Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı cbr125cbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de merak ediyorum, daha önce okuduğum yazılarda kimi boya atıyor demiş kimi sorunsuz kullanıyorum demiş. Ben de denemeden bilinmez ama her halükarda paslı olmasından iyidir diye düşünüyorum. ( çıkarmadan önce fotoğrafını çekemedim çok fazla paslı değildi aslında hafif hafif sararmaya başlamıştı ) Bu arada sizde de egzoz un arka çıkışının altında küçük bir delik var mı ? Bir tane de söktüğümde farkettim, egzoz borusunun bittiği yerde susturucunun başladığı yerde, alt tarafta aynı boyutta bir delik var, acaba sonradan mı açıldı.
    Bahsettiğin iki delikte normal. Egsozun altındaki deliği motoru yıkarken farketmiştim. Muhtemelen yağış anında veya kullanım sonrası içeride yoğunluktan dolayı oluşan su buharını dışarı atmak ve egsozun içinin paslanmasını önlemek için açılmış bir delik.
    Eğer ora delik olmasaydı içeride kalan su çok kısa sürede egsozu çürütmeye yeterdi.
    Benim egsozda da var yani fabrikasyon olan birşey.

Bir soru daha eve gidince resmini eklerim, ben de valemoto dan benzin filtresi sipariş ettim ama sendekinden çok farklı daha küçük boncuklu birşey geldi. orada seçtiğim değildi ve sadece arada tül gibi bir parça ve boncuk gibi siyah bir şey var ( mıknatıs olabilir). Onu da bu akşam takıyor olurum muhtemelen.
    Bende o takmış olduğum filtresi rialli.com dan almıştım. 1 lira civarı bir fiyatı vardı sanırım.
    Sendeki filtrede de muhtemelen bir ok yönü vardır, benzin akış yönünü gösterir.
    Müsait olunca filtrenin resmini koy bakalım.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:50 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:40 ----------

Alıntı mmucit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu yazıyı okuyun da kafanız karışsın.

Neden Repsol Tartışmasız En Üstün Motosiklet Yağı?
    Şu an piyasadaki motosiklet yağlarının çoğunda zaten JASO MA standardı var.
    Bir çok marka "neden en iyi yağ bizimki" gibi makaleler hazırlıyor.
    Repsol hiç kullanmadım, detaylı yorum yapamayacağım. Ama motosiklet üzerine yağ üreten bir firmadan kötü ürün beklenmez heralde.

Kısaca??

Kısaca, API SH - API SJ - API SL kodlu ürünler otomobiller için yakıt sarfiyatı ve emisyon dayanıklılığı açısından uygun yağlar sınıfını oluştururken çok yüksek devirde ve ısıda çalışmak zorunda olan motosikletler için uygun değildir. Nitekim JASO bu konuya el koymuş ve yeni bir tanımlama getirmiştir.
    Bu kısımda SJ motosikletlere zararlı gibi bir şey yazıyor. Ama önemli bir nokta var. İlk başta "hadi len motosikletin kılavuzunda yazan bilgiye uymayacazmı yani" dedim kendi kendime ama sonradan jeton düştü.

Benim anladığım kadarıyla motosiklet yağı olmayan yani otomobil yağı ama SJ hatta SL-SM standardınta yeni teknoloji olan yağları kullanmamalıyız. Çünkü JASO MA standardı yok.

MOTUL ve Castrol yağlarda da bu JASO sertifikası var Yani repsol sadece bende var bu teknoloji demek istemiş ama hikaye

Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    ismail 150, kargo dahil 165 dedi. 160 gönderiyorum gönderin dedim :D

sibop falan aklıma gelmedi, deeseydin derdim onuda
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

m.şanveren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    MOTUL'dan başka kuş,hacı osmandan başka yokuş tanımam
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

muratgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok
    Alıntı m.şanveren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    on numara katılıyorum

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:52 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:45 ----------

Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Stickerlarıda yine yetkili servislerden alabilirsin. 3-5 Tl fiyatları var yanılmıyorsam. Grenajlara nazaran çok ucuz. Grenaj yan sanayi alınıp, stickerlar orijinal sticker yapıştırılabilir. Sonuçta plastik aksam, motorun yürürü ile alakası yok.

Yanlış hatırlamıyorsam İzmir'den KaptanHasan arkadaşımız bu balatalardan kullanıyordu. "Neredeyse stoppie yapacak kadar iyi" demişti ama daha sonraki yorumları ne yönde bilmiyorum.
    Sipariş geçmişsin balatalarını, hayırlı olsun şimdiden, kullandıktan sonra detaylıca izlenimlerini aktarırsan memnun olurumç

K46 güzel çantadır, hayırlı olsun.

Çok güzel gezi olmuş, tebrikler.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:19 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:35 ----------

Arkadaşlar dün İstanbul - Buz motordan Michelin Pilot Sporty lastiklerden 1 çift sipariş geçtim, bugün lastikler elime ulaştı ve montajını yaptırdım.

Hani bazı arkadaşlar derlerdi "motor virajlara kendiliğinden giriyor çıkıyor sanki" diye, ben pek ciddiye almazdım.
    "Lastik lastikdir" diye düşünüyordum ama bugün tüm düşüncelerim alt üst oldu.

Bu michelin acayip bir lastikmiş henüz rodajda olmasına rağmen gerçekten sanki virajları kendisi dönüyor motor.

Lastik değişimi sonrası eve dönüş yolunda ilk viraja girişimde "lan ne oluyor bi dengesizlik var bu motorda" diye düşündüm. Alışmışım IRC'lerin tabiri caizse virajlara dümdüz girmesine. Ama devam eden virajlarda anladımki motor virajlara kendisi yatıp kalkıyor Resmen içimden "ohaa, helal olsun" dedim. Gerçekten beni çok şaşırttı.

İmkanı olan arkadaşlar mutlaka michelinleri denesinler.
    Önceki lastiklerim IRC'ydi. Bu kadar fark olacağını hiç tahmin etmiyordum.

Buzmotorda kredi kartına mail order yöntemiyle aldım. Ön ve arka toplam 150 TL tuttu.

13 lirada lastiklerin (İstanbul-Ankara) kargo ücreti.

Montaj ve balans ayarı içinde Ankara'daki Çinici kardeşlere gittim 40 lirada oraya bayıldık. (Biraz fazla geldi ama motosiklet için balans ayarı makinesi sadece burada olduğu için gittim)

Toplam maliyeti 203 TL.

Daha önce sadece lastikler 200-210 TL arasıydı. Şu anda 150 TL ile güzel bir indirimi var. Tavsiye ediyorum.

Michelin ürün etiketleri aşağıda. Lastiklerin sınırlarıda yazdığı için fotoğraflarını çektim. Faydası olabilir.

Ön lastik:

Arka lastik :

Diğer bir forumdan Osman Oğuzhan isimli arkadaşın eklemiş olduğu resimler:

hacı mişlenlerin hayırlısı olsun allah zeval vermesin

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    Alıntı mmucit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunlar da benim segerler ama biraz daha pahalı. Çifti 20 tl civarı. İnce-kalın. İki kornayı birbirine paralel bağlıyorsunuz. Tabii eskiyi de söküyorsunuz.

Eski kornam da arkadaşın hyosung250r sinde.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 14:07 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:05 ----------

Çok güzel olmuş. Boyanın yüksek sıcaklığa dayanıklı olanını alman iyi olmuş.
    Güzel olmuşKendiniz mi taktınız kornayı? Servisde ne kadar ücret ödemek gerekiyor kendi aldığımız kornayı taktırmak için.Benim takmam biraz zor gibi içerde kalıyor pek açıkda değil.
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

Motosikleti
    cbf150
    Alıntı erdo2002 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel olmuşKendiniz mi taktınız kornayı? Servisde ne kadar ücret ödemek gerekiyor kendi aldığımız kornayı taktırmak için.Benim takmam biraz zor gibi içerde kalıyor pek açıkda değil.
    Artık ustaya bir 5-10 kağıt atarsın.

Montaj çok zor değil ama bilmiyorsanız ustaya götürmekte fayda var. Hem yağına, gergisine filan baktırırsınız.

@aydoganx inş dediğin gibidir. Yoksa ilk okuduğumda ben de şaşırmıştım.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

mbuyuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC750X
    @cbr125cbr
    Bence çok güzel olmuş, yeni egsoz gibi duruyor.
    Kullandıktan sonra yorumlarını eklersen sevinirim. Çünkü egsoz manifold kısmından çok fazla ısınıyor. Acaba boya o kadar yüksek sıcaklığa gerçekten dayanacak mı?

Benim egsozda da boğaz kısmında ufak ufak paslanmalar görüyorum. Eğer senden olumlu görüş alırsam bende bu egsoz boyama işine girişebilirim.
    İsmail kardeş bende motorumu ilk aldığımda egsozu berbat durumdaydı çizik, pas, ne arasan vardı ve çok rahatsız edici bir görüntüsü vardı hemen işe giriştim zımpara ve gazyağıyla temizledim biraz uğraştırdı ama sonuç güzel oldu boya olarakta Raykon spray color 690 derece ısıya dayanıklı boya kullandım yaklaşık 15 lira civarı. 5 aydır kullanıyorum hiçbir şekilde boyada atma akma vs olmadı ilk günkü gibi duruyor sadece yağışlı havalarda kullanmadım, fırsatını bulursam resimlerini atayım yarın öbür gün.
    Biz ki kula kulluk edip cennete gitme kaygısıyla üç maymunu oynayanlardan değiliz.

Süper söz olmuş

Alıntı muratgün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hacı mişlenlerin hayırlısı olsun allah zeval vermesin
    Eyvallah Murat sağolasın.

Alıntı mbuyuk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsmail kardeş bende motorumu ilk aldığımda egsozu berbat durumdaydı çizik, pas, ne arasan vardı ve çok rahatsız edici bir görüntüsü vardı hemen işe giriştim zımpara ve gazyağıyla temizledim biraz uğraştırdı ama sonuç güzel oldu boya olarakta Raykon spray color 690 derece ısıya dayanıklı boya kullandım yaklaşık 15 lira civarı. 5 aydır kullanıyorum hiçbir şekilde boyada atma akma vs olmadı ilk günkü gibi duruyor sadece yağışlı havalarda kullanmadım, fırsatını bulursam resimlerini atayım yarın öbür gün.
    Fikir belirttiğin için teşekkürler mbuyuk.
    Vakit ayırabildiğim ilk zamanda bende egsoza bahsettiğin yöntemi uygulayacağım.

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    [IMG=http://img63.imageshack.us/img63/6682/sdc11849copy1.jpg][/IMG]

İsmail,zincirindeki kırmızı şeyler nedir? ''gres''mi?.
    "İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz" A. Şerif İZGÖREN

[IMG=http://img63.imageshack.us/img63/6682/sdc11849copy1.jpg][/IMG]

İsmail,zincirindeki kırmızı şeyler nedir? ''gres''mi?.
    Lastik için eklemiş olduğum fotoğraflardan etiketler benim çekimim ama lastik desenlerinin olduğu fotolar benim çekimim değil dolayısıyla motorda benim değil. Eklemiş olduğum lastik desen fotoların üst kısmına not düşmüştüm sanırım gözünden kaçmış.

Diğer bir forumdan Osman Oğuzhan isimli arkadaşın eklemiş olduğu resimler:
    [ IMG]http://img59.imageshack.us/img59/5741/sdc11846copy.jpg[/IMG]

[ IMG]http://img75.imageshack.us/img75/4490/sdc11848copy.jpg[/IMG]

[ IMG]http://img80.imageshack.us/img80/5994/sdc11849copy.jpg[/IMG]
    Gres yağı olduğunu tahmin ediyorum bende.

Motosikleti
    Honda Shadow vt 750 2006
    Bende diyorum bukadar teknik bilgiye sahip birisi zincire neden gres yağı sürsünDemekki motor senin değilmiş.ismail yapmaz böyle birşey diyordumki açıklama geldi.

Bende diyorum bukadar teknik bilgiye sahip birisi zincire neden gres yağı sürsün
    Heheh yok yahu estağfirullah. Kullana kullana ve forumu okuya okuya bazı şeyleri öğrendik. Sağolun sende dahil bu topikteki arkadaşlarda çok yardımcı oluyor, bilgilerimizi tazeliyoruz böylece

Motosikleti
    kymco downtown300i - Honda Silverwing600 ABS
    arkadaşlar cbf'imin kısa farı dün gece mum ışığı kadar yanmaya başladı birdenbire, acaba patlamışmıdır? hiç ışık vermiyor neredeyse..uzunlarda sorun yok... kaliteli marka kısa ampul nerelerde bulabilirim ?

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Dün çekip atamadığım benzin filtresi resimleri Düzü tersi de yok , üstünde her hangi bir ok göremedim. En dandiğinden mi yolladılar ne

Alıntı boudberg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar cbf'imin kısa farı dün gece mum ışığı kadar yanmaya başladı birdenbire, acaba patlamışmıdır? hiç ışık vermiyor neredeyse..uzunlarda sorun yok... kaliteli marka kısa ampul nerelerde bulabilirim ?
    Philips ya da Osram sorunu çözer. S2 yuvaya sahip (bazı kişiler armut ampulde diyor ) 12v/35/35 özelliğinde olacak. Motosiklet eşyası satan yerlerde vardır. Sanırım İstanbul için sirkeci bu mekanmış

Dün çekip atamadığım benzin filtresi resimleri Düzü tersi de yok , üstünde her hangi bir ok göremedim. En dandiğinden mi yolladılar ne
    Allah allah çok garip bende hiçbirşey anlamadım bu filtreden. Sırayla bir taraftan az az musluktan su vererek bir deneme yap istersen, içeride filtreleme yapabilecek bir sistem varmı bilmiyorum.

Muhtemelen su içeride biryerlerde dolaşıp o şekilde çıkışa geçecek. İki uçtanda su gönderip suyun izlediği yolu takip edersen belki yardımcı olur.

İlk kez böyle garip bi filtre gördüm

cbr125cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150'2011 Kırmızı
    Philips ya da Osram sorunu çözer. S2 yuvaya sahip (bazı kişiler armut ampulde diyor ) 12v/35/35 özelliğinde olacak. Motosiklet eşyası satan yerlerde vardır. Sanırım İstanbul için sirkeci bu mekanmış

Allah allah çok garip bende hiçbirşey anlamadım bu filtreden. Sırayla bir taraftan az az musluktan su vererek bir deneme yap istersen, içeride filtreleme yapabilecek bir sistem varmı bilmiyorum.

Muhtemelen su içeride biryerlerde dolaşıp o şekilde çıkışa geçecek. İki uçtanda su gönderip suyun izlediği yolu takip edersen belki yardımcı olur.

İlk kez böyle garip bi filtre gördüm
    O tül benzeri yerden filtreleme yapıcak onu anladım da o boncukvari şey nedir benzinin giriş kısmında mı kaladak yani filtrelendikten sonra mı filtrelenmeden önce mi görevini yapacak onu anlamadım

Dikkat edersen giriş ve çıkış tam karşılıklı değil, gelen benzinönce bir tarafı dolduracak, daha sonra filtrelenip karşı odaya oradan da karbüratöre gelecek de düzü tersi var mı, varsa hangisi onu bilmiyorum

Bir tahmin o mıknatısvari olan şey belkide ortadaki filtrenin düz kalması için koyulmuş ayak gibi birşey olabilir, ya da turnusol kağıdını bilirsiniz bazen renk değiştirir ya bu da onun gibi mıknatıslanma etkisiyle belki filtre kirlenince renk değiştirsin vs. gibi bir durum olabilir. Tamamen salladım ama yanlış olma ihtimali yüksek

Motosikleti
    cbf150

Bir tahmin o mıknatısvari olan şey belkide ortadaki filtrenin düz kalması için koyulmuş ayak gibi birşey olabilir, ya da turnusol kağıdını bilirsiniz bazen renk değiştirir ya bu da onun gibi mıknatıslanma etkisiyle belki filtre kirlenince renk değiştirsin vs. gibi bir durum olabilir. Tamamen salladım ama yanlış olma ihtimali yüksek
    Belkide mıknatıs olduğundan metal parçalarını üzerine toplar, ama ilginç bir filtre. Almak lazım, hava filtresi filan alırken içine bunu da eklerim sepetime.

Bide mıknatısın olduğu yer giriş olmalı, bence.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

Motosikleti
    kymco downtown300i - Honda Silverwing600 ABS
    [QUOTE=AydoganX;2169218]Philips ya da Osram sorunu çözer. S2 yuvaya sahip (bazı kişiler armut ampulde diyor ) 12v/35/35 özelliğinde olacak. Motosiklet eşyası satan yerlerde vardır. Sanırım İstanbul için sirkeci bu mekanmış

teşekkürler

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    [QUOTE=boudberg;2169281]

teşekkürler
    Araba sanayisinde bile bulabiliyorsunuz.Ben bulmuştum fakat ampulu nasıl çıktıgını bilmediğimden çıkartamamıştım Normalde 5TL fakat servisde taktırısanız 10TL ampul.Halbuki çok basitmiş çıkarması.
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 misafir)

Bu Konudaki Etiketler