Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBF 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Alıntı Emrah.ark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor için hangisi iyiyse onu alırım Aydoğan abi ilerde sorun yaratmasın:
    Motor için en iyi yağ aslında kılavuzda yine belirtilmiş.
    API ve SJ sınıfı bir yağ, yada daha üstün özelliklerde yağ kullanılması öneriliyor.
    Bu yazılan standartlar yağ kutularının arka etiketlerinde yazar.
    Almadan kontrol etmek lazım.

Viskozite olarak kışın 10w40 - yazın ise 10w-50 , 15w-50 idealdir.

Kullanma kılavuzu sayfa : 64

Burda önemli olan nokta SJ sınıfı yağ veya daha üstün özellikte yağ.
    Bu ne demek?

Motorlarda kullanılan yağın teknolojisi bir nevi buradaki harf kodlarına yazılmış.

Bunu okumanın yöntemi ise şu:

SA sınıfı bir yağ en eski teknoloji motor yağları
    .
    .
    .
    .
    .
    SZ sınıfı bir yağ en son teknoloji motor yağları (Z harfini salladım, buradaki amaç S harfinin yanındaki harf ne kadar alfabede büyükse o kadar yeni nesil bir yağdır.)

Alfabe:
    A B C D E F G H I J K L M N O P R S ...............

Bu durumda SG sınıfı bir yağ SJ sınıfı bir yağdan teknoloji olarak eskidir

HONDA bizim kılavuzlarda SJ sınıfı veya daha üstün önermiş yani.

SJ
    SK
    SL
    SM
    SN

gibi özeliklerde yağlardan kullanmalıyız.

Şimdi dikkatimi çekti : Castrol 15w-40 power1 motosiklet yağı SG sınıfındaymış. Yani bizim motora kullanmamız aslında kılavuza göre ters. Fakat Ankara'daki yetkili servis paşa paşa bu yağı kullanıyor.

Castrol Power1 Racing 10w-50 ise SJ sınıfında yani bizim motorumuza uygun.

Bu bilgiler ışığında hangi yağın bizim motora uygun olduğunu net olarak anlayabiliriz.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 17:28 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 17:23 ----------

Abi bende normalde takmak için değil..
    Uzak mesafeye gittiğimde dizlik takıyorum..Bodrumdan gelirken ufakta olsa depoyu çizdim..
    Bi yere giderken takıyım diyodum..
    Bu koruyucu şeyler yapıştırıyolarmış reklamcıda onlardanmı yaptırsam
    Motoru ilk aldığım zaman benim dizliklerde ufak bir şekilde çizmişti depoyu.

O zamanlarda , ufak bir kazada sağ tarafa motoru yatırınca benim sağ tarafımda baya bir ağrı olmuştu. (Çanak işte anlayın )

O günden bu yana ne zaman motosiklete binsem motosiklet pantolonumu sürekli giyiyorum.
    Dizlik koruma sağlar bir nevi ama korumalı pantolon kadar sağlamayacağı aşikar.

Hem korumalı pantolonla depo çizilme derdinede son veriyorsun
    Bilgi paylaştıkça çoğalır.
    "Bir insanın neye güldüğü zekasını, nasıl güldüğü ahlakını gösterir."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Oldukça açıklayıcı oldu abi..
    Bu yağlar neymiş öyle ya
    Ben eski motorlara dayıyodum castrol magnatec 10-40'ı geçiyodum
    Cbf'te Viteside yumuşattığını okudum geçenlerde..M.Şanveren yazmıştı öyle hatırlıyorum..
    Az önce hatta sende söyledin Aydoğan abi Motul
    [34 AY 0494] Büyükçekmece MT

Motul yağların detaylı özelliklerinin yazdığı teknik kataloğa bakmak lazım aslında.

Şu anda araştırıyorum motulu detaylı bilgi buldukça paylaşırım buradan.

Bende az önce motul dedim ama bu şartları yerine getiriyorsa kullanmalıyız tabii ki.

Mesela Mete abinin az önce link attığı ipone yağ SG sınıfında SJ'den eski teknoloji ve kılavuz önermiyor.

Team 106 GTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150-Siyah
    Arkadaşlar bende ybr 125 aynalarından taktım. Gerçekten alın takın ve arkanızı rahatça görün diyorum Hem siyah olduğu için motorda daha güzel duruyo ve fiyatı uygun.Sirkecide çifti 25 tl ama ufak bi pazarlıkla 20 tl' ye aldım.Almak isteyenlere duyrulur

Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Alıntı AydoganX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motul yağların detaylı özelliklerinin yazdığı teknik kataloğa bakmak lazım aslında.

