidir.
    Hareket ve zamandan bağımsız bir kavram olan torkun ölçü birimi Nm (Newton*metre) dir. Tork bir kol yardımı ile sabit, dönen bir noktaya kuvvet etki ettiğinde yaratılır. Sabit, dönen bir noktaya 1 metre uzunluğunda bir kol yardımı ile 1 Newton (1/9.8 kg. - 9.8 N = 1 kg.) kuvvet uyguladığımızda 1 Nm tork doğar. Otomobillerde tork krank milinde doğar. Şanzıman üzerinden çekiş tekerinin olduğu aksa kadar ilerler ve aksta bağlı bulunan tekerlekler ile yola doğrusal bir kuvvet olarak aktarılır. Tekerleklerin yere aktardığı doğrusal kuvvetli, çekiş tekerinin olduğu aksa iletilen torku bilmek suretiyle kolayca hesaplayabiliriz. 

Doğrusal kuvvet = (aksa iletilen tork) / (tekerleğin yarıçapı) 

Bir motorun ürettiği tork motorun devrine göre değişir ve grafikte bir eğri ile gösterilir. Bu eğriyi her devirde anlık olarak ölçülmüş tork değerlerini belirten noktalar oluşturur. Sürüş anındaki güç kayıpları göz ardı edilerek krank milindeki torkun, otomobili ilerleten doğrusal kuvvetle herhangi bir viteste her zaman doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Tam düz bir tork "eğrisi" olsaydı otomobil hangi viteste, hangi devirde olursa olsun, sabit ivme ile hızlanırdı. Ancak gerçek hayatta tork "eğrileri" düz değildir. tavan yapmak üzere yükselirler ve çok yüksek devirlerde yine düşerler. Bir otomobil, motoru (herhangi bir viteste) en yüksek torkunu verdiği devirde seyrettiği zaman en iyi şekilde hızlanır. Dikkat edin, en iyi hızlanmanın nasıl sağlanacağını belirledik ve daha beygirgücünden bahsetmedik bile. 

Güç : Güç, iş yapma oranıdır ve ölçü birimi W (Watt) dır. Torkun aksine güç, zaman ve hareken kavramlarına bağımlıdır. Güç ve tork arasında direk bir bağlantı gösterebiliriz. Bir otomobilin ürettiği güç, motorun çevirdiği devre bağlı olarak değişir ve tipik olarak grafikte bir eğri ile gösterilir. Güç ve tork arasındaki bağıntıyı formüle dökmek gerekirse : 

Güç = Tork * (o tork değerinin üretildiği devir) / 5252 

Not: Bu formül, sadece, tork lbf, güç de HP cinsinden birimlendirildiğinde geçerlidir. 

Bu noktaya kadar öğrendiklerimizi özetleyecek olursak : 
- Otomobilin ivmelenmesi, akstaki torkun tekerlekte doğrusal kuvvete dönüşmesidir. 
- Herhangi bir viteste en iyi ivme, motorun en yüksek torku ürettiği devirde sağlanır. 
- Güç, tork ve devre bağlı bir fonksiyondur. 

Eğer bu noktada gücün önemsiz olduğuna karar kıldıysanız yanılıyorsunuz. Lütfen okumaya devam edin. 

Şanzıman, otomobilin ivmelenmesindeki en önemli etkendir. Güç ve tork arasındaki ilişkiyi anlatmak ve gücün de yazının bu ana kadarki bölümünde anlatılan kadar önemsiz olmadığını göstermek için, hipotez olarak, birinci vitesi 2:1 oranlı, ikinci vitesi de 1:1 oranlı iki vitesli bir şanzıman ele alalım. Ve bun şanzımanı yine hipotez olarak her devirde, krank milinde 100 Nm tork üreten bir motora bağlayalım. 

1:1 oranlı ikinci vites, sürüş milini krank miliyle aynı hızda çevirir ve tam olarak 100 Nm kuvvet yere iletilir (Sürtünme kuvvetlerinin olmadığını var sayıyoruz.). Ancak 2:1 oranlı birinci vites sürüş milini krank milinin yarısı kadar bir hızla çevirir ve krank milinin ürettiği gücün iki katı yani 200 Nm kuvvet yere iletilir. Dolayısıyla otomobilimiz birinci viteste, ikinci viteste olduğundan iki kat daha iyi ivmelenir. İşte bu noktada da beygirgücünün önemini anlatan anahtar yatar. Vites küçültme suretiyle, tekerleklere iletilen maksimum tork (belli bir hız için), otomobilin motoru en yüksek gücü ürettiği devirde çalışırken sağlanır. 

Tork çarpımının sonucu olarak diyebiliriz ki, bir otomobil, herhangi bir devirde, motoru en yüksek gücü ürettiği devre getiren bir vites seçildiğinde en iyi şekilde hızlanır. Bu da yüksek devir çeviren küçük motorların, fazla devir çeviremeyen büyük motorlardan bazen üstün oluşlarının sebebidir. Yüksek devirler çevirebilen bir motorda, kranka aktarılan tork az olmasına rağmen tork çarpımı sayesinde tekerleklere çok daha yüksek tork değerleri aktarılabilir. 

