Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
73. sayfa BirinciBirinci ... 23637172737475 ... SonuncuSonuncu

Yamaha XCITY 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı nakliyeci 16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkeze merhabalar 2011 model x city sahibiyim forumda daha önce fan ile ilgili bir paylaşımım olmuştu belki okuyamamış arkadaşlar olabilir diye tekrar yazayım bajaj 200 ns fanı bizim motora bire bir uyuyor yapmanız gereken orjinal soket kablosunu yarıdan kesip aldığınız fana aynı şekilde monte etmek.
    Gelelim şu anda yaşadığım probleme arka teker sağa sola balanslı dönüyor jantı söküp ölçümlerini yaptırdık hiçbir sapma yada yamulma belirtisi yok hatta usta bu jantın yamuk yada atık olduğunu kim söyledi boşuna söktürüp getirmişsin dedi inanmadım başka bir yerde torna tezgahına taktırıp kontrol ettirdim 0 hata çıktı ama tekrar yerine taktık durum aynı göbekten itibaren sağa sola balans var ve bu durum fren kaliperini diski dahi etkileyip bozmuş vaziyette bu durum lastik atıklığından yaparmı göbek mili ve jantta hata çıkmıyor jantının yamulduğunu söyleyen arkadaşlardada aynı durum mu vardı geçen sene servise jant fiyatı sordum 2350 tl dediler bu sene 5000 olmuştur herhalde arka diski xcitiye uyan model varmıdır ? Diski uygun alabileceğim yer öneriniz?
    biraz uzun oldu mazur görün vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim
    Lastik atıklığından(Tel kırma) ve rulmandan yapabilir. Ama yazdıklarınızdan arka maşa ve şanzumanın şaseye bağlantı noktasında yanlış bilmiyorsan plastik takoz olması lazım. O yıpranmış olabilir. Diğer bir şüphe duyulması gereken yerde (belki) arka amortisörlerde kaçak varsa basınç dengeli olmayabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yanıtınız için teşekkür ederim dediğiniz yerlere baktırayım

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Ben halihazirda Xcity kullanicisiyim. Daha once Honda cb ace, Honda Cbf ve Honda Nc 750, Yamaha Xenter kullandim kisa donemler.

Motorum 27.800 lerde su an servis isigi yanmadan bakima goturdum. Yamaha yildiz her zamanki gibi ilgilenmedi dahi.

Bu isi iyi yapan bir usta var. Xcity den anlayan bir usta. Istanbulda. Grup var facebook grubu orada da var usta. kayisi ve bagayi ihtiyac olmamasina karsin degistirttim. titiz biriyim. orjinal parcalar kullanildi. ortalama masraf cikardi.

viraj konusunda nc yi tartismaya gerek yok 2.en iyi motor buydu surdugum. hatta gecen hafta asfalttaki toprak micirli yolda emniyet seride giren otomobilli magandaya yaklasmadan yaptigi guzel frenleme guvende hissettirdi.

varyator temizligi ile 120 ye ne ara geldigimi bile anlamiyorum hiz olarak. alali 1 seneye yaklasiyoruz, hicbir sorunda cikarmadi ama iste ben titiz biriyim. haliyle nokta cizik icin bile motor ustasina gidiyorum.

