Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TVS Apache 150 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba. 6 ay önce rtr 180 aldim. Bu motorsikleti yaklaşık 2 yıldır takip ediyordum ve çok istiyordum. 2500 bakımına kadar herşey iyiydi hatta bakımda yapılacak olan sibob ayarindan sonra performanstan yana beklentilerim vardı. Ancak işler tersine gitti. Servise giderken artci ile 4. Vitesle 100 km gibi çıktığım rampalar dönüşte kabusum oldu 5. Vitesi isteyen motorsiklet nerdeyse 3 e düşecek gibiydi. Toparlaması ve çekiş ciddi oranda düştü 1 hafta sonra baska bir ustaya gittim ust kapaktaki tapalari açıp eliyle biraz yokladı ayarları iyi bunun dedi. Bu motor cg değil herkese elletme dedi. Tamam usta niye bu düşüş o zaman dedim bu kadar gidecek dedi. Kış geldi diye şimdilik uğraşmak istemiyorum ama baharda üstüne gidicem. Çanakkale veya balıkesir civarı bildiğiniz iyi bir usta varmı??? Aslında bende motoru çok fazla kurcalatmak istemiyorum ama bu şekilde hiç zevki kalmadı. Sibob ayarları sadece 6-8 oranında mı olmalı yoksa performans için çeşitli varyasyonlar deneniyor mu. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı hasan_yilmaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba. 6 ay önce rtr 180 aldim. Bu motorsikleti yaklaşık 2 yıldır takip ediyordum ve çok istiyordum. 2500 bakımına kadar herşey iyiydi hatta bakımda yapılacak olan sibob ayarindan sonra performanstan yana beklentilerim vardı. Ancak işler tersine gitti. Servise giderken artci ile 4. Vitesle 100 km gibi çıktığım rampalar dönüşte kabusum oldu 5. Vitesi isteyen motorsiklet nerdeyse 3 e düşecek gibiydi. Toparlaması ve çekiş ciddi oranda düştü 1 hafta sonra baska bir ustaya gittim ust kapaktaki tapalari açıp eliyle biraz yokladı ayarları iyi bunun dedi. Bu motor cg değil herkese elletme dedi. Tamam usta niye bu düşüş o zaman dedim bu kadar gidecek dedi. Kış geldi diye şimdilik uğraşmak istemiyorum ama baharda üstüne gidicem. Çanakkale veya balıkesir civarı bildiğiniz iyi bir usta varmı??? Aslında bende motoru çok fazla kurcalatmak istemiyorum ama bu şekilde hiç zevki kalmadı. Sibob ayarları sadece 6-8 oranında mı olmalı yoksa performans için çeşitli varyasyonlar deneniyor mu. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
    şu an subap ayarım ne durumda bilmiyorum; en son A4 kağıdı ile ayarlamıştım yani A4 kağıdının kalınlığı galiba 1mm yani yani ben emme subabınıda tahliye subabını da 1mm yapmıştım ve yinede 0-60 km hızlanmasını 4.5 saniyenin altında yapıyordu ve düzde 120 km hıza çıkabiliyordu.

şu anda subap ayarı yok yani en son söküp topladığımda hiç bakmadım bile fakat tek marşta çalıştığına göre ayar fena değildir.

ama şunu da belirteyim; motoruma en son 14 bin kilometre önce silindir piston attırmıştım ve ustaya 6 kere subap ayarı yaptırdım. yalan olmasın 3 kere yaptırmışta olabilirim.

* yeni silindir + egzantrik zincir cart curt takıldı ve çıktım dükkandan ve eve geliyorum fakat motorda aşırı ses değişikliği ve çekiş gücünde aşırı düşüklük var. 5 dk gittim ve dayanamadım geri döndüm ve ustaya motor gitmiyor dedim. subap ayarı yaptı ve bir tur attım ve olmamış güzel ayarla dedim ve bir kere daha kurcaladı.

rahmetli osman arkadaşım önermişti o ustayı, istanbul-kağıthane nuh usta. iyi bir usta değil. kazıklanmak için evimden 54 km uzağa gittim

sizin yer neresi başkan? subap ayarı basittir beraber yaparız.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sübab ayarı sıcakken yapılmaz motorun tamamen soğuması gerekir ve mutlaka filler bizim ülkede sentil olarak bilinir onunla aralığı kontrol edilmelidir

Teşekkürler arkadaşım. Çanakkale de oturuyorum. Istanbula gelmem zor. Şu aralar havalardan dolayı genelde arabayı tercih ediyorum. Bahara iyi bir usta bulup tekrardan ayarlatmayi düşünüyorum. Forum sayfasında okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla bu motosikletin ustası biraz zor bulunuyor. Genelde kullanıcılar bundan şikayetçi. Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum.

