Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha X-Max 250 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kadıköy Kızıltoprak'ta Ersoy Moto yamaha servisi. Bayi olmadığı için yani motor satmadığı için küçük bir yer ve yapılan işlemi başında görme vb. gayet güzel oluyor bir de bana yakın diye tercih etmiştim. Diğer büyük yetkili servisler gibi motorunuz stajyer birine emanet edilmemiş oluyor, bizzat servisin sahibi kendi yapıyor işleri.
    Ersoy'a MT-25 ve XJ6F ile bayağı bir gitmiştim, maalesef bir kere bile Gökhan kendi ilgilenmedi motorla, uğraştığı başka şeyler vardı işte kazalı gelmiş motor açılmış vs gibi daha ağır işlere bakıyordu. Yanında çalışan arkadaşlar da Tuna'nın stajyerini aratacak cinstendi her daim.
    Ha küçük bir atölye gibi olmasının avantajı burda, yanında çalışanlara laf çarpa çarpa olması gerektiği gibi yapılmasını sağlamak mümkündü. Tuna'da o da mümkün değil.

Zaten bu maceralardan mütevelli 10bin yağ değişiminden itibaren her şeyini kendim yaptım motorun. 35bin'de de sattım, zira 20bin'de buji değiştirirken "bir daha buji değiştirmem ben bu motorda" demiştim :D Sadece zincir değişimi hidrolik değişimi için Aladdin abiye gittim, ZB moto.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Xmax-400 kullanıcısıyım ama daha aktif olduğu için buraya yazayım city griplerden memnun musunuz? 1 Yıllık 3 bin kmdeki motorun lastiklerinde her yerinde ufak çatlamalar var ve tutuş ilk zamanlarına göre çok zayıfladı. Acaba fabrikasyon bir sıkıntı mı var lastikte anlayamadım. Ya da zemin mi sıkıntılı çözebilmiş değilim. Hep aynı güzergahta sürüyorum. Sert gaz açmaya gelmiyor sürekli yanlıyor motor tcs hep devrede.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Xmax-400 kullanıcısıyım ama daha aktif olduğu için buraya yazayım city griplerden memnun musunuz? 1 Yıllık 3 bin kmdeki motorun lastiklerinde her yerinde ufak çatlamalar var ve tutuş ilk zamanlarına göre çok zayıfladı. Acaba fabrikasyon bir sıkıntı mı var lastikte anlayamadım. Ya da zemin mi sıkıntılı çözebilmiş değilim. Hep aynı güzergahta sürüyorum. Sert gaz açmaya gelmiyor sürekli yanlıyor motor tcs hep devrede.
    Benim xmax 250'nin üzerinde gelen city gripler 3. yılında korkutmaya başlamıştı ama o zamanlar eskidiği aklıma gelmemişti, bunlar bu kadar oluyor herhalde deyip idare etmiştim, 5. yılına geldiklerinde artık eskidi deyip city grip 2 taktırdım çok farketti. Motor sürüşüm değişti, eskiden otobana çıkıp düz yolda gazlamayı seviyordum, virajlı yolları hiç sevmiyordum, şimdi otobana alternatif virajlı yollar varsa daha zevkli ne güzel diyorum.

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Lastiğinizin üretim yılını ve havalarını kontrol etmenizde fayda var.

5.000 KM kadar City Grip kullanıp sonrasında City Grip 2 ile değiştirdim yaklaşık 15.000 KM dir de bu lastiği kullanıyorum.
    Islak/Kuru geçişleri dışında havası eksik veya fazla değil ise bugüne kadar virajda, yokuşta, düz yolda hiç problem yaşamadım.
    Eski City Grip lastikler asfalt seçiyordu, bazı asfaltlarda özellikle virajda gaz açınca TCS devreye giriyordu ancak City Grip 2 ile Islak/Kuru geçişi yapmadığım sürece bugüne kadar TCS'nin çalıştığını henüz görmedim.

eALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Arkadaşlar yolda kaldım ekranda arıza kodu 12 yazıyor. Benzilige cektim kontrol ettim buji ateşleme yapıyor ancak motor çalışmıyor. Arıza kodu hakkında bilgisi olan var mi. İnternetten baktım ancak birşey bulamadim. Unutmadan 2015 model xmax 250

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı eALP adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yolda kaldım ekranda arıza kodu 12 yazıyor. Benzilige cektim kontrol ettim buji ateşleme yapıyor ancak motor çalışmıyor. Arıza kodu hakkında bilgisi olan var mi. İnternetten baktım ancak birşey bulamadim. Unutmadan 2015 model xmax 250
    Xmax'de 12 hata koduyla ilgili çok sağlıklı bilgi bulamadım ama Fz ve R1'de 12 hata kodu için yabancı forumlarda krank pozisyon sensörü hatası demişler, bu hata oluştuğunda motor çalışmayı kesiyormuş. Çare olarak bu sensörün değişimi gerekliymiş. Lakin çok güvenemedim bilgiye, yine de yetkili servise danışmanızı tavsiye ederim.
    eALP, espresso ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Benzinlikte oturup sigaramı yaktım yarım saat oturup benim zilliye neden bana böyle davranıyorsun diye dert yandım. Son bir kez marşa bastım ve çalıştı. Ancak bu benim başıma ikinci kez geliyor.Şimdi yabancı forumlarda bende aynı sonuca vardım. Krank pozisyon sensörünün yerini tespit edip nasıl birşey olduğunu çözersem belki kendim halledebilirim. Olmadı son çare izmir'de yetkili servis yolunu tutmak. Cevap için çok teşekkürler
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.
    "Efendiler ve ey ulus biliniz ki,Türkiye Cumhuriyeti şeyhler,dervişler,müritler ülkesi olamaz.En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır"
    Mustafa Kemal Atatürk

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Benzinlikte oturup sigaramı yaktım yarım saat oturup benim zilliye neden bana böyle davranıyorsun diye dert yandım. Son bir kez marşa bastım ve çalıştı. Ancak bu benim başıma ikinci kez geliyor.Şimdi yabancı forumlarda bende aynı sonuca vardım. Krank pozisyon sensörünün yerini tespit edip nasıl birşey olduğunu çözersem belki kendim halledebilirim. Olmadı son çare izmir'de yetkili servis yolunu tutmak. Cevap için çok teşekkürler
    motorda başlayan rolantide tekleme ve stop etme arızası için soketleri çıkarıp denerken ekranda 12 kodu görmüştüm sanırım koltuğu çıkartınca diyaframın hemen yanındaki soket diye hatırlıyorum o soketi çıkarıp temizleyin belki düzelir.

bu arada benim sorunum bobin miş çıkma bi bobin bulup taktım sorunum düzeldi

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    XCity250'de yakıt pompası arızalandığında motor sıcakken stop edince yakıt pompası soğuyana kadar çalışmıyordu.(20-30 dakika). 2012 XCity250 ile 2015 Xmax250 aynı motor bloğu sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

Xcity 250 Service Manual'e Sayfa 8-31'e bakınca "12: Krank mili konum sensörü" diyor. Aynı motor bloğu olduğu için bu service manual işinize yarayacaktır.
    eALP bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    XCity250'de yakıt pompası arızalandığında motor sıcakken stop edince yakıt pompası soğuyana kadar çalışmıyordu.(20-30 dakika). 2012 XCity250 ile 2015 Xmax250 aynı motor bloğu sanırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

Xcity 250 Service Manual'e Sayfa 8-31'e bakınca "12: Krank mili konum sensörü" diyor. Aynı motor bloğu olduğu için bu service manual işinize yarayacaktır.
    Çok teşekkürler.
    "Efendiler ve ey ulus biliniz ki,Türkiye Cumhuriyeti şeyhler,dervişler,müritler ülkesi olamaz.En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır"
    Mustafa Kemal Atatürk

2023 xmaxi avrupada test sürüşünde görüntülemişler. gerçi pek yeni diyemeyiz. hemen hemen aynı kasa gibi. ekranın analogdan dijitale dönmüş olabilir diyorlar

espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ekran digital'e dönmüş olsun, 21. yüzyılda analog gösterge mi olurmuş. Sırf bu göstergeleri yüzünden 2016 model xmax'ımı daha çok seviyorum, yeni model alacak olsam analog ekrana bakıp taş devrine dönmüş gibi hissedeceğim.

Artık göstergeler böyle şeyler olmalıydı, hatta motosiletleriiz uçmalıydı, yıllar önce 2bin yılından sonra uçarak gezeceğiz sanıyorduk, teknoloji diye cep telefonu ile avutuyorlar bizi.
    GoGi bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kendi motorumunki dahil tüm (komple) dijital kadranlardan tiskiniyorum.

ben görüntülerde bariz 2 değişiklik görüyorum.

birincisi; ön sinyalleri üste almışlar.

ikincisi; uzunları iptal edip 2015 ve öncesi gibi kısaların yanına koymuşlar sanırım. malum uzunların ve selektörün etkisi olmuyor diye çok şikayet vardı. bunu duymuşlar belli ki.

birde bakışlar daha agresif olmuş kanımca.

dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Frenlerde bir iyileştirme yapılmamış sanırım.
    Bir de karşıdan bakınca gövdeyi genişletmişler gibi gözüküyor, motorun altına daha fazla rüzgar aldırmaya mı çalışıyorlar nedir

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:50 ----------

Görüntüdeki motor bu sanırım
    [IMG][/IMG]
    espresso ve aLoneman bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ekran digital'e dönmüş olsun, 21. yüzyılda analog gösterge mi olurmuş. Sırf bu göstergeleri yüzünden 2016 model xmax'ımı daha çok seviyorum, yeni model alacak olsam analog ekrana bakıp taş devrine dönmüş gibi hissedeceğim.

https://i.pinimg.com/originals/47/cf...7987a6b168.jpg

Artık göstergeler böyle şeyler olmalıydı, hatta motosiletleriiz uçmalıydı, yıllar önce 2bin yılından sonra uçarak gezeceğiz sanıyorduk, teknoloji diye cep telefonu ile avutuyorlar bizi.

Analog seven bir ben kaldım sanırım. Teknolojiyi severim ve karşı değilim ama hem otomobillerde hem de motosikletlerde dijital panellerde ruh yok gibi hissediyorum. Hele eski mercedeslerin o devasa kadranlarına hastayım. Motosikletlerde de yine eski göstergeler çok hoşuma gidiyor.
    espresso ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı GoGi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Analog seven bir ben kaldım sanırım. Teknolojiyi severim ve karşı değilim ama hem otomobillerde hem de motosikletlerde dijital panellerde ruh yok gibi hissediyorum. Hele eski mercedeslerin o devasa kadranlarına hastayım. Motosikletlerde de yine eski göstergeler çok hoşuma gidiyor.
    Zevk ve tercih meselesi tabi.
    2017'de xmax göstergeleri analoga dönünce gıcık olmuştum. Digital seviyorum ben. Otomobillerde de uzun yıllar digital göstergeli Yaris kullanmıştım ondan da memnundum ki o arabanın göstergesi direksiyonun önünde de değil, ortada, buna çok kişi gıcık oluyordu ama ben ne güzel direksiyonun önü boş kalmış ıvır zıvır koymaya ikinci bir torpido gözü olmuş diyordum.

Digital gösterge daha ucuza geliyor bir de. Mekanik sistemler hep daha maliyetli. Sonuçta gidip 4k gibi yüksek çözünürlüklü ekran koymuyorlar, koydukları ekranlar telefon ekranlarına göre çok daha az maliyetlidir.
    GoGi ve levend84 bunu beğendiler.

19051919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax 250
    Bende analog göstergeleri seviyorum ve çok memnunun. Ataleti çok daha iyi tepki veriyor, tıpkı dijital ve analog ölçü aletlerindeki gibi. Digital bilgi ekranı tamam çok güzel ama her zaman devir ve hızlanmada ibreli göstergelerden yana tercihim olur. Digital görsellik istediğim zaman zaten navigasyon yada cep telefonu çok daha gerçekçi ölçüm yapıyor GPS kullanarak hesapladığı için.
    drtayfun bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Zevk ve tercih meselesi tabi.
    2017'de xmax göstergeleri analoga dönünce gıcık olmuştum. Digital seviyorum ben. Otomobillerde de uzun yıllar digital göstergeli Yaris kullanmıştım ondan da memnundum ki o arabanın göstergesi direksiyonun önünde de değil, ortada, buna çok kişi gıcık oluyordu ama ben ne güzel direksiyonun önü boş kalmış ıvır zıvır koymaya ikinci bir torpido gözü olmuş diyordum.

Digital gösterge daha ucuza geliyor bir de. Mekanik sistemler hep daha maliyetli. Sonuçta gidip 4k gibi yüksek çözünürlüklü ekran koymuyorlar, koydukları ekranlar telefon ekranlarına göre çok daha az maliyetlidir.
    Dijitalin avantaji hizini tam istedigin olcude ekranda koruyabiliyorsun.
    espresso bunu beğendi.

mertowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-MAX 300 ABS , TVS Jupiter 125

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde benim de başıma benzer bir sorun geldi. Motosiklet soğuk çalıştırmada geç marş almaya başlamıştı, akünün zayıfladığını ve akü ömrünün bitmeye yaklaştığını düşünerek pek dikkate almadım. Yeni akü alır, takar geçerim dedim. Daha sonra bir yerde motosikleti stop ettim. 1 gün sonra tekrar marş bastım biraz geç de olsa marş aldı. Yolda su almak için durdum tekrar marş bastım zorlandı ve zor marş aldı. Motoru stop etmeden eve geldim park ettim. Dedim tekrar marş basayım ama hiç marş almadı. Bütün ekran çalışıyor, kornaya basınca güçlü ses veriyordu.

2-3 kere marş düğmesine bastım ve sonra ekranda "12" diye bir hata kodu belirdi. Yeni akü aldım, şarj ettikten sonra taktım ancak bir türlü marş basmadı. Arkadaşların dediği gibi, ben de Code 12 için araştırınca "Krank Sensör Pozisyon Hatası" şeklinde bir şey ile karşılaştım. Motosiklet marş basmayınca çekici ile servise çektirdim. Kontrolden sonra sorunun marş motoru arızası olduğu anlaşıldı.

Vakit kaybetmeden, tekrar teklemesini beklemeden marş motorunu kontrol ettir derim ben. Olmadık bir yerde yolda bırakırsa sorun yaşayabilirsin.

Not: Fotoğrafın boyutunu düzenleyemedim, moderatör bir arkadaş ayarlayabilirse sevinirim.

eALP, espresso ve levend84 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 15 kullanıcı var. (0 üye ve 15 misafir)

Bu Konudaki Etiketler