Bende az önce motul dedim ama bu şartları yerine getiriyorsa kullanmalıyız tabii ki.

Mesela Mete abinin az önce link attığı ipone yağ SG sınıfında SJ'den eski teknoloji ve kılavuz önermiyor.
    Bende araştırıyım abi..Bende rahata alışmıyım bi zamandan sonra alışkanlık yapıyo

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150

Metehan abi bide ilk defa 2. el aldım..
    Ben alışmışım motorumun kusursuz olmasına..Şimdi emin olamadığımdan değişicek ne varsa yavaş yavaş değiştiriyim diyorum yola çıktığımda içim rahat olsun..
    Şu yağdı hava filtresiydi aradan çıksın sırasıyla zincir dişli..Balatalar debriyaj balatası alayını değiştiricem
    Kanka kısmete inana...kaderind ene varsa o artık...sende makina şahlanır bence...paraya kıy hareketli parçaları değiştir yağınıda değiştir idareten geçici kullanma işi bana ters...motoru satın aldın sende kendine gelmeli...sübap ayarıda yapsınlar serviste söyle...veya yapıldımı diye sor...karbüratör temizliği yapsınlar üşenmesinler...kaç tane Hondaya bakıyorlar ki orada...sıkıştır ustaları...

hava filtresi buji yağ önemli bu detaylar...

arka fren balatası daha eskimemiştir lan bende 50.000 de bile daha yarısı bitmişti pençelerin... kolay kolay bitmez o...

Bence alabiliyorsan motul al.
    M.Şanverende motuldan çok memnundu.

Birde senin verdiğin 20-50 özellikleri sentetikmiş.

Zenon'un motora koyulan yağ mineraldi. Aynı özeliklerde değildir. Sentetik daha üstündür.
    kankam sağol...zenonada verdik ayarı...

bak bak şimdi farkettim bende hacı...iyi uyandırdın...e nolcak benim fantazilerim...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Alıntı Team 106 GTI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bende ybr 125 aynalarından taktım. Gerçekten alın takın ve arkanızı rahatça görün diyorum Hem siyah olduğu için motorda daha güzel duruyo ve fiyatı uygun.Sirkecide çifti 25 tl ama ufak bi pazarlıkla 20 tl' ye aldım.Almak isteyenlere duyrulur
    Hayırlı olsun biraderim. Kazasız belasız kullan
    Şerro hırsızlar bir daha üşüşmez umarım makinene. Aman tedbiri elden bırakma.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:08 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:06 ----------

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak bak şimdi farkettim bende hacı...iyi uyandırdın...e nolcak benim fantazilerim...
    SJ sınıfı veya daha üstün yağlarla (SK,SL,SM,SN vs.) gerçekleştireceksin

Team 106 GTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150-Siyah
    Hayırlı olsun biraderim. Kazasız belasız kullan
    Şerro hırsızlar bir daha üşüşmez umarım makinene. Aman tedbiri elden bırakma.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:08 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:06 ----------

Bende aynaları takarken bunlarıda sökmezler inşallah diye düşündüm harbiden. Bundan sonra moturun üstünü branda ile örtücem. Maksat caydırmak işte.

Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Kanka kısmete inana...kaderind ene varsa o artık...sende makina şahlanır bence...paraya kıy hareketli parçaları değiştir yağınıda değiştir idareten geçici kullanma işi bana ters...motoru satın aldın sende kendine gelmeli...sübap ayarıda yapsınlar serviste söyle...veya yapıldımı diye sor...karbüratör temizliği yapsınlar üşenmesinler...kaç tane Hondaya bakıyorlar ki orada...sıkıştır ustaları...

hava filtresi buji yağ önemli bu detaylar...

arka fren balatası daha eskimemiştir lan bende 50.000 de bile daha yarısı bitmişti pençelerin... kolay kolay bitmez o...

Abi hem motora hem servise vericem ayarı gazı vericem ayarı gazı
    Bu aralar motorlada ilgilenemiyorum abi gönlümü kaptırdım bi hatuna..
    Bana bi dese Motosikletin olayım tekere kaldır beni olay biticek ama hatun hem yüz verir gibi oluyo hemide böyle arada derede
    Onada bi ayar çekmem lazım,Motorada,Servicede

Alıntı Team 106 GTI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olsun..inş Bi daha yeltenmezler çalmaya..

