Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TVS Apache 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mavi_Anahtar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3i EVO
    Alıntı tgfatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağır kalma konusunu da anlayabilmiş değilim şuana kadar, motorun 1. rödaj döneminde yüklenmesi kadar yanlış bişey yok, şöyle aktarayım, Ferrari - Porsche gibi SS araçların pahalı olma nedenlerinden birisi de motor üretim hattı sonunda motorların profesyonel rödajı tamamlanmasıdır. 1. Sebebi, alan adam bilmem kaç yüz bin Euro verdiği araçta bir de rödajla uğraşmasın, 2. sebebi ise firma açısından önemlidir ki rödaj kaynaklı müşteride oluşabilecek kalite problemlerinin önüne geçmek, marka itibarını kullanıcı kaynaklı olsa dahi zedelememek.

biz de uzun süreli kullanacağımız test motorlarında direk sıfır motoru alıp tam gaz teste sokmuyoruz, alıştırma çevrimi tanımlayıp 30 saat civarında (2500-3000 km'ye tekabül eder) buralarda %60 yükü (yük=tork) ve motorun maks tork verdiği devir bölgelerini pek geçmeden test koşturuyoruz. Bu 20 saat esnasında ara ara tam yük bölgelerine de geçip uzun olmamak kaydıyla motoru zorluyoruz. Eğer bu testi koşmazsak motorun yakıt tüketimi ve egzos emisyonları açısından koştuğumuz testlerde güvenebileceğimiz sonuç alamayız.

Uzun oldu biraz kusura bakmayın, kulaktan dolma ardı arkası belli olmayan bilgilere alerji kaptım artık.

Mavi_Anahtar gayet güzel bir rödaj devresi geçiriyorsun, bu şekilde devam etmeni tavsiye ederim, yukarıda yazdığım şekilde rödaj tamamlayıp 1500-2000 km arasında motorunu tam açarsan motorunun ömrü ve yakıt tüketimi açısından en iyi sonucu yakalarsın. Rödajı düzgün yapılmamış motor, düzgün yapılmışa göre %10 civarında yakıt tüketiminde fazlalık gösterebilir, motorun ömrünü ise hiç katmıyorum. Diğer tavsiyem motor yağını her zaman tam sentetik kullanın, mobil'in web sitesinde seçim için gayet güzel bilgiler mevcut, motosiklet tamircilerinin bilgilerine her zaman kulak asmayın.

Unutmadan şu da var, rödajda deli gibi motoru zorlarsın, segmanları aşındırırsın, segman sürtünmesi düşer, silindir gömleği yıpranır, buna bağlı motorun daha fazla tork üretebilir fakat uzun vadede bunun zararını yağ tüketimi olarak alıp rektifiyeci yolu da tutabilirsin.

Not: Yukarıda bahsettiklerimde motor - motosikletin motoru olarak kullanıldı, motor=motosiklet olarak algılamayınız.
    Aslında bende pek kulak asmıyorum ama tatmin edici bir cevap almadan da içimi hep birşeyler kurcalayacaktı en ufak bir sorun da rodajı sorumlu tutacaktım. Bundan dolayı tatmin edici ve açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    umtuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

izmirde servis yok :(

merhaba arkadaşlar, abiler motorumu salı gunu bandırmadan aldım. 650 km de ancak izmirde servis olmadığı için mağdurumda mağdurummmmmm ne yapmam gerekiyor acaba. tvs yi aradım görüşme aşamasındalarmış firmalarla.
    Hızlı Gidip Durmasını Bilirim Sen bakma Bana ben Rüzgar Gibiyim.

Alıntı Mavi_Anahtar adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bilgiler için teşekkür ederiz. Benim bir sorum daha var. İlk 500 km 50 km'yi geçmemem söylendi. Ama çevremde bu şekilde motorun sağır kalacağı söyleyenler var . Siz ne diyorsunuz bu konuda ? Gerçi 350 kmsini tamamladım ama bari kalan 150 km yi kurtaralım
    bgun deneme amaclı bi yüklendim 128 grdüm fakat daha 300 km de bir daha basmama 500 e kadar sonrada yavas yavas 140 bilmem ama düzde 130 dan asagya düşmez arkadslar