bu motor bugun uretilse gercekten yok satar. ote yandan sorununuz cok teknik. bu sebeple eger detay baktiracaksaniz ve daga once duymadi iseniz istanbuldaysaniz onur motor var uskudarda. oraya bir baktirin derim.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı nakliyeci 16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkeze merhabalar 2011 model x city sahibiyim forumda daha önce fan ile ilgili bir paylaşımım olmuştu belki okuyamamış arkadaşlar olabilir diye tekrar yazayım bajaj 200 ns fanı bizim motora bire bir uyuyor yapmanız gereken orjinal soket kablosunu yarıdan kesip aldığınız fana aynı şekilde monte etmek.
    Gelelim şu anda yaşadığım probleme arka teker sağa sola balanslı dönüyor jantı söküp ölçümlerini yaptırdık hiçbir sapma yada yamulma belirtisi yok hatta usta bu jantın yamuk yada atık olduğunu kim söyledi boşuna söktürüp getirmişsin dedi inanmadım başka bir yerde torna tezgahına taktırıp kontrol ettirdim 0 hata çıktı ama tekrar yerine taktık durum aynı göbekten itibaren sağa sola balans var ve bu durum fren kaliperini diski dahi etkileyip bozmuş vaziyette bu durum lastik atıklığından yaparmı göbek mili ve jantta hata çıkmıyor jantının yamulduğunu söyleyen arkadaşlardada aynı durum mu vardı geçen sene servise jant fiyatı sordum 2350 tl dediler bu sene 5000 olmuştur herhalde arka diski xcitiye uyan model varmıdır ? Diski uygun alabileceğim yer öneriniz?
    biraz uzun oldu mazur görün vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim
    Ben arka jant ve fren kaliperi değişimi ile kurtulmuştum. İşine hakim bir usta bakmazsa bütün arka tarafı değiştirmen gerekebilir. Sırasıyla jant, tahrik mili, rulmanları, arka mafsal takozları anlayan biri tarafından bakılmalı. Bütün iş gerçek usta bulmakta...

Valla bu kaportalı motorlara usta bulmakta zor kimse ilgilenmek istemiyor sök tak zor geliyor nerdeyse hepsine

Herkese merhaba.
    Dün akşam X CİTY nin farlarının çalışmadığını fark ettim. Servis kitabına göz attım. Sigorta kutusu bulup far sigortasına bakınca yandığını gördüm. Yanındaki yedek sigorta ile değiştirdim.Denedim ama uzun far bir defa çalışıp yedek sigortada yandı.
    Bu gün elektrik ustasına uğrayacam ancak bilgi sahibi olarak gideyim ki , kimse deneme yanılma usulü motorsiklete yaklaşmasın.
    Sigorta sürekli yandığına göre bir yerlerde kaçak var diyebilir miyiz ?
    Daha önce başına böyle bir şey gelen var mı ? Kronik herhangi bir şey ?

Not : Sinyaller çalışıyor, kontak açıldığında yanan iki küçük ampülde de sorun yok.

Xcity de 6 yıl boyunca tek bir sigortam yanmadı. Kaçak dışında akla bir şey gelmiyor.

Motorsikletimi yıkıyor olsam su geçti kaçak oldu diyecem. Ama silerim yıkamam.
    hafta sonu çok sarsıntılı bir yoldan geçmek zorunda kaldım, acaba bir şeyler mi oldu o esnada.
    Bu arada aküyü kontrol ettim, aküyü tutan herhangi bir bağlantı vb yok. Bayağı serbest, bu normal mi ?

Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı DENİZ ÇOLAK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorsikletimi yıkıyor olsam su geçti kaçak oldu diyecem. Ama silerim yıkamam.
    hafta sonu çok sarsıntılı bir yoldan geçmek zorunda kaldım, acaba bir şeyler mi oldu o esnada.
    Bu arada aküyü kontrol ettim, aküyü tutan herhangi bir bağlantı vb yok. Bayağı serbest, bu normal mi ?
    Akünün serbest olması normal değil. L şeklinde bir metal parça ya da gerdirme lastiği gibi bir şeyle sabit olması gerekli. Aküye baktığınızda öyle sallanacak gibi bir yerde değildir herhalde. Sallanma ya da titreşimden dolayı herhangi bir kutup başının şase yapma tehlikesi yoktur dimi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:43 ----------

Birde yedek olarak taktığınız sigorta, yanan sigorta ile eş değerdi değil mi?

Akü gayet serbest. Elimle havaya sağa sola kaldırdım mesela. Bence de sabitleyici bağlantı olmalı ama elle kontrol ettim, yok.
    Kutup başları sağlam.
    Siteye en pratik foto ekleme yöntemi nedir sizce ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Arkasaşlar motoru dun satin aldim 2012 model. Ruzgarda çok sallaniyor sanirim. Bir de ön freni sıktığımizda lastiği çok cabuk kayiyor. Sizin de öyle mi?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Akü gayet serbest. Elimle havaya sağa sola kaldırdım mesela. Bence de sabitleyici bağlantı olmalı ama elle kontrol ettim, yok.
    Kutup başları sağlam.
    Siteye en pratik foto ekleme yöntemi nedir sizce ?
    Herhangi bir image upload sitesine fotografinizi upload edin, daha sonra buraya yorum yazarken kullanilan alanda, "Insert image" butonuna tiklayip upload sitesinden aldiginiz fotograf adresini yapistirin.

https://pasteboard.co/ ya upload oldukca kolaydir, temiz gorunumludur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    misonXD
    Motorumun fanını değiştirdik. Fan dönmüyordu. Servis 1400 tl istedi ama benmn motorcu 700tl yte sıfır taktı 1 tane lakin hala hararet en üst noktaya çıkıyor trafikte. Ama orta hızlarda düşüyoe nedeni nedir?

Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı kivanc34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkasaşlar motoru dun satin aldim 2012 model. Ruzgarda çok sallaniyor sanirim. Bir de ön freni sıktığımizda lastiği çok cabuk kayiyor. Sizin de öyle mi?
    Eğer üzerindeki lastikler orjinal lastikleri ise artık özelliklerini yitirmiştir. Önceki motorum 2013 xmax ti. 2012 tarihli orjinal lastikleri(city grip) vardı üzerinde. Lastiklerim ısınmadan yapılan sert frenler de kayma yapıyordu. Ama ısınınca hiç kayma yaşamadım. Sonra satmadan 3 ay önce sıfır city grip taktım resmen farklı bir motora biniyormuş gibi hissettim. Lastikleriniz eski ise muhakkak ve acilen değiştirin. Eğer lastikler yeni ve yine de kayma yaşıyorsanız. Frenleme yapma da sıkıntınız var. Şunu izlemenizde yarar var.

Alıntı kivanc34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorumun fanını değiştirdik. Fan dönmüyordu. Servis 1400 tl istedi ama benmn motorcu 700tl yte sıfır taktı 1 tane lakin hala hararet en üst noktaya çıkıyor trafikte. Ama orta hızlarda düşüyoe nedeni nedir?
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün servisten aradılar 1 aydır beklediğim radyatör fanı gelmiş. Gittim taktırdım. Ufak tefek bakım işleri ile birlikte 1050 TL tuttu. "Yamaha'ya parça fiyatlarından şikayet ettiğimizi söyleyin" dedim. Akıl mantık almıyor; Suzuki Hayabusa'nın çift motorlu soğutma fanı bile Yamaha XCITY'den daha ucuza satılıyor.
    Ben de motorumu satmadan önce şubat 2018'de değiştirmiştim radyatör fanını. O zaman yazdığım mesaj yukarıda. Yanlış yapmışsın. Ben olsam 1400 TL bayılır orijinal taktırırıdım.Bajaj Pulsar NS200 fanı uyuyor ama ne derecede yeterli oluyor meçhul.

İkinci bir konu;

- Fan dönmeden ne kadar kullandın?
    - Şehir içi trafiğinde hararet hangi seviyeye geldi.

Yukarıdakilere bağlı olarak motorda conta yakma sübap hasarları vs. oldu mu? Bütün bunları bilmeden motoru kullanmaya devam etmen hasar risklerini daha da arttırır. Kallavi bir fatura ile baş başa kalırsın.

Fren balatası, fren diski, jant ve lastik sorunsuz ise ve hatasız kullanımda ön teker kolay kolay kaymaz.

Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Alıntı Thesinner83 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer üzerindeki lastikler orjinal lastikleri ise artık özelliklerini yitirmiştir. Önceki motorum 2013 xmax ti. 2012 tarihli orjinal lastikleri(city grip) vardı üzerinde. Lastiklerim ısınmadan yapılan sert frenler de kayma yapıyordu. Ama ısınınca hiç kayma yaşamadım. Sonra satmadan 3 ay önce sıfır city grip taktım resmen farklı bir motora biniyormuş gibi hissettim. Lastikleriniz eski ise muhakkak ve acilen değiştirin. Eğer lastikler yeni ve yine de kayma yaşıyorsanız. Frenleme yapma da sıkıntınız var. Şunu izlemenizde yarar var.

[video]https://youtu.be/hfxfimvDxfc[/url]
    AEA "Fren yapmak" videosu.

Herkese merhaba.
    Dün akşam X CİTY nin farlarının çalışmadığını fark ettim. Servis kitabına göz attım. Sigorta kutusu bulup far sigortasına bakınca yandığını gördüm. Yanındaki yedek sigorta ile değiştirdim.Denedim ama uzun far bir defa çalışıp yedek sigortada yandı.
    Bu gün elektrik ustasına uğrayacam ancak bilgi sahibi olarak gideyim ki , kimse deneme yanılma usulü motorsiklete yaklaşmasın.
    Sigorta sürekli yandığına göre bir yerlerde kaçak var diyebilir miyiz ?
    Daha önce başına böyle bir şey gelen var mı ? Kronik herhangi bir şey ?

Not : Sinyaller çalışıyor, kontak açıldığında yanan iki küçük ampulde de sorun yok.
    Merhaba. Evde far ampülünü kontrol etmek sonradan aklıma geldi. Kısa far ampulü yanmış. Sanırım sigorta ondan yanıyordu. 25 tl ye yeni far ampulü ve 2 tl ye 2 sigorta aldım. Evde kendim yeniledim sorunum çözüldü.
    Thesinner83 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-City
    Herkese merhaba,
    Dün motorun hararetiyle ilgili sıkıntım oldu paylaşmak istedim. Yaklaşık 4 aydır motorsikleti kullanamadım ardından küçük bir tur attım motoru park ettim. 3. Gün motorla kağıthaneden kavacıka geçtim sıkıntı olmadı. Ardından kavacıktan kadıköye çevre yolundan giderken hararet kırmızı çizgilere kadar yükseldi. Durup 5 dakika dinlendirince orta seviyenin biraz üzerine düştü. Yola devam ettim. 10 km kadar sonra tekrar kırmızı çizgilere yaklaşınca bu kez 15 dk dinlendirdim ardından arkadaşımı aldıktan sonra sorunsuz şekilde beşiktaşa geldim. Moturu hiç sıkıştırmam. Dün de 80 km hız civarı gidiyordum. Rampa ya da trafikte olmadı. Motorum daha önce böyle bir sıkıntı yaşatmamıştı.
    Şimdi uzun yol yapacağım için endişeliyim. Gidip soğutma suyunu ve yağını değiştireceğim. Kışın yağ değişiminde motora araba yağı koymuştum shell 10w-40. Forumlarda sıkıntı yaşanmadığını söyleyen çok kişi var. Şimdi motorsiklet için olanla değiştiricem. Sizin tecrübeleriniz var mı bu konuda? Sizce hararet yağ sebebiyle mi olmuştur. Fan sorunsuz çalışıyor. Orta çizgiyi geçince hemen açılıyor olması gerektiği gibi.
    Herkese güvenli sürüşler dilerim

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:06 ----------

Söylemeyi unutmuşum hararet yapınca soğutma suyu seviyesini kontrol ettim. Su seviyesi yerindeydi. Ama suyu ve antifrizini 2 yıldır değiştirmemiştim.

Alıntı Benmesut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,
    Dün motorun hararetiyle ilgili sıkıntım oldu paylaşmak istedim. Yaklaşık 4 aydır motorsikleti kullanamadım ardından küçük bir tur attım motoru park ettim. 3. Gün motorla kağıthaneden kavacıka geçtim sıkıntı olmadı. Ardından kavacıktan kadıköye çevre yolundan giderken hararet kırmızı çizgilere kadar yükseldi. Durup 5 dakika dinlendirince orta seviyenin biraz üzerine düştü. Yola devam ettim. 10 km kadar sonra tekrar kırmızı çizgilere yaklaşınca bu kez 15 dk dinlendirdim ardından arkadaşımı aldıktan sonra sorunsuz şekilde beşiktaşa geldim. Moturu hiç sıkıştırmam. Dün de 80 km hız civarı gidiyordum. Rampa ya da trafikte olmadı. Motorum daha önce böyle bir sıkıntı yaşatmamıştı.
    Şimdi uzun yol yapacağım için endişeliyim. Gidip soğutma suyunu ve yağını değiştireceğim. Kışın yağ değişiminde motora araba yağı koymuştum shell 10w-40. Forumlarda sıkıntı yaşanmadığını söyleyen çok kişi var. Şimdi motorsiklet için olanla değiştiricem. Sizin tecrübeleriniz var mı bu konuda? Sizce hararet yağ sebebiyle mi olmuştur. Fan sorunsuz çalışıyor. Orta çizgiyi geçince hemen açılıyor olması gerektiği gibi.
    Herkese güvenli sürüşler dilerim

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:06 ----------

Söylemeyi unutmuşum hararet yapınca soğutma suyu seviyesini kontrol ettim. Su seviyesi yerindeydi. Ama suyu ve antifrizini 2 yıldır değiştirmemiştim.
    XCITY'den fanı sök at, akıcı trafikte veya otobanda hararet normalin üzerine çıkmaz. Denenmiştir.

- Soğutma suyu özelliğini kaybetmeye başlayınca motor biraz daha sıcak çalışmaya başlıyor.
    - Soğutma suyunda hava yapma tabir edilen olay olunca hararet yükselebiliyor.(Ben yaşamadım)
    - Silindir kapak contası hasarlarında,sübap hasarlarında vs. vs.

Bence "ne oldu?" diye kafa yoracağına "iyi bir usta nasıl bulurum?" diye kafa yormalısın...

Motosikleti
    Yamaha X-City
    Tekrar merhaba,
    Eski soğutma suyunu tahliye ettim ve gördüm ki su-antifiriz karışımı çamur gibi olmuş. Rezervuardaki karışım çok temizdi ancak termostatı söküp içeriye baktığımda çamur gibi bir birikim olmuş. Termostatı taktım yeni su-antifiriz karışımını koydum sıra havayı almaya geldiğinde motoru çalıştırmak istedim ancak motor çalışmıyor motor arıza lambası yanıp sönüyor. Marşa basrığımda motor dönüyor ama bir türlü ateş almıyor gibi. Sorun termostad mı emin değilim? Açıp baktığımda termostat çok sağlıklı gözükmedi benim gözüme ama çalışıyordu.
    A
    @azçok dostum iyi usta bulmak kolay değil. İyi usta bulsan elindeki işlerden dolayı yeni iş istemez gibi insanın yüzüne bakmıyor o yüzden bakımları kendim yapmak istiyorum elbette hatalar yapılacak ve bu hatalardan dersler alınacak. Tecrübeler paylaşılınca da daha çok kullanıcı faydalanacak. Bence nümotorsiklete binmek sadece benzini koyup gaza basmak değil. Tamir tadilatını yapmak da en az o kadar zevkli.

Tecrübesi olan arkadaş varsa aramızda tavsiyesi ne olur?
    Teşekkürler.

REKLAM ALANI
73. sayfa BirinciBirinci ... 23637172737475 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)