Teşekkürler arkadaşım. Çanakkale de oturuyorum. Istanbula gelmem zor. Şu aralar havalardan dolayı genelde arabayı tercih ediyorum. Bahara iyi bir usta bulup tekrardan ayarlatmayi düşünüyorum. Forum sayfasında okuduğum yorumlardan anladığım kadarıyla bu motosikletin ustası biraz zor bulunuyor. Genelde kullanıcılar bundan şikayetçi. Verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum.
    2011 yılında benimmtoru aldığım zaman bursadaki servis bisiklet tamircisi bile değildi. Birçok arkadaşımın motorunun motor kitlemesine sebeb oldu. Onların sayesinde kendi motorumu kendim yapar oldum. Şimdi kendi arabamın herşeyini kendim yapıyorum buna motor sökme toplamada dahil. Yavaş yavaş aletleri alıp kendin yapıcaksın.

Rtr 180 kullanıcısıyım motorum 1270km'de. 2500 gibi kmlerde benim de başıma gelecek midir bazı motorlarda mı sorun olabiliyor?
    Ayrıca motorlarımız diyaframlı deniyor bu nedir ekstra sorun çıkarır mı denildiği gibi akıbeti ne olacaktır düşünmeye başladım... Bilgisi olan yazarsa iyi olur teşekkürler

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sübab ayarı sıcakken yapılmaz motorun tamamen soğuması gerekir ve mutlaka filler bizim ülkede sentil olarak bilinir onunla aralığı kontrol edilmelidir
    subap ayarı soğukken yapılır evet;

aslında subap ayarı diye bir şey yok; subap bir çeşit kapaktır ve görevide silindirin içine hava ile benzini çektikten sonra kapanmaktır ve sıkışan benzin patlar ve bu sefer diğer subap yani diğer kapak açılır ve pis hava atılır.

bu kapaklar yani subaplar metaldir ve motor ısındıktan sonra bunlar genleşir ve hacimleri yani boyları 1 mm ölçüye yakın bir miktarda uzama yapar. boyları uzadığı zaman tam olarak kapanamazlar ve bu sorunu çözme amacıyla subapları yani kapakları ittiren parçayı ayrı olarak tasarlamışlardır ve bu parçalar ile subabın ucu arasında 1mm ölçüsüne yakın bir boşluk bırakılır. bu boşluk her motorda tahliye subabında daha fazladır çünkü tahliye subabından hep sıcak hava çıkar ve böylece egzoz subabında sıcaklık ve bununla beraber genleşme daha fazla olur. emme subabı ise silindir içine hava ve yakıt verirken soğuma imkanı bulur ve emme subabı bir miktar daha az boşluğa ihtiyaç duyar.

tvs apache emme subabı boşluğu 0,06 mm kadardır ve egzoz subabı ise 0,08 mm kadardır. A4 Kağıdı kalınlığı ise 0,1 mm kalınlığındadır.

tam kapanamayan subap daha fazla ısıya maruz kalır ve fazla ısınmadan dolayı kırılma riski olur. tam kapanamayan subaplarda "ayar sıkı" terimi kullanılır ve bu durumda subap ile onu ittiren parça arasında gerekenden az boşluk var demektir.

ayar gevşek terimi ise subap ile onu ittiren parça arasında çok boşluk var demektir ve bu sefer subap geç açılıp erken kapanır yani silindir bloğuna girmesi gerekenden daha az hava ve benzin karışımı girer ve buda performans düşmesine yol açar.

sıkı ayar daha riskli bir durumdur.

yani tvs apache 0,08 olması gereken ayarı ben 0,1 yaptım ve diğer subabı ise 0,06 olması lazımken ben 0,1 yaptım onuda.

subap şudur

bu resimde de "subap" ile onu ittiren parçanın arasına sokulmuş "sentil çakısı" görülmektedir.

buda sentil çakısı
    birisileri bunu beğendi.

reclusive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    AT1000Dct
    499448050 nolu ilanımla 2014 üstü apache ile takas olur.İstanbul ve çevresi

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    subap ayarı soğukken yapılır evet;

aslında subap ayarı diye bir şey yok; subap bir çeşit kapaktır ve görevide silindirin içine hava ile benzini çektikten sonra kapanmaktır ve sıkışan benzin patlar ve bu sefer diğer subap yani diğer kapak açılır ve pis hava atılır.

bu kapaklar yani subaplar metaldir ve motor ısındıktan sonra bunlar genleşir ve hacimleri yani boyları 1 mm ölçüye yakın bir miktarda uzama yapar. boyları uzadığı zaman tam olarak kapanamazlar ve bu sorunu çözme amacıyla subapları yani kapakları ittiren parçayı ayrı olarak tasarlamışlardır ve bu parçalar ile subabın ucu arasında 1mm ölçüsüne yakın bir boşluk bırakılır. bu boşluk her motorda tahliye subabında daha fazladır çünkü tahliye subabından hep sıcak hava çıkar ve böylece egzoz subabında sıcaklık ve bununla beraber genleşme daha fazla olur. emme subabı ise silindir içine hava ve yakıt verirken soğuma imkanı bulur ve emme subabı bir miktar daha az boşluğa ihtiyaç duyar.

tvs apache emme subabı boşluğu 0,06 mm kadardır ve egzoz subabı ise 0,08 mm kadardır. A4 Kağıdı kalınlığı ise 0,1 mm kalınlığındadır.

tam kapanamayan subap daha fazla ısıya maruz kalır ve fazla ısınmadan dolayı kırılma riski olur. tam kapanamayan subaplarda "ayar sıkı" terimi kullanılır ve bu durumda subap ile onu ittiren parça arasında gerekenden az boşluk var demektir.

ayar gevşek terimi ise subap ile onu ittiren parça arasında çok boşluk var demektir ve bu sefer subap geç açılıp erken kapanır yani silindir bloğuna girmesi gerekenden daha az hava ve benzin karışımı girer ve buda performans düşmesine yol açar.

sıkı ayar daha riskli bir durumdur.

yani tvs apache 0,08 olması gereken ayarı ben 0,1 yaptım ve diğer subabı ise 0,06 olması lazımken ben 0,1 yaptım onuda.

subap şudur
    https://www.aloparca.com/resim/286x2.../80008452.JPG?

bu resimde de "subap" ile onu ittiren parçanın arasına sokulmuş "sentil çakısı" görülmektedir.
    http://www.skodam.com/download/file....1159&mode=view

buda sentil çakısı
    http://www.gvncivata.com/images/urunler/b/702.jpg
    harikulade anlatmışsın çok teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:51 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bu motorlara 20 50 yağ olmaz kalın gelir 15 40-10 40-15 50 bu numaralardan şaşmayın yoksa motor hızlanmakta zorluk çeker benden demesi nede olsa kış yaklaştı 10 40 tan şaşmayın derim daha çabuk ısınır yaz olsa 15v 50 olabilir
    mantıklı geliyor teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

Alıntı emre.cinar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya bu yağ konusu ne sıkıntılı bi konudur.. forumda yazılan eski mesajları okudum ve bi kaç farklı yorum gördüm

bi kaç güne servise götürücem motorumu. yağ olarak ya motul düşünüyorum ya ipone onda tamamım. 10w 50 en iyi seçim diyo çoğu kişi onada eyvallah. Peki sentetik mi yarısentetik mi ? Bi yerde okudum sentetik yağlar debriyaj balata ömrünü kısaltıyormuş vs. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirse çok sevinirim.
    hangi karara vardın ? sence en iyisi hangi yağ ? 10w50 tam sentetik yağ diye düşünüyorum şu an için

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı birisileri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    harikulade anlatmışsın çok teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:51 ----------

mantıklı geliyor teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

hangi karara vardın ? sence en iyisi hangi yağ ? 10w50 tam sentetik yağ diye düşünüyorum şu an için
    başkan motul 7100 tam sentetik yağdır ve motul 5100 yarı sentetik yağdır. 7100 ve 5100 ester bazlıdır ve vites geçişlerindeki çatır çutur seslerini yok eder.

motul 5000 var birde o ne alem bilmiyorum ama vites geçişinde bir yumuşama yapmıyor çünkü ben 4 litre aldım kullanıyorum ve şanzımanda kıyamet kopuyor vites değiştirirken.

5000

5100

7100

farklı markalarda ester bazlı yarı sentetik yağları da deneyebilirsiniz.

10w40 koyun.

başkan motul 7100 tam sentetik yağdır ve motul 5100 yarı sentetik yağdır. 7100 ve 5100 ester bazlıdır ve vites geçişlerindeki çatır çutur seslerini yok eder.

motul 5000 var birde o ne alem bilmiyorum ama vites geçişinde bir yumuşama yapmıyor çünkü ben 4 litre aldım kullanıyorum ve şanzımanda kıyamet kopuyor vites değiştirirken.

5000

5100

7100

farklı markalarda ester bazlı yarı sentetik yağları da deneyebilirsiniz.

10w40 koyun.
    Fatih o kadar sıkı niye yaptın iyi piston vurmamış

Bu arada çok bilinmeyen yağlar hakkında bir konu daha var teknik bültenlerine yazar "hths değeri" bunada dikkat etmek gerekiyor.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Fatih o kadar sıkı niye yaptın iyi piston vurmamış

Bu arada çok bilinmeyen yağlar hakkında bir konu daha var teknik bültenlerine yazar "hths değeri" bunada dikkat etmek gerekiyor.
    neyi sıkı yaptım? subap ayarı gevşek bile diyeceğim ama şu an ne durumda bilmiyorum bakmadım. subap ile piyanı ucu arası boşluk çok olursa subap ayarı gevşek olur ve bende biraz gevşek yapmıştım 2 önceki motoru toplamamda fakat son seferde motoru topladım ve hiç bakmadım bile.

sebebini anlayamadığımız bir ses var ve o yüzden son zamanlarda sök tak yaptım baya ve sıkıldım. son topladığımdan bu yana sesli mesli kullanıyorum.

Motosikleti
    2014 TVS Apache RTR 150
    Arkadaşlar motorumdan artık pek fazla haz almamaya başladım 30bine dayandım 2014 model bi rtr 150 im var vede birazda masrafı var motor ve şasem çok iyi Allahtan.Modifiye yoluna gitmeyi düşünüyorum bütçem 1000 tl civarı olacak tavsiyeleriniz var mıdır?

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı SaRii adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motorumdan artık pek fazla haz almamaya başladım 30bine dayandım 2014 model bi rtr 150 im var vede birazda masrafı var motor ve şasem çok iyi Allahtan.Modifiye yoluna gitmeyi düşünüyorum bütçem 1000 tl civarı olacak tavsiyeleriniz var mıdır?
    modifiye konusunda hiç tecrübem yok. ama üç beş kuruşum olsa motoruma yapmak istediğim bir kaç şeyi yazabilirim;

öncelikle eski halinden bir kaç resim paylaşayım.

renkli elcik topuzu görünüm 1

renkli elcik topuzu görünüm 2

arka çapraz genel görünüm

yandan görünüm

motor güzel, fazla bir görsel modifiyeye ihtiyaç duymuyor.

renkli elcik topuzu var. belki mercekli zenon taktırabilirsiniz. topcase sökün ve artçı tutamaç kancalarını taktırın. görünüm olarak performans egzozu iyi bir görünüm ve ağırlıktan tasarruf sağlar.

yani akıla gelen şeyler 1- elcik topuzu, 2- egzoz, 3- mercekli zenon far, 4- jant şeridi, 5- selenin altında sağ ve sol grenaja çıkartma yapıştırılabilir, 6- jant boyama olabilir.

jant boyama

boyanmış jant ve çıkartma örneği; rahmetli osmanico 'nun motoruydu bu.

neyi sıkı yaptım? subap ayarı gevşek bile diyeceğim ama şu an ne durumda bilmiyorum bakmadım. subap ile piyanı ucu arası boşluk çok olursa subap ayarı gevşek olur ve bende biraz gevşek yapmıştım 2 önceki motoru toplamamda fakat son seferde motoru topladım ve hiç bakmadım bile.

sebebini anlayamadığımız bir ses var ve o yüzden son zamanlarda sök tak yaptım baya ve sıkıldım. son topladığımdan bu yana sesli mesli kullanıyorum.
    Kardeşim başka bişeyi karıştırmışım herhalde ses nereden geliyor 180de mi hala yoksa 150ye mi döndün

gidon topuzu işinide çözdüm gidonun borusunun iç çapı kadar 5 cm uzunluğunda dolu demirden tornada işledim. Sonra tam ortasından tornada m6 diş açtım. Yaptığım parçayı borunun içine sıkı bir şekilde geçirdikten sonra kaynattım. Sonrada şu spiralle takılan 40 kum zımparayla kaynakları güzel sıfırladım. En sonda kendi rengi olan gümüş 0802 ye boyadım şimdi 10.9 kalite havşa başlı alyen cıvatyla söküp takması çok kolay oldu.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Kardeşim başka bişeyi karıştırmışım herhalde ses nereden geliyor 180de mi hala yoksa 150ye mi döndün

gidon topuzu işinide çözdüm gidonun borusunun iç çapı kadar 5 cm uzunluğunda dolu demirden tornada işledim. Sonra tam ortasından tornada m6 diş açtım. Yaptığım parçayı borunun içine sıkı bir şekilde geçirdikten sonra kaynattım. Sonrada şu spiralle takılan 40 kum zımparayla kaynakları güzel sıfırladım. En sonda kendi rengi olan gümüş 0802 ye boyadım şimdi 10.9 kalite havşa başlı alyen cıvatyla söküp takması çok kolay oldu.
    sesin ne sesi olduğu belli olmuyor. sesi net bir şekilde kaydedeceğim. en son ustama gösterdiğimde sesi dinledi ve "subap, egzantrik ne ararsan var bunda. söküp bakacağız." demişti.

işler öyle bir yoruyor ki hatta bugünde çalıştık, geçen ay yada önceki ay 29 gün çalıştım. köle olduk köle! ne kendime ne motoruma ayıracak zamanım kalmıyor doğru dürüst.

kazanılan parada 3 kuruş bir şey.

sesin ne sesi olduğu belli olmuyor. sesi net bir şekilde kaydedeceğim. en son ustama gösterdiğimde sesi dinledi ve "subap, egzantrik ne ararsan var bunda. söküp bakacağız." demişti.

işler öyle bir yoruyor ki hatta bugünde çalıştık, geçen ay yada önceki ay 29 gün çalıştım. köle olduk köle! ne kendime ne motoruma ayıracak zamanım kalmıyor doğru dürüst.

kazanılan parada 3 kuruş bir şey.
    senin egzantrik sorunun vardı gergiyle oynamıştın sanırım ömrünü doldurmuş olabilir dikkat et kopmasın

ekonomik durum çok kötü ne yapıcaz bilmiyorum inşaat bile can çekişiyor milleti ölüm korkusuyla korkuttukları halde çünkü insanların alım gücü kalmadı

Arkadaşlar merhaba. Yer İzmir Karabağlar. 2014 çıkışlı 13000 binde kırmızı TVS Apache motorum var. Araba alacağım o yüzden satmaya karar verdim. İlgilenen arkadaşlar varsa telefon numaramdan ulaşabilir. 0539 206 5514

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    kardeş apache yi 10bin km den önce subap ayarına sokma

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    senin egzantrik sorunun vardı gergiyle oynamıştın sanırım ömrünü doldurmuş olabilir dikkat et kopmasın

ekonomik durum çok kötü ne yapıcaz bilmiyorum inşaat bile can çekişiyor milleti ölüm korkusuyla korkuttukları halde çünkü insanların alım gücü kalmadı
    4. vites 4 bin devirde gaza hafif yüklenince ses gelmiyor. yani motor düşük devirde hafiften gazlayınca ses azalıyor yada gelmiyor anlık olarak. düşük devirde gazlamaktan kasıt; ben 4 ve 5. viteste iken genelde en az 5 bin devirden hızımı almaya başlarım ve motor yüke binmez fazla ve nadiren 4 bin devirden yavaşça hızlandığım zamanlar olur ve o zamanlarda keşfettim bu durumu.

ses silindir bloğunun içinden geliyor da olabilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 7 kullanıcı var. (0 üye ve 7 misafir)

Bu Konudaki Etiketler