Motosikleti
    yok
    Aslında bende pek kulak asmıyorum ama tatmin edici bir cevap almadan da içimi hep birşeyler kurcalayacaktı en ufak bir sorun da rodajı sorumlu tutacaktım. Bundan dolayı tatmin edici ve açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim.
    Rica ederim, anlatmaya çalıştığım özetle rödaj motorun açılma evresi değil alışma evresidir, motor açma olayı rödaj tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

sahibinden'de 2011 model CBF150 ilanlarından biri, motor 1000 küsür kilometrede, adam yazmış rödajını takip ediyorum motoru çok iyi açtık gidişi mükemmel, yani aldığı günden itibaren Allah ne verdiyse yüklenmiş bir de bunu gururla anlatıyor...
    [B][I][COLOR="Black"]Hayat ya 2 kişi yaşanır, ya da 2 teker üstünde yaşanır![/COLOR][/I][/B]

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzel yokuş aşağı uzun ve tehlikesiz bir yol belirleyip rödajın bitiminde, ki benim tavsiyem 1500 km ile 2000 km arasındadır, motoru sonuna kadar zorlarsan maksimum hızı görüp rödajını profesyonelce tamamlamış olur motorunu açmış olursun. Maksimum sürat denemesinde zorlamayı 1-2 dk arasında tutmakta fayda var, motor devrini de devir saatindeki kırmızı çizgi bölgesine geçirmemekte.

Daha önce yazdım mı bilmiyorum, motor test mühendisi olarak çalışıyorum, ukalalık sınırında algılamayın sakın, bu motosiklet için rödaj tavsiyem

- sakin ilk 500km (%50 gaz açıklığını ve 4500rpm'i geçmeden, tek kişi binerek)
    - ara ara gaz arttırımlı 500-1000km (mümkün olduğunca yine tek kişi)
    - tüm vites aralıklarının tarandığı 1000-1500km
    - motorun maksimum hıza zorlandığı yukarıdaki bahsettiğim şekilde 1-2 deneme
    - rödaj profesyonelce tamamlandı

140 kmh'yi standart dişlileriyle 2009 modelde gördüm, yeni modeller de bu hızı gayet doğal görebilir, sürekli kullanılabilecek bir hız değil, deneme amaçlı birkaç defa görülebilir.
    bilgiler için çok sağol çok faydalı oldu bizler için
    keşke motoru yeni aldığımda bu bilgileri alsaydım dedim
    ama ben 500km ye kadar tek kişi ve maksimum 50-60 yaparak geçirdim genellikle 50km hız ile.
    yaklaşık 700 den sonra biraz hız artırdım 800 civarı birkaç kez son hız demesi yaptım tatmin etmedi keşke dediğin gibi 1500 ü bekleseydim.
    babamın rodaj hakkında anlattığı bir olay var;
    eski kırmızı jawa lardan almış adamın birisi, motoru iki sandalye ile havada tutup motoru çalıştırıp sabit gaza ayarlayarak rodajı tamamlamış
    belkide iyi yapmış
    bende duydum motorun sağır olur böyle, ustam var bin iki kişi bişey olmaz 80-90 git dediği oldu, yağ onun için fark etmez PO yağını koyar gönderir.
    bende mobil yağı beğenirim, tavsiyen nedir mobil iyimi?
    Apachenin gücü adına GÜÇ bizde artık

durmak yok ZAM a devam vergi manyağı olduk...

Motosikleti
    yok
    Alıntı kartalizma07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilgiler için çok sağol çok faydalı oldu bizler için
    keşke motoru yeni aldığımda bu bilgileri alsaydım dedim
    ama ben 500km ye kadar tek kişi ve maksimum 50-60 yaparak geçirdim genellikle 50km hız ile.
    yaklaşık 700 den sonra biraz hız artırdım 800 civarı birkaç kez son hız demesi yaptım tatmin etmedi keşke dediğin gibi 1500 ü bekleseydim.
    babamın rodaj hakkında anlattığı bir olay var;
    eski kırmızı jawa lardan almış adamın birisi, motoru iki sandalye ile havada tutup motoru çalıştırıp sabit gaza ayarlayarak rodajı tamamlamış
    belkide iyi yapmış
    bende duydum motorun sağır olur böyle, ustam var bin iki kişi bişey olmaz 80-90 git dediği oldu, yağ onun için fark etmez PO yağını koyar gönderir.
    bende mobil yağı beğenirim, tavsiyen nedir mobil iyimi?
    Jawa'yı rödajlayan hakkaten hasta mekanikçiymiş, gayet güzel bir rödaj olur fakat fikrimce yaklaşık 2 saat bu şekilde çalışması yeterli (teker havada), sonra yere indirip tork vermek gerekir.

Yağ olarak marka tercihim mobil olur, ama burdaki teknik neden tam sentetik olması, piyasada tam sentetik diye yarı sentetiği yutturuyorlar millete, Mobil'de çalışan Mühendis arkadaşımdan aldım bu bilgileri ki bana satış yapmadığı için yalan söyleyecek hâli yok. Motosiklet tamircileri kendi elindeki yağı satmak isteyecektir her zaman, ya da daha çok kâr bırakan markayı.

Özellikle hava soğutmalı bu motorlarda yağ hem soğutma hem de yağlama görevi yaptığı için çok önemli, tam sentetik kullanın kafanız rahat olsun.
    [B][I][COLOR="Black"]Hayat ya 2 kişi yaşanır, ya da 2 teker üstünde yaşanır![/COLOR][/I][/B]

Jawa'yı rödajlayan hakkaten hasta mekanikçiymiş, gayet güzel bir rödaj olur fakat fikrimce yaklaşık 2 saat bu şekilde çalışması yeterli (teker havada), sonra yere indirip tork vermek gerekir.

Yağ olarak marka tercihim mobil olur, ama burdaki teknik neden tam sentetik olması, piyasada tam sentetik diye yarı sentetiği yutturuyorlar millete, Mobil'de çalışan Mühendis arkadaşımdan aldım bu bilgileri ki bana satış yapmadığı için yalan söyleyecek hâli yok. Motosiklet tamircileri kendi elindeki yağı satmak isteyecektir her zaman, ya da daha çok kâr bırakan markayı.

Özellikle hava soğutmalı bu motorlarda yağ hem soğutma hem de yağlama görevi yaptığı için çok önemli, tam sentetik kullanın kafanız rahat olsun.
    çok sağol, bilgisizlik sahtekarlar için bulunmaz fırsat, kandırabildiklerini kandırıyorlar, racing motora 750cc po15-40 yağ konulurmu hiç, sahibi soruyo castrol varmı diye, bizim usta hiç umursamadan doldurup geçiyo.
    ben çin motoruma bile mobil koyduğum olmuştu
    rodajım sence nasıl daha iyi sonuçlar alırmıyım, şimdiden hız denemesi yapmayayımmı? 2-3 kez yapmıştım

Motosikleti
    yok
    çok sağol, bilgisizlik sahtekarlar için bulunmaz fırsat, kandırabildiklerini kandırıyorlar, racing motora 750cc po15-40 yağ konulurmu hiç, sahibi soruyo castrol varmı diye, bizim usta hiç umursamadan doldurup geçiyo.
    ben çin motoruma bile mobil koyduğum olmuştu
    rodajım sence nasıl daha iyi sonuçlar alırmıyım, şimdiden hız denemesi yapmayayımmı? 2-3 kez yapmıştım
    şuan 800 km'desin gördüğüm kadarıyla, 1000 km civarına kadar sakin kullanıma devam, arada (100 km'de bir falan) bir iki gaz açıp kısa süreli (10-15sn) zorla motoru. 1000 km'den sonra standart kullanıma geç, özellikle vites aralıklarını komple tarayacak şekilde tüm viteslerde farklı devirlerde gezdir motoru, yine çok zorlama, 7000 deviri pek geçme. Bu şekilde 1500 km'ye kadar devam, 1500 km sonrasında yokuş aşağı maksimum zorlamayı yaparsın birkaç defa. 1500-2000 arası da 1. vites hariç tüm viteslerde devir arttırarak 9000 devire kadar tüm devirleri tarar ve motoru iyice açmış olursun. 2000 km'ye gelince tedbiren yağı tekrardan değiştirip motoru açılmış motosikletle kafan rahat istediğin sürüş stilinde bakarsın yoluna.

şuan 800 km'desin gördüğüm kadarıyla, 1000 km civarına kadar sakin kullanıma devam, arada (100 km'de bir falan) bir iki gaz açıp kısa süreli (10-15sn) zorla motoru. 1000 km'den sonra standart kullanıma geç, özellikle vites aralıklarını komple tarayacak şekilde tüm viteslerde farklı devirlerde gezdir motoru, yine çok zorlama, 7000 deviri pek geçme. Bu şekilde 1500 km'ye kadar devam, 1500 km sonrasında yokuş aşağı maksimum zorlamayı yaparsın birkaç defa. 1500-2000 arası da 1. vites hariç tüm viteslerde devir arttırarak 9000 devire kadar tüm devirleri tarar ve motoru iyice açmış olursun. 2000 km'ye gelince tedbiren yağı tekrardan değiştirip motoru açılmış motosikletle kafan rahat istediğin sürüş stilinde bakarsın yoluna.
    eywallah üstadım, zengin bilgilerin için çok teşekkür ederim, hızır gibi yetiştin
    900 e yaklaştım biraz dikkat ederim, haftaya uzun yola gidicem rahat durur basmam inş yağını erken değişmek istiyodum yoldan gelince bakarım artık
    140 görmesi gerek hız yapıcağım için değil beygiri torku güçlü 140 görmesi gerek bence

arkadaşlar şu sol arkadaki görünen cisim alet edevat nedir , ne içindir ?

Alıntı Emirko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar şu sol arkadaki görünen cisim alet edevat nedir , ne içindir ?
    Koruma demiri.Hindistan'da kadınlar etekle biniyorlar diye yan oturma pozisyonu için yapılmış diyenler oldu ama tam anlamıyla ben de bilmiyorum.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Alıntı infexx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Koruma demiri.Hindistan'da kadınlar etekle biniyorlar diye yan oturma pozisyonu için yapılmış diyenler oldu ama tam anlamıyla ben de bilmiyorum.
    aynen öyle,ben bu demiri çıkarttım.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Phantom264 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R TriColor Cibcib*
    Ben onu yan çanta için sanıyordum :D ama diyorum neden tek tarafta var? ilginçmiş :D
    Gaza gelme. Gaza getirme. TriColor

Motosikleti
    TVS Apache RTR 150
    bende yenı aldım rodaj bakımını yenı yaptım artık yardırıyorum yavas yavas 840 km de su an 130 u gordum ama daha da gıdecegını dusunuyorum...

Motosikleti
    tvs apache

slm

oncelıkle butun motorcu arkadaslarıma selamlar bende ybr var bunu satıp tvs apache almayı dusunuyorum ben ızmırde oturuyorum bu mator ıle ılgılı ıyı ve kotu bılgı verbılırlermı eskı kasasından cok memnun olnada var memnun olmayanda acıl olarak bılgı veren olursa sevınırım herkeze kazasız ıyı suruşler

Motosikleti
    tvs apache siyah 2009

tvs

beyler bende 2009 apache var acaba ona dijital gösterge uyuyormu yardım eden olursa minnettar kalırım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 13:10 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 13:04 ----------

2009 apache dijital gösterge oluyormu yani model farkediyormu... yardım için teşekkürler

Motosikleti
    CRF
    Önümüzdeki hafta içi alıyorum hayırlısıyla, ama renk konusunda karar veremedim siyah yakından çok güzel ama uzaktan detayları, hatları belli olmuyor o yüzden çekiniyorum, kırmızı apache ise ortalıkta çok var..Sarı veya gri almak istersem bayide yokmuş 1-2 hafta beklemek zorunda kalıcam onu hiç istemiyorum zaten

Siz olsanız siyah mı kırmızı mı alırdınız ? Genel bi oylama yapalım bakalım.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    bakıyorum arkadaşlar motorlarını alınca buralara uğramaz oldular.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

evet ben yazmasamda takip ediyorum, unuttular bizim bölümü
    benimde 2 hafta oldu hemen hemen gösterge hala gelmedi muhtemelen yarında yola gidicem bozuk gösterge ile gidicem herhalde ben bu tvs nin.......................

Mavi_Anahtar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3i EVO
    evet ben yazmasamda takip ediyorum, unuttular bizim bölümü
    benimde 2 hafta oldu hemen hemen gösterge hala gelmedi muhtemelen yarında yola gidicem bozuk gösterge ile gidicem herhalde ben bu tvs nin.......................
    TVS istanbulu arayıp sordunmu hiç gecikme nedenini filan . Aramadıysan bir ara sor biraz sıkıştır derim. Ben de disk fren bekliyorum daha 1 hafta olmadı 3-5 güne gelmezse ben de arayım soracağım bir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 43 kullanıcı var. (0 üye ve 43 misafir)

Bu Konudaki Etiketler