Demek ki beygirgücü sadece otomobil sattırmak için değil, yarış kazanmak için de gerekliymiş.
    >>>>>>>>>ALINTIDIR>>>>>>>>
    www.gezginayaklar.com

Motosikleti
    ZORBA (HONDA VTX 1300S)
    Yalnızlık Allaha mahsustur derler ya. Yukarda Allaha, aşağıda büyük motoru olanlara.
    www.gezginayaklar.com

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hmm,nice bike
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    ZORBA (HONDA VTX 1300S)
    Türkiyede kaç kişi vtx 1300 kullanıyor diye merak ediyorum. vtx 1300 kullanıcılarının nerede olduklarını birbirleri ile irtibatlarının ne olduğunu merak ediyorum.
    www.gezginayaklar.com

Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Kemal abim aynı soruyu bende c800 için sorabilirmiyim?
    Evindeki muhabbet kuşunu, bebe şampuanı ile yıkayan insanlardan zarar gelmez

Motosikleti
    ZORBA (HONDA VTX 1300S)
    Alıntı KEMALKOMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yalnızlık Allaha mahsustur derler ya. Yukarda Allaha, aşağıda büyük motoru olanlara.
    Alıntı cousinecruis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kemal abim aynı soruyu bende c800 için sorabilirmiyim?
    Tabii sorabilirsin kardeş. Baba bir motorun varsa yalnızlığa mahkumsun. Acaba diyorum bir 125 lik bişey mi alsak.
    www.gezginayaklar.com

Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Yok canım vardır bir çaresi Motora iyice alıştıktan sonra, büyük motor sahiplerini bir başlık altında toplayalım boğaz taraflarına gidelim inletelim oraları. Mt baba cruiser club kuralım hatta Kemal abim birde bu kasko olayını nasıl çözeriz bahsedermisin? ( kan gruplarımız aynı bu arada)

Motosikleti
    ZORBA (HONDA VTX 1300S)
    Yok canım vardır bir çaresi Motora iyice alıştıktan sonra, büyük motor sahiplerini bir başlık altında toplayalım boğaz taraflarına gidelim inletelim oraları. Mt baba cruiser club kuralım hatta Kemal abim birde bu kasko olayını nasıl çözeriz bahsedermisin? ( kan gruplarımız aynı bu arada)
    pardon kaskoda sorun nedir? Benim kaskom var. Bir sorunum da olmadı.
    www.gezginayaklar.com

Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Kasko yaptırmak istiyorum, neler dahil oluyor, hangi sigortaya yaptırdınız?

Motosikleti
    ZORBA (HONDA VTX 1300S)
    Kasko yaptırmak istiyorum, neler dahil oluyor, hangi sigortaya yaptırdınız?
    Hasar,hırsızlık,kaza,terör,(paket zaten) ayrıca cam, yançantalar gibi aksesuarları da eklettim. Ergo İsviçre Siğ.
    www.gezginayaklar.com

Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Tamam sağolun ben bir konuşayım onlarla.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Hayırlı olsun allah kaza bela vermesin
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Tabii sorabilirsin kardeş. Baba bir motorun varsa yalnızlığa mahkumsun. Acaba diyorum bir 125 lik bişey mi alsak.
    bende sürekli yalnız dolaşıyorum.
    ama uzun gezilerde iki veya üç motor olmak güzel olurdu.. daha fazlası herkeze çeşitli nedenlerle rahatsızlık yaratıyor. bu arada yaş, sosyal ,kültürel etkenlerde etkili olabiliyor..

Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun allah kaza bela vermesin
    Teşekkür ederim, hepimize inşallah

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Shadow kullanıcıları ile gezilerde birlikteliğiniz olmuyor mu?

Görünüş ve tarz olarak aynı motosiklet nasıl olsa. 1300 cc kullanıcısı sayısı az olabilir ama 750 cc daha fazladır diye düşünüyorum.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

_alp_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VTX 1300
    Alıntı serdar23_Bilgem adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Görünüş ve tarz olarak aynı motosiklet nasıl olsa. 1300 cc kullanıcısı sayısı az olabilir ama 750 cc daha fazladır diye düşünüyorum.
    Benim oluyodu Sonra cogu motorlarini satip, enduro aldi Kafa dengi insanlari buldukca, motor turu farketmiyor. 1000 RR, 600F, ER-6 vs. gezdigimiz cok oluyor
    http://www.ataturkungencligehitabesi.com/

Okuyup da bugunu anlayamayan ahmaktir...

Motosikleti
    ZORBA (HONDA VTX 1300S)
    Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende sürekli yalnız dolaşıyorum.
    ama uzun gezilerde iki veya üç motor olmak güzel olurdu.. daha fazlası herkeze çeşitli nedenlerle rahatsızlık yaratıyor. bu arada yaş, sosyal ,kültürel etkenlerde etkili olabiliyor..
    Alıntı serdar23_Bilgem adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yukarda gördüğün gibi Serdar. Birbirimizi bulabilsek gezecez ama sadece site zerinden temasımız var. Birde Kaldera olmasa Shadow cular hepten yatacaklar.
    www.gezginayaklar.com

Motosikleti
    CBR 125
    arkadaşlar bişi soracağım bu vtx1300lerde benzin göstergesi yokmu gerçekden bu benim için büyük eksi :( :/ :S
    Yollar gidişime Kızlar duruşuma hasta.......!!

PEŞİMDEN GELME BENDE KAYBOLDUM.....

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler