Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 ZAT Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ahmet Erşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Herkese iyi akşamlar.,,

Yeni katılanlar aramıza hoş geldiniz....

Siteye devamlı girip yazıları okuyurum.Gezi olayı İzmirde olmam ve yaşım ıtıbariyle beni aştı aştığı için katılamıyorum.Fakat yazılanları devamlı izliyorum.

Sitede teknik konular ağırlıklı olmaya başlayınca katılayım dedim.Benimde başımdan geçen bu olayları sizlerle paylaşmak istedim...

1 - Marş olayı benimde başımdan geçti, aldığımdan beri gayet güzel basan marş basmaz oldu.Aniden bozuldu. Elcikteki kırmızı düğmeye bastığımda tık..tık..diye marş otomatiği sesi geliyordu.Araştırdım önce marş otamatiğinin yerini buldum ( oturduğumuz siyah oturağın ön alt tarafında ) otomatiği kontrol ettim devre tamamlanıyordu yani 12 volt akımı marş motoruna gönderiyordu. Sonra marş motoruna baktım akım orayada geliyordu.
    fakat marş motoru yine çalışmıyordu. Akünün ( + ) ucu marşa geliyor fakat ( _ ) ucu yani şase yoktu.Bu sefer motora giden (- ) şase ucunu aradım.
    onuda buldum. Yan sehpanın kapalı durunda iken ayağın ucunda bulunan kauçuk makaranın dayandığı u şeklinde bir parça vardır , onun civatasına bağlı olan kablonun , papucundan sıyrılmış olduğunu gördüm .O kablonun bir ucu sele altındaki şaseye bağlı diğer ucuda yan sehpanın dayandığı u şeklindeki parça ile motor gövdesine. Kablo papucunu tekrar kabloya takıp pense ile güzelce sıkıp yerine taktım. marşa bastım motor çalışmaya başladı.Soronu halletmiş oldum.

2 - Yansehpa olayı....Bence çok önemlı bazı arkadaşlar iptal ettirmiş..
    Motoru aldığımda , banada zorluk cikardı.Yan sehpayı açınca stop ediyor fakat sehpayı kapatınca bazen calışmıyordu.Sonunda canıma tak etti altına
    yattım yan sehpanın kapatılınca ayağın temas ederek acıp kapattığı anahtarı gördüm.Çalışmadığı zaman elim ile 3 - 5 sefer anahtarın oval düğmesine sertçe , parmağımla vurup bırakıyordum ozaman çalışıturdu.Yani ufak bir temassızlık vardı.Alt tarafta olduğu için suya ve çamur temassızlık yapıyor diye düşündüm ve şaseye vidalı olan anahtarı yerinden söktüm, sonra anahtarın içini açtım hareketli olan parçalar yağsız kaldığı icin platinlere temas etmiyordu.onu iten yayları hafifçe uzatarak sertleştirdim ve içine ince gres yağı surdum , tekrer monte ettim ve yerine taktım 6 aydır sorunsuz çalışıyor......

Yan sehpa önemli dedim ..Çünkü arızalı olduğunda yan sehpa açık vaziyette motoru sürerseniz sola dönüşlerde büyük tehlike arzeder . zira yan sehpa yola değerse arka tekeri dönüşlerde yerden kesip yere çakılmamıza sebep olur. Onun için yan sehpanın anahtarını iptal ettirmeyin. Sizlere yazılarımı özellikle açıklamalı yazıyorum . Çok kolay sizde yapabilirsiniz. Nekadar çok şeyi kendiniz yaparsanız ufacık şeylerden yolda kalma ihtimaliniz azalır.

3 - Depo meselesi ....Bu konu daha önceleride konuşuldu . ZAT ın
    deposu 11 + 2 Yani 13 Litredir. Sizin motorunuz ne kadar yakarsa yaksın.. benzin ibresi ikinci kırmızı çizgiye geldiğinde siz 8 litre civarında benzin yakmış ve geriye daha 5 litre benzininiz kalmış demektir.
    En iyisi benzin ibreniz birinci kırmızıya gelince benzininizi alın. 20..25 ytl falan alır yolda benzinim bitermi dıyede korkmayın.

4 - Arka frende bu sitede çok konuşulan bir olay . Bendede arka fren ön kadar güzel tutmuyor.Fakat ön ve arkayı beraber orantılı sıktığınızda motorun durmasında bir problem yaşamıyorum. Zaten sırf arka frenl kazıklattırsanız bile motoru ani durduramassınız .Motor kayar ve kıç atar.
    Onun için ön ve arkayı orantılı şekilde beraber sıkmak gerekir..

Yazım Biraz uzunca oldu fakat konuları biraz açıklayabildiysem ne mutlu..

Herkese iyi akşamlar diler , keyifli ve kazasız şürüşler dilerim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    GSXR-1000
    Ahmet Bey...

Yazınız cok acıklayıcı ve guzel olmus.Tesekkurler

gündüzleri çayırova, akşamları karakartal, geceleri alice harikalar diyarında...
    Motosikleti
    azrailden yeni arakladım...
    thanx............
    I gOt a GaMe To Win...:bounce:
    eskiden [COLOR="Red"]merter[/COLOR] vardı şimdi [COLOR="red"]fenerbahçe[/COLOR] var...
    [B][COLOR="Red"]drift religion[/COLOR][/B]

AYBERK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ahmet abi; senin yazılarına tekrar kavuşmak çok güzel... HOŞ GELDİN!!!

arkadaşlar; geç saat'e kadar sayfadayım...katılımcı olursanız sevinirim...

Motosikleti
    Zat 150
    Abi yazılar için saol bu hafta yazlılar olduğu için çok yoğunum inş. dier hafta sonu dediklerinizi uygulayacağım ve motorum tıkır tıkır çalışacak.(zaten motor 2-3 dakika çalıştıktan sonra böyle bi problemim olmuyor diğer güne kadar)Benzin olayındada egzoza beyaz kağıt tuttum egzozdan benzin atıyor mu diye 5 dakika boyunca baktım hiç bir benzin kalıntısı yok gibiydi.(Doğrusu nası lyapılır bilmiyorum) Ama motor 4-5 gündür yatıyor ve benzin ibresi bıraktığım gibi duruyor.Ne zaman motor a binsem gösterge hızlıca aşağıya doğru iniyor anlamadım gitti.

Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    Herkese merhaba....

Zarif mesajlarınız için teşekkür ederim...

Zaten sitemizdeki arkadaşların hepsinin kibar olduklarını yazışmalarımızdan belli oluyor...

Ayberk zaten sitenin lokomotifi ..Sırtlamış siteyi götürüyor...

Ayberk ban pazar gününden beri istanbulda kızımın yanındayım.Bahçelievler basınsitesi sondurğa yakın .. Hatta otobüs ile yoldan geçerken senin dükkana çok benziyen bir çiğ köfteçi gördüm..Acaba Ayberkin dükkanımı diye düşündüm. Sonra yazılarından yakacık uğurmumcuda olduğunu gördüm.
    Ben İstanbulu pek bilmediğim için hanıma sordum .. Anadolu yakasında olduğunu söyledi..Buraya bayağı uzakmış..Biz hergün geziyoruz yolumuz o tarafa düşerse bir uğrarım...Tanışır konuşuruz..

Herkese iyi akşamlar ..

Kazasız ve keyifli sürüşler....

ahmet abi merhaba;

keşke motorum serviste olmasaydıda ben yanına gelebilseydim...daha ne kadar istanbul'dasınız?

sizinle mutlaka tanışmak isterim, hatta yolunuz buraya düşmesin; siz bile bile gelin

şöööylee güzel bi çiğ köfte yiyelim....

kapım her zaman açıktır; seve seve beklerim....

Motosikleti
    Mondial ZAT 150 2005
    ayberk...Cumrtesi akşam İzmire dönüyorum busefer buluşamassak bile 2 ayda bir İstanbula geliyorum..Muhakkak uğrarım ..Acılı köfleyi oldukça severim..Davetin için teşekkür ederim..
    Birgün muhakkak uğrarım..

Selamlar...

allah yolunuzu açık etsin... sağlıcakla gidin!!!

nasıl olsa gene geleceksiniz

gönüller bir olsun;yeterki dostluklar baki kalsın....

Motosikleti
    GSXR-1000
    Ayberk abi eger benim motorum cumartesi gunune kadar cıkarsa muhakkak gelicem yanına....:D

safak selam...

ben bu gün ismet'le konuştum...benim motoru c.tesiye yetiştirmek istiyor,ama p.tesi'yede kalabilirmiş...

tabi motoru almakla olay bitmiyor; bunun bide ödemesi var...
    bakalım kaç günde ödeme yapacaklar... ismet derki; parayı siz verin, sonra sigortadan siz alın... çünkü sevpa'nın sigorta şirketleriyle anlaşmaları yok!!!!

e hesap çıkacak sanırım enaz 1.250-1.300 ytl... ben bu parayı ha diyince tırink diye veremem,sonuçta bende esnafım...

bakalım durum ne olacak......:(:(:(:(:(:(:(

c.tesi günü gittiğinde benim motorada bi baksana...
    hatta telf. fotolarınıda çek, bu sayfalara koy....bakalım ne durumda

arkadaşlar kimse yokmu dicem; ama varmış

sero1981, schumi84

schumi84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaslar merhaba,
    bende eski bir zat sahibiyim, 2006 model siyah bir zatım vardı ama eylül ayında satmıstım, çok özledim açıkçası motorumu sattım ama hergün bu konuyu takip etmeye devam ediyorum motorum varken bu konu bu kadar aktif degildi keske aktif olsaydıda hepinizle tanısıp bulusmalara ve çiğ köfte yemeye gelebilseydim
    bundan sonra bende aktif bi şekilde sorularınıza ve yorumlarınıza katılmayı dusunuyorum, bu arada ismim Ferhat...

Safak112, senin motoru bu haftaiciydi sanırım, sabah saat 8e dogru bostancı oto sanayi sitesi girişinde gormus olabilirmiyim (seleden tanıdım)

Motosikleti
    GSXR-1000
    Ayberk abi cumartesi gunu gittigimde fotoları cekerim merak etme abi.Ya inanılmaz ozledım motorumu.

Shumi valla dogru soyluyorsun.Sabah ise gitmek icin bostancı sanayıdeydım.Orada bir arkadasımın dukkanı var onun yanına ugrayıp bı cay ıcıp gecıyorum.:D

Simdi eve geciyorum.eve gectigimde tekrar sohbet ederiz.

seroooo.......nerdesin????????

aslında benim şu kaza olayı olmasaydı aklımdaki olay şuydu...

malum; kış'a girerken 3-5 gün havalar ısınır,bunada pastırma sıcakları denir.
    işte ben bu pastırma sıcaklarında ufak çaplı bir tur planlıyordum...
    daha önce eşimle kerpe'ye gitmiştik motor'la... günü birlik tekrar gidebiliriz diye düşünmüştüm,sonra kerpe'dende vaz geçtim

sarıyer'in yukarsında rumelikavağı vardı sanırım;yanlış yazmışta olabilirim:(

çoook güzel bir yerdi,orası geldi aklıma...manzarası bol ve eğlenceli bir sürüş olurdu bizim için...hatta karadeniz'e kadar çıkardık bile....

ama olmadı:(

kısmet bakalım....umarım motorumu aldıktan sonra,gzel bir havaya denk geliriz....

Motosikleti
    CORVUS
    herkeze slmlar

ayberk abi ve diger kıymetli arkadaslarım;
    Son zamanlarda sizlerin arasında bulunamamaktan ötürü büyük üzüntü duymaktayım. Fakat şahsi sebeplerden ötürü kendime vakit ayıramıyorum.vede sizlere...

En yakakın zaman da tekrar sizlerle buluşmak dilegiyle saygılarr

ayberk abi ilk fırsatta da senınle tanışmak isterim yolum düştüğünde mutlaka ziyatretine gelmek istiyorum gelmden once seni arıycam
    saygılarımla
    [B]ALLAH KASK'LARIMIZA ASFALT YÜZÜ GÖSTERMESİN[/B]

Motosikleti
    GT250R
    cümleten selamlar
    İki teker hastalığımda bünyem tedaviyi reddediyor.

Alıntı sero1981 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkeze slmlar

ayberk abi ve diger kıymetli arkadaslarım;
    Son zamanlarda sizlerin arasında bulunamamaktan ötürü büyük üzüntü duymaktayım. Fakat şahsi sebeplerden ötürü kendime vakit ayıramıyorum.vede sizlere...

En yakakın zaman da tekrar sizlerle buluşmak dilegiyle saygılarr

ayberk abi ilk fırsatta da senınle tanışmak isterim yolum düştüğünde mutlaka ziyatretine gelmek istiyorum gelmden once seni arıycam
    saygılarımla

gel sero gel... hepiniz gelin işte; tur düzenleyin

hepimiz bi tanışalım

Alıntı SERKANDİNSEL adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cümleten selamlar

aleykümselam...

hoş geldin... motorun resimleri nerde?

safak112, SERKANDİNSEL, sero1981

beyler nerelerdesiniz?

AYBERK çok çok çok geçmiş olsun kardeşim. güzel gününü berbat etmiş dikkatsizin biri. çokta güzel süslemişsin aslında motorunu o gün bayraklar harika olmuş. umarım servisten çıktığında motorun daha sorunsuz ve sana zamansız aksilikler çıkartmayan bir makina olur.

Alıntı AYBERK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    29 ekimde şehit'lik dönüşü benim motor haliç köprüsü üstünde STOP etti.sağ'a çektim,zaten grup sürüşü yapıyorduk. 4-5 motorla beraber sağ'a çektik motorlardan indik,30 saniye sonra reno spring sağ'a sola vurarak geldi...arkadaşın motorunu altına aldı benim motora vurdu,banada vurdu...
    ben 8-10 mt ileriye uçtum-yuvarlandım vs....işte şuan serviste...
    komple her yerini değiştiriyoruz,allah'tan sadece grenajlarında sorun var...(şimdilik?)

buda kaza resmi...

AYBERK çok çok çok geçmiş olsun kardeşim. güzel gününü berbat etmiş dikkatsizin biri. çokta güzel süslemişsin aslında motorunu o gün bayraklar harika olmuş. umarım servisten çıktığında motorun daha sorunsuz ve sana zamansız aksilikler çıkartmayan bir makina olur.
    ŞURADA BURADA GÜÇLÜ ADIMLARLA DOLAŞMAKTANSA, DOĞRU YOLDA SEKEREK YÜRÜMEK İYİDİR.

Motosikleti
    GSXR-1000
    Ayberk abi
    bugun telefon actım.İsmet abi benim motoru bakıma almıs.muhtemelen yarın bıter abi.Nasıl ozledim anlatamam.:D Bu arada senin motorun resimlerini cekicem.Tekrar hatırlatıyım dedim.Aksam bilgi verirrim abi burdan.Bi ara toplanalım.Cay sohbet falan guzel olur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    zat tı ama yenisi gelicek
    merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım ama uzun zamandır bu konuyu okumakdayım..

öyle koyu bir motorcuyum kendime diyemem aslında motoru kısa mesafe ayağımı yerden kessin diye aldım bu yüzden tercihim rahat kullanımlı bir motor yönünde oldu yada olmuşdu ikinci el bir 2005 model zat aldım çok sıkıntılar çekdim ama motordan değil önceki sürücüsü motora çok kötü davranmış ustaya bir götürdük usta dedi bu motor açılıp toplanmış tabi bizde acemiyiz bilmiyoruz aldığımız gibi 1000 km bile yapmadan versin geriye sattım

şimdi 2006-2007 model siyah bir zat alıcam öbür aya yada öyle bir planım var diyelim kesinde konuşmak olmaz ilk mesajdan son mesaja kadar tek tek tane tane her mesajı okudum ve elime kağıt kalem alıp hangi parçaları değiştiriceğimi ne tür aksesuarlar yapabiliceğimi her şeyi not ettim bu defa önceki gibide gözü kara almıycam

zat istememdeki neden istesem en pahalı motoruda alırım ayıpdır söylemesi o konuda bir sıkıntım yok ama ben öyle koyu bir motor sevdalısı değilim öyle bir tutkumda yok zatda çok rahat çok keyifli şehir içi ve uzn yola çıkılabilicek bir motor kısa zamanda olsada sürüşümden bu keyfi aldım aynı keyif için gidip 10 milyar fazla verip japon almanın bana göre bir manasıda yok.

bu motorun yumuşak karnı belli buralar güçlendirilirse bence japon akranı olan maksi lerden geri kalır hiç bir yanı yok konfor gidiş açısından..

ben konuyu takibe devam edicem ama motorumu alana kadarda fazla müdahil olmak istemiyorum aldıkdan sonra daha sağlıklı olur kanatındayım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)

Bu Konudaki Etiketler