Motosikleti

Bende motula bakıyordum...ve entersandır İranda bile bayisi var ama Tr de yok...

http://www.motul.com/

siteside o kadar salakca ki gelde shell mobile hayran kalma...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 18:41 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:34 ----------

Abi hem motora hem servise vericem ayarı gazı vericem ayarı gazı
    Bu aralar motorlada ilgilenemiyorum abi gönlümü kaptırdım bi hatuna..
    Bana bi dese Motosikletin olayım tekere kaldır beni olay biticek ama hatun hem yüz verir gibi oluyo hemide böyle arada derede
    Onada bi ayar çekmem lazım,Motorada,Servicede

Hayırlı uğurlu olsun..inş Bi daha yeltenmezler çalmaya..
    arada evinin önünden falan geçersin...abisinden dayak yemede...veya bir ses sistemi teyp falan takarsın motora Cengiz Kurtoğundan eksilerden yardırırsın...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:15 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 18:41 ----------

beyler bi tur atayım dedim muhitimde ...arka lastiğim dün yama yemişti ya...şimdi yine janta kadar inmiş...jantdan ayrılıp yamalandı sabunlama yerine tutkal sürmüştü lastikci tutarmı tabi tutmaz...ben biliyordum diycem böyle olduğunu dün 70 lira lastiğe bayılmayım diye boşver idare et dedim kendimce...ahanda kaldım kapı önünde...şimdi en yakın lastikcide uzak benzincide uzak...binerekde gidemem...illaki elle manuel götrücem .ötümden ter akacak yarına...birazda ben taşıyam makinayı napcan...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    arada evinin önünden falan geçersin...abisinden dayak yemede...veya bir ses sistemi teyp falan takarsın motora Cengiz Kurtoğundan eksilerden yardırırsın...

beyler bi tur atayım dedim muhitimde ...arka lastiğim dün yama yemişti ya...şimdi yine janta kadar inmiş...jantdan ayrılıp yamalandı sabunlama yerine tutkal sürmüştü lastikci tutarmı tabi tutmaz...ben biliyordum diycem böyle olduğunu dün 70 lira lastiğe bayılmayım diye boşver idare et dedim kendimce...ahanda kaldım kapı önünde...şimdi en yakın lastikcide uzak benzincide uzak...binerekde gidemem...illaki elle manuel götrücem .ötümden ter akacak yarına...birazda ben taşıyam makinayı napcan...
    Abi Cidden abiside var he
    Zamanında(2-3 sene önce hiç unutmam hatunun babası vermişti peşime uygunsuz yakalandıydık zor kaçmıştım..Pederin arkadaşıydı bide kıyamet kopmuştu
    Tabi bizim peder kızına sahip çıksaydın modunda kapanmıştı konu

Abi Motul'u bulmak lazım olmadı aynı dengede bi yağ bulmak lazım..
    Cbf 'in kan Motul gidip farklı kan koyarsak randuman vermez

Motosikleti
    Abi Cidden abiside var he
    Zamanında(2-3 sene önce hiç unutmam hatunun babası vermişti peşime uygunsuz yakalandıydık zor kaçmıştım..Pederin arkadaşıydı bide kıyamet kopmuştu
    Tabi bizim peder kızına sahip çıksaydın modunda kapanmıştı konu

Abi Motul'u bulmak lazım olmadı aynı dengede bi yağ bulmak lazım..
    Cbf 'in kan Motul gidip farklı kan koyarsak randuman vermez
    yarına ön arka lastiği değiştircem kanka...bu yarılma işi arkanın tüm ayarlarını bozdu...işi sağlama almam lazım...

yağ işi kolay...sende tikat et valla sakata gelirsin...

mücahit_89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Discover 150
    yarına ön arka lastiği değiştircem kanka...bu yarılma işi arkanın tüm ayarlarını bozdu...işi sağlama almam lazım...

abi hazır lastikleri değiştiriken arkanın kalınlığı 100 olana bi bak derim...burda bi arkadaşın truva ybr tarzı motoru var sölemiştim motorda 110 lastik var arkada bisiklet gibi motorda nasıl bi güven veriyo virajlarda hele...cbfe 100 takan bi çoçuğa sordum fren mesafesi kısalıyor yani daha sağlam fren imkanı ve yol tutuşu artıyo benim lastiklerin ömrü bitsin arkayı 100 takıcam 110 da olur ama arkadan baya kalın görünüyo

Motosikleti
    evet 100 lük taktırmıştım zamanında ırc...ve güzel durdu arkada...bakalım yarın ola hayrola müco...ön arka girer artı bi 120 gayme...

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    Alıntı Adrion adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu çantalar 2'li halde 234 lira değil mi?
    evet çiftinin fiyatı, ama artı olarak yan çanta demirleri alman lazım. ve her yan çanta demirine çanta takılmıyor, birçoğu sadece koruma amaçlı imal edilmiş yandan katlanıyor vs.

ben aldığım zaman bahsetttiğim çanta takılmayan 3lü sistem 100 lira civarındaydı. çanta takılabilir olanı ise 170 lira civarında, D&B de şansıma topcase aparatı olmayan sadece yanları olan demirden buldum ve 90 lira gibi bir fiyat verdiler. gökhan, ben hallederim bunu merak etme dedi ve topcase'in demirini yanlardan delerek yan demirlerini ona monte etti ve çok da güzel oldu böylece 80 liramda cebimde kalmış oldu.

eğer alacak olursan çanta takılıyor diyorlar ama takılmıyor iyi araştırman lazım. ben ilk başta 3lü seti 100 lira oalrak fezioğlunda gördüm ve mağazaya gittim, geri dönüşler olduğu için satmıyoruz artık dediler. ben bir bakalım dedim, getirttiler ve evet çanta takmak için gerekli pimler mevcut değildi, oysaki satan yer cbf150 yan çanta demiri diye satıyordu.

son olarak, aydoğanx en doğru hareketi yapıyor, ne zaman beyaz bir şahin görsem arkasındaysam şerit değiştiririm, önündeysem yine şerit değiştirim :D yani bir şekilde ilişkimi keserim :D babam istanbula geldiğinde beyaz şahin terörünü bahsettim, aynı gün ümraniyede kuryenin biri biriyle kavga ediyordu, daha ben bakamadan babam seninkilerden biri yine dedi, kafamı çevirdiğimde olayın başrol oyuncusu beyaz bir şahin.
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

Motosikleti
    Hyosung Gt250R

Benim arka lastik yenide ön lastikte 2 adet fitil var balon yapmiş..
    Bugün trafiğe kapalı alanda ellerimi bıraktımda felaket titreme var direksyonda bende arka lastiğin aynısından alıp öne takicam..
    Veya Mücahitin dediğini yapıcam arkayı öne takıcam arkaya 100lük veya 110 luk lastik takçam

Yağada 2 günde bir bakıyorum..Şuan eksilme yok abi

Motosikleti
    kanka 110 luk zaten olmaz bizim makinalara...maksimum 100 lük o da arkaya...şimdi bizim burada bir usta var onda ırc var...

anes unılılere 105 diyor ön arka ...takmayla 150 olur muhtemelen...

db honda pırellı mt 65 lere 120 diyor...takmayla 150...

burada Ayazağada benim bir ustam var ondada IRC var bakalım o kaç dicek takmaya falan...yarın kararımı vericem duruma göre...sizin öneriniz varmı arkadaşlar...shınko falan...

Motosikleti
    Hyosung Gt250R

kanka 110 luk zaten olmaz bizim makinalara...maksimum 100 lük o da arkaya...şimdi bizim burada bir usta var onda ırc var...

db honda pırellı mt 65 lere 120 diyor...takmayla 150...

burada Ayazağada benim bir ustam var ondada IRC var bakalım o kaç dicek takmaya falan...yarın kararımı vericem duruma göre...sizin öneriniz varmı arkadaşlar...shınko falan...
    Benim arka lastik pony abi Made in Turkey..İrc'yle aynı fabrikada üretiliyomuş..
    Aydoğan abi söylediydi

veya bir ses sistemi teyp falan takarsın motora Cengiz Kurtoğundan eksilerden yardırırsın...
    Hahaha gözümün önünde canlandırdım da , yarıldım yahu gülmekten

binerekde gidemem...illaki elle manuel götrücem .ötümden ter akacak yarına...birazda ben taşıyam makinayı napcan...
    Geçmiş olsun yarık büyükse zaten yamayı tutma ihtimali azdı.
    İşte sana ustalık fırsatı, genelde insan zorda kalınca öğrenir bi çok şeyi.
    Sök arka tekerini elinde götür.
    Koca motoru götürmektense sadece arka jant ve lastiği götürür taktırır getirirsin.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 21:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:02 ----------

Anesmotor, yanlış hatırlamıyorsam MT'nin İstanbul'daki üyelerine ücretsiz lastik montajı yapıyordu.
    Anesteki Hakan beye bi telefon et sor bence.

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    motoru ittirsin hacı abi 2 km kadar göbeği eritir bakarsın benim bildigim metehandro 2 km iter motoru kan ter içinde kalır gene arka lastigi söküp götürmez doğrumudur
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler